Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: İdam edilen 17 gencin son sözleri!  (Okunma sayısı 9528 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 01, 2008, 06:38:20 ös
 • Ziyaretçi

İdam edilen 17 gencin son sözleri!

Ankara 78'liler Derneği, 12 Eylül 1980 döneminde idam edilen 17 gencin ailelerine ve yakınlarına bıraktığı son mesajlardan oluşan kısa bir video hazırladı. Video büyük ilgi görüyor. İdam edilen gençlerden bazılarının sözleri şöyle:

Ankara 78'liler Derneği tarafından hazırlanan 6 dakikalık videoda, idam edilen 17 sol görüşlü gencin ailelerine ve yakınlarına bıraktıkları son mesajlar yer alıyor.

12 Eylül döneminde, kaç kişinin gözaltına alındığı, kaç kişinin fişlendiği ve binlerce kişinin işkenceden öldüğüne dair, çeşitli istatistiki bilgilerle başlayan videoda, "Asmayalım da besleyelim mi?" denilerek 17 gencin idam edildiği yazılıyor.

İdam edilen gençlerden bazılarının sözleri şöyle:

Necdet Adalı: "Sizleri ve ezilen halklar uğruna mücadeleyi erken bırakmak zorunda kaldığım için üzgünüm. Kahrolsun Faşizm! "

Serdar Soyergin: Yeri geldiğinide benim kemiklerimi Mahir Çayan'ın yanına gömün.

Erdal Eren: Bütün bu yapılanlar, başımdan geçenler, kinimi binlerce kez arttırdı ve mücadele azmimi körükledi; kavgaqve devrimci inancımı yok edemedi.

İlyas Has: "Şu an size son mesajımı iletiyorum. Sizlerin yüzünü kara çıkaracak hiçbir şey yapmadım. Bugünlerde size ağır gelen bu itham gelecekte sizlere bir şeref payesi olarak görünecektir."

Ali Aktaş: "Aman ha... Aman Mavişim, karamsarlık yok... Her karanlığın bir aydınlığı, her zorluğun çıkacağı bir düzlük vardır, kuşkusuz... Haydi hoşçakal, gözlerinden öperim. Mavişim."

Mustafa Özenç'ten:

o büyük gün geldiğinde
ben kimbilir kaç yıldan beri
ebedi yatağımda toprağın derinliklerinde
sonsuz bir uykuda uyuyor olacağım
fakat alınca ne zamandır beklediğim haberi
uyanıp, sesimi kimse duymadan
o büyük zaferin tarifsiz coşkusuyla
kara toprağın altından, ben de haykıracağım.
unutup geçmişte kalan acı dünü
kimbilir belki bir kış günü
üzerimi yorgan gibi kaplayan
bembayaz karın soğuğundan....
ya da sonbahar mevsiminde
kemiklerime işleyen yağmurdan duyacağım
ve milyonları saran o doyulmaz sevince
ben de sessizce ortak olacağım.
mevsim ilkbahar sıcak bir yaz olsa da
gece gündüz farketmez ben her zaman hazırım
adımın yazıldığı taş bile yıkılsa da
kalmamış da olsa şu dünyada mezarım
hatırlayıp tek canlı gelmese başucuma
o müjdeyi ben doğadan alacağım
nasırlı ellerce yaratılan o görkemli bayrama
hiç kimse farketmeden ben de katılacağım.


Mart 01, 2008, 06:52:47 ös
Yanıtla #1
 • Skoç Riti Masonu
 • Uzman Uye
 • *
 • İleti: 3742
 • Cinsiyet: Bay

Necdet Adalı 7 Ekim 1980'de Ankara'da

Serdar Soyergin 25 Ekim 1980'de Adana'da

Erdal Eren 13 Aralık 1980'de Ankara'da

Veysel Güney 10 Haziran 1981'de Gaziantep'te (ÖLÜSÜ HALEN AİLESİNE TESLİM EDİLMEMİŞ TEK İDAM MAHKUMU)

Ahmet Saner  25 Haziran 1981'de İstanbul'da

Kadir Tandoğan 25 Haziran 1981'de İstanbul'da

Mustafa Özenç 20 Ağustos 1981'de Adana'da

Seyit Konuk 13 Mart 1982'de İzmir'de

İbrahim Ethem Coşkun 13 Mart 1982'de İzmir'de

Necati Vardar 13 Mart 1982'de İzmir'de

Ramazan Yukarıgöz 29 Ocak 1983'de İzmit'te

Ömer Yazgan 29 Ocak 1983'de İzmit'te

Erdoğan Yazgan 29 Ocak 1983'de İzmit'te

Mehmet Kambur 29 Ocak 1983'te İzmit'te

İlyas Has 6 Ekim 1984'te İzmir'de

Hıdır Aslan 24 Ekim 1984'te İzmir'de


Faşist Cunta tarafından Katledildiler...

