Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Yahudilerin mason olması doğru mudur?  (Okunma sayısı 11390 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 04, 2013, 08:34:57 öö
Yanıtla #10
 • Seçkin Üye
 • Uzman Uye
 • *****
 • İleti: 7281
 • Cinsiyet: Bay

Dikkatimi çeken şöyle bir tümce oldu:

"en ünlü masonların bir kısmının yahudi olması bize yahudilerin masonluktaki yerini göstermeye yeter sanırım..."

Bu deyişte bir yanlışlık olmasın sakın... Şöyle seçenekler var:

a) Dünya çapında ünlü bir mason - Yahudi...

b) Dünya çapında ünlü bir kişi - mason - Yahudi...

c) Dünya çapında ünlü bir Yahudi - mason


Böyle seçenekler belirtişimin nedeni şu: Dünya çapında ünlü bir mason olmak ve bu arada Yahudi olmak başkadır, dünya çapında ünlü bir kişi ya da özelde ünlü bir Yahudi olmak  ve aynı zamanda mason olmak başkadır.

En ünlü masonlar arasında Yahudilerin bulunduğunu söylemek, önce en ünlü masonları sıralamak ve bunların arasında birçok Yahudi göstermek demektir; bunu gerektirir.

Böyle olunca bunu söyleyen kişiye (şu anda Forumda Sayın 418'e) sorulur: Hangi ünlü masonlar Yahudidir?

Bakınız... Ben ünlü masonlar arasında Yahudi bulunmadığını söylemiyorum. Ancak önce ünlü masonların listesini dökün, sonra bunların hangilerinin Yahudi olduğunu gösterin diyorum.

Çünkü genellikle bunun tersi yapılır. Kitaplarda, dergilerde, gazetelerde, internette şu ya da bu nedenle ünlü kişilerin listesi yayımlanır ve bu kişilerin mason olduğu söylenerek onlara "ünlü mason" sıfatı yakıştırılır.

Hayır efendim!... Her ünlü kişi bir mason locasına üye olmakla ünlü bir mason olmaz. Ünlü bir mason olabilmek, öyle nitelenebilmek için Masonlukta kişiye ün kazandıracak bir etkinlikte bulunmuş olmak, bir yer tutmak, adından masonik açıdan söz ettirmek gerekir.

Örneğin dünyanın gelmiş geçmiş en ünlü masonu hâlâ James Anderson'dur. Onun böyle ünlü olması doğru mudur, yanlış mı, yerinde midir, yersiz mi, o ayrı bir tartışma konusu edilebilir ama Masonlukta adından en çok söz edilmiş, hâlâ da edilmekte olan kişidir. Modası geçmiş olmasına karşın elinize herhangi bir ansiklopedi alıne bakın: Orada James Anderson adlı bir kişi var mı? 

Birçok devlet başkanının, birçok bilim adamının, birçok sanatçının, günümüzde birçok iş sahibinin adını sayabilirsinz pek ünlü diye.... Bunların arasında kuşkusuz mason olanlar da vardır. Fakat onlar hiç de ünlü bir mason değildir.

Örneğin George Washington ünlü bir masondur. Çünkü onun bir asker ve devlet adamı olarak ülkesine vermiş olduğu hizmetin yanı sıra Masonluğa da önemli katkıları vardır. Aynı şey Benjamlin Franklin için de söylenebilir. Fakat diğer Amerikan başkanları ya da ünlü ileri gelenleri arasında ünlü bir mason??? Olduğunu pek sanmam. En azından şu anda aklıma gelmiyor; belki vardır tek tük birkaç kişi.

Fakat Amerikalı General Albert Pike çok çok ünlü bir masondur. Onun adını hemen her mason bilir. bilmeyenin masonluğu pek yüzeyseldir. Albert Pike dünya çapında ünlü bir kişi midir? Hiç sanmam.

Bir ünlü mason ve aynı zamanda Yahudi...  Acaba kim var? Elias Ashmole (en ünlü kabul edilmiş mason) sayılır mı?

