Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: ATATÜRK İLKELERİ ŞİMDİ NERDE UYGULANIYOR,BİLİYORMUSUNUZ ?  (Okunma sayısı 7537 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ağustos 09, 2010, 11:33:21 öö
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 304
 • Cinsiyet: Bay

SUUDİ ARABİSTAN'DA !...

1) Suudi Arabistan'da türbe, yatır yoktur, yasaktır. Bunlar olmayınca doğal olarak ziyaretleri de yoktur.Ramazan aylarında sözde yatırlara kısmeti açılsın diye genç kızlar,sağlığı için dua edenler, dallara ağaçlara bez bağlayanlar gibi ilkel görüntüler de yoktur. Böyle davranışlar gericilik, CAHİLİYYE devrinden kalma putperestlik addedilir.

2) Suudi Arabistan'da Peygamberimize ait olduğu söylenen SAKAL-I ŞERİF,

HIRKA-I ŞERİF, DENDAN-I ŞERİF gibi ziyaretler yoktur.

Böyle davranışlar gericilik ve ŞİRK ''ALLAHA ORTAKLIK'' addedilir.


3) Suudi Arabistan'da imam, müezzin gibi din görevlileri ülkemizdeki gibi

devlet memuru statüsünde değillerdir, devlet bütçesinden bu kişilere

maaş ödenmez.Allah için yapılan görevin karşılığında para almak

ayıp sayılır ve yasaktır.


4) Suudi Arabistan'da biri çıkıp da MEDYUM olduğunu iddia ederse

o kişinin kellesi hemen gider. Medyumlar Türkiye 'de açık oturumlarda konuşuyor,

sözde şifa ( ! ) dağıtıyorlar. Gazetelerde sütunları var...


5) Suudi Arabistan'da Nakşilik, Nurculuk, Fethullahçılık vs. vs. gibi Atatürk'ün

ölümünden sonra zuhur eden tarikatlar da yoktur, onların şeyhleri de, müritleri de...

cemaatleri de… Neden bu tarikatların şeyhlerinin biri bile o şeriat ülkesi-

ne gidip de yerleşmez ?... Yerleşmez değil , hatta oraya hiç uğramamışlardır ?

Yoksa kelle korkusu mu ?...

6) Suudi Arabistan'da KIZ İMAM HATİP LİSESİ yoktur. Bu komik bulunur, çünkü

islamiyette kadından imam olmaz.


7.) Suudi Arabistan'da nazar boncuğu, okunmuş su,nazara karşı geyik boynuzu,

üzerlik vs. gibi şeyler de gericilik ve şirk addedilir, yasaktır.


8) Suudi Arabistan'da Cami gibi ibadet yeri kompleksleri altında, bünyesinde

market, dükkan vs. bulunamaz. Dinin ticarete alet edilmesi sayılır.Elbette size bir şeriat ülkesinin övgüsünü yapmadım. Sadece bir şeriat ülkesinde bile yasaklanan bazı şeylerin ülkemizde serbestçe nasıl uygulandığını hatırlatmak, güzel dinimizin nasıl sömürüldüğünü vurgulamak istedim

.
Yukarda yazdıklarımın doğru olup olmadığını DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI'ndan sormanız mümkündür.

Netice olarak:Atamızın sağlığında yasakladığı kimi şeyler onun vefatından sonra TÜRKİYE'de serbest,

ŞERİAT ÜLKESİ SUUDİ ARABİSTAN'da yasaktır.

İŞTE ÇARPICI OLAN DA BUDUR!
Cemil Ünlütürk
Basın-Yayın ve Enformasyon eski Genel Müdürü


Işık ve Sevgi İle Kalın.......
Işık, sadece ışık ama daha fazla ışık.......


Ağustos 09, 2010, 07:12:37 ös
Yanıtla #1
 • ZiyaretçiAğustos 10, 2010, 10:18:35 öö
Yanıtla #2
 • Seçkin Üye
 • Uzman Uye
 • *****
 • İleti: 7281
 • Cinsiyet: Bay
Sayın Oasis kusura bakmasın ama ben bu hazının hiçbir yerinde (eğer bu bir nükte değilse) Atatürk ilkelerini göremiyorum. Ben ciddiye aldım. Bunu yazan kişinin kimliği nedeniyle. Yanlış bir iş mi yaptım acaba? Yoksa bu bir hiciv mi? 