Günün geleceğine, devranın döneceğine ve katillerin, cuntanın halka hesap vereceğine dair cüretkar ve önü alınamaz inaçla


Mart 01, 2008, 08:04:49 ös
Yanıtla #2
 • Ziyaretçi

Sn.Skullg
Cunta genelde hesap vermez hesap alır.Yukardaki listenin tonton dedesi konforlu villasında manzara resimleri çizerek son yıllarını mutlu ve huzurlu bir şekilde tamamlamaktadır.Ezilen insan yüzyıllardır Allaha ümit bağlamaktan bıktı artık hakkaten bıktık bende bıktım.Bu nasıl bir dünyadır ki faşistin insanla alakası olmayan yaratıkların hayvan denilse hayvana hakaret etmiş olacağımız gayri insanların allahsızların piskopatların insanı bir çöp yığını olarak gören kimseyi sevemiyen bencil,kibirli,samimiyetsiz homo habilislerin paşa edildiği bir yerdir.Ben artık allah demekten bıktım.Bunların acısının çıkacağı bir ahirete inanmaktan bıktım...


Mart 04, 2008, 01:44:13 öö
Yanıtla #3
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 1668

İhtilal olsaydı 3 MİLYON insan katledilecekti

Deniz Gezmiş ve arkadaşlarını idama gönderen mahkemenin savcı yardımcısı Baki Tuğ, 9 Mart 1971'de komünist bir ihtilal olsaydı 3 milyona yakın insan katledileceğini öne sürdü.
03 Mart 2008 / 09:00


LİSTE MİT ARŞİVİNDE

Aksiyon Haber Dergisi, 12 Mart 1971 askeri müdahalesine ışık tutacak çarpıcı bir söyleşiyi bugün piyasaya çıkan yeni sayısında kapak yaptı. 1972 yılında Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan'ı idam sehpasına çıkaran mahkeme heyetinde savcı yardımcısı olarak bulunan Baki Tuğ, 12 Mart muhtırasının arşivlerde kalan ve akıllara durgunluk verecek yönlerini açıkladı.

Tuğ, "Darbecilerin planladığı gibi 9 Mart 1971'de komünist bir ihtilal olsaydı 3 milyona yakın insan katledilecekti" dedi. Tuğ, katledilecek isimlerin listesinin de Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) arşivinde bulunduğunu öne sürdü. Tuğ, bugün o döneme ilişkin açıklamalar yapan ve aralarında çok sayıda iş adamının da bulunduğu isimlerin listede yer aldığını kaydetti. Tuğ, listenin devlet sırrı olması nedeniyle açıklanmasının doğru olmayacağını da sözlerine ekledi.

12 MART VE 27 MAYIS KIYASLANAMAZ

Baki Tuğ, 27 Mayıs darbesinin, millet iradesiyle iktidara gelen bir siyasi partiyi iktidardan düşürdüğünü anlattı. Tuğ, "Bu nedenle 12 Mart 1960 darbesinden farklıdır. 1960'da anayasal düzeni değiştirelim, biz hakim olalım, Türk insanını öldürelim, Rusya ile beraber bu işi götürelim, anlayışı vardı" diye konuştu. İki darbenin karşılaştırmasının mümkün olamayacağını ifade eden Tuğ şunları söylüyor: "Bugün bu hatayı Aydın Menderes de yapıyor. Babama da onlara da yazık oldu, diyor. 3 genç insan idam edildi diye biz mutlu mu olduk? Kanun emrediyordu, idam edildiler. Komünist bir ihtilal olsaydı, üç tane insan mı idam edilecekti? 3 milyon insan duvar dibinde taranacaklardı ."

O dönemde, Devrim ve Cumhuriyet gazeteleriyle Yön, Emek ve Türk Solu dergilerinin ihtilalin yayın organı olduğunu aktaran Tuğ, "Bir nevi ihtilalin sözcülüğünü yapıyorlardı. Onlarla olan faaliyetlerimiz bizi sıkıyönetime kadar getirdi. Sıkıyönetimde de görevimizi yaptık. Bunun için de bizi hedef seçtiler, hiç pişman değilim" ifadelerini kullandı.

