Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Ahlak ve İnanç Düşünürü Said Nursi..  (Okunma sayısı 18719 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eylül 17, 2008, 01:41:26 öö
Yanıtla #10
 • Administrator
 • Uzman Uye
 • *
 • İleti: 9559
 • Cinsiyet: Bay
  • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Sayin DarkSide,

Burasi bir sokak yada istediginiz kelimeyi sarf edeceginiz bir platform degildir. Kaliteyi dusuren konusma uslubunuzun devam etmesi durumunda uyeliginizi kaybedeceksiniz.

Saygilarimla
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.


Eylül 17, 2008, 10:21:45 öö
Yanıtla #11
 • Ziyaretçi

Sn.amurdad
Totaliter yönetim demekle neyi kastediyorsunuz...açabilir misiniz..?

Sn.Torbacı

Benim bazı kelimeleri kullanışım malesef özellikle yabancı veya arpça kelimelerse yazım hatalarına düşme gibi bir huyum var yani bu bende bir hastalıktır.

Totaliteri ise kullanırken böyle bir hataya düşmemişim iyi ki burda baskıcı demokrat olmayan bir şahsın veya bir zümrenin buyruklarıyla halkın yönetilmesi manasında kullandım.

Bu konuda da Said Nursinin Cumhuriyeti öven yazılarını da hatırlatmak isterim,ama bazı değerlere bazen yanlış kişiler sahip çıkıyor ve kendilerine göre yorumluyorlar.

Burda sedece bunu belirtmek istemiştim...

Konuda Said Nursi hakkından çok başka bir tarafa doğru kaydı,umarım daha fazla bilgisi olanlar bizimle paylaşabilirler veya yorumlarını..

Saygılarımla...
« Son Düzenleme: Eylül 17, 2008, 10:23:56 öö Gönderen: amurdad »


Eylül 17, 2008, 01:19:23 ös
Yanıtla #12
 • Skoç Riti Masonu
 • Uzman Uye
 • *
 • İleti: 3742
 • Cinsiyet: Bay

Sn. amurdad,

Pek zevk aldığınız, derinliklerine daldığınız Risalelerin, Şualar isimli cildinin BEŞİNCİ ŞUA'sı ve hatta özellikle "BEŞİNÇİ ŞUÂ'IN İKİNCİ MAKAMI VE MES'ELELERİ" kısımlı bölümü hakkındaki görüşlerinizi öğrenebilir miyiz?

Ha eğer bana derseniz ki işte efendim o Şua 1900lerin başında yazılmıştır diye ben ona da önceden önlem alayım ki özellikle yorumunuzu merak ettiğim bölüm şu "haşiye" ile başlar "Aşağıda gelecek olan Birinci Mes'ele yazıldıktan hayli zaman sonra zuhur eden bir hâdise tam te'vilini göstermiştir". 


Eylül 17, 2008, 02:31:06 ös
Yanıtla #13
 • Ziyaretçi

Sn.SkullG
Benim daha önceki yazılarımda okumadığınız bölümler var sanırım benim Said Nursinin her fikirine katılmadığım ve kendisinin Risalelerinde Tanrı sevgisinin farklı açılımlarını yakalamaya çalıştığım kısım.İslam hakkındaki yorumlarını muhakemesini bunu tabiatdan ve sosyal olaylardan örneklerle açıklaması ayrıca çok hoşuma gitmektedir.Bir fikri okumak onu komple kabul etmek değildir veya esiri olmak bu bizim ülkemize has bir hastalık şöyleki aaa sen şucusun bu geçmeyen bir grip gibi ülkemde..

Benim başka yazılarımda Karl Marx ıda okuduğum anlamaya çalıştığım gibi yazılar var ondan kendi hayatıma dersler çıkardığıma dair.Şimdi başka fikirde bir adam kalkıp bana dinsiz derse bu mantıkla şaşırmamak lazım gelir.

