Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: BİR OBEDİYANSTA YENİ BİR LOCA KURULUŞU  (Okunma sayısı 2620 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 08, 2010, 03:01:14 ÖS
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye
  • *****
  • İleti: 7281
  • Cinsiyet: Bay
Burada yeni bir locanın kuruluşunu konu ederken, kendi başına bağımsız olarak kurulan bir locanın bu kuruluşu nasıl sağladığına değinmeyeceğim. O konuyu daha önce bir başka başlık altında incelemiştim. Buradaki konu, bir obediyansa bağlı olmak üzere bir locanın kuruluşunun nasıl yapıldığı olacak.

Yeni bir locanın kuruluşu sırasında, büyük loca yönetimi buna özel bir ilgi gösterir. Bu ilgi, locanın yalnızca kurucu üyeleri üzerinde değil, ileride yönetimini üstlenecek diğer kardeşler üzerinde de olumlu bir etki bırakır.

Yeni bir locanın kuruluşu bir törenle gerçekleştirilir. Bunun için gerekli hazırlıkların çoğunu kuruluşu gerçekleştirilecek (daha doğru bir deyişle büyük locaya katılımı sağlanacak) loca üyelerine düşer ama törenin asıl sahibi büyük locadır ve bu tören büyük görevlilerin yönetiminde yapılır. (Örgütü çok geniş olan obediyanslarda büyük görevlilerin yerine başkaları da yetkilendirilebilir ama sonuç değişmeyeceği için biz sanki bir törene doğrudan büyük üstat ile büyük görevliler katılıyormuş gibi düşünelim.)

Bu tören, Masonluktaki diğer törenler gibi öyle sık sık yapılmaz. Öyle ki, o sıradaki bir büyük görevli, daha önceki masonik deneyiminde bu töreni hiç görmemiş bile olabilir. Bu nedenle büyük üstat ve büyük görevliler, tarihi önceden belirlenmiş olan bu törenin akışını şöyle bir gözden geçirir hatta belki kendi aralarında toplanıp bir prova bile yapabilirler. Bütün bunlar, törenin olması gerektiği gibi, aksamadan yapılabilmesi içindir. Bu bir bakıma bir tiyatro oyununun provası gibidir.

Şimdi durup dururken aklıma bir başka şey geldi. Hangi kitapta olduğunu şu anda hatırlamıyorum ama kafama çakılmış bir alay konusu var. Antimasonik bir yazar, Masonlukta uygulanmakta olan ritüelleri matrağa alıyor, ve bu kelli felli kişilerin aralarında tiyatro oynatmadıklarına göre bu gülünç işleri niçin yaptıklarının anlaşılır gibi olmadığını ileri sürüyordu. Yanılıyordu. O kelli felli kişiler tiyatro oynuyor. Tiyatro (THEATRON), hangi türünde olursa olsun çok önemli ve çok ciddi bir şeydir. Çağlar boyunca kültürlmerde “kutsal bir iş” olarak bile nitelenmiştir.

Bunu belirttikten sonra konuma döneyim.

Locanın kurucuları da bu tören için önceden hazırlanmıştır. Büyük üstadın yönetiminde ve büyük görevlilerin katıldıkları törende hiçbir aksama olmamasını ve yanlışlık yapılmamasını beklerler. Nitekim törenin ilerleyen bir aşamasında kendilerine de görev düşecektir.

Kuruluş töreninde, önce yeni locanın kurucu üyelerine localarını büyük locaya bağlamakta istekli ve kararlı olup olmadıkları sorulur. Bunu onaylamaları durumunda, yeni locanın kurucuları olarak büyük locanın tüzük, kural yönerge ve yetkili organ kararlarına uyacaklarına, localarına kabul edecekleri sonraki üyeleri de bu koşul ile bağlayacaklarına iliştin ant içmeleri (yemin etmeleri) istenir. Kuruluş töreninin belki de en kritik, en can alıcı noktası işte bu aşamadır. Çünkü ancak bu koşulla yeni locanın büyük locaya katıldığını kanıtlayan “patent” (kuruluş belgesi/berat) ve locanın adına düzenlenmiş olan “mühür” göreve getirilecek (isat edilecek) olan ilk üstad-ı muhtereme teslim edilecektir. Bu olmazsa olmaz bir koşuldur. (Bazı büyük localarda bu amaçla ayrıca bir de yazılı protokol hazırlanır ve locanın tüm kurucu üyelerine imzalatılır.)