Suudi Arabistan Atatürk ilkelerinden birazcık pay alabilmiş olsaydı, şimdi uygarlaşırdı. Ne yazık ki Hz. Muhammed’den önceki Cahiliye devrinin günümüze uyarlanmış biçimini yaşıyor. Bir varlıklı zümrenin egemenliği altında tıpkı bir Avrupa Orta Çağ feodalitesi.

Şu maddeleri bir göz atalım.


1) Suudi Arabistan'da türbe, yatır yoktur, yasaktır. Bunlar olmayınca doğal olarak ziyaretleri de yoktur.Ramazan aylarında sözde yatırlara kısmeti açılsın diye genç kızlar,sağlığı için dua edenler, dallara ağaçlara bez bağlayanlar gibi ilkel görüntüler de yoktur. Böyle davranışlar gericilik, CAHİLİYYE devrinden kalma putperestlik addedilir.

Bunlar “ilkel” davranışlar değildir. Çoğu uygulamalar batıl inanç çerçevesindedir, doğru. Fakat bu uygulamaların gerisinde/kökeninde bir okült uygulama söz konusudur ki, onun aslında tam yerine oturtulamamış bir bilimsel açıklaması vardır. Kaldı ki bu uygulamalar, ne kadar saçma sapan gibi görünse de, birey için bir umut, bir sevinç, bir mutluluk, bir iyi niyet göstergesidir. Türkiye’de bunlar yapılabilir çünkü Atatürk Türkiyesi bu bağlamda bireyin özgürlüğünü tanır. Suudi Arabistan’da yapılamaz çünkü orada özgürlük yoktur.


2) Suudi Arabistan'da Peygamberimize ait olduğu söylenen SAKAL-I ŞERİF, HIRKA-I ŞERİF, DENDAN-I ŞERİF gibi ziyaretler yoktur. Böyle davranışlar gericilik ve ŞİRK ''ALLAHA ORTAKLIK'' addedilir.

Tamamen saçma sapan ve yanlış bir düşünce. Bunlar tarihsel anılardır ve Müslümanlar için önemlidir. Suudi Arabistan Müslümanların Müslümanlıklarını ellerinden alıp, kendine göre bambaşka bir din yaratmaktadır.

3) Suudi Arabistan'da imam, müezzin gibi din görevlileri ülkemizdeki gibi devlet memuru statüsünde değillerdir, devlet bütçesinden bu kişilere maaş ödenmez.Allah için yapılan görevin karşılığında para almak ayıp sayılır ve yasaktır.

Bu durumda o kişilerin nasıl geçinmekte olduklarını bilemem. Ya dilencilik ediyorlardır ya da illegal bir gelir kaynakları vardır. Türkiye’de devlet böyle bir düzenleme yapmışsa, bu övünülecek bir olgudur. Keşke Türkiye’deki kilise papazlarına, sinagog hahamlarına da aynı şekilde maaş bağlansa. Aslında bunun devlet eliyle yürütülmekte oluşu eleştirilebilir; bir başka çözüm organizasyonu söz konusu olabilir. Olmalıdır da. Diyanet İşleri Başkanlığı gibi bur kurumun hiç olmaması gerekir çünkü Türkiye LAİK bir ülkedir. İşte Atatürk ilkeleri bunu gerektirir. Suudi Arabistan’da bunun katresi mi var?

4) Suudi Arabistan'da biri çıkıp da MEDYUM olduğunu iddia ederse o kişinin kellesi hemen gider. Medyumlar Türkiye 'de açık oturumlarda konuşuyor, sözde şifa ( ! ) dağıtıyorlar. Gazetelerde sütunları var...

Bu demokratik bir ülkede özgürlüğün gereğidir. Birisi medyum olduğunu iddia ediyorsa ve bundan ötürü hemen kellesi gidiyorsa, bu Atatürk ilkelerine temelinden aykırıdır.

