Masonlar.org - Harici Forumu

 

Anket

Turkiye`deki Masonlugun gidisati nedir?

Kusursuz bir yukseliste.
Iyi.
Orta.
Kotu.
Gittikce batiyor.

Gönderen Konu: Turkiye`deki Masonlugun gidisati nedir?  (Okunma sayısı 16010 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 24, 2007, 01:54:28 ös
Yanıtla #10
 • Mason
 • Uzman Uye
 • *
 • İleti: 1235
 • Cinsiyet: Bay

Sayın Besimzade' nin kitabını bu konuda merakı olan arkadaşların edinmesi, olası yanlış anlama ve / veya beklentilerinin ortadan kalkması için oldukça faydalı olacaktır.

Biraz reklam gibi olacak ama bu konuda en yetkili ağızların gayet geniş bir alandaki açıklamalarının bulunduğu bir kitabın reklamı da yapılmalıdır.

İktisadi İşletmelerden edinilebilecek olan kitabı internetten de edinebilirsiniz.
Tempus fugit...


Mayıs 25, 2007, 09:15:30 ös
Yanıtla #11
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 153
 • Cinsiyet: Bay

Yoruma bil gerk yok temeli MÖ. 10 yy lara dayanan  bir kardeşlikten bahsetmekteyiz
Bu zamana değin bozulmadan gelmiş  bir kardeşlikBence kusursuz bir yükselişte...
İnsanoğlunun en büyük merakı, görmediği ve bilmediği gizli şeylere karşıdır.Merak ilmin hocası olduğu için  o, bu merakında haklıdır...


Ekim 07, 2007, 03:46:12 ös
Yanıtla #12

Yoruma bil gerk yok temeli MÖ. 10 yy lara dayanan  bir kardeşlikten bahsetmekteyiz
Bu zamana değin bozulmadan gelmiş  bir kardeşlikBence kusursuz bir yükselişte...Bu yorumda belirtilen zaman çok eski Masonlar dahi zorlamayla Süleyman Mabedi yapımı öncesine dayandırıyorlar ve Mısır kaynaklı bir senaryo çiziliyor. MÖ. 10000 çok erken bir dönem.  Buna ilişkin bir kanıt yoktur.
Ritüelde Tarih

Masonlar, masonluk tarihine ilişkin temel bilgilerini doğrudan kendi ritüellerinden edinirler. Çeşitli törenler sırasında, Kudüs'te Süleyman Tapınağının yapımını, orada çalışan çırak ve kalfa duvarcıları, onların başındaki usta Hiram'ı, mason gizlerini açığa vermek istemeyen Hiram'ın öldürülüş öyküsünü öğrenirler.

Ritüellerde ortaya konulan tarih, masonluğun Hz. Süleyman zamanında (İÖ 950) varolduğu ve o günlerden beri yaşayan bir sistem olarak süregeldiği biçimindedir. Oysa, ritüellerin amacı tarihsel gerçekleri ortaya koymak değil, masonluğun ilke ve öğretilerinin aktarıldığı dramatik bir öykü sunmaktır.


Bozulmadan gelmiş yorumun gelince Masonluğun geçirdiği aşamaları , geride bıraktıkları yada yeni ekledikleri gelenekleri dışarıdan ''harici gözü ile'' bilemeyeceğimiz için ''bozulmadan gelmiş ve kusursuz bir yükselişte yorumlarını da abartılı buluyorum.

Saygılarımla.


Ekim 07, 2007, 04:30:49 ös
Yanıtla #13
 • Skoç Riti Masonu
 • Uzman Uye
 • *
 • İleti: 3742
 • Cinsiyet: Bay

Sn. Fraternis,

yalnız Tubal Kain sembolizması da mevcut. The order of free mason betrayed adlı ritüelle oluşmuştur. (1745 tarihinde). Tubal Kain bir demirci ustasıdır. ve Tubal Kain efsanesi Mabed'den çok daha önceki bir tarihe tarihlenmektedir.


Aralık 08, 2007, 04:42:13 öö
Yanıtla #14
 • Yeni Katilimci
 • *
 • İleti: 20

masonlugun iniştemi yükseliştemi oldugunu bilmem ama site yapımı içindeki güncel bilgiler cok kaliteli o yüzden kanaatimi iyi yönde verdim... masonluk hakkında pek bilgim yokdu ama site sayesinde hala araştırıyorum..... EMEGİ GECEN HERKESE TŞK..LER

SAYGILARIMLA...