Obediyansın büyük üstadı ya da onun adına büyük sözcü (büyük hatip) yeni locanın büyük loca bünyesine katılmış olduğunu yüksek sesle duyurur. Artık o loca büyük locanın düzenli localarından biri olmuştur. Ancak genellikle bu kadarla yetinilmez; yeni locanın daha önce kendi üyeleri arasından seçmiş olduğu ilk üstad-ı muhteremi göreve getirilir (isat edilir) ve loca kendisine teslim edilir. (Bazı büyük localarda bundan sonra törene devam edilerek yeni locanın tüm diğer görevlilerinin de göreve başlamaları sağlanır ve büyük üstat yönetiminde başlamış olan toplantı yeni locanın üstad-ı muhtereminin yönetiminde bir loca toplantısı gibi son bulur.

Masonlukta bazı büyük locaların ve ayrıca locaların birer de flâması var. Böyle bir durumda, yeni locanın kuruluş ve büyük locaya kabul edilme aşamasında mabedin en onurlu yerinde büyük locanın flâması asılı bulundurulur. Ancak yeni loca kuruluşu tamamlandıktan ya da üstad-ı muhterimin göreve getirilip yerine oturtulmasından sonra orası artık o locanın çalıştığı mabet olarak kabul göreceğinden, locaya özgü flâma törenle getirilerek büyük loca flâmasının yerine ya da yanı başına asılır. Törenin en görkemli anlarından biri de budur.

Hiç kuşkusuz her yeni loca kuruluş töreninin ardından bir şölen ya da agap düzenlenir. Bu da Masonluğun olmazsa olmaz ve kesinlikle ihmal edilemez, dünyanın hemen her yerinde uygulanmış ve uygulanması sürdürülen geleneklerinden biridir.
Sanırım bir başka yazıda Masonluktaki şu ŞÖLEN ya da AGAP uygulamasını da biraz ayrıntılarına girerek anlatmak gerekecek.


ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.


Kasım 18, 2012, 09:27:36 ÖS
Yanıtla #1
  • Orta Dereceli Uye
  • **
  • İleti: 120
  • Cinsiyet: Bay

Ellerinize ve zihninize sağlık sayın ADAM,
Saygı ile
Ayakta Ölmek Diz Üstünde Yaşamaktan Yeğdir.


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
0 Yanıt
2432 Gösterim
Son Gönderilen: Nisan 26, 2007, 09:45:10 ÖS
Gönderen: shemuel
16 Yanıt
9496 Gösterim
Son Gönderilen: Nisan 26, 2009, 05:26:07 ÖS
Gönderen: karahan
0 Yanıt
4288 Gösterim
Son Gönderilen: Ekim 16, 2009, 11:06:54 ÖÖ
Gönderen: karahan
0 Yanıt
2623 Gösterim
Son Gönderilen: Ocak 22, 2010, 10:54:41 ÖÖ
Gönderen: ADAM
32 Yanıt
11329 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 03, 2013, 02:15:23 ÖS
Gönderen: CAMPANELLA
0 Yanıt
1922 Gösterim
Son Gönderilen: Şubat 05, 2010, 10:47:12 ÖÖ
Gönderen: ADAM
8 Yanıt
3962 Gösterim
Son Gönderilen: Şubat 10, 2010, 04:54:03 ÖS
Gönderen: Onien
0 Yanıt
2264 Gösterim
Son Gönderilen: Nisan 07, 2010, 12:47:05 ÖS
Gönderen: ADAM
2 Yanıt
3197 Gösterim
Son Gönderilen: Aralık 15, 2010, 02:29:33 ÖS
Gönderen: ADAM
0 Yanıt
1333 Gösterim
Son Gönderilen: Aralık 01, 2012, 01:59:02 ÖÖ
Gönderen: Ares