Masonlar.org - Harici Forumu

 

Anket

İdam cezası geri getirilmeli mi?

Evet
25 (50%)
Hayır
25 (50%)

Toplam Oy Verenler: 31

Gönderen Konu: İdam  (Okunma sayısı 16118 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Temmuz 13, 2007, 12:50:22 ös
Yanıtla #10

Türkiye nin hukuk sistemi inanılmaz derecede problemli.Çok basit davalarda bile avukatlar savunma dilekçelerini yazmadan önce oturup 2 saat düşünüyorlar vurucu bölümü baş tarafa mı son tafara mı yoksa ortaya mı yazsak diye.Çünkü hakim bunları tam olarak ve dikkatlice okumuyorlar.Onlarda kendilerine göre haklı çünkü yetişemiyorlar.Ayrıca hatır gönül işleri tavan yapmış durumda.Türkiye ne yazık ki bir kural devleti değil bir hatır gönül devleti.İşler her kurumda bu yolla yürüyor.Bu tip bir adalet sisteminin olduğu bir yerde idam cezası uygulaması bence çok riskli yoksa bende kaldırılmasından yana değilim.Başta Amerika olmak üzere bir çok gelişmiş ülkede idam cezaları çatır çatır uygulanıyor.Ancak önce hukukun gerçekten hukuk olması lazım.
Omnia mors aequat


Temmuz 13, 2007, 01:05:22 ös
Yanıtla #11
 • Skoç Riti Masonu
 • Uzman Uye
 • *
 • İleti: 3742
 • Cinsiyet: Bay

ABD'de, her eyaletin kendiyasası var. Eyaletler, kendi belirledikleri yasalarla yönetiliyorlar. Örneğin Lowa eyaletinde idam cezası yok.

ABD’de sadece 7 suç için ölüm cezası çalıştırılmaktadır. Bu ülkede 1976’dan bu yana 5 bin kişiye idam cezası verilmiştir. Bunların 2 bini müebbede dönüştürülmüş, kalanı infaz edilmiştir. Ancak idam edilenlerin önemli bir kesimi zencilerdir. İnfaz hükümlülerinin yüzde 41’i siyahtır. Bu oran, siyahların genel nüfus oranlarına göre çok yüksektir.

...

A.B.D., ölüm cezasının halen uygulandığı belki de tek Batı ülkesidir. Aslında ölüm cezası 1972’de Yüksek Mahkeme tarafından kaldırılmış, ne var ki 1976’da yeniden yürürlüğe konmuştur. Bunun ardından, çok sayıdaki eyalette idamlar sürdürülmüştür. Her yıl ölüme mahkum edilen insanların sayısı artmaktadır, ancak şimdiye kadar temyiz ve öteki etkenler sonucunda gerçekte idam edilen kişilerin oranı sınırlı kalmıştır.

          Kimi öteki ülkelerde, en azından belirli türden suçlar için (terörizm  yada polis öldürme gibi)ölüm cezasının geri getirilmesi yönünde bir kamuoyu baskısı bulunmaktadır. İngiltere’deki kamuoyu yoklamaları tutarlı biçimde, nüfusun çoğunluğunun ölüm cezasının geri getirilmesini istediğini göstermektedir. Halktan pek çok kişi, idam tehdidinin potansiyel katiller üzerinde caydırıcı bir etkide bulunduğuna inanır görünmektedir, ancak bu düşünceyi destekleyen kanıtlar çok azdır ya da hiç yoktur. Ölüm cezasını bırakan ülkelerdeki adam öldürme oranları, önceki duruma kıyasla, göze çarpacak kadar yüksek değildir. A.B.D. ölüm cezasını korusa da, Amerika’daki adam öldürme oranlarının, sanayileşmiş dünyadaki en yüksek oranlar oldukları ortadadır.

          Kuşkusuz, bu konudaki kamuoyunun gücü, ölüm cezasının caydırıcı bir etkisi olduğundan çok, cezalandırmaya yönelik tutumları yansıtıyor olabilir. İnsanlar bir başkasının canına kasteden kişinin aynı biçimde cezalandırılması gerektiğini düşünebilirler. Buna karşı bir görüş, toplumun vatandaşlarını öldürmesinin, suçları ne olursa olsun, ahlaki bakımdan yanlış olduğudur. Bu ikinci görüş, idamın caydırıcı olmaması ile birlikte, Batı yasa koyucularının büyük bölümünün dile getirdiği görüştür.

 

         İDAM YÖNTEMLERİ

Yöntem: Elektrikli sandalye

Kullanıldığı yerler: A.B.D.’de on iki eyalet

Neler olur: Mahkum sandalyeye bağlanır. Başına ve bacaklarına elektrotlar yerleştirilir ve 1500-2000 volt elektrik veren düğme çevrilir.