YUFKA DEVLET OLAMAZ

Baki Tuğ, bir ülkede derin devletten, yufka devletten söz edilemeyeceğini belirtti. Tuğ, "Devlet devlettir. Eğer devletin kendini koruma vasıtalarını derinlik olarak görüyorsanız onlara yanlış yaptırmazsınız. Yanlış yapanları alırsınız, yanlış yapmayacakları görevlendirirsiniz" açıklamasını yaptı. Susurluk skandalına da değinen Tuğ, olayın devlet tarafından bilindiğini savundu. Tuğ, "Orada bazı insanların devlet nezdinde görevleri vardır ve bunlar ortaya çıkmıştır. Hesabı olanların hesabı da görülmüştür" diye konuştu.

ÖCALAN VE PERİNÇEK GERÇEĞİ

Türkiye'de Marksist ve Leninist faaliyetleri örgütleyenlerin Abdullah Öcalan'ın Suriye'ye gidinceye kadar onunla birlikte olduğunu bildiren Baki Tuğ, "Öcalan'ı, Öcalan yapanlar şimdi aynaya bakıp kendilerini görmüyorlar. Öcalan himaye edildi diyenler, Öcalan'ı büyüten ve yüceltenlerdir" diye konuştu. "PKK'yı MİT kurdu" diyen Doğu Perikçek'i de eleştiren Tuğ, "Perinçek'in kendisi oranın elemanı mı değil mi ona bakmak gerekir" sorusunu yöneltti. Baki Tuğ, Perinçek'in dünü ile bugününün mukayese edilmesinin mümkün olmadığını belirterek, bugün Ulusalcı olan Perinçek'in Türkiye'de Kürtçü faaliyetlerin önderlerinden birisi olduğunu söyledi.


Mart 04, 2008, 02:30:33 öö
Yanıtla #4
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 1668

Bu haberi buraya tasima sebebim, soz konusu asker kokenli emekli savcinin Deniz ve arkadaslarini idama gonderen savci yardimcisi olmasi.. Konuyu buraya tasidim ancak elestirmeden de gecemeyecegim.  Zaman ve avanesi gittikce Hurriyetlesiyor mu ne? Komunist rejim olsaydi 3 milyon insan katledilecekti diyen bir eski savcinin sozlerinin neresi SOK etkisi yapiyor ki? Rusya'da komunist rejimin yonetimi ele gecirmesi sonucunda 25 Milyon insan katledildi. Her devrimde bu turden katliamlar maalesef oluyor. Cumhuriyet kurulurken sanki gule oynaya mi laiklik ve milliyetcilik uzerine kurulu yeni bir devlet kurduk. Birinci dunya savasinda Ermenilerin ve Araplarin isyanlarina maruz kalmamizin yegane sebebi Bati'nin kiskirtmasinin yaninda Jon Turklerin veya Genc Osmanlilarin 1908'de de sinyallerini verdigi "Milliyetcilik" prensibine dayali bri devlet anlayisi ile Osmanli'yi onarmak degilmiydi?  Bir suru reaksiyonlar, dini cemaatler ve liderlerinin isyanlari da isin cabasi tabi. Bunun neticesinde asilan Islam alimleri vs...Yani sunu soylemeye calisiyorum. Bu savcinin soyledikleri oyle uzaydan falan dusmedi herhalde. Her rasyonel insanin dusunup bulabilecegi seyler bunlar. Isim vermedikten sonra kamuoyuna cikip Cuntacilarin yaptiklarini mesrulastiran ve Aksiyon'un da bu mesrulastirmaya  ayna tuttugu   aciklamalarin "3 Milyon kisi katledilecekti" kime ne faydasi var ?

3 Milyon insan oldurulecekmis Komunist rejim basa gelseymis. Suna askerin yaptigi dogruydu demiyor da, Komunizm'e atiyor sucu. Allahim ne gunlere kaldik..!


Muhabbetle
« Son Düzenleme: Mart 04, 2008, 02:40:55 öö Gönderen: Kirlangic »


Mart 04, 2008, 01:48:53 ös
Yanıtla #5
 • Skoç Riti Masonu
 • Uzman Uye
 • *
 • İleti: 3742
 • Cinsiyet: Bay

bahse konu Ankara 78'liler Derneğince hazırlanan video

Mart 04, 2008, 04:10:17 ös
Yanıtla #6
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 1668

BUNLAR DA CUNTANIN KATLETTIGI  ULKUCU GENCLERDEN BAZILARI...


