Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Atatürk ve Masonluk  (Okunma sayısı 35226 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 11, 2011, 06:33:08 ös
Yanıtla #30

Masonluğun, bu sitede ki onlarca Üstad-ı Muhterem tarafından, yüzlerce konu açılarak  bir çok yönden felsefesi, tarihi,gelişimi, anlamı ve masonların kişiliği ile yaptıkları bir bir yazılmış. Üye olduğum bu kısa sürede hepsini okuyup ve kendimce yorumlamam kuşkusuz mümkün değil, çünki görüldüğü üzere bu site adeta bir derya, bir kütüphane, bir bilgi deposudur. Başlangıç aşaması olarak nitelendirdiğim okuduklarımdan bile çıkardığım kadarıyla; Masonluk geçmişinden beri sürekli insanlığın tümüyle ve sahip olduğu tüm değerler ile daha fazla ilerlemesi ve daha fazla aydınlanması için kafa yormuş, çalışmış  ve çaba göstermiş bir oluşumdur. Masonlar ise bu oluşumu meydana getiren ahlaklı, bilge, erdemli , alanında donanımlı, toplumu yönlendiren ,yenilikçi, yaratıcı, "seçkin ve süper insanlardır". Dolayısıyla kimi kendini akıllı zanneden zümreler tarafından sürekli bir şekilde, toplumlara mal olmuş, başarılı ve yaşadıkları toplumların kaderini pozitif anlamda etkilemiş ve değiştirebilmiş, her manada göklerde uçan o süper insanlara "aaa bu da mason muş" , " biliyormusun o da mason" gibi negatif ve kötü olduğu düşünülen bu yaftalamalar, bilakis bahsedilen kişileri bırakın küçültmeyi toplum nazarındaki vicdan, akıl ve muhakeme kabiliyeti olan gönüllerde uçtukları mertebeyi gün be gün yükseltmektedir.
20.yy çoktan bitti, dolayısıyla, genç nesil olarak  içinde bulunduğumuz çağa yakışır meselelerle uğraşmalıyız , örnek olarak ;  daha az sigara içen bir toplumu oluşturmak, başta su ve enerji olmak üzere yeryüzü kaynaklarını daha verimli kullanmak, küresel ısınma ve iklim değişikliği ile ilgili bilinçlenmek, yenilikçi teknolojileri tetikleyip Dünya dışı yaşam ve alanlarda ilerleme kaydetmek, hiç değilse bu yüzyıl da sanatsal ve sportif çalışmalarla Türkiye nin saygınlığını global ölçüde üst sıralara taşımak, hızlanan zamanda hızlanmış yaşama ve Dünya ya adapte olmak, gelişim ve ilerleme açısından karanlık gözüken  extrem konuları aydınlatmak, yönetsel ve yöntem olarak köklü siyasi değişikliklerin oluşmasında ki süreci hızlandırmak v.b. gibi bir çok konu gösterebiliriz.
Bizler genç nesil olarak geleceğimize ışık tutacak bu meselelerin daha çok dillendirilmesi, tartışılması ve üzerine akademik ve benzeri bir çok çalışmalar yapılarak somut ilerlemeler kaydedilmesinden yanayız, çünki ancak o zaman hem bireysel manada hemde toplumsal ölçekte gelişeceğimize, büyüyeceğimize, olgunlaşıp belki de birer "mason düzeyinde erdeme sahip"  kişiler  olarak ilerleyeceğimize inanmaktayız.
Hep daha iyiye...en iyiye...
sevgiler...saygılar...
yenilmek te iyidir, mühim olan her seferinde yenilsende , daha iyi olarak yenildiğini bilmektir


Mayıs 12, 2011, 10:27:04 öö
Yanıtla #31

Saygıdeğer forum üyeleri,
eksik ve yanlış anlaşılmaması için yukarıdaki yazıya devam niteliğindeki bu küçük eki yazmayı uygun gördüm
mason Atatürk
Yukarıda ki yazı neyin serzenişi idi ? Sürekli geçmişten beri, sanki planlı bir şekilde,  gerek üniversitelerde ki (benim okulum da dahil) öğrenci klüplerinde, gerekse başka mecralarda biz gençlerin toplandığı hemen hemen her yerde velev ki Türkiye tarihi, siyaset, Dünya tarihi hatta sanat tartışılmaya başlansın, hemen büyük bir çoğunluk konuyu, alanında uzmanlaşmış, yaşamın akışına yön vermiş ve evrensel anlamda Dünya ya mal olmuş  kişilerin aslında bir mason olduğunu ve bunun ne kadar kötü olduğunu, kimler tarafından nasıl kullanıldığımızı gibi saçma sapan yerlere getirmeleri ne karşılık yazdım. Sizin de çok iyi gözlemlediğiniz gibi bu kişiler inatla ve sürekli en çokta ATATÜRK  ile uğraşmaktalar, O yüce insanı karaladıklarına inanarak, O'na mason etiketi yapıştırmanın O'nun toplum nazarında alçalacağını ve saygınlığının kaybolacağına inanmaktalar. oysaki doğal süreç zannettiklerinin aksine işlemektedir , belkide bu benim temennimdir. Ama gerçek olan bir şey var ki ATATÜRK mason ise bu gurur duyulacak ve övünülecek bir hadisedir ve ne mutlu bize ki, eğer açtığı yolda ve göstermiş olduğu ilkeleri anlayarak ve benimseyerek yolumuza yürüyebilirsek  belki bizler de "mason düzeyinde erdeme sahip" kişiler olarak  ilerleme kaydederiz, dolayısıyla, ATATÜRK'ün kişisel olarak neci olduğu değilde, nitelik olarak ne olduğunu ve neyi hedeflediğini anlayıp çağımıza entegre ederek uygulayabilirsek, sanırım daha ileri toplum olma yolunda mesafe kat etmiş olucaz.
Hep daha iyiye...en iyiye...
sevgiler...saygılar...
yenilmek te iyidir, mühim olan her seferinde yenilsende , daha iyi olarak yenildiğini bilmektir


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
7 Yanıt
8434 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 25, 2010, 12:46:58 öö
Gönderen: Ozan Erturk
3 Yanıt
7861 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 03, 2009, 10:53:51 ös
Gönderen: hewal73
5 Yanıt
6006 Gösterim
Son Gönderilen: Eylül 02, 2011, 02:36:35 öö
Gönderen: Genius Loci
37 Yanıt
21046 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 23, 2009, 08:45:36 ös
Gönderen: mosilats
0 Yanıt
1990 Gösterim
Son Gönderilen: Temmuz 23, 2012, 01:47:09 ös
Gönderen: enelsır
0 Yanıt
4490 Gösterim
Son Gönderilen: Eylül 25, 2012, 12:39:31 ös
Gönderen: ADAM
1 Yanıt
3322 Gösterim
Son Gönderilen: Eylül 25, 2012, 09:54:56 ös
Gönderen: NOSAM33
18 Yanıt
9320 Gösterim
Son Gönderilen: Ekim 01, 2012, 04:00:11 ös
Gönderen: ADAM
0 Yanıt
2242 Gösterim
Son Gönderilen: Eylül 29, 2012, 05:42:18 ös
Gönderen: ADAM
1 Yanıt
3724 Gösterim
Son Gönderilen: Eylül 30, 2012, 02:08:10 ös
Gönderen: karahan