Mayıs 12, 2009, 05:38:13 ös
Yanıtla #15
 • Ziyaretçi

Şu an için durağan olduğunu düşünüyorum. Tedbirli davranılıyor ve olası durumlar karşısında hazırlıklı olmak için çalışmalar yapılıyor diye düşünüyorum ancak benim görüşüme göre etki alanlarını giderek kaybedecekler. Belki localar ayakta duracak ama siyasi ve kültürel rolleriniyitirecekler. ben 2025 - 2030 yıllarını kırılma noktası olarak düşünüyorum. Ancak ,Türkiye için konuşuyorum, sembolik kuruluş olmaktan çteye gidilemeyecek ve belki de Localar 2050 leri dahi göremeden fes edilecekler.

Bunlar benim öngörülerim. Doğrulğunu ancak zaman belirleyebilecek. Ancak daha iyi bir yapılanmaya sahip oluna bilirdi yayılma politikası açısından. Kültürler üzerinde bir çok çalışma yapılır ve genel haritası belirlenir. Çeşitli psikolojik teknikler kullanılarak etki alanı geliştirilir. Ancak türk toplumu diğer hiç bir kültüre benzemez. Çözdüğünüzü düşünürsünüz ve hiş beklenmeyen bir sonuçla hayal kırıklığı ile karşılaşırsınız.

Birçok kritik teşhisim içerisinden sadece bir tanesini siznle paylaşayım. Türk halkı her türlü tarihi çalışmalara rağmen Osmanlıyı unutmadı. Hain ilan edilen bir çok osmanlı Padişahı halkın nazarında güç kazanmaya başladı. Yeni Osmanlı Devleti kapıda! Belki adı Osmanlı devleti olmayacak ancak yeni bir yapılanmaya giren Türkiye Cumhuriyeti Devleti Osmanlının bir uzantısı olacak. Bir çeşit osmanlı refleksi de diybiriz. Bu da locaların kaderini belirleyecek. Bunu önüne geçilemez. Kimse bu oluşumu durduramaz. Küçük bir araştırma yaptım ve hiç beklemediğim halk kesimlerinden çok enteresan yanıtlar aldım. Açıkça ifade edebilirimki bugüne kadar uygulanan psikolojik mücadele teknikleri işe yaramıyor.

Size önereceğim, yöntemlerinizi gözden geçirmeniz.


 


Mayıs 12, 2009, 06:36:06 ös
Yanıtla #16
 • Ziyaretçi

Aslında Türkiye'de Masonluk ne seviyede, gidişatı nedir sorusu, şüphesiz Masonlar'a bağlı, kişi kendini ne kadar tanıtmak isterse, karşısındaki kişi o kadar tanıyabilir. Gerekli midir, kendilerini tanıtmaları , eğer bir kurumdan/dernekten bahsediliyorsa evet. Toplumsal yardımlaşma dışında o kadar da kendilerini tanıtmalarını gerekli görmüyorum. Saldırılar, genel de kişi seviyesinde değil de, dernek bağlamında, topluca yapıp ettiklerinde, tıkanıyor. Yoksa "kişi"nin yapıp ettikleri, yasal düzlemde, bir sıkıntı olmadığı sürece kimseyi ilgilendirmez.

Kuruma/derneğe gelince,  göz önünde olmak ileride, masonları sıkıntılarını arttırabilir, olumlu yaklaşımları sayesinde, başkalarının aklındaki soruları kapayarak, kendilerine çok özel bir alan açacaklardır, şüphesiz. Burada, ne yazsam boş bir alan muhakkak , olacaktır, sorgulamak isteyen için.  Belki katılmak isteyen olursa, belirttiklerim üzerine,  başka fikirler eklenebilir. Gerekli midir? :)

Saygılarımla.


