Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: 33’e kadar yükselen dereceler nedir?  (Okunma sayısı 23057 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Temmuz 07, 2019, 05:22:11 ÖS
Yanıtla #40

Öncelikle iyi hafta sonları.

Bu dereceleri yükselmek elbette belli ödevleri yerine getirmekle oluyor şüphesiz. Ancak ben kendimden örnek verecek olursam bu kardeşlik bağına girmeyi çok istiyorum. 32 yaşındayım. Ancak çevremde beni önerebilecek bir Mason olduğundan emin değilim. Sonuçta herkese sorulmuyor bu gibi şeyler açık açık. Bir gün her şeyi göze alıp İzmir'deki locaya gideceğim ve denildiği gibi "kapıyı çalacağım". Eğer her şey yolunda giderse üyelik ve Mason olma süreci 3-4 yıl sürse 36 yaşında olacağım. İlk 3 derece belki 20 belki 25 sene alsa 55-60'larımda olacağım. Daha sonra da Skoç Riti'ne girdiğimi varsayarsak yine verilen ödevleri yerine getirip ilerlemeye devam edeceğim, tabi yaş da ilerleyecek.

Bu benim senaryom. Diğer tarafta bir Mason çocuğunu da Mason yapıyor. 25 yaşında çocuk Mason olursa ve benimle aynı hırs ve şevkle çalışıp aydınlanma yolunda yükselirse benim yaşıma gelmeden çok daha önce çok daha yukarı derecede bulunacak. Tüm kardeşler ödevlerini yapsın, çalışsın ve yükselsin, bu çok güzel. Lakin bu kişiyle benim aramda nasıl bir alt-üst ilişkisi olacak? Üst derece olmak mı daha ağır basıyor yoksa yaş ve tecrübe olarak ileride olmak mı?

Bu örneği belli varsayımlarla kendi üzerimden verdim ama şüphesiz kendi içinizde de bu dediğim gibi senaryolar olabiliyordur diye düşünüyorum.

Sevgiler ve saygılar...

Merhaba,

Sevgili ANARCHOSA kardeşime, dolu dolu yanıtı için teşekkür etmek isterim.

Eklemek istediğim bir konu daha var, " Diğer tarafta bir Mason çocuğunu da Mason yapıyor." demişsiniz. Burada yanıldığınız iki husus olduğunu belirtmek isterim.

Birincisi, bir mason çocuğunu mason yapamaz. Bir mason çocuğu teklif edilecek ise gereken şartları taşıyor ise herhangi bir haricinin geçtiği tüm yollardan istisnasız geçip ancak o şeklide teklif edilip kabul edilir. Yani bir mason çocuğunun mason olabilme ihtimali ile sizin mason olabilmeniz ihtimali arasında şartlar eşit ise bir fark yoktur.

İkincisi ise, mason çocuklarının 25 değil 19 yaşından itibaren masonluğa teklif edilebilme ve mason olma durumları vardır.

Saygı ve sevgilerimle.
“Kapı açılır, sen yeter ki vurmayı bil! Ne zaman, bilmem! Yeter ki o kapıda durmayı bil!”

Temmuz 07, 2019, 05:27:04 ÖS
Yanıtla #41
  • Yeni Katilimci
  • *

Sayın ANARCHOSA'ya ve Sayın Melchizedek'e verdikleri tatmin edici cevapları için teşekkür ederim. Gerekli notlarımı aldım, kafamdaki bu konuyla ilgili soru işaretlerimi giderdim, sağolun.

Sevgiler ve saygılar.

Temmuz 08, 2019, 08:25:17 ÖÖ
Yanıtla #42
  • ÖMBL/KMBL Üyesi
  • Uzman Uye
  • *

Tüm kardeşler ödevlerini yapsın, çalışsın ve yükselsin, bu çok güzel. Lakin bu kişiyle benim aramda nasıl bir alt-üst ilişkisi olacak? Üst derece olmak mı daha ağır basıyor yoksa yaş ve tecrübe olarak ileride olmak mı?

Buraya bir ekleme yapmam gerekli. Zira bir yanlış anlaşılma olduğu aşikâr. Ast-üst ilişkisi, memuriyette olur, askerlikte olur, iş yerinde olur... Bunların hepsi meslektir. Para kazanılan yerdir. Biz her ne kadar masonluğa meslek desekte, bu craft kelimesinin karşılığıdır, aslında zanaat desek daha yeri. Ama para kazanmak için gittiğimiz bir yer değil. Beklentimiz olarak gittiğimiz bir yer değil. Kendi gelişimimiz için gönüllü katıldığımız bir hobi. Dolayısıyla burada ASLA ast-üst ilişkisinden kastınız olan birinin diğerine iş ve emir buyurması söz konusu olamaz. Hatta kimi zaman nezaket ve zarafet bu kadarı da olmaz, yapmacık herhalde bu denecek kadar ön plandadır. Loca yöneticisi Saygıdeğer Üstat (Üstad-ı Muhterem) yeni aydınlanmış bir çırağa dahi emretmez, rica eder.

