Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Çözümlenemeyen doğa olayları  (Okunma sayısı 4606 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Haziran 05, 2009, 06:28:22 ös
  • Uzman Uye
  • ****
  • İleti: 1665
  • Cinsiyet: Bay

HAREKET EDEN TAŞLAR: ABD'nin Kaliforniya ile Nevada eyaletlerinin sınırında bulunan Death Valley (Ölüm Vadisi), "hareket eden taşları" ile yıllardan beri bilim adamlarını çekiyor. Günlerce gözlemlenen taşların yer değiştirmesi ise tüm araştırmalara rağmen açıklanamıyor. Bir teze göre, rüzgar, taşların kum üzerinde kaymalarını sağlıyor. Ancak yüzlerce kiloluk taşları hareket ettirecek kadar şiddetli rüzgarlar kaydedilmiyor. Ayrıca aynı noktadan hareket etmeye başlayan taşların nasıl olup da farklı yönlere yöneldiklerini kimse açıklayamıyor. Rüzgar teorisine karşı çıkanlar "Rüzgar, aynı noktadan hareket etmeye başlayan iki taşı aynı yöne kaydırır. Ama burada durum farklı" diyor. Büyük muamma sürüyor.

KARA GÜNEŞ: Danimarka'da her ilkbaharda, gün batımına yaklaşık yarım saat kala, milyonlarca kuş biraraya gelip, gökyüzünde inanılmaz şekiller oluşturarak uçuyor. Danimarka'nın en batı bölgesinde Mart ayından Nisan'ın ortalarına kadar, her akşm gün batımına yarım saat kala biraraya gelen bu milyonlarca kuşun neden böyle davrandığını bilim adamları tam olarak açıklayamıyor.

DİNMEYEN FIRTINA: Ya da diğer adıyla 'Catatumbo şimşekleri' dünyada eşi benzeri olmayan bir doğa olayı. Catatumbo Nehri ile Marakaibo Gölü'nün buluştuğu yer üzerinde oluşan bulutların çarpışması sonucu şimşek fırtınası meydana geliyor. 5 kilometre yüksekte oluşan yüksek voltaj nedeniyle yılda 140-160 gece boyunca, her gece 10 saat süreyle şimsekler çakıyor. Şimşekler bazen saatte 280 kez tekrarlanıyor. Bölgede, Şiddeti 400 bin amper olmak üzere yılda ortalama 1 milyon 176 bin elektik boşalma meydana geliyor. Bu nedenle bölge dünyada ozon oluşturan tek yer olarak geçiyor. İnanılmaz 'şimşek fırtınası' ise 400 kilometre mesafeden izlenebiliyor. Gemiler bile yön tayin etmekte şimşekleri kullanıyor.


YANAN GÖKKUŞAĞI: Dünyanın her yerinde zaman zaman gökkuşağı oluşuyor. Ama ABD'nin Idaho Eyaleti'nde (Washington eyalet sınırında) oluşan gökkuşakları bir başka. Görenleri hem şaşrıtan hem de büyüleyen cinsten. Çünkü bu gökkuşakları bildiğimiz gökkuşaklarından çok farklı. Dağılmış gibi görünen ve bir alevi andıran gökkuşağını inceleyen bilim adamları burada meydana gelen fenomeni şöyle açıklıyorlar: Güneş ufuktan 58 derece tepede olduğu sırada, yüksek seviyede cirus tipi bulutlar oluştuğunda ve de bu bulutlar heksagonal (altıgen) su kritallerinden oluştuğunda, güneş ışınları bu bulutlardan geçerken gökkuşağı renkleri oluşuyor. Bu fotoğraf 3 Haziran 2006'da çekildi. 


KIZIL YAĞMURLAR: 2001 yılında, 25 Temmuz'dan, 23 Eylül'e kadar Hindistan'ın Kerala bölgesine yağan her yağmur kızıl renkte oldu. Bölge halkının geleneksel olarak giydiği beyaz renkteki elbiselerde ise yağmur kan kırmızısına yakın bir kırmızıya dönüştü. Hindistan Hükümeti olaya el koyu ve 'kızıl yağmurun' nedeni araştırıldı. Tahminlere göre Hint Okyanusu'nda oluşan mikroskopik kızıl yosunlar buna neden oldu. Ancak 2006 yılında olayla ilgili araştımalarını sürdüren Mahatma Gandhi Universitesi'nden 2 bilim adamı Godfrey Louis ve Santhosh Kumar, aslında dünya dışı hücrelerin atmosferde yarattığı izotopik reaksiyornların bu yağmurları kızıla boyadığını söyleyince bu garip olay yeniden gündeme geldi.