 

Yöntem: Gaz odası

Kullanıldığı yerler: A.B.D.’de beş eyalet

Neler olur: Bir siyanür kapsülü, sülfirik asit dolu kaba daldırılır ve kurbanın sandalyesi altına konur. Ardından ölümcül gaz kapalı odaya dolar, kurbanda kasılmalara yol açar.   

 

Yöntem: İğneyle öldürme

Kullanıldığı yerler: A.B.D.’de otuz iki eyalet

Neler olur: Ölümcül nitelikteki kimyasal maddeler bedene zerkedilir; pek çok eyalet, mahkumu anestezi ile uyutmaktadır; daha sonra akciğerlerin işleyişini durduran bir kas gevşetici ve sonrada kalbi durduran son madde zerkedilir.

 

Yöntem: Asmak

Kullanıldığı yerler: Jamaika, Japonya, İran, Irak, Afganistan, Malezya, A.B.D.’de dört eyalet.

Neler olur: Boyuna bir ilmik geçirilir. Ayağın altındaki kapak açılır ve bedenin ağırlığı boynun üst omurunu ayırır. Omurilik beyinden ayrılır ve kalp durur. Eğer düşme mesafesi çok kısa olursa, mahkum yavaş yavaş ölür; çok uzun olursa, baş gövdeden ayrılabilir.

 

Yöntem: Taşlama

Kullanıldığı yerler: İran

Neler olur: Halk taşları atmak için davet edilir; ancak seçilen taşlar çok küçük (işe yaramayabilir) ya da çok büyük (ilk atışta öldürebilir) nitelikte olmamalıdır.

 

Yöntem: İdam mangası

Kullanıldığı yerler: Endonezya, İran, Irak, Nijerya, Tayvan, A.B.D.’de iki eyalet.

Neler olur: Mahkum bir sandalyeye bağlanır, başına bir kukuleta geçirilir, göğsüne bir hedef kağıdı yerleştirilir. İçlerinden birisinin kurusıkı attığı beş kişiden oluşan manga ateş eder.

 

Yöntem: Kılıç

Kullanıldığı yerler: Suudi Arabistan

Neler olur: Baş kılıçla gövdeden ayrılır. Kılıç, omurilikteki şoktan kaynaklanan bilinçsizlik durumu yaratacak biçimde omuriliği kesmelidir, ancak birden fazla kılıç darbesi gerekebilir.

 

Kaynak: Uluslararası Af Örgütü.

("..." sonrası Prof Dr. Anthony GİDDENS’in Sosyoloji, Ayraç Yayınevi, Ankara, 2000, s.197 vd. sayfalardan alınmıştır)Yine, 1973–1977 yılları arasında Florida eyaletinde infaz bekleyen idam hükümlülerinin yüzde 92’si bir beyazı öldüren siyahtır. Oysa, aynı beş yıl içinde öldürülen siyahların sayısı beyazınkine eşittir. Hepsi de bir siyahı öldürmekten suçlu 111 beyazdan hiçbiri ölüm cezasına çarptırılmamıştır.


Temmuz 13, 2007, 01:18:43 ös
Yanıtla #12

Bence ölüm cezası ugulamasının 2 sebebi var 1 tanesi caydırıcılık 2. si kamu vicdanının rahatlaması ki esas uygulansın diyenler 2. şık için istiyorlar.Yoksa bu cezanın çaydırıcılık yönü bence suçu işleyecek olanı durdurmaz.
« Son Düzenleme: Temmuz 13, 2007, 01:26:00 ös Gönderen: MYSTICPROVOCATEUR »
Omnia mors aequat


Temmuz 13, 2007, 02:39:07 ös
Yanıtla #13
 • Ziyaretçi

Mhp tam anlamıyla bitik bi parti, şu an terör ve öcalan konusunun dışında kullanacak malzemeleri yok..Bugün idam cezası getirilirse bunun tecavüzcü, katil, hırsız, yolsuzluk uzmanı insanlara uygulanacağını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz,bu ceza sadece siyasi suçlulara yani "düşünen insanlara" uygulanacak..Düşündüğü ve fikir belirttiği için asılan yüzlerce insan!
Laik Türkiye Cumhuriyetini tehdit ettiği iddia edilen fikir adamlarını asmak için bu kadar istekli olmaktan daha büyük faşistlik olur mu?Haa sadece öcalan için çıkarılacaksa bu yasa o zaman problem yok