Sorunuzda yaş mı ön plandadır, derece mi demişsiniz. İKİSİ DE DEĞİL! Bir kere kardeş kardeşe adıyla hitap eder. Ne bey, ne paşa, ne amca... 80 yaşında, zamanında Türkiye'nin X gibi önemli bir firmasında CEO luk yapmış kıymetli bir yöneticisi, 25 yaşında yeni mezun, yeni işe başlamış, aynı zamanda yeni aydınlanmış bir çırağımızın sadece 'Ahmet' kardeşidir. Bunu en çok da kendisi ister. Biz hârici sıfatlarımızı dışarıda bırakıp çalışmaya giriyoruz. Yaş da böyle bir şey. Size yaşınızdan dolayı değil, kültürel birikiminiz, fikirleriniz, erdemleriniz ve davranışlarınızdaki incelik ile saygı duyulur. Yaşın bir önemi yoktur. Masonik yaş dediğimiz masonlukta geçirilen yaş sadece bir saygı sebebidir. Ama bu masonik yaşı fazla olan diğerini ezebilir ya da iş emredebilir anlamına gelmez. Zaten ne emredecek? Fikirsel bir çalışma ortamı burası.

İkinci olarak derecelerde yine aynı minvaldedir. Kimse başkası için çalışma yapmaz. Herkes kendini geliştirmek için çalışır. Hâl böyle iken kendin için aldığın derecenin bana ne faydası var? Masonik öğretide daha fazla duymuş olman seni ne daha iyi ne daha bilgili ne de üstün yapar. İş ki duyduğunu sindirip, içselleştirmiş ol. O zaman da zaten derecenin başkasına gösterilmeyecek bir şey olduğunu anlarsın.

Şunu ayıralım. Büyük Localar sadece 3 derecede çalışır. Dün de açıkladığım gibi 2 senede kardeşler 3. dereceye zaten gelebiliyorlar. Herkes de 3. derecede eşitlenmiş olmuyor mu?  İsterse kardeş 33. derece olsun toplantı 1. dereceyse herkes 1. derecededir. Loca çalışmalarında kardeş sadece 3. derece (evet 33. derece olsa da 3. derece) önlüğü takar, yerini alır.  Bazı özel sebeplerle törenli bir toplantı değilse diğer kardeşler derece belirtir şekilde giyinip girmez. Çoğu kardeş kim yüksek derecelerde çalışır kim çalışmaz, bilmez!
Şöyle söyleyeyim, her görev anlamlı ve saygıdeğerdir. Ancak locanın görevlileri arasında  sıraladığınızda Saygıdeğer Ü., Nazırlar, .... en sonlarda Müzik Yönetmeni ya da görevlisi gelir. Bizim locamızın Müzik Yönetmeni 33. derecedir ve Süprem Konsey etkin üyesidir. Zorunlu durumlarda bir kalfanın bile yapabileceği bu görevi yapmaktadır. Loca kardeşleri ondan o görevi rica etmiştir. O da aman nasıl olur ben 33. dereceyim, EKEİR Süprem Konseyi üyesiyim vs. demez.

Derecelere bu gözle bakın lütfen, yoksa askerdeki gibi onbaşı artık on kişiye, yüzbaşı şimdi yüzkişiye emir verecek gibi bakmayın. Masonların kimin için çalıştığını aklınızda tutarsanız kime söz geçirmesi gerektiğini de kavrarsınız...

Sevgiler
Laicus Humanitas Scienti

Temmuz 08, 2019, 05:24:02 ÖS
Yanıtla #43
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Bu benim senaryom. Diğer tarafta bir Mason çocuğunu da Mason yapıyor. 25 yaşında çocuk Mason olursa ve benimle aynı hırs ve şevkle çalışıp aydınlanma yolunda yükselirse benim yaşıma gelmeden çok daha önce çok daha yukarı derecede bulunacak. Tüm kardeşler ödevlerini yapsın, çalışsın ve yükselsin, bu çok güzel. Lakin bu kişiyle benim aramda nasıl bir alt-üst ilişkisi olacak? Üst derece olmak mı daha ağır basıyor yoksa yaş ve tecrübe olarak ileride olmak mı?

Hevesinizi kırmak istemem ama bu paragraf Masonlukla çok bağdaşmıyor. Masonluk makam-mevki alma yeri değildir. Kendinizi ne kadar değiştireceksiniz, ham taşınızı nasıl yontacaksınız bence asıl merak etmeniz gereken konular bunlar.

Saygılarımla ve sevgilerimle
The Brotherhood of Man begins with the Manhood of the Brother.