Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Mustafa Kemal Atatürk'ün Mason Olduğu İddiasıyla İlgili Bir Soru  (Okunma sayısı 102220 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Şubat 24, 2009, 06:44:44 ÖS
Yanıtla #20
 • Seyirci
 • Yeni Katilimci
 • *
 • İleti: 20

Mustafa Kemal bilindigi gibi Selaniklidir Sabetaycılar yani dönmeler genelde selanik kökenlidir Şemsi Efendi okulunda okumuştur bu okul Sabetaycı çocuklarına eğitim verir. Okulun kurucusu şemsi efendi 1852 dogumlu bir sabetaisttir. Atatürkün boşandığı eşi Latife Hanım uşakizade ailesine mensup bir Sabetaycıdır ve bilindigi gibi Sabetaycılar dışarıya kız vermezler.

Bunları söyleyenler Soner Yalçın ve Yalçın küçük ben söylemiyorum


Şubat 24, 2009, 07:54:01 ÖS
Yanıtla #21
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 1665
 • Cinsiyet: Bay

Bu söylediklerinizin konuyla alakası nedir?Bunu belirttikten sonra size cevap verebilirim. Ayrıca Soner Yalçın ve Yalçın Küçük'ün söylediğini belirtirtiğiniz hangi kitap, hangi sayfa?

Mustafa Kemal bilindigi gibi Selaniklidir Sabetaycılar yani dönmeler genelde selanik kökenlidir Şemsi Efendi okulunda okumuştur bu okul Sabetaycı çocuklarına eğitim verir. Okulun kurucusu şemsi efendi 1852 dogumlu bir sabetaisttir. Atatürkün boşandığı eşi Latife Hanım uşakizade ailesine mensup bir Sabetaycıdır ve bilindigi gibi Sabetaycılar dışarıya kız vermezler.

Bunları söyleyenler Soner Yalçın ve Yalçın küçük ben söylemiyorum


Şubat 25, 2009, 12:13:21 ÖÖ
Yanıtla #22
 • Mason
 • Orta Dereceli Uye
 • *
 • İleti: 353
 • Cinsiyet: Bay

Mustafa Kemal bilindigi gibi Selaniklidir Sabetaycılar yani dönmeler genelde selanik kökenlidir Şemsi Efendi okulunda okumuştur bu okul Sabetaycı çocuklarına eğitim verir. Okulun kurucusu şemsi efendi 1852 dogumlu bir sabetaisttir. Atatürkün boşandığı eşi Latife Hanım uşakizade ailesine mensup bir Sabetaycıdır ve bilindigi gibi Sabetaycılar dışarıya kız vermezler.

Bunları söyleyenler Soner Yalçın ve Yalçın küçük ben söylemiyorum

Velev ki Ataturk bir Sabetay. Bu Osmanli'nin Ingilize sattigi milleti kurtarmasina, herkesin ozgurce yasayabildigi yepyeni bir Cumhuriyet kurmasina, 7 duvele karsi direnmesine ve galip gelmesine, sizin, benim ozgurce fikirlerimizi beyan etmemize engel mi oldu? Bu adam o kadar buyuk bir adam ki, ona dil uzatacaklari bile onceden tahmin etmis ve size ezberletildigi gibi dinsiz ya da din dusmani degildi. Elbette dindarlarin degil "dincilerin" tekerlerine comak soktu, cunku din ozgurce yasanmaliydi, laiklik olmaliydi.

Okumanizi rica ediyorum asagidaki satirlari, belki kafanizdaki ezberler bir parca bozulur.

Yıl 1922... Kasım ayının 1'i... Büyük önder, büyük devrimci, Türk milletinin başöğretmeni ve dünya ülkelerinin gelecekte kendisini örnek alacağı seçilmiş insan Gazi Mustafa Kemal Paşa Türkiye Büyük Millet Meclisi' ndeki konuşmasını yapmak için kürsüdeki yerini alıyor. O şimşekler çakan gözleri ile arkadaşlarına bakıyor ve konuşmasına şu cümle ile başlıyor: "Efendiler! Tanrı birdir, büyüktür...”. Evet, o büyük insan gerçek bir dindardı. Belirli çevrelerin daha baştan itibaren Atatürk’ün sözde dinsiz ve dine karşı olduğunu yaymak istemelerine rağmen, o laik zihniyete sahip “dindar” bir kişiydi. O, kalıplara sığmayan, şekilcilikten uzak, gösteriş içermeyen ve Hz.Muhammed'in buyurduğu “yüksek ahlak” üzerine kurulmuş dinin aşığıydı. O İslamiyet’in kaynağındaki saf şekline bağlıydı.

