Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Kukla hakkında Herşey (Afrika Geleneksel İnancı)  (Okunma sayısı 4390 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ağustos 01, 2010, 04:55:33 ös
  • Aktif Uye
  • ***
  • İleti: 886
  • Cinsiyet: Bay

Kukla Hakkında Herşey

Bölüm 1: Kukla nedir ve neden oyuncaklarla oynamak isteyeceğim?

Kukla daha iyi bir terim olarak bir voodo oyuncağıdır.
O, 'benzer benzerini oluşturur' düşüncesini içeren, etkileşimli magick içinde tüm zamanların en yaygın kullanılan  techizatlardan biridir.

Bu nedenle, bir kişinin kuklasını oluşturduğunda, kuklasına yaptığın herşey temsil ettiği kişiyi etkileyecektir. Kuklalar genellikle bir sevgilinin ilgisini çekmek( veya elde tutmak), iyileştirmek, uzaklaştırmak için kullanılır. Onlar, bir belirli kişiyi etkilemeye ihtiyaç duyduğun herhangi bir zaman kullanılabilirler.


Genellikle bir kukla bez ile yapılır ama çamur, ahşap, balmumu ve diğer malzemeler de kullanılabilir. Büyünün amacı ile ilgili bitkilerle ve büyünün hedeflendiği kişiyi oyuncağa bağlayan ufak tefek kişisel eşyalarla doldurulabilir. Tabi ki herzaman yaratıcılığınızı kullanabilir ve kendi malzemelerinizi koyabilirsiniz.  Eğer bütün o bitkileri kullanmayacağınızı düşünüyorsanız biraz bez daha kullanarak içini doldurabilirsiniz.

Kuklanızı hazırladığınızda, oyuncağı temsil edeceği kişiye bağlamanız gerekmektedir.  Ondan sonra büyünün nasıl/ne zaman yapılacağı kararı tamamen size kalmış. Bir hafta veya dakika, bu sizin kararınız.

O halde bir kukla çalışmada nasıl kullanılabilir? İşte size bir örnek. Bir kişiyi hayatınızdan uzaklaştırmak istiyorsunuz. Siyah bezden bir kukla yaparsınız ve içine sedef otu, huş ağacı ve/veya sarımsak koyarsınız. Sonra karışmasını önlemek için ellerini bağlarsınız ve bir nehire atarsınız veya onun sizden uzağa gittiğini sembolize edecek bir başka geçerli yöntem kullanırsınız.


Bölüm 2: Dünya çapında kuklacılık. Oyuncaktaki iğnelerden daha fazlası.

Kukla hakkında düşünen insanlardan bir çoğu otomatikman voodo oyuncağını aklına getirir.
Voodo inancı kesinlikle kuklalar hakkında en iyi bilinen kültürel kullanım olsa da etkileşimli magick kullanımı  binlerce yıl daha eskidir.

Gerçekte, İ.Ö.1100 da Firavun 3. Ramsesin birçok düşmanı (bir hazine idarisi ve onun hareminin kadınlarını içeren)  ölümden çağırmak için onun balmumu imajlarını kullandılar.

Kadim yunanlılar etkileşimli magick i sevgi veya savunma amaçlı olarak kullandılar.
Christopher Faraone, Chicago Üniversitesi Klasik diller ve Literatürler Profesoru bugün Yunan magicki hakkında önce gelen otoritelerden birisidir. Faraone, Yunan kuklaların (Kolossoi) hayaletleri ve hatta tehlikeli varlıkları alıkoymak  için kullanıldığını aktarmıştır. Onlar, iki aşığı birleştirmek içinde kullanılırdı.

Yunan trajedisyeni Thecritus, İ.Ö 270 de Idyll 2, Cadı (Pharmakeutria) da donan ve yanan balmumu oyuncaklardan bahseder.
Sevgilisi Delphis tarafından terkedilen Simaetha, magick ile onu geri getirmeye çalışır.
Aynı zamanda, rakibi olabilecek bütün kadınları unutması için uğraşır. Simaetha çok meşgul bir kızdır.

