Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: KÜRTLER  (Okunma sayısı 91562 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 29, 2007, 04:40:55 ös
Yanıtla #30

Sayın HUTGIN, vermiş olduğunuz bilgi için çok teşekkür ederim, inanın bana yapmış olduğum araştırmada Kürtlerin Yahudi olabileğine ilişkin en küçük bir bilgiye dair rastlamadım, lütfen yanlış anlamayın söylediklerinizin doğruluğu hakkında herhangi bir fikir beyan edemem, edemediğim gibi yanlış bilgiler olduğunu da iddia edemem,
SAYGILARIMLA...
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.


Mayıs 29, 2007, 04:49:54 ös
Yanıtla #31
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 153
 • Cinsiyet: Bay

2. sayfada en alt makaleyi okudunuz mu orada  biraz kaynak verilmiştir
Ayrıca gerçekler  saklı kaldığı için PKK!nın amacı  ve onlara destek verenler yanlış anlaşılmaktadır!
SAYGILARIMLA
İnsanoğlunun en büyük merakı, görmediği ve bilmediği gizli şeylere karşıdır.Merak ilmin hocası olduğu için  o, bu merakında haklıdır...


Mayıs 29, 2007, 04:54:17 ös
Yanıtla #32

Özür dilerim, dikkatimden kaçmış_
SAYGILARIMLA
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.


Mayıs 29, 2007, 04:58:08 ös
Yanıtla #33
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 153
 • Cinsiyet: Bay

ASIL BEN ÖZÜR DİLERİM
 İNSANLIK HALİ  DOĞAL KARŞILAMALIYDIM!
SAYGILARIMLA...
İnsanoğlunun en büyük merakı, görmediği ve bilmediği gizli şeylere karşıdır.Merak ilmin hocası olduğu için  o, bu merakında haklıdır...


Mayıs 29, 2007, 10:56:35 ös
Yanıtla #34
 • Ziyaretçi

Sevil Hanım'a yanıt,

Alıntı
Bazı kaynaklara göre ise Türk topluluklarından olan Karluklar'ın da, Asurluların da Kürtler olduğunu söylemektedir

Son otuz yılda bazı Kürt siyasetçilerin ya da araştırma görevlisi olmuş akrabaları ya da maaşlı tuttukları adamların yazdıklarıdır. İçlerinde tek arkeolog yoktur.

Karluklar Türkidir, Asurlular da Süryanilerin atalarıdır. Asurlular konusunda söyleyebilirm ki: Asurlular tonlarca metin bırakmıştır ve bu metinler Süryanice başta olmak üzere bütün Afroasyatik dillerin yardımıyla okunabilmektedir. Kürtçe denilen lehçeler topluluğu Afroasyatik değil İranidir; yani Farsça’nın bir türevidir, hem de ilkel mi ilkel bir türevidir. Kürtçe’de özgün bir kelime yoktur, yüzde altmış Farsça, yüzde yirmişer de Türkçe ve Arapçadır. Gramer (Dilyapısı) ise bütünüyle İranidir; yani Farisi türevidir.

Alıntı
Mezopatamya'nın Dünya Medeniyetinin Uygarlık beşiği durumunda olduğunu hepimiz çok iyi bilioruz.Uzun yıllardır özellikle arkeolojik araştırmalar neticesinde bu bölgenin Mısır Uygarlığı kadar çok büyük bir önem taşıdığı da belirtilmiştir

Bu Mısır uygarlığını bilmemektir. En büyük uygarlık Mısır’da kurulmuştur. Roma, İran, antik Çin ve klasik Çin’in toplamı bile Mısır Uygarlığı ile uzaktan bile kıyaslanamaz. Bu uygarlıkla boy ölçüşebilecek tek bir medeniyet yoktur. Mısır’a eş sunduğunuz Mezopotamya uygarlığında ise Yahudilerin çok az bir yeri vardır, 16. yy.’da ortaya çıkmış Kürtler’in ise maalesef hiç yeri yoktur.