29 Ekim 1923’de Fransız yazar Maurice Pernot’ya verdiği demeçte bu saflığı kendisi şöyle tanımlıyor: “Türk milleti daha dindar olmalıdır. Yani bütün sadeliği ile dindar olmalıdır demek istiyorum. Hakikate bizzat nasıl inanıyorsam dinime de öyle inanıyorum. Şuura muhalif, terakkiye mani hiçbir şey ihtiva etmiyor. Halbuki, Türkiye’ye istiklalini veren bu Asya milletinin içinde daha karışık, suni itikatlardan ibaret bir din daha vardır. Fakat bu cahiller, bu acizler sırası gelince aydınlanacaktır.”

Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Konya konuşmaları, Atamızın din hakkındaki görüşlerini ortaya koyması açısından çok önemli bir yer tutmaktadır. İşte 20-23 Mart 1923 tarihleri arasında Konya’yı ziyareti sırasında yaptığı konuşmadan bölümler: “İslamiyet’in ilk parlak devirlerinde geçmişin mahsulü olan sağlıksız adetler bir zaman için kendini göstermemiş ve yüze çıkmamışsa da, biraz sonra İslamiyet’in gerçeklerine sarılmaktan İslam esaslarına göre hareket etmekten çok, geçmişin mirasa olan adet ve inançları dine karıştırmaya başlamışlardır. Bu yüzden İslamiyet’e dahil bir akım kavimler, İslam oldukları halde düşmeye, sefalete, geriliğe maruz kaldılar. Geçmişlerin kötü ve batıl alışkanlıkları ve bu suretle gerçek İslamiyetten uzaklaştıkları için kendilerini düşmanlarının esiri yaptılar. Bu İslam kavimleri içinde Türkler, milli gelenek ve görenekleri itibariyle bir taraftan İran, diğer taraftan Arap ve Bizans milletleri ile temas halindeydiler. Şüphe yok ki temasların milletler üzerinde etkileri görülür. Türklerin temas ettiği milletlerin o zamanki medeniyetleri ise çökmeye başlamıştı. Türkler bu milletlerin kötü adetlerinden, fena yönlerinden etkilenmekten nefislerini men edememişlerdir. Bu hal, kendilerinde bozukluk, cehalet ve insanlıktan öte zihniyetler doğurmasından uzak kalmamıştır. İşte gerileyişimizin belli başlı sebeplerinden birini bu nokta teşkil ediyor. Milletimizin gerçek din bilginleri, din bilginlerimiz arasında da milletimizin hakkıyla iftihar edebileceği bilginlerimiz vardır. Fakat bunlara mukabil ilim kisvesi altında hakikatten ilimden uzak, gereğince ilim tahsil edememiş, ilim yolunda layığı kadar ilerleyememiş hoca kıyafetli cahiller vardır. Bunların ikisini birbirine karıştırmamalıyız.

Efendiler, gerçek din bilginleri ile dine zararlı ulemanın birbirine karıştırılması Emeviler zamanında başlamıştır. Bilindiği üzere Sıffın vak'asında Hz.Ali’nin ordusuna karşı mızrak uçlarına Kur’an-ı Kerim sayfalarını takarak saldırdılar. İşte o zaman dine fesatlık, İslam arasına nefretlik girdi ve o zaman hak olan Kur’an, haksızlığa kabule vasıta yapıldı. Halifelik hile ile el değiştirdi. Ondan sonra bütün müstebit hükümdarlar dini hep alet edindiler. İhtiras ve istibdatlarını kabul ettirmek için hep ulema sınıfına başvurdular. Gerçek ulema, dini bütün bilginler, hiçbir zaman bu müstebit taç sahiplerine uymadılar. Onların emirlerini dinlemediler, tehditlerinden korkmadılar. Bu gibi ulema kamçılar altında dövüldü, memleketlerinden sürüldü, zindanlarda çürütüldü, darağaçlarında asıldı. Lakin onlar yine o hükümdarların keyfini dine alet etmediler. Fakat gerçek durumda bilgin olmamakla beraber, sırf o kisvede bulundukları için bilgin sanılan, menfaatine düşkün, haris ve imansız bir takım hocalar da vardı. Hükümdarlar işte bunları ele aldılar ve işte bunlar, dine uygundur diye fetva verdiler. İcap ettikçe yanlış hadisler bile uydurmaktan çekinmediler. İşte o tarihten beri saltanat tahtında oturan, sarayda yaşayan kendilerine halife namı veren baskıcı hükümdarlar bu gibi hoca kıyafetli cahillere iltifat edip, onları himaye ettiler. Hakiki ve imanlı ulema her vakit ve her devirde onların kinini çekti. Böyle yapan halifelerinin ve din bilginlerinin arzularına muvaffak olmadıklarını tarih bize misallerle izah ve ispat etmektedir. Artık bu milletin ne böyle hükümdarlar, ne böyle alimler görmeye tahammülü ve imkanı yoktur. Artık kimse böyle hoca kıyafetli sahte alimlere önem verecek değildir. Eğer onlara karşı benim şahsımdan bir şey anlamak isterseniz; derim ki, ben şahsen onların düşmanıyım. Onların menfi yönde atacakları bir adım, yalnız benim şahsi imanıma değil, o adım benim milletimin kalbine havale edilmiş kanlı bir hançerdir. Benim ve benimle hemfikir arkadaşlarımın yapacağı şey mutlaka o adamı tepelemektir.”