O bölümdeki şualardan benim çıkardığım dersler insan nefsine yenilecektir ve bir takım kötü kişiler halkı insanları kendileri yönünde değiştirecektir bunlara karşı bir ikaz okuduklarımızı kendi iyilik süzgeçimizden geçirmezsek metin başka yönlerede sapar yazarın esiri de oluruz.

İkinci bölüm açıklamış kadın erkek munasebetleri demişki erkek çok sayıda kadınla ilişki kurar hale gelecek bunlardan örnekler vermiş günümüzde de bazı erkekler tv ye gazeteye çıkıp benim şukadar kadınla ilişkim oldu diyor ben bu taz ilişkileri ahlaksız buluyorum zaten toplumun sağlıklı gitmesi içinde dinlerde bunları yasaklamaya çalışır veya bir ahlakçı bu konuya itiraz eder.Aynen benim bugun kadının sömürüldüğünü düşündüğüm kirevlerinin bulunması gibi ben bunların kapatılması taraftarıyım bu benim şahsi fikrim..

Şimdi sorunuza geleyim burda kastettiğiniz Atatürk ile ilgili kısım sanırım şimdi yazar onumu kastetmiştir bilmem ama kasıtetmişse bu onun kendi fikirleridir bunlara katılmıyorum,şapka kısmına gelirsek ben şapka takmayı severim çok sıkta kullanırım yine bu konudaki görüşleri yazarı bağlar.

İnsanlar hata yapar veya bazen çatışmaya düşer yani bunları büyütmek burdaki yanlış düşünceleri kabul etmek bizleri biryere götürmez.Önemli olan nerden olursa olsun işin güzelliğini aşırmaktır.

Bunları kasıtetmediyseniz açıkca yazın onlarada cevab vereyim..

Saygılarımla....


Eylül 17, 2008, 02:48:42 ös
Yanıtla #14

şapka kısmına gelirsek ben şapka takmayı severim çok sıkta kullanırım

Ben de cok severim ama sportif :D


İnsanlar hata yapar veya bazen çatışmaya düşer yani bunları büyütmek burdaki yanlış düşünceleri kabul etmek bizleri biryere götürmez.Önemli olan nerden olursa olsun işin güzelliğini aşırmaktır.


Katiliyorum, Hayat bir merdiven gibidir. Bununla birlikte hata yapmadan ilerlemek mumkun degildir. Gelgelelim istisnai olarak belirlenmis hatalari yapmaktan kacinmaliyiz. İste o zaman olayin tehlikeli boyutu on plana cikar.

Saygilar.
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.


Eylül 17, 2008, 02:59:08 ös
Yanıtla #15
 • Skoç Riti Masonu
 • Uzman Uye
 • *
 • İleti: 3742
 • Cinsiyet: Bay

Sn. amurdad,

Sizi yargılamak masadıyla veya suçu bucu gibi bir ithama vesile olmak hayesiyle sorumu sormadığımı bilmenizi isterim. Sadece bahse konu şahsın bir görüşü hakkında en azından onu okuyan birisinin yorumunu merak etmiştim.

Ben her yerde "güzel"in olabileceği düşüncesine pek fazla ehemmiyet göstermiyorum. Çünkü biliyorum ki "çalıda gül bitmez". Herşeyin iyi yönleri veya kötü yönleri olabilir ama herşeyden bir "güzel", "iyi", "doğru" yontamazsınız.

Marx'tan bahsettiğiniz yazınızı da daha önce okudum. ama herhalde onun için böylesi methiyeler düzmezsiniz. veyahut ona böylesi bir "sevgi ve muhabbet" hissetmezsiniz. :)

Ne mutlu Aklı kendisine rehber edinenlere

Sevgi ve Saygılarımla.