Alıntı
Kürtçe'nin değişik isimler adı altında günümüze dek geldiği yapılan araştırmalar neticesinde ortaya çıkan en önemli bulgudur

Farsça’nın Yahudi ağzıdır. Almanlar Yidiş konuşmuyor, Doğu Avrupa  Yahudileri Yidiş –Almanca türevi, birbirlerini anlarlar- konuşuyor. VE ALMANCA YAHUDİLERİN İCADI DEĞİLDİR; TIPKI FARSÇANIN KÜRT İCADI OLMADIĞI GİBİ. KÜRTÇE DENİLEN DİLİN YAZILI GEÇMİŞİ 30, EN İYİMSER OLASILIKLA 60 YILDIR. YAPILAN SÖZÜMONA BİLİMSEL TARTIŞMALAR KÜRTÇE DENİLEN EN FAZLA 500 YILLIK LEHÇE TOPLULUĞUNUN GRAMER YAPISINDAN YOLA ÇIKILARAK BÜTÜN İRANİLERİN (FARSLAR, TACİKLER, AFGANLAR, PEŞTULAR, BELUCİLER) KÜRT İLAN EDİLMESİDİR.       

Almanca bilen nasıl Yidişçe gazeteleri okuyup anlayabilirse, Farslar da o kadar kolay Kuzey Irak'ta çıkan gazeteleri okuyup anlayabilir...

Şimdilik bu kadar, saygılar...


Haziran 04, 2007, 10:56:35 ös
Yanıtla #35
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 3123
 • Cinsiyet: Bay

Ayrıca  Apdullah Öcalan yakalandıktan sonra çok anlamlı bir cümle söylemiştir
''Kuzey Irak'ta kurulacak olan Kürt devleti MÜSLÜMAN Kürt devleti değildir, Yahudi Kürt devletidir...''
İsraili zor ayakta tutan Yahudiler birde Yahudi kürt devletimi kuracaklarmış.
vay beeeeeeeeee
Ama kabul edin aponun kuracağı devletten daha düzenli olurdu. tabiki teoriniz doğru olsaydı.


Haziran 04, 2007, 11:15:28 ös
Yanıtla #36
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 3123
 • Cinsiyet: Bay

==ANTİK KÜRT TARİHİ==

Kürtler tarih boyunca bir çok krallık, devlet ve beylik kurmuştur. Milattan önceki tarihlerde Mezopotamya’da tarih sahnesine çıkmış birçok topluluğun Kürt olması büyük ihtimaldir. Mesela isimleri tarihlerde anılan; Subarlar,Guti,Lulu, Kusi, Kassit, Mitaniler, Mannai, Urartu, Cyrtii (Kyrti/Kur-ti-i, Kimmer, Kardu, Med v.s. gibi kavimlerin çoğu Kürddür. Etimolojik olarak incelendiğinde bugünkü Kürtlerin atalarından bahsedildiği çok açıktır.


Haziran 04, 2007, 11:16:55 ös
Yanıtla #37
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 3123
 • Cinsiyet: Bay

==YUNANLI KSENEFON VE ANLATIMLARI ==

Günü Gününe Onbinlerin Kürdistan'dan Geçişi
Kürdistan’a giriş tarihleri Milattan önce 14 Kasım 401 idi. 20 Kasım’a kadar Kürdistan içerisinde yol alan Ksenefonun ordusu, 21 Kasımda Kendriti Nehri denilen bugünkü Botan çayına ulaştı.

Grillos’un oğlu, Diodoradan doğma Tarihçi ve filozof Xenophon veya Ksenefon Milattan önce 431 yılı civarında Atina yakınlarındaki Erxieon’da doğdu. Yunanca Sokrates olarak telaffuz edilen filozof Sokrates’in öğrencisi idi.

Ünlü filozof ve tarihçi olan Atinalı Ksenophon (M.Ö.430-355) Anabasis (sefer) adlı eserinde(6) yaşanan olayların yanı sıra geçtiği bölgelerde yaşayan halklar konusunda birçok bilgiler verir .