MUSTAFA PEHLIVANOGLU

Ankara'nın Balgat semtinde oturuyor olup 22 yaşındaydı. Ülkücülük suçundan ceza evine girmiş ve idam cezasına mahkum edilmişti. Mamak askeri Cezaevi'nde yatarken bir fırsatını bularak kaçmayı başardıysa da kısa bir müddet sonra tekrar yakalandı. 12 eylül cuntası tarafından, idam edilmesi için verilen emir, 7 Ekim 1980 tarihinde Ankara merkez kapalı Cezaevi'nde yerine getirildi.


SULEYMAN OZMEN

Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi öğrencisi Süleyman Özmen 22 yaşındaydı. Yüksek Öğretmen Okulunda komünist militanlar tarafından sıkıştırılarak, 72 saat mahsur bırakılan ülkücü arkadaşlarına yardım edebilmek için ülküdaşlarıyla birlikte Yüksek Öğretmen Okulu'na gelir. Mahsur kalan arkadaşlarına ekmek götürmek ister. Sabaha karşı meydana gelen büyük çatışmada kızıl silahlar kan kusar. Kurşunlar Süleyman Özmen'e isabet edecek, kaldırıldığı Numune Hastanesinde beş gün süren yaşam mücadelesinde, omuriliğine saplanan kurşunun yaptığı hasar neticesinde şahadet mertebesine ulaşacaktır..sabahın erken saatlerinde asılmak suretiyle şehit edildi. Cenazesi, Ankara Karşıyaka Mezarlığına defnedildi.


DüNDAR TASER

Büyük Türk milliyetçisi, dava adamı ve gönül eri Dündar TAŞER 1925 yılında Gaziantep'te doğdu.
Türk-İslam Ülküsü'nün örnek bîr şahsiyeti, yılmaz bir savaşçısıydı. Milletinin derin ve saf kültürü ile mücehhez, insan sevgisiyle dopdolu, asil davranışlarıyla, efendiliği ve engin kültürüyle, bilge bir dava adamıydı. MHP Genel Başkan Yardımcısı Dündar Taşer , 13 Haziran 1972 gecesi bir trafik kazası sonucunda ebedi aleme göç etti. Geri manevra yapan ekmek kamyonunun arkasından çarpmasıyla ağır bir şekilde yaralanan Taşer , kaldırıldığı Numune Hastane'sinde bütün çabalara rağmen kurtarılamamıştı. Acı haber kısa zamanda tüm Türkiye'ye ulaştı.
Cenazesi 15 Haziran 1972 Perşembe günü Hacı Bayram Camii'nde kaldırıldı. DURSUN ÖNKUZU

Cennet ülkemizin güzel beldesi, bozkurtlar yuvası Tokat'ın Zile kazasında dünyaya geldi..
Ankara Erkek Teknik Yüksek Öğretmen Okulunda tahsil görürken İşgal altındaki okulda komünistler tarafından yakalanıp üç gün süren ve bisiklet pompasıyla ciğerlerine hava basmaya varan ağır işkenceler yapıldıktan sonra, 23 KASIM 1970 günü, okulun üçüncü katından aşağıya atılarak şehid edildi...

 
FIKRI ARIKAN

Çorum'un Alaca kazasından olup 32 yaşındaydı. Ankara Türközü Bademlidere semtinde oturuyordu. Ankara'da cereyan eden bir takım olaylara karıştığı iddiasıyla tutuklanarak Mamak Askeri Cezaevi'ne kapatılmıştı. Yargılandığı 12 Eylül mahkemelerinde "idam"ına karar verildi. 27 Mart 1982 sabahın ilk saatlerinde Mamak Cezaevi'nde asılarak şehit edildi. Cenazesi, Ankara Karşıyaka Mezarlığı'na defnedildi.


HALIL ESENDAĞ

Manisa'nın Saruhanlı kazasına bağlı Gözlet köyündendi. 21 yaşında olup evliydi. Bir takım olaylara karıştığı iddiasıyla polisler tarafından yakalandı. Tutuklandıktan kısa bir süre sonra, 12 Eylül Mahkemeleri tarafından mahkum edildi. 3 Haziran tarihinde, hakkındaki idam cezasını sabaha karşı infaz edildiğine dair Radyo ve TV.'den yayın yapılmasına rağmen, polisler tarafından cezaevinden alınıp Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü. Burada, "itiraf" etmesi için iki gün boyunca akıl almaz işkenceler yapıldı ve 5 Haziran günü Buca Cezaevi'ne geri getirilip, sabahın ilk saatlerinde asılarak şehit edild