Eylül 17, 2008, 03:32:29 ös
Yanıtla #16
 • Ziyaretçi

Sn.SkullG
Benim o yazımda Marxa methiyeydi,Marxa nasıl methiyeler düzmem 6 sene  evveline kadar çok iyi bir sosyalist olmaya çalışıyordum,halende sosyalist fikirleri taşıyorum yani şu yeryüzünde 4 başı mahrur bir sosyalizm kurulduda ben mi yaşamadım.?
Ama zaman işte belki kurulur öyle bir ekonomik model ve bu modelde benim kültürümden de izler taşır bende kendimi orda bulabilirim.
Bu konuyu Sn.Mason Hayaller kısmına kaydırabilir o kadar çok istiyorum :)
Her yerde güzeli aramasam o zaman benim için ya bayram günüdür ya da son nefesimi vermişimdir ya da işim bitmiştir...
Ne mutlu Akıl ve Erdemle yürüyenlere bende bir slogan yazayım..
Aynı zamanda lütfen Tanrı ve Şeytan adlı topicteki yazımıda okuyun rica ediyorum belki biraz daha anlaşılabilirim..
Sn.Sevil
Evet kesinlikle katılıyorum şapka sportif olmalı :)
Keşke yapabileceklerim çok olsa ...
Saygılar...


Eylül 18, 2008, 12:59:31 öö
Yanıtla #17
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 1665
 • Cinsiyet: Bay

Said–i Nursi bir çok lahikasında Atatürk’e “Deccal” diye hakaret ediyordu.
Deccal, İslami literatürde en ağır hakaret sayılan ifadelerden biridir. Deccal; yalan söyleyen, aldatan, karıştıran kişi anlamına gelir. Deccalin ortaya çıkması kıyamet alametlerinden biri olarak da görülmüştür.
Deccal konusunda tarih boyunca ortaya atılan iddiaları gündeme getirecek değiliz. Ancak Said–i Nursi’nin şu satırlarını okuduğunuzda Deccal denilince kimin kastedildiğini çok iyi anlamış olacağız.

“Ben bir manevi alemde, İslam Deccalini gördüm. Yalnız bir tek gözünde teshirce bir manyetizma gözümle müşahade ettim ve onu bütün bir münkir bildim. İşte bu inkarı mutlaktan çıkan bir cüret ve cesaretle mukaddesata hücum eder.(...) Fakat kahraman ve mücahit ordunun ve dindar milletin ruhundaki nur–u iman ve Kur’an ışığıyla hakikat–i hal–i göreceği ve o kumandanın çok dehşetli tahribatını tamire çalışacağı rivayetlerden anlaşılıyor.” (Şualar458–459,Siracun Nur 247)

Saidi Nursi, başlangıçta şifreli olarak işaret ettiği Deccal’in kim olduğunu daha sonra şöyle anlatıyor:
“Ölmüş gitmiş dünyadan ve hükümetten alakası kesilmiş bir adam hakkında otuz sene evvel  bir Hadis–i Şerif’in ihbariyle Kur’an’a zararlı bir adam çıkacak demiştim.Sonra Mustafa Kemal’in o adam olduğunu zaman gösterdi. (Emirdağ Lahikası I/278,Yirmiyedinci mektuptan  Sabık Reis–i Cumhur’a ve üç makama gönderilen istida)

Saidi Nursi, Mustafa Kemal’e yönelik Deccal suçlamasında daha da ileri  giderek şunları yazar:
“...Lozan Muahedesinde söz veren ve pek şiddetli ve dehşetli hücumlarına rağmen hiçbir hakiki Müslüman Türk’ü Protestan yapamayan ve Millet–i İslam için pek zararlı olduğunu ef’aliyle ispat eden ve Hadis– Şerif’in haber verdiği o müthiş şahıs kendisi olduğunu(yani Deccal, y.n) hayat ve mematiyle gösteren Mustafa Kemal’e bir mahrem eserde  ‘din yıkıcı Süfyan’ dediğimizi (...)” (Emirdağ Lahikası I,50–51;Yirmiyedinci Mektuptan Mahkeme–i Kübra’ya Şekva ve Müdafaatın Bir Haşiyesi olan Parçanın Hülasasıdır, Ayrıca Müdafaalar, 226–227)