Pers İmparatorluğunun Batı Anadolu valisi olan Kiros/Keyhüsrev’in babası Pers kralı Darius (Kürdçe DARA) ölmüş. Büyük oğlu Artakserksis tahta geçmiş ama Kiros adlı küçük kardeş tahta çıkan kardeşi II Artakserksise (M.Ö. 404-358) karşı isyan etmiş ve tahtı ele geçirmek için ordu toplamaya başlamıştı. Kiros Kral olan kardeşi Artakserksis’e karşı sefere hazırlanıyordu.Yunanlı bir ordu toplayıp 10 bini aşkın savaşçının katıldığı İran seferini başlatmıştı. Sonuçta Ksenefon, Milattan önce 401 tarihinde Pers kralının oğlu Kiros’un komutanlığında, Kral ikinci Artakserksis’e karşı sefere katıldı.

Ksenefon’un Ellinika adlı kitabı, III. kitap, I. bölüm).

Kiros komutanlığındaki bu sefer M.Ö. 6 Mart 401 tarihinde bugünku Manisa ilinin Salihli ilçesi yakınlarındaki Sardes şehrinden çıkışla başladı. Anadolu’yu boydan boya geçip Babil yakınlarındaki Kunaksa’da 5 Eylül 401 tarihinde iki pers kral adayı orduları karşı karşıya geldiler. Kunaksa savaşında, ordusu galip gelmesine rağmen, Kiros öldürüldü. Böylece Ksenefon kral adayı ve dostu Kiros’u kaybetti. Yunanlılar savaşı kazanan taraf olmasına rağmen, destekledikleri kral adayı Kiros öldürülmüştü. Bu yüzden de, bir yandan savaşı kazandıkları için galip sayılırlarken, öte yandan da, destekledikleri Kiros öldürüldüğü için mağlup sayılıyorlardı. Kunaksa yenilgisinden sonra memleketlerine dönmek üzere yola çıkan Helen askerlerinin kumandanı da öldürüldüğü için 10 bini aşkın Yunanlı asker başsız ve komutansız kalmıştı. Bunun üzerine Ksenefon yeteneği ile kendisini komutan seçtirmişti. Ve Yunanlılar Ksenefon komutasında Yunanistan’a geri dönmeye başladılar. İşte bu dönüş tarihte “Onbinlerin Donüşü olarak” adlandırıldı. (Yunancası “Kiru Anavasi”).Haziran 04, 2007, 11:19:10 ös
Yanıtla #38
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 3123
 • Cinsiyet: Bay

==KSENEFON VE KURDİSTANDAN GEÇİŞİ ==

Yazar, filozof, tarihçi ve komutan Ksenefon (Xenophon) Milattan önce 401 yılında yazdığı Anabasis adlı eserinin üçüncü kitabındada Karduklardan sözeder.

Yunanlı Xenophon 10 bini aşkın ordusuyla Pers ordusunu yendikten sonra başladığı yolculuktan geri dönerken Kardukların ülkesinden geçer ve Kardukların saldırısına uğradığını anlatır.

Mesela:

* Kürdlerin kimsenin hakimiyetini kabul etmeden özgür yaşadıklarını yazmış. Onun tarifine göre Karduklar dağlar arasında yaşayan savaşçı bir halktı. Akamenid kralına bağlı değildiler. Onların ülkesinden sonra Ermenistan gelmekteydi.

Ksene = yabancı, fon = ses. Ksenefon= yabancı ses, yabancılarla konuşan demektir.

Yazar, filozof, tarihçi ve komutan Ksenefon, üçüncü kitabının sonunda değinmeye başladığı Karduklardan bahseder:

*Karduklar çok savaşçı ve pek çevik insanlardı, İran Şahının düşmanı olup; ona tabi değillerdir. O kadardı ki Karduklar bir defasında 120 bin kişilik İranın kraliyet ordusu bunların ülkesini işgal etmiş, bir teki bile geriye dönemeden yok olmuştur, sebebide Kurdistanın çok karışık oluşu.
Ksenefon, Kardukhların, İranlılardan bambaşka soydan ve onlara çok düşman olduklarını, bir tanık olarak anlatmıştır.

Ksenefon dördüncü kitabında tekrar döner ve şunlardan bahseder:

*Kardukların ülkesine girdiklerinde düşmanın geçiş yollarını kapamamaları için sessiz ve hızlı bir şekilde ilerleme düşünceleri olduğunu yazmış.