Evet, yıllar önce ve olağanüstü şartlarda kullanılmış bu ifadeler Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün ne kadar büyük bir kimliğe sahip olduğunun ispatıdır.

Yüce Atatürk’ün Hz.Muhammed'e duyduğu büyük sevgi ile birlikte Hz.Mevlana’nın da fikirlerine duyduğu hayranlık onun tüm hayatını ve icraatlarını etkilemiş, din konusundaki ifadelerine temel teşkil etmiştir. Bir Konya ziyareti sırasında söylediği şu sözler Hz.Mevlana'ya gösterdiği sevgi ve saygının delili gibidir: “-Ne zaman bu şehre gelecek olsam, içimde bir heyecan duyarım. Hz.Mevlana düşünceleriyle benliğimi sarar. O çok büyük bir dahi, çağları aşan bir yenilikçi...”

Evet...Yüce Atatürk sahip olduğu hayat görüşünün kaynağını işte bu sözleriyle özetleyivermiştir.

Çankaya köşkündeki dil çalışmaları toplantısında Konya Mevlevi Dergahı eski postnişinlerinden Veled İzbudak Çelebi de davet edilmişti. Söz dönüp dolaşıp Hz.Mevlana’ya gelmiş, yüce Atatürk şunları söylemişti:

“- Mevlana, Müslümanlığı Türk ruhuna intibak ettiren büyük bir reformatör... Müslümanlık aslında geniş manasıyla hoşgörülü ve modern bir dindir. Araplar onu kendi bünyelerine göre anlamış ve tatbik etmişlerdir. Sıcak bir iklimde oturan, suyu nadiren kullanan, genel bir hareketsizlik içinde ömür süren Badiye Arapları için günde beş vakit abdest ve namaz, çok ileri seviyede bir yaşama hareketidir. Hz.Muhammed insanları uyuşukluktan harekete sevk etmiştir. Sarp dağlar, yüksek yaylalarda at koşturan, erimiş kar suları ile yıkanan Türkler için abdest ve namaz çok tabii olmuştur. Mevleviliğe gelince, o tamamen dönerek ayakta ve hareket ederek Allah’a yaklaşma fikri, Türk dehasının en tabii ifadesidir."

İşte Yüce Atatürk'ün İslamiyet'e şekilcilik katarak onu asıl ruhundan uzaklaştıranlara verdiği en mükemmel mesajlardan birisi. O birçok kez dinin insanlık tarafından gerçek boyutlarıyla anlaşılmadığını belirtirken, Hz.Mevlana’nın da yanlış ve eksik yorumlandığına da temas etmiştir. Bir gün Konya milletvekili Naim Onat’ın sözde Mevlana'yı yermek istemesi üzerine Atatürk’ün söylediği şu sözleri bugün bile üzerinde ibretle düşünülmesi gereken ifadelerdir:

“-Eğer Mevlana’yı sizler gibi kavramak gerekirse, o büyük insanın ruhu dertlenir, biz de belki bir saygısızlık göstermek zorunda kalırdık. Mevlana’yı ululuğuyla kavrayabilmek için medresenin dar kapısından geçmemiş olmak gerek.”

Gazi Mustafa Kemal Paşa Konya’ya yaptığı toplam dokuz ziyareti sırasında her sefer önce Hz.Mevlana’nın makamının bulunduğu Türbe-i Saadeti ziyaret etmeyi ihmal etmemiş, tekke ve zaviyelerin işlevlerini tamamlaması ve dolayısıyla kapatılması yönünde çıkan yasa sırasında Hz.Mevlana’nın türbesini müze haline dönüştürerek tüm insanlık alemine açık halde kalmasını sağlamıştır.