Peki Türkiye'ye gelsek, dünya çapında ünlü değil de Türkiye çapında ünlü masonlardan söz etsek... Türkiye'deki Masonluğun tarihinde pek ünlü olan bir David Kohen var. Başka kim var? Birçok devlet adamı, birçok yazar, birçok bilim adamı, birçok sanatçı var Türkiye'de aynı zamanda mason olan. Ancak bunların büyük çoğunluğu ünlü bir mason değil. Öyle olsa, Türkiye'deki Masonluğun Tarihi'nde adları geçerdi. (Mason olan birtakım ünlülerin adı sayılır ama içlerinden çoğunun adı Masonlukla bağlantısız olarak ünlü oluşundan ötürüdür.) Örneğin pek ünlü Türk masonlardan biri Besim Ömer Paşa'dır. Siz onun adını hiç duymuş muydunuz? Ülkemize olağanüstü büyük bir hizmeti vardır. Ne olduğunu bilir misiniz? Bilmiyorsanız, sakın bundan ötürü kendinizi küçümsemeyin. Masonlar, yaptıkları olumlu ve yararlı işleri ortaya dökerek, göstererek bundan kendilerine ve Masonluğa bir pay çıkarmaz ki...         

Dolayısıyla ünlü masonlar arasındaki Yahudilerden söz edilirken, arkasından gelecek olan soruyu da yanıtlayabilmek için hazır olmak gerekiyor.

Sonrunun yanıtı bilinmiyorsa yani o söz yanlışlıkla edilmişse, amacını ya da nilyetini aşmışsa, özür dilenebilir. (Bu kişiye hiçbir zarar varmez, aksine ona onur kazandırır.)

Peki bu tartışmanın konu başlığıyla ilgisi ne?

Şu: Yahudiler mason olabilir. Olmalıdır. Mason olmaları doğrudur; iyidir. Çünkü dinler arasında en ağır dogmalar Yahudi dini çerçevesinde yer etmiş durumdadır. İnsanlığın mutlu geleceği ise insanların büyük ölçüde dinlerini yadsımadan o dinlerin çerçevesine yerleştirilmiş dogmalarından sıyrılabilmesine bağlıdır. Masonluk, bu kuruma katılanlara böyle bir olanak vermektedir.

     
         

 
 


 
 
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.


Nisan 04, 2013, 09:55:56 öö
Yanıtla #11
 • Ziyaretçi

Sn. ADAM

öncelikle günaydın , sabah sizin mesajınızı keyifle okudum ve cevap vereyim dedim...

Alıntı
En ünlü masonlar arasında Yahudilerin bulunduğunu söylemek, önce en ünlü masonları sıralamak ve bunların arasında birçok Yahudi göstermek demektir; bunu gerektirir.

Böyle olunca bunu söyleyen kişiye (şu anda Forumda Sayın 418'e) sorulur: Hangi ünlü masonlar Yahudidir?

masonluk 17-18 yy. arasına dayandığı söylenmekte kimileri de daha eskiye dayandığını söyler 2013 yılındayız
yani liste kabarık hem yahudi hem mason olanların sayısı....
çünkü her dönemin ünlü masonu var,

10,000 FAMOUS FREEMASONS By WILLIAM R. DENSLOW
kitap var burdaki mason listesini alıp kimin mason olup olmadığını bulmak ayrı bir çalışma ve uzun sürer...
o kitapta bende yok...

fakat en ünlüleri devlet başkanları bilim adamları vs..

benim aklıma gelen en ünlüsü Benjamlin Franklin fakat dönem dönem bakarsanız olaya , dönem içinde meşur/ünlü masonlar
vardır
bende yazımda zaten tüm ünlü masonlar yahudidir ifadesini kullanmadım fakat "bir kısmı" ifadesini kullandım...
zeki insanlar her milletten çıkabilir yahudi olsun ermeni yada farklı ırklardan...
bu insanlar farklı ırka mensup olduğu için masonluğun içine dahil olmaması komik bir durum olabilir...

Saygılarımla,
418


Nisan 04, 2013, 12:48:13 ös
Yanıtla #12
 • Seçkin Üye
 • Uzman Uye
 • *****
 • İleti: 7281
 • Cinsiyet: Bay

Konuyu anlatamamış olduğum anlaşıldığından bir başka yönden bakışla tekrar etmekte yarar var.