*Kardukların toplanarak öndeki askerlere saldırdığını bazılarını öldürdüğünü ve diğerlerinide yaraladıklarını ve bu saldırının kendilerini sürpriz bir şekilde yakaladığını yazmış. Eğer Kardukhlar daha büyük bir rakamla bu saldırıyı yapsalardı ordusunun büyük bir bölümünün yokedilmiş olacağını anlatmış.

*Kardukların çok iyi savaşçılar olduğunu, ellerinde boyları büyüklüğünde yayları ve uzun okları olduğunu yazmış. Mükemmel okçu olduklarını ve yayları gererlerken sol ayağı ile yayın ağaç kısmına basıp kirişi gerdiklerini belirtmiş. Kürd oklarının büyük ve kuvvetli olduğundan Yunan askerlerinin kalkanlarını ve göğüs zırhlarını delip geçtiğini ve askerleri öldürdüğünü yazmış. Kürd oklarının bu özelliklerinden dolayıda Yunan askerlerinin o okları yerden alıp mızrak yerine geri fırlattığıı yazmış.

*Sapan kullandıklarını yazmış. Taş, ok ve sapanlarla bir nevi gerilla savaşı yürüttüklerini yazmış. Hep beraber saldırdıklarında , hep bir ağızdan, saldırı marşı biçiminde bir marş söylediklerini yazmış (Kürdçedir herhalde).

* İşgal sırasında Kardukların çoluk çocuğunu alarak dağlara çekilip işgalciye karşı direndiklerini yazmış. Kürd köylerindede epeyce bakır eşya olduğunu yazmış.

*Karduklarin dağlarda ateşler yakarak, bu ateşlerle biribirleriyle haberleştiklerini yazmış.

'''NOT: KSENEFON İ.Ö 401 YILINDA GÖRDÜĞÜ KÜRDLERİ ANLATIYOR.'''

* Kürd köylerinde, Kürd evlerinin çok güzel olduğunu, bol yiyecek bulunduğunu ve bu evlerde bolca şarap bulduklarını, şarap saklama sarnıçlarının sıvalanmış iyi sarnıçlar olduğunu yazmış. Kürdlerin çok modern ve gelişmiş bir toplum olduğunu anlatmış.

*Kürdlerin geçiş yollarını tıkadıklarını ve üstlerine tonlarca ağırlıkta kayalar attıklarını ve askerlerinin paramparça olduğunu, bazılarının öldüğünü diğerlerinin kol ayakların koptuğunu anlatmış. Birkaç çarpışmadan sonra Ksenefon anlaşma önerdiğini, ölü Yunanlılar’ın cesetlerini istediğini anlatmış. Kürdlerinde, Yunanlılara “evlerimizi yakmazsanız ölülerinizi size teslim ederiz”, dediklerini yazmış.

Tarihteki ilk Kürd-Yunan anlaşması. Bu anlaşma yapılırkende tercüman kullanılmış herhalde: Yunanca - Kürdçe.

*Anlaşmaya rağmen görüşmeler daha bitmeden Karduklar yeniden taşlar yuvarlamaya başlarlar. Yürüyüş ertesi gün Karduklar’la savaşa savaşa devam eder.

*Nihayet Yunanlılar “Kurdistan” ile Ermenistan’ı ayıran sınır olan Centrites Nehri‘ne (Ancient Turkey kitabının yazarı Seton Lloyd’a göre bu nehir Dicle’nin doğu kolu olan modern Botan Irmağı’dır) ulaşır.

* Kurdistandan 7 günlük geçiş süreci boyunca hiç uyuyamadıklarını ve sürekli savaştıklarını, çok sayıda silahlı Karduklar’ın saldırıları altında çatışarak Kurdistandan çıktıktan sonra rahat bir uyku uyuyabildiklerini yazmış.
Sonraki yürüyüşleri Ermenistan içine devam etmiş. (IV. Kitap, s. 287-91).

Bu haritada Ksenefon’un anlattığı Kurdistan ve Ermenistanı ayıran sınır.

