Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: İçki satmak mı Alevi olmak mı yoksa her ikisimi artık suç  (Okunma sayısı 9024 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ağustos 28, 2008, 12:34:49 ös
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 180
 • Cinsiyet: Bay

  'İçki dayağında' AKP de devrede

Keçiören’de Metin Şahin adlı esnafın "içki sattığı" gerekçesiyle dövülmesi üzerine başlatılan soruşturmadaki ifadeler, Belediye Başkanı AKP'li Turgut Altınok'un gece 23.00'ten sonra ilçede içki satışına izin vermediği iddialarını güçlendirdi.

Altınok’tan bilgi istendi
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla AKP'nin yerel yönetimlerden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Tanrıverdi, Turgut Altınok'tan bilgi istedi. Altınok, gelişmelerle ilgili olarak dün AKP yönetimine bilgi verdi.
TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Zafer Üskül de, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunduklarını, başsavcılık yetkililerinden bilgi istediklerini kaydetti. Üskül, Keçiören Belediye Başkanlığı'na da bir yazı göndererek, "Olayla ilgili olarak belediyenizce başlatılan ya da başlatılacak işlemler konusunda komisyonumuza bilgi verilmesini rica ederim" dedi.
Keçiören Aktepe'de alkollü içki de satan bir büfe işleten Şahin, 14 Ağustos gecesi saat 23.00 sıralarında dükkânına gelen iki sivil zabıta tarafından çivili sopalarla dövülerek dükkânından dışarı atıldı. Güvenlik kamerası tarafından saniye saniye görüntülenen olayın ardından gelen Aktepe Polis Karakolu'na bağlı ekipler, Şahin'in ifadesine başvurdu. Şahin ifadesinde olayı şöyle anlattı:
"İki zabıta memuru, ellerinde çivili sopalarla bir arkadaşımla dükkânın önünde sohbet ederken geldiler ve 'Biz senden ne çekiyoruz ya! Bu saatten sonra içki satmayacaksın' dediler. 'Elimde Ankara 4. İdare Mahkemesi'nden aldığım karar var' dedim. 'Kapatacaksın. İçki satma, sabaha kadar çalış' dediler. Direnince kolumdan tutup dışarı attılar."
Başkan Altınok: CHP komplosuKeçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok, içki satan bir esnafın belediye görevlilerince dövülmesi iddialarının “CHP komplosu” olduğunu öne sürdü.  Olaya karışan belediye görevlilerin halen görevde olduğunu belirten Altınok, olayların zabıtanın saldırıya uğramasıyla başladığını iddia etti. “Zabıtalar ifadelerinde, kendilerine saldırıldığı, sopayı da Şahin’in elinden almaya çalıştıklarını söylemişlerdir” diyen Altınok, dayak görüntülerinde esnafa vurma sahnesi olmadığını öne sürdü.
Dayak iddialarının CHP komplosu olduğunu öne süren Altınok, dayak yiyen Metin Şahin’in babası Pirifani Şahin’in “CHP yönetim kurulu üyeliği” yaptığını ve belediye meclisi için aday olduğunu öne sürdü. Altınok, “Bu, CHP komplosudur. Sandıkta eriyen CHP bu olayı istismar etmek istemektedir” dedi.

milliyet.com


Ağustos 28, 2008, 12:49:42 ös
Yanıtla #1
 • Skoç Riti Masonu
 • Uzman Uye
 • *
 • İleti: 3742
 • Cinsiyet: Bay

Ne yazık ki faşizmin halleri ülkemizde daha belirgin olarak görülmeye başlandı. Faşizm hep bir sapma hep olağanüstü dönem ürünü olarak görülür. Ama günümüzde sıradan - gündelik faşizm uygulamaları daha sık görülmeye başlandı. Yani bir anlamda faşizm olaganlaştı. Ve siyaset bilim açısından devleti elegeçirme derdindeki faşizm bugün artık bu isteğini geriye atarak toplumu ele geçerme uğraşısı içerisine girdi ki zaten toplumun ele geçirilmesi de sonuçta devletin yeniden organizasyonuna yani devletin de faşizm tarafından ele geçirilmesine yol açacaktır.

