Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Atatürk mason muydu?  (Okunma sayısı 87663 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Haziran 05, 2011, 03:04:10 öö
Yanıtla #20

Clinton ve Schröder’a yön veren, Tony Blair’in danışmanı, sosyolog Lord Giddens, perakendecilere seslendi: “Atatürk’ün söyledikleri, 21. yüzyılda bizim ufkumuzu açıyor”
31 Mayıs 2009
 
Songül Hatısaru Cannes
Soysal Danışmanlık tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen Perakende Liderler Konferansı için Cannes’a gelen 140 perakendeci, Tony Blair’i iktidara taşıyan 3. yol kuramının yaratıcısı Lord Anthony Giddens’in yeni dünya düzenine ilişkin öngörülerini dinledi.
Clinton, Schröder gibi siyasetçilere yön veren ve sosyolojinin yaşayan en büyük ismi olarak tanımlanan Giddens, Türk perakendecilere, “Bu çok kutuplu dünyada, iktidarın doğuya kaydığı bir dönemde Türkiye’nin önemi daha da arttı” dedi.
Konuşmasında Atatürk’ün “Şiddete başvurarak, kılıç kuşanarak zafer kazanmaya çalışanlar, eninde sonunda düşünce ve ekonomik gelişmeyle kuşatanlara mağlup olacaktır” sözlerine atıfta bulunan Giddens, “Atatürk’ün söyledikleri 21. yüzyılda bizim ufkumuzu açıyor” dedi.

‘Müthiş çıkış’
London School of Economics eski Direktörü, Tony Blair’in danışmanı ve sosyal bilimci Lord Giddens, yeni dünya düzeninde Türkiye’nin “müthiş” bir çıkışı olduğunu belirtti. Giddens, dünyada radikal değişimler yaşandığını, ciddi bozulmalar olduğunu, bunun herkesi etkileyeceğini anlattı.
Obama’nın politikalarının Bush yönetimine kıyasla fark yaratacağını, dünya düzeninin değiştiğini, ABD’nin liderliğine ihtiyaç bulunduğunu ileri süren Giddens, bugünkü resesyonun 1930’lardan daha derin olduğunu, hiç kimsenin resesyonun ne zaman biteceğini bilmediğini belirterek şöyle konuştu:
“Bence bu resesyon çok yapısal ve derin. Belki bir süre daha etkilerini yaşamaya devam edeceğiz. Sizin sektörlerinizi de etkileyecek. Çok hızlı bir şekilde düzelme olmayacak. Temkinli davranmakta fayda var. V şeklinde iyileşme olacağı söyleniyor. Bence böyle olmayacak, daha dalgalı ve iniş çıkışların olduğu yavaş bir iyileşme olacak. İyileşme sürecinde engebeli bir yol bizi bekliyor.”
Küreselleşmenin bir Batı projesi olmadığını, gücün Doğu’ya doğru kaymaya başladığını ve hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağını savunan Giddens, enerji krizinin herkesi etkileyeceğini, resesyondan sonra petrol fiyatlarının varil başına 200 dolara kadar çıkabileceğini söyledi.

‘AB, Türkiye’yi oyaladı’
Lord Anthony Giddens, AB’nin liderlik gücünü artıracağını belirterek şöyle devam etti:
“Gelecekte AB daha sağlamlaşacak. Türkiye’nin AB’ye katılmasını son derece destekliyorum. Türkiye’nin pozisyonu artık daha önemli. Stratejik anlamda Türkiye, dünyanın göbeğine oturmuş durumda. Türkiye’nin, yeni dünya düzeninde müthiş bir çıkışı var. Obama, Türkiye’de muazzam bir konuşma yaptı. Bush bir milyon yıl iktidar olsaydı böyle konuşma olmazdı.”
AB ile Türkiye arasında, son 40 yılda olumsuz ilişkiler yaşandığını vurgulayan Giddens şöyle dedi:
“Türkiye’yi AB’ye alacağız diye oyaladılar. Türkiye’de AB’ye karşı çok güçlü olan kamuoyu desteği son dönemde bu nedenle azaldı, AB şevkinin kırılınca milliyetçilikte bir miktar artış oldu. Türkiye’nin laik ve demokratik yapısı büyük önem taşıyor. Bu yapı, Türkiye tarihinin altyapısındaki önemli hususları teşkil ediyor. Atatürk’ün söyledikleri bizim ufkumuzu açıyor.”