5) Suudi Arabistan'da Nakşilik, Nurculuk, Fethullahçılık vs. vs. gibi Atatürk'ün ölümünden sonra zuhur eden tarikatlar da yoktur, onların şeyhleri de, müritleri de... cemaatleri de… Neden bu tarikatların şeyhlerinin biri bile o şeriat ülkesine gidip de yerleşmez ?... Yerleşmez değil , hatta oraya hiç uğramamışlardır ? Yoksa kelle korkusu mu ?..

Türkiye Cumhuriyeti’nde tarikatların niçin kapatılmış olduğunu biliriz. Ancak günümüzdeki durum ile bundan 80 yıl önceki durum aynı değildir. İnsanlar Müslüman olabilir ama tek bir Müslümanlık yoktur. Müslümanların da dinlerini kendilerince farklı bir biçimde yorumlayıp, tapınmalarını ona göre yapma hakları vardır. Atatürk ilkeleri bunu gerektirir.

6) Suudi Arabistan'da KIZ İMAM HATİP LİSESİ yoktur. Bu komik bulunur, çünkü islamiyette kadından imam olmaz.

Neden olmazmış?... Bu Orta Çağ geri kafalılığından başka bir şey değildir. Hangi Atatürk ilkesi kadınlardan imame olamayacağını söyler?

7.) Suudi Arabistan'da nazar boncuğu, okunmuş su,nazara karşı geyik boynuzu, üzerlik vs. gibi şeyler de gericilik ve şirk addedilir, yasaktır.

Bunlar gericilik falan değildir. Batıl olabilir. Ancak asıl bunların yasak edilmesi gericiliğin dik âlâsıdır. Suudi Arabistan'da Cami gibi ibadet yeri kompleksleri altında, bünyesinde market, dükkan vs. bulunamaz. Dinin ticarete alet edilmesi sayılır.

Saçmalığa bakınız… Bu dinin ticarete alet edilmesi falan değildir. Elbette din ticarete alet edilmemelidir ama bu örnek yanlış. Keşke her caminin böyle bir gelir olanağı bulunsa da din görevlileri cami organizasyonu çerçevesinde geçinebilse ve devletin maaş bağlamasına gereksinme kalmasa. Hz. Muhammed’in kendisine peygamberlik gelmeden önceki işi neydi?

Elbette size bir şeriat ülkesinin övgüsünü yapmadım. Sadece bir şeriat ülkesinde bile yasaklanan bazı şeylerin ülkemizde serbestçe nasıl uygulandığını hatırlatmak, güzel dinimizin nasıl sömürüldüğünü vurgulamak istedim

Türkiye’de dinin sömürü aracı olarak kullanılmakta olduğu elbette doğru. Fakat serbest uygulamalar dinin sömürülmesi değildir. Din bağnazlıdır insanı asıl sömüren, insanı insan olmaktan çıkaran.

Yukarda yazdıklarımın doğru olup olmadığını DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI'ndan sormanız mümkündür. Netice olarak: tamızın sağlığında yasakladığı kimi şeyler onun vefatından sonra TÜRKİYE'de serbest, ŞERİAT ÜLKESİ SUUDİ ARABİSTAN'da yasaktır.

Şeriat ülkesinde elbette yasak olabilir. Bu da o ülkenin geri kalmışlığının göstergesidir. Zenginlik değildir bir ülkeyi geri kalmışlıktan kurtaran. Öncelikle özgürlüktür. Suudi Arabistan’da özgürlük yoktur. Türkiye ise demokratik ve laik bir cumhuriyettir. Bunlar Atatürk’ün sağlığında yasaklanmış falan da değildir. Öyle olduğunu söylemek, resmen saçmalamaktır. Atatürk’ü onun ilkelerini hiç anlamamış olmaktır. Suudi Arabistan biraz Atatürk ilkelerinden pay almayı bilseydi, şimdi belki uygar ve ileri bir ülke olurdu; 9. ve 10. yüzyıllarda İslâm ülkelerinin dünyaya egemen uygarlığının çok gerisinde kalmış, zavallı bir durumdadır.


En çok hayret ettiğim nokta da tüm bunların bir  Basın-Yayın ve Enformasyon eski Genel Müdürü tarafından yazılmış olması.