Saidi Nursi Atatürk’e açıkça Deccal diyor, Millet–i İslam’ı Protestan yapmak istediğinden bahsediyordu.
Oysa, Saidi Nursi’nin Deccal dediği Atatürk, İzmir Amerikan Koleji’nde misyoner faaliyette bulunuluyor diye bu okulu tamamen kapatmış, hayatta iken Bab–ı Ali’nin “Misyonerle Mücadele Teşkilatı” kurmasına destek vermiş, 3 Ocak 1922’de Meclis Başkanı iken yayınladığı bir muhtırada, İçişleri Bakanlığı’na çok sert çıkışarak, Amerikalıların Anadolu’da “Öksüzler Yurdu” altındaki yapılanma isteklerinin tamamen Hıristiyanlığı yaymak amacı taşıdığını vurgulayarak “bu talebin derhal reddedilmesini” istemişti.

Said Nursi ise risalelerinde “Müslüman İsevi” gibi, “Cihan Harbinde ölen Hıristiyanlar şehittir” gibi “Ermenilere valilik kaymakamlık görevi verilsin “gibi tuhaf ifadeler kullanıyor, Hıristiyanlara , “Müslüman olmak için dininizi tamamen terk etmeye gerek yok” şeklinde “İslami olmayan” fetvalar veriyordu.
Daha da ileri giderek risalelerinde nurculara “misyonerlerle ittifak edin!” çağrısında bulunuyordu.

Bu çağrıya uyan pek çok nurcu ise, Moda Presbiteryan Kilisesi Başpastörü Turgay Üçal gibi, Ankara Ostim Türk Dünyası Presbiteryen Kilisesi Başpastörü Yavuz Kapusuz gibi, Nurculıktan Hıristiyanlığa geçiyordu..
Sadi Nursi, Atatürk’e Deccal derken ve Atatürk’ün belkemiğini oluşturduğu Kuvva örgütlemesine karşı çıkarken, bugün onun  peşinden gidenlerin tarihi gerçekleri ve “tarihi ayıpları “gizlemek çok komik bir savunmaya girmeleri hiç de yakışık kalmıyor.
Yukarıda verdiğimiz risalelerin bugünkü baskılarında yukarıdaki ifadeleri bulamayacaksınız.Çünkü risalelerin çoğunda olduğu  gibi sansürlenmiş durumdalar.

kaynak: http://www.yenimesaj.com.tr/index.php?haberno=6014020&tarih=2006-06-14


Eylül 18, 2008, 04:43:55 ös
Yanıtla #18
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 181

Said-i Kurdi de çok denir oldu artık..nedense
...Söyleceklerimi yukarda söyledim zaten...


Eylül 18, 2008, 06:07:10 ös
Yanıtla #19
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 1665
 • Cinsiyet: Bay 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
33 Yanıt
14754 Gösterim
Son Gönderilen: Temmuz 23, 2009, 10:35:12 öö
Gönderen: baris
5 Yanıt
4227 Gösterim
Son Gönderilen: Nisan 28, 2008, 01:19:29 öö
Gönderen: Veritas
1 Yanıt
2745 Gösterim
Son Gönderilen: Aralık 13, 2007, 05:48:50 ös
Gönderen: shemuel
5 Yanıt
4458 Gösterim
Son Gönderilen: Aralık 13, 2007, 06:20:10 ös
Gönderen: shemuel
1 Yanıt
3435 Gösterim
Son Gönderilen: Kasım 22, 2008, 04:29:36 öö
Gönderen: Fraternis
2 Yanıt
4163 Gösterim
Son Gönderilen: Ekim 05, 2009, 01:48:55 ös
Gönderen: KUZEYDOĞU
AHLAK

Başlatan karahan Insan

0 Yanıt
2021 Gösterim
Son Gönderilen: Ekim 04, 2011, 10:32:24 öö
Gönderen: karahan
0 Yanıt
1369 Gösterim
Son Gönderilen: Eylül 03, 2014, 07:28:31 öö
Gönderen: ADAM
0 Yanıt
1571 Gösterim
Son Gönderilen: Ekim 30, 2014, 10:13:51 ös
Gönderen: mbulut
0 Yanıt
2897 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 25, 2015, 10:55:52 ös
Gönderen: mbulut