Bununla ilgili bilgiler 22 Aralık 1987 yılında yayınlanan Hürriyet gazetesinde çıkan bir haberde şöyle dile getirilmiştir:
Atatürk, Konya'daki Mevlana Dergahı ve türbesini, Konya'ya ilk gelişi olan 3 Ağustos 1920 günü ziyaret etmiş ve bu ziyaretten pek etkilenmişti. Daha sonra ziyaretlerinde Mevlana Türbesini ziyaret etmeden Konya'dan ayrılmamıştır. 3 Nisan 1922 günü ziyaretlerinde, kendisi için açılan Sema meydanında hazır bulunmuş, 22 Mart 1923 günü yaptığı ziyarette postnişin Abdülhalim Çelebi'nin davetlisi olarak dergahta yemek yemiş, Hz.Mevlana'nın büyüklüğü üzerine takdir ve hayranlık dolu sözler söylemiştir.

Cumhuriyet'in ilanından sonra, tekke ve türbelerin kapatılması hazırlıkları yapılırken, Başbakan İsmet İnönü'ye "Mevlana Dergahı ve türbesinin kapatılmayarak kendi eşyası ile birlikte müze olarak düzenlenmesi ve ziyarete açılması"emrini vermiştir. Bir süre sonra, Bakanlar Kurulu kararı ile dergah, müze haline getirilmiştir.
Atatürk, 18 Şubat 1931 günü Konya'ya 9'uncu defa geldiği zaman, Konya'da 11 gün oturmuş, bu arada 21 Şubat 1931 gününü tamamen artık müze halinde ziyarete açık bulundurulan Mevlana Müzesi'nde geçirmiştir.

Bu ziyaret sırasında eski Konya Milletvekillerinden Fuat Gökbudak ve o günlerde Konya Azar-ı Atika Müzesi müdürü olan Yusuf Akyurt'un ayrı ayrı anlattıklarına göre, Atatürk müze müdürünün odasına girer girmez, niyaz penceresi üzerindeki rubaiyi görmüş, Farsça'yı çok iyi bilen Hasan Ali Yücel'e tercümesini yaptırmıştır. Atatürk tercümedeki: "Ey keremde, yücelikte ve nur saçıcılıkta güneşin, ayın, yıldızların kul olduğu sen. Garip aşıklar, senin kapından başka bir kapıya yol bulmasınlar diye öteki bütün kapıları kapanmış, yalnız senin kapın açık kalmıştır." ibaresini işitir işitmez şöyle demiş:

"Hz.Mevlana'nın büyüklüğü burada bir kere daha kendini gösterdi... Doğrusu ben, 1923 yılındaki ziyaretim sırasında, bu dergahı kapatmayalım Müze olarak halkın ziyaretine açalım, diye düşünmüş; bir yıl sonra dergah ve tekkelerin kapatılması kanunu çıkar çıkmaz İsmet Paşa'ya Mevlana dergahı ve türbesini kendi eşyası ile Müze haline getir emrini vermiştim. Görüyorum ki, şu okuduğumuz rubainin hükmünü yerine getirmişim. Bakınız ne kadar mükemmel bir Müze olmuş..."

Değerli tarihçi Cemal Kutay’ın ifadelerine göre, Mustafa Kemal’e emrindeki yardımcılarının “Paşam Hz.Mevlana’nın makamını müze haline getirmeniz üzerine halk buraya akın etmeye başladı. Bu bir sakınca doğurmasın” demeleri üzerine Atatürk’ün verdiği cevap ilginçtir:

“-Eğer, Hz.Mevlana’yı hakkıyla tanımak ve benimsemek için ziyarete gitmekte olduklarına inansam öteki dergahların da açılmasını sağlardım. Çünkü, Hz. Mevlana’yı tanımak ve anlamak zaten diğer tüm tehlikeleri de ortadan kaldırmaktadır.”

Hz.Muhammedin “Din nedir?” sorusuna verdiği “Ahlak,ahlak,ahlak” cevabına her dönemde çok ihtiyaç duyduğumuzu düşünerek Hz. Muhammed'in, Hz.Ali’nin, Hz.Mevlana'nın ve Atatürk' ün şu sözlerine dikkat çekmek istiyorum:

“İlim Çin’de olsa gidip öğreniniz.”
Hz.Muhammed

“Hayatta en hakiki mürşit ilimdir.”
Mustafa Kemal Atatürk

“Dünyada sevgiye dair ne varsa ben orada varım, savaşa dair ne varsa ben orada yokum.”
Hz.Mevlana

“Yurtta Sulh, Cihanda Sulh."
Mustafa Kemal Atatürk

“Evlatlarınızı zamana göre yetiştiriniz.”
Hz.Ali

“Milletimi muasır medeniyet seviyesinde görmek isterim.”
Mustafa Kemal Atatürk

Umarim bu bilgiler size biraz isik olmus, kafanizdaki o cirkin ve kindar dusunceler biraz olsun silinmistir.
Bakmak yetmez, gormek gerek...