MAMMATUS BULUTLARI: Meteorolojide mammatokumulus bulutları olarak da geçiyor. Bulutların altında sarkıtların oluşması son derece ilginç görünüyor. Çok geniş alanları kaplayabilen bu tip bulutlar hareketsiz gibi görünse de ekstrem bir hava durumunun işareti sayılıyor. Ancak bilim, oluşmaları için gerekli faktörleri hala tam olarak belirleyemedi.


PENİTENTES: Bazı dağ tepelerinde görülebiliyor. Güneş ışınlarının buzullara yansıması sonucunda oluştukları belirtiliyor. Beyaz sivri başlıklar takmış, kortej halinde yürüyen rahibelerin uzaktan görüntüsünü andırdığından "penitenes" adı verilen bu garip doğal oluşumun neden sadece bazı yerlerde meydana geldiği bilinmiyor.


SÜPERHÜCRELER: Genellikle izole ama çok şiddetli fırtınalar doğururlar ve saatlerce sürebilir. Ayrıca bazıları ikiye bölünüp, iki ayrı yöne hareket edebilirler. Bazen hortumlara dönüşebilir. Genellikle çok büyük miktarda dolu ve yağmur bırakırlar. Bu süper-hücreler en büyük dolu taşlarını taşırlar.


ŞEYTAN ATEŞİ: Ya da ateş hortumları. Birkaç metre yüksekliğe kadar ulaşabilen alevlerden oluşan bir hortum. Birkaç dakika sürüyor. Bilim adamlarına göre sıcak hava akımları sonucunda oluşuyor ancak hangi faktörlerin biraraya gelmesinin sonucunda oluştuğu kesin olarak bilinmiyor. Daha çok çalılıklarda çıkan yangınlarda meydana geliyor ama çok ender görülüyor.


BUZ HALKALARI: Sibirya gibi çok soğuk bölgelerde ortaya çıkıyor. Bazen debisi çok düşük akar sularda da meydana geliyor. Bilim adamları, tam olarak hangi şartlarda oluştuklarını araştırıyor.


MAVİ GÜNEŞ: Mısır'ın başkenti Kahire yakınlarındaki piramitlerin güvenlik kameraları, 14 Aralık 2006'da saat 16.47'ten başlayan garip bir olayı kaydetti. Güneşin rengi, yaklaşık 15 dakika boyunca maviye döndü. Görüntüler daha sonra bir grup fizikçi tarafından incelendi. "Mavi güneş olayı" ile ilgili hazırladıkları raporda şu ifadeler yer aldı: "Güvenlik kamerası tarafından kaydedilen ve ilk kez belgelenmiş olan 'mavi güneş olayı', bugüne kadar sadece 5 kez yaşanmıştır. En son 'mavi güneş olayı' 1950'de İskoçya'nın Edinburg kentinde meydana geldi." Ancak bilim adamları yazılı raporlarında, olaya neden olan etkenlere yer vermediler. Bugün de süren araştırmalarla ilgili bazı bilim adamları "mavi güneş olayının" havadaki kirliliğe bağlı olduğunu savunuyor. Ancak bir başka grup bilim adamı, da bu tezi "1950'lerde bu denli bir hava kirliliği yoktu. Aynı oranda kirlilik yoksa, olay nasıl aynı şekilde gerçekleşebilir?" diyerek tartışmayı sürdürüyor.

Bütün olayların fotoğrafları ; http://fotogaleri.hurriyet.com.tr/galeridetay.aspx?cid=23482&p=1&rid=2


Haziran 06, 2009, 01:09:59 ös
Yanıtla #1
  • Ziyaretçi

 Bu ünlü "Şeytan üçgeni" Bermuda adaları Florida ve Puerto Rico adası arasında yer almakta. Burada bazı gemilerin ve uçakların hiçbir iz bırakmadan kaybolduğunu siz de duymuşsunuzdur.
Bermuda Şeytan Üçgeni sadece gemileri ve uçakları yutmakla da kalmıyor. Bu bölgede tuhaf oluşumlar da söz konusu. "Beyaz bir su" uçakların ilginç bir şekilde zaman kazanmasına veya kaybetmesine yol açmakta. Denizin üzerinde büyük lekeler halinde ortaya çıkan beyaz su yoğun miktarda kükürt ve az miktarda metal de içermekte. Uzmanlar bunların deniz diplerindeki yarıklardan sızdığını düşünüyorlar. Akla gelen diğer bir olasılık da volkanik etkinlik.