Ulu Önderin açtığı ufku izlemek, anlayabilmek ve 21.yy 'a adapte etmek dururken, Atatürk şöylemi idi böylemi, ülkeyimi sattı, aslında o bir masondu v.b. saçma ötesi kirli polemikler yapmak daha mı işimize geliyo ? Ne bileyim...
Nede olsa bizim dışımızdaki evrensel ölülere haiz bir çok düşünür, danışman , feylesof devlet adamı düşünüyor
sevgiler...saygılar...
yenilmek te iyidir, mühim olan her seferinde yenilsende , daha iyi olarak yenildiğini bilmektir


Haziran 05, 2011, 03:05:35 öö
Yanıtla #21

son cümle evrensel ölçülere olacak
sevgiler...saygılar...
yenilmek te iyidir, mühim olan her seferinde yenilsende , daha iyi olarak yenildiğini bilmektir


Haziran 05, 2011, 11:53:54 ös
Yanıtla #22
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 1799
 • Cinsiyet: Bay

        Sayın sahnesarsan, Atatürk'ün söylemleri bütün dünyada önemli liderlerinin ufkunu açarken, ne hikmetse  kendi içimizde hala devlet adamlığı ile hiç ilgisi olmayan konularla maalesef bir yığın karalama kampanyaları yürütülmektedir.  Bazı kesimlerin ellerinde olsa O'nun bütün heykellerini yıkıp hınçla parçalarlar. Ne  garip bir toplumuz .
        Saygılar-sevgfiler.
"Vur ama dinle beni"


Haziran 06, 2011, 12:05:00 öö
Yanıtla #23

sn Alşah,
belki de o heykelleri yıkmak için programlanmış kişiler bilinçli dolduruluyor bilemem , ama gözlemlediğim kadarı ile Ulu Önderi en çok seven olarak bilinen güruhlar da zaman zaman saçma olarak adlandırabileceğimiz yanlışlıklar yaptı

sevgiler...saygılar...
yenilmek te iyidir, mühim olan her seferinde yenilsende , daha iyi olarak yenildiğini bilmektir


Haziran 06, 2011, 12:10:59 öö
Yanıtla #24
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 1799
 • Cinsiyet: Bay

      Sayın sahnesarsan,  düşüncenizin tamamen doğru olduğuna inanıyorum. Ben konunun o boyutuna girmeyip sadece fikirlerinin yüz yılımızda ne denli önemli olduğunu vurgulamak için o şekilde yazdım.
      Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"


Haziran 06, 2011, 01:32:03 ös
Yanıtla #25
 • Seçkin Üye
 • Uzman Uye
 • *****
 • İleti: 7281
 • Cinsiyet: Bay


Bu başlık altındaki görüşmeler uzadı, uzadı, ikili biçime dönüştü, üstelik yeni hiçbir şey söylenemez hale geldi.

Oysa belki konuya bambaşka bir açıdan, öyle bodoslamasına girmeyerek dolaylı yönden bakarak gierecek olursak, belki farklı yorumlar yapma olanağımız doğar.

Bunun için iki ayrı başlık öneriyorum.

Bunlarda biri Türkiye'de spekülasyonu yapılmış olan bir diğer konu. Gerçie Atatürk'ten çok daha sonrdra ve onunla hiçbir ilgisi yok ama Masonlik ile bağlantılı benzeştirme bakımından işe yarayabilir. (Bana göre yarar.) Konu başlığı şöyle: Süleyman Demirel mason muydu?

Garipsediniz sanırım. Hatta belki kimileriniz "Bu da nereden çıktı şimdi? Ne ilgisi var?" demiştir. Doğru ilgisi yok. Garipsenir de. Anhcak bu hani bir TV kanılarındaki şu Kelime Oyunu programında "zıpırca" denilen soruların yöneltilişi gibi pek dolaylı bir yönden bir bakış ve değerlendirme.

İkinci konunun başlığı ise Atatürk'ün mason olmadığı benimsyişi üzerine kurulu ve şöyle: Atatürk mason olsaydı ne değişirdi?

Her iki başlığa da benim sahip çıkmam gerekmiyor. İsteyen bu başlıklardan birini ya da her ikisini birden alır, yeni konuyu açar ve konuyla bağlantı kendi bilgi ve/veya görüşlerini ortaya sererek başlatır. Birkaç gün içinde hiç kimse başlatmayacak olursa, bn başlatmayı deneyebilirim.

 
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.


Haziran 06, 2011, 02:51:39 ös
Yanıtla #26

Demirel ile ilgili önerilen başlık için Sn. Adam'a itirazım var. Kişi hayatta olduğu için Mason olup olmadığı konusunda Masonların yorum yapması/bilgi vermesi mümkün değildir.

Bu durumda sadece spekülasyon doğuracak bir başlık olur bence.