NURULLAH CEREN

Kahramanmaraş’ın Afşin kazasına bağlı Arıtaş kasabasından olup 19 yaşındaydı.
Afşin Lisesi öğrencisiydi. Olay günü, Arıtaş kasabasında ağabeyi ile birlikte çarşıda gezerken bir grup komünist militanın saldırısına uğradıklarında feci bir şekilde dövülmek suretiyle ağır yaralandı.
Önce, Elbistan Devlet Hastanesi’ne daha sonra Malatya’da bir başka hastaneye kaldırıldıysa da kurtarılamayarak bir kaç gün sonra şehit düştü.
Cenazesi, memleketinde toprağa verildi.

 

RUHİ KILIÇKIRAN

Ülkücü Hareket'in İlk Şehidi; 4 Ocak 1968

Ruhi Kılıçkıran, 1946 yılında Adana'nın Osmaniye İlçesinin Rızaiye Mahallesi'nde doğdu. Ankara İlahiyat Fakültesi'nde eğitim görüyordu. 22 yaşında iken Ankara Site Yurdu'nun kantininde iftardan hemen sonra silahla vurularak şehit edildi.


VELICAN ODUNCU

Türkistan'dan Türkiye'ye göç eden bir ailenin çocuğu olarak 1964 yılında dünyaya gelmişti Velican. 26 Mart 1988 gecesi ellerinde şişlerle uykusunda saldırdılar O'na... Türkistan'ın has evladı Velican Oduncu, 14 yaşında girdiği cezaevinden, 24 yaşında şehitlik mertebesinde çıktı...İstanbul Güneşli Kabristanlığına defnedilmiştir.


« Son Düzenleme: Mart 04, 2008, 04:14:58 ös Gönderen: Kirlangic »


Mart 04, 2008, 04:25:11 ös
Yanıtla #7
 • Skoç Riti Masonu
 • Uzman Uye
 • *
 • İleti: 3742
 • Cinsiyet: Bay

keşke alıntılarken dikkatli baksaydınız bunların çoğu cunta zamanını bile görememiş


Mart 04, 2008, 04:26:42 ös
Yanıtla #8
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 1668

Evet haklisiniz hocam,

Aralarinda trafik kazasindan oleni bile sehit diye yazmislar isaret ettiginiz gibi...


Kusura bakmayin, artik okuyucunun mantik ayirimina birakiyorum :)


Muhabbetle
« Son Düzenleme: Mart 04, 2008, 04:29:46 ös Gönderen: Kirlangic »


Mart 04, 2008, 04:29:41 ös
Yanıtla #9
 • Skoç Riti Masonu
 • Uzman Uye
 • *
 • İleti: 3742
 • Cinsiyet: Bay

Dündar Taşer'i de zaten Kenan Evren'in kullandığı kamyonun geri geri gelmesi sonucu şehit edilmiş :D ya Allah aşkına adam trafik kazasında ölmüş :D


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
3 Yanıt
2486 Gösterim
Son Gönderilen: Aralık 08, 2012, 04:28:45 ös
Gönderen: yazbenide
İdam

Başlatan nietzsche « 1 2 ... 6 7 » Guncel Konular

63 Yanıt
16381 Gösterim
Son Gönderilen: Kasım 20, 2012, 01:22:35 ös
Gönderen: NOSAM33
0 Yanıt
6698 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 06, 2011, 11:15:27 ös
Gönderen: AQUA
6 Yanıt
7195 Gösterim
Son Gönderilen: Aralık 08, 2012, 04:54:33 ös
Gönderen: yazbenide
1 Yanıt
5875 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 15, 2012, 07:47:05 ös
Gönderen: peacewings
3 Yanıt
4698 Gösterim
Son Gönderilen: Temmuz 31, 2012, 07:20:21 öö
Gönderen: Sirius
13 Yanıt
4284 Gösterim
Son Gönderilen: Haziran 25, 2013, 12:55:50 öö
Gönderen: Alşah
3 Yanıt
2014 Gösterim
Son Gönderilen: Temmuz 16, 2015, 04:07:57 ös
Gönderen: ARARAT
2 Yanıt
2141 Gösterim
Son Gönderilen: Haziran 23, 2015, 09:40:07 ös
Gönderen: Risus
6 Yanıt
2575 Gösterim
Son Gönderilen: Kasım 23, 2015, 09:51:32 ös
Gönderen: GOASISG