Balmumu oyuncaklar fikri yüzyıllar boyunca taşındı. Wales Prensesi, Kral 4. George olacak müthiş centilmen kişi ile evlendiğinde kocasının balmumu kuklalarını yapmak ve iğneler batırmak için saatler harcamıştı.
Bunu George üzerinde olan etkisi hakkında hiçbir delil yok ama Caroline Italyada bir villaya koştu ve italyan aşkı ile birlikte yaşamaya başladı.
Ayrı yaşasalar da 1821 de Caroline'ın ölümüne kadar resmi olarak evli kalmayı sürdürdüler.

Batı Afrika'da put adı verilen bir kukla kullanılır. oyuncak, ruhlar tarafından ele geçirilmiştir ve oyuncağın sahibine ruhu temsil eder.
Put, magickal güce sahiptir ve sahibi tarafından vücudunun üstünde veya muska olarak taşınır. Kuzey Amerika'daki köle sahipleri putlar ile  uğraşanları öldürme hakkında sahipti.Küçük bir merak, sahiplerinin afrika kültürü ile ilgili hiçbirşey anlamadığını-ve korktuğunu- farkettiriyordu.

Voodo ve  kukla büyüsü kullanılması iç savaştan sonra, New Orleans da popüler oldu.
Kaynaklar kabul etmese de, Haiti de, Vodun inancının evinde, hava kuklaları kullanılıyordu. New Orleans Voodo müzesi hediyelik eşya bölümünde birçok oyuncak barındırır. Bu, "yılan riti- oyuncaktaki iğneler" ritüellerinden uzaklaşmaya çalışan, kimi pratisyenlerin arasında, bir tartışmanın ana konusudur.

Raymond Buckland, kuklaların iyileştirme büyülerinde kullanılmasını tavsiye ediyor ve kuklalara iğne batırılmasının dahi iyi amaçlar için kullanılabileceğini söylüyor. Sırt ağrısı çeken kişiler için iğneler kuklanın arkasına batırılabilir. İyileştirme ritüeline konsantre olduktan sonra, iğneler -acının kendisini temsil eden- yavaşça kukladan çıkarılır.Başka bir ifade ile keskin acı, hedefin vücudundan çekilir.

Bez bir oyuncak veya tahta bir put veya insan şekilli bir balmumu, her ne kullanırsanız kullanın, kuklaların arkasında uzun bir gelenek olduğunu hatırlayın -bir gelenek ki birçok kültürde magickal pratiklerde kullanılmıştır.
Eğer kendinizi bir kültürün Tanrı'larının tapınağında bulursanız, onlara saygı gösterebileceğiniz metodlar kullanın.

Kuklalarınıza iyi davranın, onlar da size iyi davranacaklardır.


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
0 Yanıt
2959 Gösterim
Son Gönderilen: Eylül 25, 2006, 10:33:50 öö
Gönderen: MASON
0 Yanıt
2221 Gösterim
Son Gönderilen: Temmuz 29, 2007, 02:06:57 öö
Gönderen: shemuel
2 Yanıt
4345 Gösterim
Son Gönderilen: Aralık 28, 2007, 09:35:47 ös
Gönderen: shemuel
0 Yanıt
1828 Gösterim
Son Gönderilen: Eylül 02, 2008, 05:10:52 ös
Gönderen: bugfree
13 Yanıt
9608 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 22, 2009, 10:51:30 öö
Gönderen: ceycet
5 Yanıt
2310 Gösterim
Son Gönderilen: Şubat 26, 2009, 09:17:21 öö
Gönderen: TRca
12 Yanıt
5695 Gösterim
Son Gönderilen: Nisan 16, 2010, 10:58:15 ös
Gönderen: MASON
0 Yanıt
2134 Gösterim
Son Gönderilen: Ağustos 03, 2010, 06:29:05 ös
Gönderen: ozkann
0 Yanıt
2396 Gösterim
Son Gönderilen: Eylül 11, 2010, 09:24:30 ös
Gönderen: ceycet
7 Yanıt
20764 Gösterim
Son Gönderilen: Haziran 06, 2017, 03:33:02 ös
Gönderen: eskihalicli