Yazık!

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.


Ağustos 10, 2010, 11:15:54 öö
Yanıtla #3
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 1741
 • Cinsiyet: Bay


İslam'ın, Anadolu insanının gelenekleriyle yorumlanmasından ortaya çıkan uygulamalarının,şirk veya gericilik olarak algılanması aşina olduğumuz bir durum.

Bu yorumlama konusu çok önemli...İslam'ın da,Kuran'ın da bütün sırrı burada saklıdır.

İslam peygamberi,kendisine vahyolunan ilhamları,yazılmasına aracı olduğu kitap vasıtasıyla insanlığa duyurmuş,daha sonrada Hak'ka yürümüştür.Yapacağı başkaca iş kalmış olsa idi,herhalde halen aramızda olurdu.

Anadolu coğrafyasında ki uygulamaları sorgulamadan önce,Arap dincilerinin 1500 yıldır İslam peygamberini Tanrı yerine ikame etme gayretlerinin şirk sayılıp,sayılmayacağını özenle irdelemek gerekir.Müslümanların büyük bir çoğunluğu,daha Kuran'dan tek birsatır bile okumadan,o imamların kendilerine dayattıklarıyla dinlerini yaşadıklarını sanıyorlar.Kaldı ki,İslam'da imamlık diye bir makam dahi yokken...

Nitekim,kendisine hitaben yazılmış Kuran'ı okuyup,Allah'ın verdiği akıl ve vicdanın rehberliğinde kendisine göre bir yorum oluşturmadan,3.şahısların sınırlarıyla,kendisinden birşeyler eklemeden yaptığı uygulamaları ibadet olarak benimsemiş milyonlarca müslüman zaten farkında olmadan şirke düşmüşlerdir ve bizzahati bu durumlarından kendileri sorumludurlar.Saygılar

 
Ben"O"yum,"O"ben değil...


Ağustos 10, 2010, 02:27:46 ös
Yanıtla #4
 • Aktif Uye
 • ***
 • İleti: 886
 • Cinsiyet: Bay

Sayın Cemil Ünlütürk'ün bu yazıyı kaleme aldığından emin değilim.
Kendisinin yazdığına dair hiçbir ciddi kaynak bulamadım, kopyala yapıştır şeklinde forum
sayfalarında ilerlemiş sadece.

'İslamiyette kadından imam olmaz' diyerek yeni bir 'Atatürk ilkeleri' yorumuna imza atılmış.
Hangi Atatürk ilkesi  bu acaba...


Ağustos 10, 2010, 10:51:41 ös
Yanıtla #5
 • Ziyaretçi

2) Suudi Arabistan'da Peygamberimize ait olduğu söylenen SAKAL-I ŞERİF, HIRKA-I ŞERİF, DENDAN-I ŞERİF gibi ziyaretler yoktur. Böyle davranışlar gericilik ve ŞİRK ''ALLAHA ORTAKLIK'' addedilir.

Sayın Adam,bu maddeye saçma sapan demiş ama değil;çünkü İslam dininde herhangi bir objeye özel ilgi duymak kutsallaştırmak şirke götürür.Hatta peygambere dahi fazla ilgi ve kutsallaştırma şirke götürür,hristiyanlıkta görüldüğü gibi.Bunun dışında tüm söylediklerinize katılıyorum.


Ağustos 13, 2010, 04:22:45 ös
Yanıtla #6
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 269
 • Cinsiyet: Bay

Suudi Arabistan Türkiye kıyası yapmak bana pek mümkün görünmüyor çünkü kadınlar bile sokakta kapanmadan yürüyemiyor orada, bunun yanında, tecavüz taciz olaylarında dünyanın önde gelen ülkelerinden biri Suudiler. Komik bir yazı bence. Ayrıca yasaklayarak da nereye varılacak, anlayamıyorum; bugünkü tek partili akp iktidarının altında kapatılan "yasaklanmış" refah partisi yatmıyor mu, bırakınız isteyen türbeye gitsin, isteyen camiye,  isteyen de puta tapsın.
Çöl Bilgesi


Ağustos 13, 2010, 04:29:05 ös
Yanıtla #7
 • Aktif Uye
 • ***
 • İleti: 788
 • Cinsiyet: Bay

o halde sürekli arabistana gitmesi tavsiye edilen dindar kişiler yerine,
bundan kelli daha atatürkçü kişilere "öyleyse arabistana git ulan" diye çığırılır :)
Vostede é vostede. . Nunca perder o caducidade. .