Birisi bir kitap yayınlamış; adını da "10,000 Ünlü Mason" koymuş. Bu gibi kitaplar çok...

Türkiye'de yayınlanmış kitaplarda da böyle isimlerin listelerine yer verildi. Hangisi "Ünlü Masonlar" değil de "Mason olan Ünlülür" demişse, işte doğru olan odur.

O kitaplardan  kimilerinde ünlü masonlar arasında Atatürk'ün adı da geçer.

Oysa Atatürk'ün herhangi bir masonik etkinliğinin olmadığı bir yana dursun, Masonluğa girmiş olup olmadığı bile belli değildir; kanıtlanamamıştır.

Elinizin altındaki kitapta böyle bir yanlış bilginin varlığını görüyorsanız, yanlış olup olmadığını bilmediğiniz diğer bilgilerin doğruluğuna ne ölçüde güvenebileceksiniz?

Ancak konu o da değil... O binlerce mason arasından birini seçelim. Örneğin François de Lorraine. (Sözü edilen kitapta adı var mı yok mu, bilmiyorum.) Tarihte ünlü bir kişi; tamam. Peki Masonlukta ne yapmış? Niçin ünlü? Hiçbir şey yapmışlığı yok. Maria Theresa von Habsburg, hiçbir şey yapmaması için büyük bir baskı kurmuş üzerinde. Dolayısıyla Masonluk açısından hiç de ünlü falan değil. Kardeşi Charles de Lorraine desek, o bizi bir başka konuya götürür.

Hiç Anthony Sayer diye birinin adını duydunuz mu?... Masonlar duymuştur. Bu adı duymamış olan bir mason varsa kendi masonluğundarn kuşku duyabilir. Mason olmayanlar "O da kim?" diye sorabilir. Haklıdırlar. Masonluğun Tarihini bimeyebilirler. Dünyanın en ünlü masonlarından biridir; gerekçesi de ilk büyük locanın ilk büyük üstadı oluşudur, başka bir şey değil.

Masonlukta ünlülük böyle olur. Başka bir nedenle ünlü olan kişilerin ünlü bir mason olduğu söylenemez. Çünkü onların ünlerinin Masonlukla doğrudan bağlantısı yoktur. Bu konuda böyle yanlış bir tutumla yazılmış olan kitaplarda verilen bilgi de bu nedenle yanlıştır.

Ünlü Yahudi masonlar... Bu konuyu gündeme getiren kişi ayrıntıları araştırmalı, ulaştığı bulguları burada paylaşmalıdır. Saymalıdır falanca filanca kişiler diye...  Yoksa öyle gelişigüzel laflar etmekle olmaz. Tanımına uygun bilgiler gerekir. Burası ciddi bir forum. Özellikle Masonluktan ve masonlardan söz edenler, katkılarında çok özenli olmalı. Biraz emek harcamalı.

Yahudiler mason oluyorsa, başka insanların büyük çoğunluğu gibi onların da çoğu sıradan bir masondur. Ancak içlerinde belki bir masonik kitap yazıp yayınlamış olan, şu ya da bu büyük locanın büyük üstatlığını yapmıış olan, falanca mason ritinin ileri geleni gibi masonlar da vardır. İşte ünlü masonlar onlardır. Ben size birinin adını vereyim: Adolphe Crémieux... ÇOK ÜNLÜ BİR MASON...  O 10.000 ünlü masonun yer aldığı kitapta acaba adı var mı? Yoksa, asıl onun gibilerin adı konmalı. Aksi takdirde kitabın adı değiştirilmeli ve "10,000 Ünlü Kişi Arasında Mason Olanlar" denmeli.

Elbette "masonlar" o kişilerin "mason" olup olmadığını sorgulayabilir. Ola ki, onların birçoğunun masonluk ile bağlantısı da, sadece bir zamanlar bir mason locasına üye  olmaktan ileri gitmemiştir. Yahudilerin çoğu da öyle...

« Son Düzenleme: Nisan 04, 2013, 01:14:41 ös Gönderen: ADAM »
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.