Şeytan üçgeninde kaybolarak en fazla ünlenen olay "Flight 19" idi. Oysa aynı zamanda çok sayıda uçak kaybolmuştu. Bunlar ikinci dünya savaşında Amerikan donanmasına ait bombardıman uçaklarıydı. Grumman IBM Florida Avenger tipindeki beş uçak 5 Aralık 1945 tarihinde saat 14.00 civarında Florida’daki Fort Lauderdale donanma üssünden ayrıldıktan sonra pilotlar uçuş koşullarının gayet iyi olduğunu bildirmişlerdi.

Fakat sonra Bermuda Şeytan Üçgeni’nde birden bire yok oldular. Flight 19 uçağından son haber alındığında büyük bir deniz uçağı arama çalışmaları için yola çıkmıştı ve beş bombardıman uçağının tahmini yerine varıldığında alınan bir sinyal bir müddet sonra aniden yok oldu. Aynı gün birkaç saat içinde altı uçağın kaybolmasından sonra tarihin en büyük arama çalışmaları başladı. Fakat uçaklara ait tek bir parça bile bulunamadı.

Gemiler de kayboldu

Tabii bunların dışında bazı gemiler de kayboldu. Bunlardan biri de kaybolmadan önce Florida ve Küba arasında yardım isteyen Japon yük gemisi "Raifuku Maru" idi. Elbette ki Bermuda Şeydan Üçgeni’ndeki olayların listesi çok daha uzun. Fakat olaya farklı bir açıdan da bakmak mümkün. Mesela Amerikan sahil güvenliğin kayıtlarına göre 1975 yılında 21 gemi kaybolmuş fakat sadece dört tanesi Bermuda Şeytan Üçgeni’nde.

1976 yılında ise 28 gemiden sadece altı tanesi iz bırakmadan yok oldu. Demek ki sayılar bu alanın mutlak "ölüm bölgesi" olduğunu pek kanıtlamıyor. Bilim adamları Bermuda Şeytan Üçgeni’ndeki olayların kanıtların hatalı bir şekilde ortaya konması çaptırılması veya gizlenmesi nedeniyle esrarengiz bir hal aldığını söylüyorlar. Mesela 1940 yılında kaybolan "Gloris Colita" gemisi daha sonra Meksika körfezinde bulunmuştu. Geminin bulunduğu gün hava sakindi. Ama hava raporlarına bakıldığında bölgede şiddetli fırtınaların yaşandığı ortaya çıktı. İki direkli yelkenli yırtılmış ve deponun içi su dolmuştu.

Bermuda Şeytan Üçgeni’ndeki olayları uzaylılarla ilişkilendirenler veya (hiçbir kanıtın bulunmamasına rağmen) kayıp Atlantis kıtasının ve eski bir nükleer savaşa ait kalıntıların burada bulunması nedeniyle araçların kaybolduğunu düşünen insanlar var.

Fakat araştırmacılar hemen hemen tüm olaylardan kötü hava koşullarının yapım hatalarının ya da dünyanın manyetik alanındaki bir kaymanın sorumlu olduğunu düşünüyorlar.

Öyle görülüyor ki Bermuda Şeytan Üçgeni’nin gizi varolmadıkça hiçbir zaman çözülemeyecek


Haziran 06, 2009, 01:10:46 ös
Yanıtla #2
  • Ziyaretçi

İnsan düşündükçe işin içinden çıkamıyor ve ürküyor...


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
0 Yanıt
1951 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 09, 2007, 12:13:32 öö
Gönderen: shemuel
1 Yanıt
3411 Gösterim
Son Gönderilen: Ocak 15, 2008, 09:28:03 ös
Gönderen: LuckyEye2
2 Yanıt
5391 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 09, 2008, 11:21:44 öö
Gönderen: Don Corleone
4 Yanıt
4415 Gösterim
Son Gönderilen: Ekim 29, 2008, 10:21:40 ös
Gönderen: BILGI
0 Yanıt
2010 Gösterim
Son Gönderilen: Eylül 05, 2010, 11:28:05 ös
Gönderen: Texan
5 Yanıt
4096 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 28, 2011, 07:05:38 öö
Gönderen: Prometheus
2 Yanıt
2659 Gösterim
Son Gönderilen: Nisan 23, 2013, 04:14:19 ös
Gönderen: karahan
19 Yanıt
8723 Gösterim
Son Gönderilen: Ekim 17, 2016, 11:34:05 ös
Gönderen: Mut
0 Yanıt
1307 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 03, 2015, 02:37:34 ös
Gönderen: karahan
0 Yanıt
1399 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 03, 2015, 02:41:24 ös
Gönderen: karahan