Temmuz 13, 2007, 02:54:15 ös
Yanıtla #14
 • Ziyaretçi

İdam bence geri getirilmeli "hiç birşey insanın yaşama hakkını elinden almayı gerektirmez" lafına çok sinir oluyorum bizim binlerce insanımızın yaşama hakları ne olacak ama bunu Devlet Bahçeli gibi örnek pasif bir lider getiremez arabaların arkasında araba kasise girdikçe kafa sallayan oyuncakalar olurya onlara benzetiyorum ben onu başbakan yardımcısıyken bir demecini hatırlmama Ecevit ne derse kafa salladı şimdi pek bir atıyor Rahşan Ecevit katiller dedi resmen MHP lilere bir özür bile diletemedi C.başkanı adayını meclis ortasında çok fena dövdüler hani bunların milliyetçilikleri bence tirişka zaten öncedende belirttim ülkü ocakları ve alperenler CIA in arka bahçsi olmuş durumda en son örneği Ogün Samast...
Devlet Bahçeli'mi pasif yoksa Tayyipmi? Ecevit ne derse kafa salladı lafları artık çok eskidi ve bayatladı demekki katılıyormuşki ses çıkartmamış. Ülkü ocakları ile Alperenlerse şuan çok farklı bir kavram az sayıları olmasına rağmen Alprenler sizlere yakındır, Fetullahçılara yakındır, Cia'ye yakındır. Ogün Samast'In ise Mhp ile hiçbir alakası yoktur. Beni bilirsin Mhp'li değilim ama bu tür iftiralarada gelemem...
Ecevite Katılmıyormuş ki ses çıkartmıyormuş lafa bak sizyaset anlayışınız bu  demek ki katılmıyorsan ses çıkartma ne yaparsa yapsın Baykal bile muhalefette olduğu halde engellemek için elinden geleni yapıyor beğenilmeyen Baykal BahçeliBaşbakan yardımcısıydı hep sustu sadece imza atarak ülkeyi batırmaya yardımcı oldu.

Hem Alperenlere sizlere yakın demişsiniz Fetullahçılara falan biz dedikleriniz kimler Fetullahçılarla alperenlerle ne alakası var ? Sayın herşeyi gören ve bilen Leon kardeşim...
« Son Düzenleme: Temmuz 13, 2007, 02:57:23 ös Gönderen: LuckyEye »


Temmuz 13, 2007, 03:09:03 ös
Yanıtla #15
 • Ziyaretçi

İlginç olanı burada bazı arkadaşlar Masonluğu Siyonistlikle suçlayıp yererken öteki taraftanda siyonistlerin kurduğu muhtemel olan Akp'yi tutuyorlar ve 100 oyum olsa hepsini veririm diyorlar. Bu ne perhiz bu lahana turşusu. :)


Temmuz 13, 2007, 03:10:27 ös
Yanıtla #16
 • Ziyaretçi

İlginç olanı burada bazı arkadaşlar Masonluğu Siyonistlikle suçlayıp yererken öteki taraftanda siyonistlerin kurduğu muhtemel olan Akp'yi tutuyorlar ve 100 oyum olsa hepsini veririm diyorlar. Bu ne perhiz bu lahana turşusu. :)

Kimmiş onlar bu lafınız beni biraz zan altınada bırakıyor sizde azbucuk siyasi görüşümü biliyorsunuz AKP yi siyonistler kurmuştur MHP yi kim kurdu ?


Temmuz 13, 2007, 03:14:14 ös
Yanıtla #17
 • Ziyaretçi

Bu siyonistlerde neymiş böyle yahu!Ne var ne yok bunların elinden geçiyor :) R.T.Erdoğan İsrail'in uyguladığı vahşet politikasına "Devlet terörü" diyebilmiş ilk Türk Başbakanıdır..Hatırlatmak isterim


Temmuz 13, 2007, 03:15:44 ös
Yanıtla #18
 • Ziyaretçi

Bu siyonistlerde neymiş böyle yahu!Ne var ne yok bunların elinden geçiyor :) R.T.Erdoğan İsrail'in uyguladığı vahşet politikasına "Devlet terörü" diyebilmiş ilk Türk Başbakanıdır..Hatırlatmak isterim

El cevap askerlik yan gelip yatma yeri değildir demiş ananıda al git demiş falan filan derler Einsof görmek istemedimi insan görmez


Temmuz 13, 2007, 03:20:14 ös
Yanıtla #19
 • Ziyaretçi

Bu siyonistlerde neymiş böyle yahu!Ne var ne yok bunların elinden geçiyor :) R.T.Erdoğan İsrail'in uyguladığı vahşet politikasına "Devlet terörü" diyebilmiş ilk Türk Başbakanıdır..Hatırlatmak isterim
Bak bak ne zaman demiş? Demekle bitiyormu? Yine takiye yapıyordur. Bende aynısını diyorum ne olacak? Ayrıca evetilk defa bir Türkiye Başbakan'ı RTE Siyonist bir kuruluş olan Yahudi Think Tank kuruluşundan "üstün cesaret ödülü" aldı. Herhalde İsrail'in uyguladığı vahşet politikasına "Devlet terörü" diyebilmiş olmasından dolayı almıştır. :)


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
13 Yanıt
9431 Gösterim
Son Gönderilen: Aralık 08, 2012, 04:40:39 ös
Gönderen: yazbenide