Nisan 04, 2013, 01:04:13 ös
Yanıtla #13
 • Ziyaretçi

Sn. ADAM

konumuz Atatürk'ün masonluğu değil fakat bana göre Atatürk masonluğun tüm olumlu yanlarını taşımaktadır , mason olup olmadığı ayrı bir tartışma konusu...
masonluğun içinde kabalaya dayandığı söylenen bazı şeyler var  , en azından forum da ki bir kaç yazıda bu tarz konular tartışılmakta buda masonluğun içine katkısını göstermektedir...
masonlukta gizemin önemli bir yeri var bir insanın mason olup olmadığı şüpelidir yazarın neye dayanarak bu tarz yazıları yazdığıda şüpheli gizlilik temelindeki bir yapı hakkında yazı yazarsanız doğrudan şaşmanız uzaklaşmanız kadar normal bir durum yoktur...
gelelim Adolphe Crémieux 10.000 mason arasında yer almaktamıdır ? , kitap bende yok fakat internet gerçektende büyük yardımcı neyi nasıl aramayı biliyorsanız tabiki,


kaynak: http://books.google.com.tr/books?id=ZvBjhJr9Ev0C&pg=PA265&lpg=PA265&dq=Adolphe+Cr%C3%A9mieux+10.000+freemason&source=bl&ots=CpuePnh0BZ&sig=e8vOMh91JVklG8yuOeFz3uqNN3I&hl=tr&sa=X&ei=sE1dUYfzD8rjtQav3YAI&ved=0CCkQ6AEwAA#v=onepage&q=Adolphe%20Cr%C3%A9mieux%2010.000%20freemason&f=false

Saygılarımla,
418


Nisan 04, 2013, 02:11:36 ös
Yanıtla #14
 • Seçkin Üye
 • Uzman Uye
 • *****
 • İleti: 7281
 • Cinsiyet: Bay


Tembele bir iş yap demişler. Nasihat vermiş.
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.


Nisan 04, 2013, 08:25:51 ös
Yanıtla #15

Okuduğum kadarıyla İslam dinine mensup olan Mason'lar locada çalışma saatleri öncesi ya da sonrası özgürce namaz kılabilirler. Namaz kılmak kişinin fazla dindar olduğunu göstermez tabii fakat Masonluğun din vecibelerini hakkıyla yerine getirmeye çalışan kardeşlere bakışı hakkında fikir verebilir..

Sevgi ve saygılarımla..

Her ne kadar bu yazının bu başlıkla ilgisini çözememiş olsam da, benim bildiğim üzere Masonluk bir tarikat değil ezoterik bir topluluktur. Localarda da namaz kılınmaz (herhalde). Hatta ben derim ki bir Mason, ibadeti şekilci eylemler topluluğuyla bile bir tutmaz. ibadet olarak çalışmayı tercih eder. Belki yanılıyorumdur. Localar birer ibadethaneye çevrilmişse, hele ki bu ibadetler "bir takım katı ezberi şekiller"den oluşanlardansa... Ne acı! Demek ki ülkemizdeki camiler yetersiz gelmeye başlamış. Ne garip. Oysa son yıllarda sayıları üçe dörde katlandı...

O değil de soruyu bir de şöyle sormak lazım: Budistlerin Mason olması doğru mudur?

Saygılarımla.
« Son Düzenleme: Nisan 04, 2013, 08:28:31 ös Gönderen: peacewings »
• Laborare est Orare XXII.
• ... Bense daha önce duyulmamış, yeni şeyler söylediğim için onların ilenç ve lanetlemelerine maruz kalmaya devam edeceğim.... Simon Magus


Nisan 04, 2013, 10:30:37 ös
Yanıtla #16
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 1831

Basligin adi "Yahudilerin mason olmasi dogrumudur"

Niye olmasinlar onlarin basi kelmi?

Bu baslik altinda Atatürk niye tartisiliyor anlamis degilim.