Ve dahası ülkemizde bu tür ve onun alt türleri daima mağduru oynamayı da iyi beceriyorlar. İnsanları kendi istedikleri biçime sokma ve girmeyenleri bezdirme ve sindirme politikasını kimi kez keçiören örneğinde olduğu gibi apaçık şiddetle kimi kez ise baskı ve yıldırmayla gerçekleştirmeye çabalıyorlar. Tabi direnen olursa yine şiddet kendini belirginleştiriyor. Ancak her ne olursa olsun şiddeti ve cebri (şiddet maddi olur ancak cebir maddi olabileceği gibi manevi de olabilir) uygulayanlar yine de şu suçluydu bu suçluydu bilmem kimin komplosuydu diyerek işi geçiştirme hatta bunun da ötesinde genel tarafından haklı ve elbetteki mağdur kabul edilmeyi de başarabiliyorlar.

Ağustos 28, 2008, 12:49:53 ös
Yanıtla #2
 • ZiyaretçiAğustos 28, 2008, 01:05:00 ös
Yanıtla #3
 • Skoç Riti Masonu
 • Uzman Uye
 • *
 • İleti: 3742
 • Cinsiyet: Bay

Dayak mağduru esnaf Alevi bir yurttaşımız.


Ağustos 28, 2008, 01:12:22 ös
Yanıtla #4
 • Ziyaretçi

hmm tamam...maalesef böyle bir yönetimin idaresindeyiz bunun sorumluları ise bizleriz.Sorarsan kimse memnun değil idareden peki bunları ikinci defa kim başa getirdi? yazık...


Ağustos 28, 2008, 01:15:24 ös
Yanıtla #5
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 1668

Arkadaslar,

Saat 23'den sonra icki satmak Ingiltere'de kanunen yasaktir ve en kucuk esnaftan, en buyuk supermarketlere kadar hic bir yerde bu saatten sonra icki satisina rastlamayazsiniz..Diger Avrupa ulkelerini bilemiyorum ama Peru'da da 11'den sonra icki satisi yasak oldugunu biliyorum. Tabiki barlarda serbest. Icmek isteyenler bardan gidip aliyorlar. Bu fasizm (!) sanirim Avrupa'dan geliyor olsa gerek.

Bu yasak tabiki oradaki arbedeyi ve magdur olan vatandasimizin magdur olmasini gerektirmez. Dayak bu yuzdendiyse siddetle kiniyorum.« Son Düzenleme: Ağustos 28, 2008, 01:19:18 ös Gönderen: Kirlangic »


Ağustos 28, 2008, 01:19:22 ös
Yanıtla #6
 • Ziyaretçi

ben içki satışının yasaklanmasını faşistçe bulmuyorum zaten...kendini bilmeyenler için önemli ve gerekli bir uygulama ben esnafa yapılan uygulamaya ve eğer alevi olması ile ilgili başka bir durum  da varsa bunu faşistçe buluyorum...


Ağustos 28, 2008, 01:26:22 ös
Yanıtla #7
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 269
 • Cinsiyet: Bay

ALINTIDIR...

Who is Kuyucu Murat Paşa...

Osmanlı devleti osmanlı siyasal gücüne varlığını duyurtan osmanlı padişahlarının valilerinin keyfi ve baskıcı uygulamalarına karşı çıkan direnen direniş gösteren ve kendi egemen gücünü rahatsız eden hareketleri ve direnişleri yok etmek İçin sürekli baskı politikasını güden cellatlar yetiştirmiştir.

