Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Ölüm Kültleri ve Kainik Gelenek  (Okunma sayısı 1765 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Temmuz 19, 2013, 11:29:32 ÖS
  • Aktif Uye
  • ***
  • İleti: 864
  • Cinsiyet: Bayan

Tarihin tüm çağlarında ve dünya üzerindeki tüm coğrafyalarda birbirinden farklı ölüm kültleri varolageldi. Bu kültlerin ortak özellikleri saklı majikal geleneklere ve karanlık karakterlere sahip olmaları ve ölüm olgusunun değişik yanlarının tezahürleri olmalarıdır. Bu geleneklerin ortak amacı ölümün ve ölülerin güçlerini kullanarak majisyenin Sol El Yolu’nda ilerlemesini sağlamaktır. Bu bağlamda ölüm kültleri nekromansi, kara büyü, Kabalistik demonoloji, karanlık Gnostik akımlar ve geleneksel büyücülük ile iç içedir.
 
Dünya üzerinde hala çeşitli ölüm kültleri mevcuttur. Bu kültlerin en yaygın oldukları yerler; özellikle Orta ve Güney Amerika, Karayipler, Ortadoğu ve Avrupa’dır. Birkaç örnek vermek gerekirse Santisima Muerte Meksika’da, Exu Rei Omulu ve Lorde da Morte Brezilya’da, Dominikler’de Baron del Cementerio, Haiti’de Guede ve Barons kültleri, ve Arjantin’de Senor laMuerte kültü. Tüm bu kültler ölüm kültleri olarak, “ölümün efendisi” bir başka adıyla “orak taşıyıcısı”na ve Şeytan’a adanmıştır. Örneğin Arjantin’li Senor la Muerte’nin adı Türkçe’de “ölümün efendisi” anlamına gelmektedir.
 
Bu yazıda Senor la Muerte’nin Templum Falcis Cruentis tarafından düzenlenmiş çeşitli majikal operasyonlarına, gizli Kainik geleneğin bazı noktalarına ve nekrozofik bilgeliğe değinilecek. Elbette tüm geleneğin kısa bir yazıyla açıklanmasının imkanı yok ve zaten yazının amacı da bu değil, bu yazıda amacım konuyla ilgili giriş mahiyetinde bilgiler vererek sonraki araştırmalara yol açmak.
 
Kain yeryüzündeki ilk kan dökücü ve “ilk katildir”. Dini ve Kabalistik kaynaklara göre kendi kardeşi Abel’i öldürmüştür. Aynı kaynaklar Adam’ın hem Abel’in hem de Kain’in babası olduğunu söyler. Gizli gelenek ise Kain’in babasının Adam olduğuna katılmaz ve Kainiklere göre ataları saydıkları Kain’in babası, Havva’yı Bilgelik Ağacının meyvesinden yemesi için de kışkırtan (Samael, Satan yada Lucifer olarak da adlandırılabilen) Şeytan’dır. Bu noktada Sol El Yolunda hep karşımıza çıkan ikilik ilkesini yine görürüz: Sitra Ahra her ne kadar Kain’i sembolize ediyorsa, Sitra de Kedusha da o oranda Abel’i temsil etmektedir. Yani kardeşlerin kişilikleri tamamen birbirinden farklıydı. Kain çiftçiyken -orak simgesi buradan gelir-, Abel hayvancıydı. Geleneksel hikayede söylendiği gibi Demiurge/YHVH kardeşlerden bir sunu ister, Abel hayvanlarını ve Kain de meyvelerini getirir fakat Demiurge Kain’in sunusunu kabul etmez ve Kain buna öfkesini yarı kardeşi olan Abel’in kanını akıtarak gösterir. Böylece Kain kendi öz-benliğinin ve demonik doğasının farkına varır ve nihayetinde Klifot’un tezahürü ona açılır. Kabalistik mitolojide geçen Lilith’in Kain’e karanlıklar içinde yol göstermesi hikayesini, Lilith’in Klifotun onuncu klifası olduğunu öğrendiğimizde daha anlamlı buluruz. Demiurge’a yapılmamış olan Kan sunusu bir öfkenin dışavurumudur ve kendisine “Yalan Ağacı” denen Hayat Ağacı üzerinde Klifot’un kapısını açmıştır; kuralların dışına çıkan eylem illüzyonda delik açmıştır.
 
Kainistik gelenek ve bilgelikte Demiurge yöneticidir ve Azrael ölüm meleğidir. Azrael “nightside”(gece-tarafı) üzerinde hakimiyet sahibidir ve ölüm dairesini yönetir. Kain ise Abel’in ölümünü Azrael’e bırakmaması ile kendi öz bilincinin farkına varmış ve Azrael’in yönetiminde olan dairesel döngüden kurtulmuştur ve böylece kendi potansiyelinin farkına varmıştır. İradesi nedensellik üzerinden nedensellik-dışı ilkeye kaymış ve bunun doğal sonucu olarak akozmik ve “anti-sefirotik” kuvvetlerle birlik olmuştur.
 
Dini kaynaklarda Kain’in Abel’i öldürdükten sonra cesedini ne yapacağını bilemediğini okuruz. İbrahimi dinlerin kaynaklarına göre ”Rab (Demiurge’u kastediyor) bir karga gönderdi ve ona (Kain’e) nasıl kazılacağını öğretti”. Kain kardeşinin cesedini böyle gömmüştür. Kainik geleneğe göre bu hikayedeki sembolizm farklıdır: Kain’in gördüğü siyah karga veya kuzgun Sol El Yolunda A’arab Zaraq’a yani Klifot’un yedinci klifasına işaret eder ve bu klifa ölüm ve ayrılma ile ilişkilidir. Bu sayede Kain insanların yeryüzünde ilk mezar kazıcısı olmuştur. Hristiyan inancına göre Abel’in kanının mezarından haykırdığını işiten Demiurge Kain’i lanetlemiş fakat Lilith Kain’i bulmuş ve ona “kendi yolunu” göstermiştir.
 
İnsanlık için Klifotik bilgeliğin başlangıcı işte budur ve bundan sonra Kain’in yolundan yürüyüp Klifot’a geçenlere Kainit denmiştir.
 
Liber Falxifer
Adequatio intellectus et rei


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
0 Yanıt
3802 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 04, 2010, 05:19:08 ÖS
Gönderen: ADAM
0 Yanıt
4037 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 05, 2010, 12:21:07 ÖS
Gönderen: ADAM
0 Yanıt
2934 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 07, 2010, 09:35:08 ÖÖ
Gönderen: ADAM
0 Yanıt
7045 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 11, 2010, 10:35:18 ÖÖ
Gönderen: ADAM
1 Yanıt
4689 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 23, 2010, 11:55:29 ÖÖ
Gönderen: ceycet
0 Yanıt
2330 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 24, 2010, 08:31:13 ÖÖ
Gönderen: ADAM
1 Yanıt
2939 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 27, 2010, 01:01:05 ÖS
Gönderen: ceycet
0 Yanıt
2515 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 28, 2010, 05:46:09 ÖS
Gönderen: ADAM
0 Yanıt
2459 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 31, 2010, 06:23:23 ÖS
Gönderen: ADAM
2 Yanıt
4133 Gösterim
Son Gönderilen: Ağustos 02, 2016, 09:12:01 ÖS
Gönderen: ruzber