Ağustos 13, 2010, 06:18:30 ös
Yanıtla #8
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 281
 • Cinsiyet: Bayan

Ataturku ovmek icin bu kadar cabalamaniz komik. Tamam kendisi buyuk bir onderdi. Turkiyeyi kurdu ve cok buyuk devrimler yapti. Ama bu kadar abartmaniz gereksiz. Suudi arabistanda ataturke ve ataturkcu dusunceye tamamen ters dusen o kadar cok ornekler gosterebilirimki. o yuzden ben bu fikrinize kessinlikle katilmiyorum.
Kimse almasin seni, Yine bana kalasin


Eylül 01, 2010, 10:25:02 öö
Yanıtla #9

Bende konuyla ilgili birkaç şey söylemek isterim,

Sayın ADAM ve Sayın Ceycet'in söylemek istediklerini anladım, kendileri açıklamalarında derine inmemeişler, onların inmedikleri bir takım hususlarıda ben belirtmek istedim;

Öncelikle, adakta bulunmak, ağaca çaput bağlamak, nazar boncuğu vs... Olarak adlandırılıpta sözde Suudi Arabistan'da olmadığı için bunların Atatürk ilkelerine uygun olduğunu düşünmek tarihe büyük bir ayıptır çünkü bahsi geçen uygulamalar, Şaman kültürüdür.

Saygılarımla...

Hatta bunlara bende ekleme yapabilirim, mevlüt okumak, ölünün arkasından 7'si, 40'ı ve 52'sinin anılması çeşitli yemekler verilmesi bunların tamamı Şaman kültürüne ait olup halende günümüzde bu kültür devam etmektedir.

İtiraf etmekten çekinmeyeceğim okurken çok güldüğüm bir başka hususta, Cami'lerin altında market, alışveriş merkezi vs olmaması, imamların maaşlarını devletten almaması, ha bide kız imam hatip liselerinin olmaması.

Öncelikle belirtmek isterim ki, Cami ve imam gibi şeyler Kur'an da yer almaz. Diğer hususlar da ise Sayın ADAM'ın görüşlerine sonuna kadar katılmakla birlikte, kadınların din görevlisi olamaz bağnazlığını da oldukça saçma ve boş buluyorum.
Ben, ben olanım


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
Atatürk ve Masonluk

Başlatan Marma Ra « 1 2 3 4 » Atatürk ve Masonluk

31 Yanıt
35179 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 12, 2011, 10:27:04 öö
Gönderen: shakespeare
91 Yanıt
37590 Gösterim
Son Gönderilen: Temmuz 10, 2008, 03:02:08 ös
Gönderen: Barbaros
4 Yanıt
3317 Gösterim
Son Gönderilen: Kasım 08, 2007, 09:00:36 ös
Gönderen: shemuel
7 Yanıt
8423 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 25, 2010, 12:46:58 öö
Gönderen: Ozan Erturk
0 Yanıt
1379 Gösterim
Son Gönderilen: Temmuz 20, 2008, 12:13:52 öö
Gönderen: BILGI
Atatürk ve geometri

Başlatan bugfree Geometri

2 Yanıt
7824 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 27, 2010, 12:23:58 öö
Gönderen: khandorock
3 Yanıt
7849 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 03, 2009, 10:53:51 ös
Gönderen: hewal73
37 Yanıt
21013 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 23, 2009, 08:45:36 ös
Gönderen: mosilats
Gizlenen ATATÜRK

Başlatan karahan « 1 2 » Tarih

13 Yanıt
9408 Gösterim
Son Gönderilen: Ocak 20, 2013, 03:31:43 ös
Gönderen: Melina
15 Yanıt
5098 Gösterim
Son Gönderilen: Ocak 14, 2013, 07:50:23 ös
Gönderen: karahan