Tarihte kızılbaş celladı olarak nam salan dönemin PADişahı tarafından ödüllendirilen zatı muhteremdir.Bir hırvat devşirmesidir.Kuyucu adını kazdığı kuylara doldurduğu kızılbaş kadın ve çocuklarının bedenleriyle almıştır.
Anadolu halklarının zülme ve haksızlığa baş kaldırışını ezmek egemen gücün gerici hegemonyasını perçinlemek amacıyla anadoluya sefer adı altında anadolu halkını katletme girişimidir.1606 da sadrazam olan kuyucu murat paşa anadoluya kızılbaş avına çıkar üç yıl boyunca Anadoluyu kasıp kavurmuş ve bilindiği kadarıyla 65000 kişiyi öldürtmüştür.O dönemi yaşamış Ermeni rahip Gr
igor un gözlemine göre: Murat paşa,bütün konakladıkları yerlerde önceden kuyular kazdırır ve bütün kızılbaşlar ve celalileri öldürüp bu kuyulara attırır,oraya indirilen bir kaç adamda atılanları istif ederlerdi.Olaydan dört sene sonra kış mevsiminde oradan geçerken ev büyüklüğünde olan kuyuları görmüştük der.Murat paşanın kuyuculuğu işte buradan gelir.Bu kuyulara kimler öldürülüp atılmazdıki ....Küçük çocuklar bile onun elinde kurtulamamıştı.Kendi eliyle çocukta öldürdü.Ünlü Osmanlı tarihçisi NAİMA ANLATIYOR::BİRGÜN OTAĞIN ÜSTÜNDE KAZILAN KUYUYA GELEN ADAMLARI KATLETTİRİP DOLDURMAĞA MEŞGUL İDİ.
Osırada gördü halk arkasında bir atlı sipahi ,bir sabiyi(çocuğu) kenduye redif edip (ardından getirme)geçüp gider. Paşa emreyledi varıp sabiyi at arkasında indirip huzuruna götürdüler.Oğlancığaen ne yerdensin Celali arasına neden düştün?Dedikte,sabi doğru söyleyip:Falan diyardanım.kıtlık sebebinden babam beni alıp bunlara katıldı.Boğazımız tokluğuna yanlarında gezerdik.
DEDİ
Baban ne idi? deyü sorıcak
Şeştar çalardı ve anınla doyunuyordu.Vezir i Azam Murat paşa başını sallayarak acı acı güldü.Hay celalileri şevke getürdü.
Deyüp,çocuğun katline işaret etti.İşaret üzerine çocuğu cellatlara verdiler.
Fakat celatlar:
Bu sabi masumu nice öldürelim?
Deyü çekilip, her biri bir tarafa gidip göz yumdu .Murat paşa.emrinin neden geciktiğini sordukta .cellatların çocuğa merhamet edip istinkaf ettiklerini bildirdiklerinde paşa:
Yeniçerilerden birisi öldürsün.
Deyü buyurdu.Yeniçeriler dilaverlerine teklif olundukta,anlar dahi sabiye bakıp:
biz cellat mıyız?CEllatlar bile merhamet etti.Vezir kendi iç oğlanlarını emrettiki ,sabiyi öldüreler .Anlar dahi huzurundan dağılıp kabul etmediklerinden oğlancık meydanda kalıp .onu öldürecek adam bulunmadıkta .ihtiyar vezir,arkasından kürkünü bırakıp ve kalkıp sabiyi kendi eliyle alıp kuyunun kenarına getürüp başını burup boğazını sıkıp helak ve kendi eliyle kuyuya iktaa etti.İşte Kuyucu Murat paşa Osmanlı devletine gördüğü hizmetin uslubu buydu.Osmanlı devletince bu tür katliamlar o kadar benimsenmiş olacak ki bir başka devşirme olan sadrazam köprülü Mehmet paşa 1658 Anadoluda 10 binlerce kişiyi katletti.ADAmı olan İsmail paşa kimi yakaldıysa celali diye gönderiyordu.İsmail paşa halktan bütün tüfekleri ve kişi başına 10 kuruş para topladığını NAİMA ANLATIR.Anadolu insanın kitle halinde öldürülmesinin ortaya çıkardığı feci durumu Evliya çelebi şöyle anlatır.
Bir kaç gün içinde Üsküdar insan kanı ile laleliğe dönüp, teafün ile kötü kokudan divan erbabı rahatsız olmaya başladılar.Kanlar üzerine konan sinekler,çadırlarda rahatça oturanların üzerlerine konup herkesin elbise ve destarını kana bulardı.Diye yazar.Öldürülenlerin olaylarla ilgisi olmayan masum insanlar olduklarını da belirtir Evliya çelebi.Büyük kızılbaş ozanı DADALOĞLU NUN DEYİŞİYLE
DADALOĞLU YARIN KAVGA KURULUR
ÖTER TÜFEK DAVLUNBAZLAR VURULUR
NİCE KOÇ YİĞİTLER YERE SERİLİR
ÖLEN ÖLÜR KALAN SAĞLAR BİZİMDİR.

İşte Osmanlı direnen anadolu halkını toplu yok etmekten adeta çekinmemiştir.
Yavuz sultan Selimin çaldıran savaşına giderken
arkasında hiç bir türkmen aşiretini bırakmamacasına katletmesinin altında yatan neden de halkın direniş ruhunun yok edilmesi zihniyeti yatmaktadır.Alevilerin CHP 'ye   neden bu kadar itibar ettiğinin bir göstergesi de yukarıda yazılanlardır.

Atatürk "Türk Milleti" diyerek Bütün bir Anadoluyu tek bir isim adı altında birleştirmiştir.