Nisan 05, 2013, 07:14:41 öö
Yanıtla #17
 • Seçkin Üye
 • Uzman Uye
 • *****
 • İleti: 7281
 • Cinsiyet: Bay


Bu başlık altında Atatürk'ün adını ben geçirdim. Tartışması yok. Konu Sayın 418'in çok sayıda ünlü Yahudi mason bulunuşunu ileri sürmesinden ve bundan ötürü bir kitap adı bile vermesinden, benim de "ünlü olup mason olmak" ve "ünlü mason olmak" arasındaki farkın vurgulanması gerektiğini açıklamaya çalışmamdan ileri geldi. Yoksa konunun boyutunun dışına çıktığımız doğrudur. Hatta Sayın Peacewings'in belirttiği Budistlerin mason olup olmayacağı konusu da bu başlığın dışında, ayrı bir başlık altında incelenmelidir.

Bu başlık altında değinilebilecek/irdelenebilecek önemli bir nokta, Yahudilerin, 18. yüzyılın ikinci yarısı ile 19. yüzyılın ilk yarısında (ağırlıklı dönem) birçok yerde niçin Masonluğa kabul edilmemiş hatta "Yahudiler mason olamaz!" diye bir kural uygulanmış olmasıdır. Bunun gerekçesi anlaşılırsa, o zaman bu başlıkta geçen soruyu yanıtlamak kolaylaşır.

   


 

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.


Nisan 05, 2013, 03:12:04 ös
Yanıtla #18
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 1831

Bu dönem zarfinda, yani yahudilerin masonluga alinmamasi, bazi yer ve ülkelerdemi vardi yoksa bütün mason localarindami uygulandi? Belki bu bize sorulan soruyu cevaplamada baska bakis acilarida sunar, ve yardimci olur.


Nisan 05, 2013, 09:34:19 ös
Yanıtla #19
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 3116
 • Cinsiyet: Bay

Alıntı
Yahudilerin, 18. yüzyılın ikinci yarısı ile 19. yüzyılın ilk yarısında (ağırlıklı dönem) birçok yerde niçin Masonluğa kabul edilmemiş hatta "Yahudiler mason olamaz!" diye bir kural uygulanmış olmasıdır. Bunun gerekçesi anlaşılırsa, o zaman bu başlıkta geçen soruyu yanıtlamak kolaylaşır


Vaat edilen Topraklarda Yahudi devleti kurmak için belirli ve sistematik olarak Yahudi kardeşlerimiz tüm dünyada tecrit edildi ve şimdiki topraklara göç ettirildi .
Gidenlerin çoğunluğu zengin YAHUDİ kardeşlerimizdi o kadar perişan ve  zorlu koşullar içerinde yaşamaya zorlandılar , öyle zorlu bir yerdi ki kaçanlar yakalanıp İdam edildiler .

Saygılar
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
1 Yanıt
3018 Gösterim
Son Gönderilen: Kasım 20, 2014, 01:52:19 ös
Gönderen: edebiyat_ogr
DOĞRU İŞE DOĞRU İNSAN

Başlatan LuckyEye Mizah

2 Yanıt
2811 Gösterim
Son Gönderilen: Ocak 19, 2013, 12:22:36 öö
Gönderen: NOSAM33
13 Yanıt
9344 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 01, 2008, 08:58:39 ös
Gönderen: blossom
27 Yanıt
16396 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 28, 2013, 08:15:39 ös
Gönderen: papoose
30 Yanıt
13133 Gösterim
Son Gönderilen: Eylül 12, 2014, 12:00:37 öö
Gönderen: Hacamat
3 Yanıt
3273 Gösterim
Son Gönderilen: Aralık 14, 2009, 08:56:22 ös
Gönderen: erdal
0 Yanıt
11657 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 18, 2010, 04:46:22 ös
Gönderen: ADAM
6 Yanıt
4761 Gösterim
Son Gönderilen: Ocak 31, 2014, 08:37:02 ös
Gönderen: KEMAL_7
5 Yanıt
8408 Gösterim
Son Gönderilen: Kasım 16, 2019, 11:53:06 ös
Gönderen: NOSAM33
2 Yanıt
3846 Gösterim
Son Gönderilen: Eylül 07, 2015, 11:07:46 öö
Gönderen: egeran