Saygılarımla.
Bir kavramın tarihini bilmediğiniz sürece
Kavramın kendisini idrak edemezsiniz


Haziran 06, 2011, 03:45:30 ös
Yanıtla #27
 • Seçkin Üye
 • Uzman Uye
 • *****
 • İleti: 7281
 • Cinsiyet: Bay


Benim düşündüğüm anlatım bakımından bir değişiklik söz konusu olmaz.

Hem kişi artık hayatta olmasa ne fark eder. Şimdi söyleyemediğimizi o zaman söylemekle arkasından mı konuşmuş olacağız? Öylesi mi yakışır masonlara? Hiç sanmam.

Benim düşündüğüm anlatımın masonların bir kuralı olan "Bir başkasının mason olup olmadığını söyleyemezsin." kuralının çiğneneceğini sanmıyorum.

Buna karşın masonlar bu tartışmaya katılmayabilir. Kendi bilecekleri bir şey. Zaten pek az katılıyorlar. Zaten forumun tartışma alanının biz mason olmayanlar işgal etmiş durumdayız. Değişen bir şey olmaz.   
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.


Haziran 06, 2011, 03:59:05 ös
Yanıtla #28
 • Skoç Riti Masonu
 • Orta Dereceli Uye
 • *
 • İleti: 341
 • Cinsiyet: Bay

Sn. ADAM'in Suleyman Demirel ile ilgili olan basligina benim de itirazim var ve her na kadar kendisinin hosuna gitmese de hayattaki bir kisinin Masonik kimligi hakkinda konusmak yakisik almaz.

Kendisi zarif bir sekilde sitemini bizlere yoneltmis, konulara yeterli katilimi saglamadigimiz ile ilgili olarak. Bence Suleyman Demirel konusundan daha once acilmasi gereken konu "Bir Masonun kimligini ifsa edemezsin" ilkesi dir. Bu konu hakkinda fikir alisverislerimizi tamamladiktan sonra Suleyman Demirel konusuna geri donebiliriz, belki de hic donmeyiz..

Sevgi ve saygilarimla
Behold! How good and how pleasant it is for brethren to dwell together in unity.


Haziran 07, 2011, 06:41:37 öö
Yanıtla #29
 • Seçkin Üye
 • Uzman Uye
 • *****
 • İleti: 7281
 • Cinsiyet: Bay

Bu konu başlığından esinlenme ile açılmasını ya da açmayı önerdiğim bir diğer başlık üzerine Sayın Mustafa Kemal ve Sayın Noah tepki gösterdi.

Sayın Mustafa Kemal ve Sayın Noah, bu sitenin pek saygın mason üyelerinden ikisi.

Olasıdır ki onların göstermiş olduğu bu tepkiye sitenin pek saygın mason üyesi olan diğerlerinden katılanlar da vardır ama bunu belirtmemişlerdir.

Kaldı ki Sayın Noah ile Mustafa Kemal'in tepki göstermiş olmaları bile yeter.

Ben şimdi onları mı kıracağım? Hiç öyle şey olur mu? Hiç yakışık alır mı?

O dediğim konu başlığını açmayıveririz.

Sevgiler.

    
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
5 Yanıt
8638 Gösterim
Son Gönderilen: Kasım 01, 2007, 08:27:30 öö
Gönderen: Universal
7 Yanıt
8638 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 25, 2010, 12:46:58 öö
Gönderen: Ozan Erturk
Atatürk Mason muydu?

Başlatan bilmeliyimgalilei « 1 2 » Masonik Kitap Tanitimlari

13 Yanıt
10881 Gösterim
Son Gönderilen: Ocak 30, 2008, 02:30:04 ös
Gönderen: bilmeliyimgalilei
37 Yanıt
21595 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 23, 2009, 08:45:36 ös
Gönderen: mosilats
Gizlenen ATATÜRK

Başlatan karahan « 1 2 » Tarih

13 Yanıt
9667 Gösterim
Son Gönderilen: Ocak 20, 2013, 03:31:43 ös
Gönderen: Melina
4 Yanıt
3781 Gösterim
Son Gönderilen: Temmuz 02, 2009, 03:23:38 öö
Gönderen: quadriga
1 Yanıt
3097 Gösterim
Son Gönderilen: Kasım 02, 2012, 09:44:23 öö
Gönderen: ERDEM ATALAY
4 Yanıt
5179 Gösterim
Son Gönderilen: Haziran 08, 2011, 04:51:49 ös
Gönderen: shakespeare
3 Yanıt
4341 Gösterim
Son Gönderilen: Eylül 22, 2012, 11:27:55 ös
Gönderen: NOSAM33
7 Yanıt
9932 Gösterim
Son Gönderilen: Şubat 01, 2011, 01:20:12 ös
Gönderen: ADAM