Din bezirganlarının Alevi düşmanlığı ise ekonomik ve sosyal baskı olarak hala devam etmektedir.
Bilgili bir aptal, bilgisiz bir aptaldan daha aptaldır.
  Moliere


Ağustos 28, 2008, 01:28:32 ös
Yanıtla #8
 • Skoç Riti Masonu
 • Uzman Uye
 • *
 • İleti: 3742
 • Cinsiyet: Bay

İşte bahsettiğim bulanıklık da tam buydu. Sn. Kirlangic çok güzel bir örnek teşkil ettiniz. Bunun için teşekkür ederim.

Mevzu kişinin içki satış ruhsatı ile ilgili değil aslında. Kaldı ki encümenin aldığı karara karşı  esnaf idare mahkemesine başvurmuş ve ilgili encümen kararını iptal ettirmiş. ruhsatında 01.'e kadar satış yapabileceği alenen gözüküyor.

Velev ki öyle değil. Yani Beledye Encümen kararı geçerli ve saat 11 de kapatmak zorunda. Kapatmadı diyelim. Bunun çözümü işyerini dağıtmak, esnafı konuşamayacak durumda korkutmak, üstünü başını yırtmak, dayak atmak, "kapatacaksın lan, öldürürüm seni" diye tehdit etmek, küfretmek, rencide etmek, insan onuru ve haysiyetiyle oynamak, onu hiçe saymak olmasa gerektir.

Dolayısıyla sorun, belirlenen saatten sonra mı dükkan açıktı, yoksa ruhsatta belirtilen saatler içinde mi işini yapıyordu DEĞİL.

SORUN; Hukuk Devleti olduğu söylenen bir ülkede Hukukun Hiçe Sayılması, Zorbalığın, Faşizmin Cirit Atması, "ben diyorum olacak lan" Despotluğudur.

İşte kafaların bulandığı yer de burasıdır. "Adam içki satıyormuş, satmasaydı canım" ya da "belediye 11de kapatacaksın demiş kapatsaydı canım" düşüncesi ve bu düşüncenin içten içe aslında yapılan insanlık dışı uygulamayı, şiddeti ve saldırganlığı kabul etmesi ve prim vermesi... bu bulanıklığı aşmak gerek.


Ağustos 28, 2008, 01:39:33 ös
Yanıtla #9
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 1668

Sn Skull beni yanlis anlamis. Cumlemin sonu sanirim kendimi ifade etmeme yardimci olamamis. Ne icin olursa olsun devletin ceza hukukunda olmayan ve bireylerin kendi baslarina cezai uygulamaya gidip icra ettikleri her turlu dayak, iskence, tehdit iceren siddet olaylarini kiniyorum.

Basliktaki sorulan "Icki satmak mi?" sorusuna bir cevap niteligindeydi cevabim. Dayak ve siddet hic bir sekilde bir sucun cezai yaptirimi olamaz elbettekive herhaldeki.

Zaten Milliyet olaylari saptirmaya bayildigindan bu haberin asli astari  elbet ortaya cikacaktir.


« Son Düzenleme: Ağustos 28, 2008, 01:43:46 ös Gönderen: Kirlangic »


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
13 Yanıt
6117 Gösterim
Son Gönderilen: Ocak 02, 2008, 09:03:24 ös
Gönderen: paragon
2 Yanıt
2251 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 18, 2008, 10:18:16 ös
Gönderen: Isis
3 Yanıt
2512 Gösterim
Son Gönderilen: Eylül 01, 2008, 02:53:27 ös
Gönderen: Pasha
7 Yanıt
4647 Gösterim
Son Gönderilen: Kasım 27, 2015, 02:16:03 ös
Gönderen: GOASISG
0 Yanıt
2313 Gösterim
Son Gönderilen: Aralık 14, 2010, 01:44:30 öö
Gönderen: dogudan
12 Yanıt
6477 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 21, 2011, 11:58:12 öö
Gönderen: oasis
3 Yanıt
2847 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 10, 2011, 01:42:10 ös
Gönderen: Isis
1 Yanıt
4023 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 12, 2011, 08:56:04 ös
Gönderen: Lethe
0 Yanıt
2185 Gösterim
Son Gönderilen: Ekim 24, 2011, 10:14:26 ös
Gönderen: Yücel
2 Yanıt
1334 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 09, 2013, 11:00:16 öö
Gönderen: Etimolog