Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Abraham Lincoln Mason muydu? 3 - Deliller  (Okunma sayısı 981 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 17, 2017, 05:11:03 ös
  • Uzman Uye
  • ****
  • İleti: 2145
  • Cinsiyet: Bay
    • Masonluk ve Masonlar

Kanunları tetkik edip hukuk imtihanlarını kazanır ve avukat o-larak işe başlar. Mesleği icabı, at sırtında çiftlikten çiftliğe gider ve müşterilerini ziyaret e-der. / 1846 yılında Kongre'ye seçilir. Halktan çıkan bu adam, derhal esaretin kaldırılması, insan haklarının kabulü ve demokratik devrimlerin gerçekleşmesi için harekete geçer. Bu gayretlerini destekleyen bir kitle hareketi gittikçe yaygınlaşır. Lincoln 1854'te Senatoya seçilir. 1860 yılında, A.B.D.'nin 13. Başkanı seçilir ve törenle vazifesinin basına geçer (4 Mart 1861). Esaret hakkındaki fikirleri herkesçe bilinmekteydi : seçiminden hemen sonra ikilik meydana geldi. Pamuk ekicileri ekseriyette olan 11 Güney Devleti, Birleşik Devletlerden ayrıldıklarını lân ettiler ve aralarında bir «Konfederasyon kurdular. Bu «Sessesion» harbinin başlangıcı oldu. Bu harp 1861 - 1865 a-rasında çok kanlı bir şekilde cereyan etti. Lincoln, açış konuşmasında, bu ayrılmayı «kanunsuz ve hükümsüz» olarak vasıflandırdı.


Bu kardeş harbinde, A.B.D.'nin buharlı ve zırhlı gemileri, «Konfedere» devletlerin yelkenli ve tahtadan olan harp gemilerile çarpıştı ve bunları batırdı. 1 Ocak 1863'te, harbin tam ortasında, Lincoln esaretin kaldırıldığını ve esirlerin serbest bırakıldığını ilân etti. Bu şekilde, insanlık tarihinde ilk defa olarak, esirler bir hükümet karar-namesile serbest bırakılmakta idi. Hürriyetlerine kavuşan esirler, aynı zamanda A.B.D. vatandaşlık haklarını da elde etmekteydiler, fakat bu kanunun tatbiki, halen de muhtelif devletlerde münakaşa mevzuu olmaktadır. 1864'te, Lincoln ikinci defa olarak A.B D. Başkanlığına seçilir ve 1865'te Güney Devletleri teslim olunca, harp sona erer. Beş gün sonra, Lincoln eşi ile beraber Washington tiyatrosunun bir gala gcesinde -temsil esnasında- John Wilkes Both isminde bir gencin, silahından çıkan kurşunlar ile ağır yaralanır ve 15 Nisan 1865'te, şafakta, ruhunu teslim eder. Kaatil koyu bir güneyci idi. Lincoln, tipik bir Amerikalı «self made man» (kendi kendini yetiştirmiş adam) idi. Her ikisi de Mason olan, orta ve cenup Amerikalı hürriyet savaşçıları Simon Bolivar ve Jose de San Martin'Ie aynı zamanda yaşamıştır. Oturduğu yer olan Springfield (İllinois) te toprağa verilmiştir. Lincolnun Başkanlığı esnasında birçok mühim yenilikler yapılmıştır:

— 1861'de kıtalararası (Atlantik'ten Pas! fiğe kadar) telefon kablosu döşenmiştir.
— 1862'de ilk defa Amerika' da kâğıt para basılmıştır.
— 1863'te pOvSta çağdaş bir şekilde organize etmiştir.
— Aynı yılda Amerika'da ilk defa mecburi askerlik ihdas edilmiştir

1932 tarihli Lennhof - Posner İnternat. Mason lugatından a-şağıdaki bilgileri nakl'ediyo-rum : « Abraham Lincoln, Başkanlık zamanında, Masonluğa kabul edilmek üzere muameleye başlamıştır fakat müracaatı, muhtemelen Başkanlıktan çekilmesine kadar olmak üzere, tehir edilmiştir. Springfield (İllinois)'teki «TYRAİN» Locası, 17.4.1865 tarihli toplantısında (yani öldürüldükten 2 gün sonra), bu tehirin sebeplerini görüşmüş ve aşağıdaki hususları belirtmiştir: Başkan Lincoln, herhangi bir yanlış anlama meydan vermemek için, müracaatını tehir etmiştir. Bu karara esgs olan sebepler hatırası için en büyük bir şeref nişanesidir.

Mimar Sinan Dergisi  / Sayı 40
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe