Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Masonik Sır  (Okunma sayısı 9149 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 16, 2020, 12:09:54 ös
Yanıtla #40
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 329
 • Cinsiyet: Bay

Sayın Caliper bu başlıkta bizlere, Masonik Sır terimi üzerine düşünmeyi işaret etti.

Özellikle de karışan şeyler neler olabilir bunların ipuçlarını verdi.

Sır, Giz, Gizem, Ketum, Ketumiyet, Saklı olan, paylaşılmayan... Bunların çoğu benzer olsa da aynı değil.

Kendi bakış açımla şunları ekleyebilirim.

Masonluk bir elek sistemidir. 3 derece olarak kurgulanmış, gelişimi ile çok dereceli ritlere dönüşmüşse de aslen Masonluğun 3'ten sonraki dereceleri 3.1,3.2,3.3 gibi düşünülebilir. Yani Ustalıktan hayatını usta olarak da sürdürebilir, ustabaşı da olabilir, mimar olmaya da çalışabilir gibi.

Neden elek sistemidir. Çünkü günümüzdeki uygulama Masonluğun her ülkede o ülkelerin yasalarına uygun birer dernek olarak kurulması şeklinde organize olmasıdır. Eğer öyle ise, derneklerin bazı kuralları var. Mesela şu an dernek merkezi ile şubelerinin ayrı olması bile bekleniyor. O yüzden ayrı adreslerde ya da aynı adresin farklı bina numaraları olarak görünüyor. Muhasebecisi, güvenlikçisi, temizlik görevlisi, garsonu, iktisadi işletmesi vs. var. Bunlar Mason değil. Masonlar çalışmalarından nafaka alırlar ama bu simgeseldir, maddi değildir. Ancak bu görevli çalışanlara simgesel bir şeyler veremezsiniz, maaş beklerler. Para gerekir. Dernek masraflı bir uğraştır. O yüzden de bu masrafların kardeşçe bölüşülmesi gerekir! Aslında derneğe üye yapılan çoğu kimse bu masrafa ortak yapılan bir zincir halkasıdır. Üstat dahi olsa aldığı bilgi genel geçer heryerde bulunabilecek şeyler olabilir. Meslekten alınacak bilgi, erdem, görgü vb. kişinin kendi uğraşı ile elek sisteminden dökülenlerden değil, eleklerden geçe geçe iç çembere doğru ilerleyenlerden olması ile elde edilebilir. Masonlar daha anlatılan antik hikayelerden beri bu sistemi kurgulamışlardır.

Zaten bu başlıkta da geçen pek çok olay bunun üzerinedir.

Öncelikle Süleyman Mabedi'ni kim yapmıştır? Davud'a kadar köle, göçebe, sonra savaşçı çobanlar olarak tarif edilenler bu eseri ortaya çıkarabilir miydi? Aslında geldikleri bölgede var olan Diyonisos işçilerinin sistemini ve onların ustalarından birini kullandılar.

Neydi sistem, kalabalıkları gruplara ayırmak. En kalabalık olan amele ya da çırak sınıfına ekmek, yağ, şarap nafaka olarak belirlenmişti diyelim. Sonra kalfalar, sonra ustalar. Bitmedi, sistemin daha devamı vardı... Ama burası yeri değil. Herkes nafakasını alabilmek için derecesinin kelimesini söylüyordu. Hepsi bu. Şimdi bu kelime kutsal mıdır? Bu kelime sır mıdır?

Bir gün 3-5 kötü niyetlisi daha fazla nafaka için veya başka yerde haketmediği sıfatla iş bulabilmek için kelimeyi öğrensem ya uyanıklığına saptığında ne olur? HİÇ.
Kelimeleri belirleme yetkisinde olan bir anda kelimeleri değiştirmiş olur, onlarda açığa çıkar...

Bu hikaye ve yöntem hâla geçerli. Her sene değişen yıllık sözcükler sadece kulaktan kulağa söylenir. Tüm ritüelleri okudum, her 'Sırrı' biliyorum diyen buyursun gelsin toplantılara...

Diyelim geldi ne görecek? Okuduğu Fransız ya da İngiliz Ritüelindeki bir şeylerin burada farklı uygulandığını bilmediğinden kapıdan bile giremeden ifşa olur.

Diyelim ki bir kardeş, derneğe üye. Ama üstat ritüelini buldu okudu, merakla girmek istedi toplantıya. Buyursun gelsin. Okumuş olduğu bir kaç sözcük. Peki hepsi bu mu?
EMİN OLABİLİRSİNİZ, Masonluk bunlardan fazlasıdır.

Evet şimdi ne duyduk, bazı uygulamalar var, bunlar kelime filan da içeriyor.

Masonluğun işaretleri, geçiş sözcükleri, kutsal (dini anlamda değil, geleneksel deyiş) sözcükleri vardır, senelik sözcükleri vardır. Bitti mi? Hayır.

Ancak sıkı durun...
Bunlar Masonik Sır değil ki?

Şimdi siz evinizde bir kasa içinde 1 milyon Dolar saklıyorsunuz diyelim. Önce evinizin yerini herkese söylemezsiniz. Masonlar adreslerini bile söylemez, ne der, kardeşlerce bilinen geometrik nokta.

İkincisi evinizin bir anahtarı olur.
Üçünsüsü kasanızı sakladığınız yer olur.
Dördüncüsü kasanın bir şifresi olur.

Siz bunların hepsini biliyorsunuz. Peki Sır kasanın şifresi midir? Yoksa 1 milyon dolar mı?
Hele bir de kasa matruşka bebekler gibi iç içe geçen 30 boy kasanın içindeyse!

Şimdi Sır bunlar değil. Var mı, yok mu?
Var diyen var, demek biliyor...

Ben neyin sır olduğunu değil neyin sır olmadığını anlamaya çalışırdım.

Mesela sayın Caliper'in de belirttiği gibi Ritüel bir sır değil ki? Tüzük, çalışma yöntemi vb. her şey dernekler masasına verilir. Size verilmiyor oluşu sizin bu derneğe üye olmayışınızdan, yani sizinle ilgili bir konu değil. Bana da Covid19 tedavi protokolü verilmiyor. Çünkü hekim değilim. Bu şimdi Sır mı?

Bitmedi, kimin mason kimin değil oluşu da sır değil. Sadece söylememek doğru bir davranıştır, çünkü bizim değil, kişinin bilgileridir. KVKK diye bir şeyle bizlerinde kişisel bilgileri koruma altında değil mi zaten?

Yine o gün mabette yapılan çalışma, içerik, kimlerin toplantıya katıldığı, görevlilerin kimler olduğu vs. Bunlar o loca üyelerini ilgilendiren konular değil mi? İlgilisi dışındaki kişilere neden verilsin? Eşim asla sormaz ama ben eşime bile söylemem beyaz toplantılarda kardeşlerle tanışmış, kimi zaman birbirimize gidip geliyor ailece görüşüyor olsak bile bugün X kardeşi gördüm veya Y kardeş şu göreve seçildi... Bu onun bilmesi gereken bir bilgi değil çünkü...


Demek ki bunlar sır değil, sadece bizim muhattabı olduğumuz konu ya da bilgiler olmadığından bu konuyu bize açmak gereksiz...

Masonlar 'Yalnızca masonların bilmesi gereken bilgileri, mason olmayanlara' neden anlatsınlar? Bu aramızdaki sır olduğundan değil, gerekmediğinden paylaşılmaz.

Aynı bakışla, siz üniversite 1 öğrencisisiniz, son sınıfta da ileri düzey dersler var, buna girmeli misiniz? Girseniz bir şey anlar mısınız? Önce aradaki zaman, bilgi, birikim ile o derse hazır halde gitmek gerekmez mi?

Bu sınıf farkını masonluk kimi uygulamalarla çerçeveye almış. Ancak bu uygulamalar, o meşhur işaretler, kelimeler, sözcükler, duruşlar filan da sır değil.

Gizem'e gelelim. Masonluk üzerine oturduğu bin yılların mirasında, Eleusis, Osiris, Diyonisos vb. pek çok mister ya da gizemin toplumları ve toplulukları etkilediği bir mirasa sahiptir. Ancak bugün geldiğimiz yerde mistik, okült, gizemli, misterli konular uygulamalar yoktur, sadece bunlar içerisinden çıkarılacak dersler varsa, bir anlatı, alegori olarak bunları alır. Aktarır. Hepsi bu. Yani Masonlukta gizem bekleyen bulamaz, sonra Aleister Crowley gibi bu bana yetmedi , daha ötesini kendim uydurayım haline girer...


Ketum sır değildir, Ketumiyet'de sır değildir. Kaldı ki bugün Ketum Üstat ismi kullanılmıyor  da olabilir. Ketum ağzı sıkı demektir. Ketumiyet, Ağzı sıkılık. Her yerde her sözü etmeyen, herkese gerekli gereksiz her şeyi anlatmayan diyebiliriz.

Peki ama bu derece neden 4. derece?

O halde şunu düşünebilir miyiz? Zaten simgesel derecelerde bir sır, saklanması gereken bir durum yoktur. Ben bu görüşe yakınım.

Ama Ketum üstada sır verilir anlamına da gelmez bu. Belki bu tartma, ölçme, uygunluk değerlendirmesi burada başlıyor, anlamına gelebilir. Sır dediğiniz de Masonlukta hiçbir şeyin olmadığı gibi dökülüp saçılan, yaz yavrum denilen bir şey olduğunu düşünmüyorum. Bazen her şey gözünüzün önündedir, onu görmeye ancak uygun yetkinlikte iseniz başlarsınız. Belki de size evrenin sırrı, geçmiş mirasın anahtarı ya da her ne ise sadece BİR HARF olarak verilir olamaz mı?

Netice Masonluğun geldiği yeri artık operatif dönemle kıyasalamamalı bana göre. Spekülatif Masonluk aslında bir  başka şeyi inşa etmenizi bekler sizden (bizden). O yüzden de bir yer, bir obje, bir durum anlatan sırların olmasını beklememeli.

Ritüelin, kelimenin, işaretin filan Masonik Sır olduğunu düşünmemeli.

Masonluğun Sırrı kendi özündedir. Öze ulaşmadan, en azından daha sezgi ile ne olabileceğine yaklaşmadan erken hükümler vermemeli.

Sır demişken, Ketum üstat seviyesine bile gelirsek bakalım sır tutabilecek düzeyde mi diye gözlemlenir demiştik.

Ama daha şimdiden ordan burdan duyduğunu ortaya döküp saçan kişiler bu sınavın neresindedir? 4 olmak için önce 1 olmak gerekmez mi?

Şu başlıkta yazılanlara bir bakın, bu anlatıların çoğu kimi üyelerin hatalarıyla buralara dökülmüş zamanında, şimdi ise zaten forumda var diye yeniden ve rahatça kullanılıyor.

Mason olmuş, hatta derece geçmiş kişiler bile daha akasyayı, hiramı, 15 kalfayı duymamalı iken, burada maaşallah herkes her bilgiyi döküp saçmış. Tüm üyeler biliyor her şeyi, bir ben hariç... Ben de sizin gibi her şeyi bilebilirim umarım bir gün.

Sevgiler
Sayın ANARCHOSA,
Eleştirinizde haklı olabilirsiniz. Bazı şeylerin ulu orta konuşulması uygun olmayabilir ama bizleri de kapsayan "sanki bilgi ahkâmı kesiyormuşuz" tarzındaki yaklaşımı kendi adıma kabul etmiyorum. Böyle bir durum söz konusu değil. Sorular sormaya, sorulanlara cevap vermeye çalışıyoruz, hepsi bu. Bu platformdan başka bunları yapabileceğimiz bir yer de yok ne yazık ki. Konuların nelerle sınırlı olması gerektiğini bilmemiz zaten mümkün değil.
Saygılarımla.
Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine...


Nisan 16, 2020, 12:56:03 ös
Yanıtla #41
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 161
 • Cinsiyet: Bay

Sorunun kotusu veya yanlisi olmamali bence. Soru tekrar sorulmussa bunun nedenin arastirilmasi gerekir ki daha genis bir izah veya yonlendirme yapilabilsin. Forumu farkli acidan bir enerji kaynagi olarak gormegi surdurmek icinde diyalogun zarif bir nezaket icinde olmasi gerekir fikrindeyim. Ve on yargilar ile olaya bakislarimiz hamtasta hala sivri cikintilarin mevcutlugunu gosteriyor.

Masonlugun bir din olup olmadigi dusuncesi hala, dunyanin her yerinde sicak olan bir konudur. Bunun farkina varmak icin ozellikle de mason olmak gerekmiyor.

Masonluk bir din degildir ama dinle baglantisi vardir cunku en genis anlamda olaya baktigimiz zaman mason olabilmek icin ( uye olmak) herhangi bir yuce varliga inanmayi sart kosuyor. Ama o inanisi sekillendirmeyi ve icini doldurmayi ( kendi metotlari ile) sana birakiyor. Tabi ki bir de bunun liberal bir acilimi vardir.

Umarim baslik sahibi konunun disina cikmami mazur gorur.

Bu benim harici gorusumdur.
« Son Düzenleme: Nisan 16, 2020, 12:59:09 ös Gönderen: midyad »


Nisan 18, 2020, 03:01:32 öö
Yanıtla #42
 • Yeni Katilimci
 • *
 • İleti: 24
 • Cinsiyet: Bay

Peki daha spesifik sorayım.

Hiram Abif neden öldürülmüştür?

Hiçbir şekilde hoşgörüye sahip olmayanlar tarafından öldürülmüştür.


Nisan 18, 2020, 03:12:00 öö
Yanıtla #43
 • Yeni Katilimci
 • *
 • İleti: 24
 • Cinsiyet: Bay

Sorunun kotusu veya yanlisi olmamali bence. Soru tekrar sorulmussa bunun nedenin arastirilmasi gerekir ki daha genis bir izah veya yonlendirme yapilabilsin. Forumu farkli acidan bir enerji kaynagi olarak gormegi surdurmek icinde diyalogun zarif bir nezaket icinde olmasi gerekir fikrindeyim. Ve on yargilar ile olaya bakislarimiz hamtasta hala sivri cikintilarin mevcutlugunu gosteriyor.

Masonlugun bir din olup olmadigi dusuncesi hala, dunyanin her yerinde sicak olan bir konudur. Bunun farkina varmak icin ozellikle de mason olmak gerekmiyor.

Masonluk bir din degildir ama dinle baglantisi vardir cunku en genis anlamda olaya baktigimiz zaman mason olabilmek icin ( uye olmak) herhangi bir yuce varliga inanmayi sart kosuyor. Ama o inanisi sekillendirmeyi ve icini doldurmayi ( kendi metotlari ile) sana birakiyor. Tabi ki bir de bunun liberal bir acilimi vardir.

Umarim baslik sahibi konunun disina cikmami mazur gorur.

Bu benim harici gorusumdur.

Meseleye şöyle bakmak gerekir diye düşünüyorum. Masonluk ritüellerin içerisinde mi gizlidir? Bazı ritlerle çakışan noktalar var mıdır?
Masonluk kaçıncı yüzyılda başlamıştır?


Nisan 18, 2020, 10:37:35 öö
Yanıtla #44
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 161
 • Cinsiyet: Bay

Konu basligini acan sn Caliper’in toleransina guvenerek size asagidakini yazabilirim.

Bir kutuphanenin besinci katindaki Felsefe departmanina gidiyorsunuz ve karacigerin islevleri ile ilgili anatomik bir kitap aradiginizi soyluyorsunuz. Ordaki gorevli veya kutuphanenin semasi hakkinda bilgisi olan ziyaretci isteginize muhatap olursa sizi ikinci kattaki bolumun belirli bir bolumune yonlendirir. Bu sizin bilmek istediginizin herkes tarafindan bilindigi icin gereksiz bir istek oldugu, yanlis oldugu, kotu oldugu veya insanlarin isteginizi doyuracak aciklamalari tekrar etmekten yoruldugu anlamina gelmiyor. Forum icinde bir on arastirma daima yararlidir.   

Gunumuzdeki (geleneksel) masonluk organizasyonu 18yy baslarinda, 1717’ de, baslamistir. Daha fazla bilgi icin forumun ‘mason ve masonluk nedir?’ => ‘evrensel masonluk‘ => ‘Dunya masonluk tarihi’ basligini incelemekle baslayabilirsiniz.

Bundan onceki ‘olmasi gereken’ seklinde baslayan oneriniz eger bir soru ise veya forum uyeleri ile uzerinde durmak istediginiz bir nokta ise bunu baska bir baslik altinda uzerinde durmaya acmaniz fikrimce daha isabetli olur. Basligi baslatirken ‘rituel’, ‘masonluk’ ve ‘gizlilik ‘ kelimelerine nasil bir anlam yuklediginizi belirtirseniz konu uzerindeki fikir alisverisleri daha efektif olur.

Umarim size yardimci olabilmisimdir.
« Son Düzenleme: Nisan 18, 2020, 10:40:04 öö Gönderen: midyad »


Nisan 18, 2020, 04:47:03 ös
Yanıtla #45
 • Mason
 • Aktif Uye
 • *
 • İleti: 671
 • Cinsiyet: Bay
Gunumuzdeki (geleneksel) masonluk organizasyonu 18yy baslarinda, 1717’ de, baslamistir. Daha fazla bilgi icin forumun ‘mason ve masonluk nedir?’ => ‘evrensel masonluk‘ => ‘Dunya masonluk tarihi’ basligini incelemekle baslayabilirsiniz.Bu cümleye müdahale etmek gerekir diye düşüyorum. 1717 Geleneksel Masonluğun başladı tarih değildir. Spekülatif Masonluğun organize olduğu tarihtir. Dikkat ederseniz Spekülatif Masonluğun başladığı tarih de demiyorum, organize olduğu tarih, ilk Büyük Locanın kurulduğu tarih.

Geleneksel ve Liberal Masonluk ayrımı 1723 Anderson Nizamnamesi ile başlar. Özellikle Grand Orient of France'ın kurulmasıyla belirginleşir.

Niye ayrıldıklarını nasıl ayrıldıklarını anlatmak için ayrı bir yazı dizisi yapmak gerekir zira çok fazla detay var.
* MASON OLMAK İÇİN KİŞİSEL YARDIM, DANIŞMANLIK VE REHBERLİK TALEBİNDE BULUNMAYINIZ.
* MASONLUKLA İLGİLİ SORULARINIZI ÖZEL MESAJ İLE  SORMAYINIZ, FORUMA BAŞLIK AÇARAK SORUNUZU FORUMDA PAYLAŞINIZ.


Nisan 18, 2020, 05:27:47 ös
Yanıtla #46
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 161
 • Cinsiyet: Bay

Duzeltme ve ek bilginiz icin tesekkur ediyorum sn Caliper.
Olasi bir eylemin onunu kapatma ve incitmeme amaci  ile parantez icinde araya aldim ama yanlis bilgi olmustur.