Şubat 25, 2009, 12:44:27 ÖÖ
Yanıtla #23
 • Seyirci
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 386

Mustafa Kemal bilindigi gibi Selaniklidir Sabetaycılar yani dönmeler genelde selanik kökenlidir Şemsi Efendi okulunda okumuştur bu okul Sabetaycı çocuklarına eğitim verir. Okulun kurucusu şemsi efendi 1852 dogumlu bir sabetaisttir. Atatürkün boşandığı eşi Latife Hanım uşakizade ailesine mensup bir Sabetaycıdır ve bilindigi gibi Sabetaycılar dışarıya kız vermezler.

Bunları söyleyenler Soner Yalçın ve Yalçın küçük ben söylemiyorum

yau sallama ailesi bizim dostlarımız.soner yalcının dediğide başka şeydir, iyi oku.


Mart 03, 2009, 10:48:38 ÖS
Yanıtla #24
 • Ziyaretçi

bana göre atatürk masondu ve masonluktan attılar ondan türkiyedeki mason localarını kapattı


Mart 03, 2009, 10:59:26 ÖS
Yanıtla #25
 • Ziyaretçi

sebataydı falandı yani konuyla alaksını cözemedim


Mart 03, 2009, 11:11:06 ÖS
Yanıtla #26
 • Ziyaretçi

bana göre atatürk masondu ve masonluktan attılar ondan türkiyedeki mason localarını kapattı

Bu konuyu görüştünüz sanırım masonlarla ?


Mart 03, 2009, 11:30:15 ÖS
Yanıtla #27
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 259
 • Cinsiyet: Bay

Sayın hewal73 Atatürkün masonluktan atıldığına dair herhangi bir kanıtınız var mı ?


bana göre atatürk masondu ve masonluktan attılar ondan türkiyedeki mason localarını kapattı
Her şey bir adımla başlar...


Mart 04, 2009, 12:08:56 ÖÖ
Yanıtla #28
 • Ziyaretçi

MERICCAN  ben kanıtım var diye bir kelime kullanmadım ama yazılanlar onu gösteriyor tamam


Mart 04, 2009, 12:11:24 ÖÖ
Yanıtla #29
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 259
 • Cinsiyet: Bay

Nereden okudunuz ? Atatürk'ümüzün Masonluk ile bir bağı olduğu dahi kesinlik kazanmamışken masonluktan atıldığından dolayı locaları  kapattığını  iddia ediyorsunuz?

MERICCAN  ben kanıtım var diye bir kelime kullanmadım ama yazılanlar onu gösteriyor tamam
Her şey bir adımla başlar...


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
9 Yanıt
9770 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 05, 2012, 11:04:32 ÖS
Gönderen: NOSAM33
2 Yanıt
3614 Gösterim
Son Gönderilen: Şubat 17, 2009, 04:44:20 ÖÖ
Gönderen: de_hund
5 Yanıt
8276 Gösterim
Son Gönderilen: Kasım 01, 2007, 08:27:30 ÖÖ
Gönderen: Universal
0 Yanıt
2322 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 10, 2009, 03:38:32 ÖS
Gönderen: karahan
3 Yanıt
9698 Gösterim
Son Gönderilen: Kasım 12, 2012, 02:16:15 ÖS
Gönderen: Tij
7 Yanıt
20169 Gösterim
Son Gönderilen: Haziran 06, 2017, 03:33:02 ÖS
Gönderen: eskihalicli
Yahudi Geleneği İle İlgili Bir Soru

Başlatan llSinekValesill « 1 2 3 » Yahudilik

26 Yanıt
17040 Gösterim
Son Gönderilen: Haziran 25, 2011, 01:05:20 ÖS
Gönderen: Mustafa Kemal
2 Yanıt
4660 Gösterim
Son Gönderilen: Ağustos 19, 2012, 09:21:07 ÖS
Gönderen: neumann
1 Yanıt
2239 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 05, 2013, 11:08:24 ÖS
Gönderen: NOSAM33
0 Yanıt
1348 Gösterim
Son Gönderilen: Ağustos 23, 2015, 04:08:37 ÖS
Gönderen: MEDUSA