Dicle’nin doğu kolu olan modern Botan Irmağı Van Gölünün altındaki uzun koludur.

http://www.yaziyaz.com/forum/thread2703.html


Haziran 04, 2007, 11:20:45 ös
Yanıtla #39
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 3123
 • Cinsiyet: Bay

==KURDUENE KRALLIĞI==

Yunanlı tarihçi ve komutan Ksenefon’un (Xenophon) milattan önce 401 yılında yazdığı Anabasis adlı eserinde “Kardukhi” dediği Kürdler tarafından Korduene Krallığı adında kurulmuş bir krallık vardı. Bu krallık Hakkari ve Diyarbakır arasında kurulmuştu. Kurduene krallığı Kürt prensleri tarafından yönetiliyordu. Ksenefonun dediğine göre bağımsız yaşayan bir halkdı ve Akamenid kralına bağlı değildiler. Daha sonra ise Ermeni olduğu sanılan Kral Tigranesin hükümdarlığını kabul etmiş Kürdler. Modern Ermeni tarihçilerinden Nicholas Adontz (Armenia In The Period Of Justinian, 1970) ve Cyrıl Toumanoff (Studies In Christian Caucasian History, 1963)’un görüşlerini de kısaca not etmek gerek. Toumanoff, lokal “Kardukhi hanedanlıkları”ndan, bir “Gordyene Krallığı”ndan ve “Korduene prensleri”nden, 298 yılından sonra onbeş kalesi bulunan Korduene prensliğinde/devletinde Roma kontrolünden sözeder (a.g.e., s. 181-182).

Adontz, Tigran’ın ordusundaki etnik gruplar arasında “Gordyen’ler”i de sayar (s. 318), modern Kürtler’in atalarının “Kurti”ler olduğunu söyler. Kürtler Kral Tigranesin ordusunda yer alıp birçok yerleşim yerini o dönemlerde hakimiyeti altına almıştır. Bunlar Mezopotamya, Azerbaycan, Suriye, Kapadokyadır. Kürtlerin orduda yer alması sayesinde Ermeni Kral İmparatorluğunu genişletebilmiştir.

Kral Tigranesin Kürt olduğuna dair iddialarda vardır. Tigranes adı Kürtçe kökenlidir. Kürtçede, Tir ve Tigr “Ok” demektir. Bu isim Dicle nehriyle bağlantılıdır. Avrupada Dicleye Tigris denir. –is eki ise Yunanca kelimelerin sonuna gelen ekdir ve –is eki çıkarılınca geriye “Tigr” kalıyor. Yani nehirin ok gibi gidiyor olmasından kaynaklanıyor Dicle nehrinin adı.
Yunancada j harfi yok ve yerine g harfı kullanılır, ondan Tij Tig olmuş olabilir.

Tij-Tijr-Tig-Tigr-Tigris.

Tij-Dij-Dic-Dicle

Tij ve Tir kelimeleri Kürdçe kökenlidir; keskin sivri ve ok anlamına gelmektedir. Yani Dicle nehrinin özellikleri.

Daha sonra ise Korduene Krallığı Roma imparatorluğunun bir eyaleti oldu ve Romalılar döneminde Kürt prensler tarafından yönetilmeye devam etti.


http://www.yaziyaz.com/forum/thread2703.html


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
26 Yanıt
10715 Gösterim
Son Gönderilen: Nisan 21, 2014, 12:30:30 öö
Gönderen: ThomasReid
0 Yanıt
5978 Gösterim
Son Gönderilen: Ekim 15, 2009, 11:48:36 öö
Gönderen: karahan
2 Yanıt
5438 Gösterim
Son Gönderilen: Nisan 08, 2013, 01:17:01 öö
Gönderen: NOSAM33
Kürtler

Başlatan ceycet « 1 2 ... 6 7 » Guncel Konular

60 Yanıt
17305 Gösterim
Son Gönderilen: Ekim 16, 2012, 10:52:34 ös
Gönderen: NOSAM33
0 Yanıt
1688 Gösterim
Son Gönderilen: Aralık 31, 2012, 02:52:14 ös
Gönderen: karahan