Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Amerikan Yahudi kuruluşu Anti-Defamation League’ın (ADL) iddiasında ısrarlı  (Okunma sayısı 4629 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ekim 16, 2009, 11:06:54 öö
  • Seyirci
  • Uzman Uye
  • ****
  • İleti: 4170
  • Cinsiyet: Bay


Amerikan Yahudi kuruluşu Anti-Defamation League’ın (ADL) iddiasında ısrarlı
Yayınlanma Ağustos 28, 2007 1915 Olayları , ABD , Armenia , Armenien , Armenische , Diğer , Dünya , Ermeni , Genel , Katliam , Osmanlı İmp. , STK , Soykırım , Tarih , Tehcir , Turkey , Türkiye , Word 3 Yorumlar

adl_logo.jpgAmerikan Yahudi kuruluşu Anti-Defamation League’ın (ADL-İftira ve İnkara Karşı Mücadele Birliği) ulusal direktörü Abraham Foxman, sözde soykırım iddiasına sahip çıkmaya devam ediyor.

Ermenilerle ilgili 1915′teki olayların ’soykırımla eşdeğer’ olduğunu geçen hafta ileri sürerek Türkiye’nın tepkisini çeken Amerikan Yahudi kuruluşu Anti-Defamation League’ın (ADL-İftira ve İnkara Karşı Mücadele Birliği) ulusal direktörü Abraham Foxman, sözde soykırım iddiasına sahip çıkmaya devam ediyor.

Foxman, Boston kenti bölgesinde yayımlanan The Jewish Advocate adlı Yahudi dergisinde çıkan ve ADL’nin internet sayfasında da yer alan son makalesinde, Kongrede bekleyen soykırım tasarılarının geçmesine bir kez daha karşı çıkmakla birlikte 1915 olaylarının ’soykırım’ olduğunu yineledi.

Abraham Foxman, ‘Böyle konularda Kongre kararlarının zararlı olacağına ve Türk-Ermeni yakınlaşması sağlamayacağına inanmaya devam ediyoruz, ancak gelecekte de ’soykırım’ ifadesini kullanmakta tereddüt etmeyeceğiz’ ifadelerini kullandı.

Foxman, ADL adına geçen Salı günü yayımladığı açıklamada, 1915 olaylarının ’soykırımla eşdeğer’ olduğunu ileri sürmüş, ancak sözde soykırım tasarılarının Kongreden geçmesine karşı olmayı sürdürdüklerini belirtmişti.

Bu gelişmenin Türkiye’de yol açtığı tepkilerin ardından geçen hafta sonuna doğru Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a bir mektup gönderen Foxman, kuruluşunun, ’son günlerde Türk liderlerine ve halkına yaşattığı acıdan dolayı derin üzüntü duyduğunu’ belirtmişti.

Foxman, The Jewish Advocate’taki son yazısında şunları ifade etti:

‘On yıllardır Türkiye’deki Yahudi cemaatiyle yakın temasımız var. Bu cemaatin liderlerinden defalarca, Birinci Dünya Savaşı sırasında Türklerin Ermenilere karşı yaptığı eylemlerin soykırım olarak tanımlanması çabalarında Amerikan Yahudilerinin yer almasının etkilerinden nasıl kaygı duyduklarını işittik. Yahudileri savunan bir kuruluş olarak biz, bu kaygılara karşı kayıtsız kalamazdık. Ancak hala bir ikilemimiz vardı. Sadece Yahudi düşmanlığının (anti-Semitizm) değil, her türlü nefretin yol açtığı tehlikeler konusunda insanları eğitmeye kendisiniadamış bir kuruluş olarak biz, Osmanlı İmparatorluğu’nun elinde Ermenilerin başına gelenkorkunç trajediyi ihmal edemezdik, ihmal etmedik de. Üst düzey Türk yetkilileriyle toplantılarımızda, onlara geçmişle yüzleşmeleri ve ne olduğu hakkında konuşmaları yönünde telkinde bulunduk. Bunu defalarca yaptık ve yapmaya devam edeceğiz.’

Abraham Foxman, daha sonra son haftalarda kuruluşunun birimlerini etkileyen bu konudaki bir tartışmanın patlak vermesi sonucu meseleye yeniden eğildiklerini ve 1915-18 olaylarının ’soykırıma eşdeğer’ olduğu kanısını paylaştıklarını anlattı.