Mayıs 12, 2009, 06:50:58 ös
Yanıtla #17
 • Ziyaretçi

Bence bu soruya iki türlü cavap varilir.
1.'si Harici gözyle.İnsanlar masonluğu masonik öğretileri bilmediği için genelde düşünceleri kötü ve gidişatı her zaman kötüye yoracaktır.Her daimde ketumiyet olduğu için ve gizemler ile sırlar olduğu için insanlar sürekli doğru şeyler yerine yanlış şeyler çıkarıp,sanki biliyormuş gibi yorumlayacak ve karalayacaklardır.
2.'si Mason gözüyle.Bir mason olmadığım için bu alan net yazamam.Ama masonluk ezoterik olduğu için mutlaka iyiye doğruya gidecektir zaten.
Ülkemizdeki durum ile dünyadaki durumun bu sebeblerden ötürü pek ayrı olmadığını düşünüyorum


Mayıs 12, 2009, 11:16:01 ös
Yanıtla #18
 • Ziyaretçi

Kötü seçeneğine oy verdim. Yorum olarak kotü sözcüğünü kullanmak istemiyorum ancak iyi olmadığı son bir kaç yıldır net vaziyette ortada. Verdiği eğitimin ve birey üzerinde sağladığı çok yönlü gelişimin dışında; tüm dünya masonluğunun ortak bir noktası daha vardır; laisizm ve demokrat düşün yapısına, karakteri itibarı ile mutlak vaziyette sahip çıkan en köklü cemiyettir. Bu Türkiye'de de böyledir. Bu yüzdendir ki masonluk, ülkemizde, geçmişte olduğu gibi bugün de saldırılara uğramaktadır. Ancak bu saldırılar geçmişte olduğu gibi doğrudan masonluğa değil, sinsice ve kirli oyunlarla, tamamen içten girildi mi bilinmez ama derisinin yüzülüp üzerine balçık sürülmeye çalışıldığı ve kollarının kelepçelenip kırbaçlandığı ne yazık ki gözle görülür bir gerçek haline gelmiştir. Sinsice yapılmaktadır çünkü geçmişte doğrudan yapılan saldırıların sonucu; masonluğun ve masonların birbirine kenetlenmiş, bozulması mümkün olmayan nizam bütünlüğü ve haysiyetlerinin en büyük kaynaklarından olan "ketumiyet" kisvesi sayesinde, beton etkisiyle geri çevrilmiştir. Günümüzde bu birleşik ve olgun yapının eskisi gibi olmadığı yada bozulduğu da gözlenmektedir.

Şahsi düşüncem ve temennim ülkemiz için bu vazgeçilemez cemiyetin, bozulmuş gibi görünen karakteristik düzen ve yapısının yeniden eski halini alacağı ve tüm haysiyetiyle, evren kadar anlamlı ve sessiz olacağıdır. Böyle bir yapının yeniden yücelmesi kaçınılmazdır.

Sevgi ve Saygılarımla,


Mayıs 13, 2009, 03:48:41 öö
Yanıtla #19
 • Ziyaretçi


        Bence bu konu hakkında bir metin hazırlayıp sunmanız gerekirdi.Bu şekilde yorum yapabilirdik.Oylama çok yersiz gidişatın nasıl olduğunu vakıf olan sizlersiniz


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
1 Yanıt
2165 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 11, 2008, 01:50:12 öö
Gönderen: asoraman
6 Yanıt
5803 Gösterim
Son Gönderilen: Ocak 28, 2010, 12:09:48 ös
Gönderen: maka
32 Yanıt
12590 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 23, 2009, 08:18:09 ös
Gönderen: mosilats
14 Yanıt
11736 Gösterim
Son Gönderilen: Şubat 15, 2010, 04:50:52 ös
Gönderen: Mustafa Kamil
3 Yanıt
3219 Gösterim
Son Gönderilen: Aralık 14, 2009, 08:56:22 ös
Gönderen: erdal
30 Yanıt
10298 Gösterim
Son Gönderilen: Nisan 21, 2013, 11:02:18 öö
Gönderen: Felix Steiner
11 Yanıt
9102 Gösterim
Son Gönderilen: Aralık 18, 2010, 03:27:28 öö
Gönderen: Potentate
1 Yanıt
2793 Gösterim
Son Gönderilen: Nisan 17, 2011, 04:40:23 öö
Gönderen: Prometheus
3 Yanıt
3759 Gösterim
Son Gönderilen: Ocak 20, 2012, 05:56:33 ös
Gönderen: NOSAM33
13 Yanıt
5850 Gösterim
Son Gönderilen: Ekim 14, 2014, 02:13:14 ös
Gönderen: mementomori