Yazısının bu noktasında Foxman, sözde soykırıma ilişkin Kongre tasarılarına karşı çıktıklarını, ancak bundan sonra da ’soykırım’ terimini kullanmaya devam edeceklerini belirtti.

Foxman, ‘ADL, birinci olarak Yahudi halkının emniyetini ve güvenliğini gözeten bir kuruluş olmaya devam ettiği sürece, Türkiye’deki 20 bin Yahudi’nin iyiliğini ihmal edemeyiz. Ancak Türk hükümetine doğru yolda telkinde bulunmayı sürdüreceğiz’ dedi.

Öte yandan ADL, 1915 olaylarına ilişkin tutumunu değiştirmesine yol açan kuruluş içi karışıklığı başlatmasının ardından işine son verilen Andrew Tarsy adlı bölge sorumlusu yetkiliyi yeniden işe aldı.

Medyadaki haberlerde, dün Foxman ile yaptığı görüşmeden sonra Tarsy’nın yeniden görevine döndüğü belirtildi.

Yeni İngiltere olarak bilinen en kuzeydoğu eyaletlerinden oluşan bölgedeki ADL yetkilisi Tarsy, bu ay ortalarında 1915 olaylarının, kuruluşunun o zamanki politikasına ilk defa karşı çıkarak ’soykırım’ olduğunu ileri sürmesi üzerine bir tartışma başlatmış ve ardından Foxman tarafından işten atılmıştı.

Ancak ADL içinde yer alan birçok alt kuruluş Tarsy’den yana tutum alınca, ADL’nin parçalanmasından kaygılanan Foxman ve üst yönetim, tavır değiştirmişti. Foxman, sözde soykırımı tanıdıkları yönündeki ilk açıklamasında da, bu kararda, Yahudi birliğininkorunması amacının temel rol oynadığını kabul etmişti.
3 Yanıt, “Amerikan Yahudi kuruluşu Anti-Defamation League’ın (ADL) iddiasında ısrarlı”
 
      besle kargayı oysun gözünü diye boşuna dememiş atalarımız.biz TÜRKler hiç bir zaman düşene bir tekmede ben atarım zihniyeti ile dünyanın 3 kıtasına hüküm sürmedik dünyaya her zaman eşitlik ve adelet yaydık.mazlumu koruyup kollayan azmış kendinden geçmiş insanlara zulm eden kendi hegomanyalarında dipsiz kuyularda insanları katledene de cezasını vermiş bir cihan devletiyiz.
      kimsede hakkımız kalmadı kalmaz kimsenin hakkını biryerde bırakmadık bırakmayız.
      onlara atalarımızın bir sözünü daha hatırlatmak isterim gün ola devran döne gün ola harman ola……
     
   ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
4 Yanıt
5725 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 26, 2012, 03:58:28 ös
Gönderen: hypatia
0 Yanıt
2807 Gösterim
Son Gönderilen: Nisan 26, 2007, 09:45:10 ös
Gönderen: shemuel
16 Yanıt
10440 Gösterim
Son Gönderilen: Nisan 26, 2009, 05:26:07 ös
Gönderen: karahan
2 Yanıt
5217 Gösterim
Son Gönderilen: Kasım 16, 2007, 08:55:00 ös
Gönderen: shemuel
0 Yanıt
2754 Gösterim
Son Gönderilen: Ocak 15, 2008, 10:24:20 ös
Gönderen: LuckyEye2
5 Yanıt
7620 Gösterim
Son Gönderilen: Temmuz 12, 2008, 08:02:36 ös
Gönderen: tcorbaci
0 Yanıt
3883 Gösterim
Son Gönderilen: Eylül 25, 2008, 04:00:14 ös
Gönderen: newyork
2 Yanıt
3108 Gösterim
Son Gönderilen: Ekim 11, 2008, 03:57:56 öö
Gönderen: Fraternis
0 Yanıt
2962 Gösterim
Son Gönderilen: Ocak 22, 2010, 10:54:41 öö
Gönderen: ADAM
0 Yanıt
1555 Gösterim
Son Gönderilen: Aralık 01, 2012, 01:59:02 öö
Gönderen: Ares