Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Türkiye’de Yüksek Derecelerin Organizasyonu  (Okunma sayısı 7323 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 30, 2014, 01:02:31 ÖS
 • Seçkin Üye
 • Uzman Uye
 • *****
 • İleti: 7281
 • Cinsiyet: BayMasonluğun yüksek dereceleri denilirce, genellikle standart olarak bilinen üç derecenin üzerindeki dereceler anlaşılır.

Simgesel dereceler dahil ya da hariç olmak üzere yüksek dereceleri düzenleyen bir kurum ya da örgüt, Masonlukta bir “rit” adını taşır.

Adları değişik birçok mason riti vardır. Tarihte bunlar çok daha fazlaymış. Günümüzde varlığını sürdüren 10 kadar ritten söz edilebilir.

Bu ritlerin arasında Türkiye’de uygulaması bulunan tek bir rit vardır: Eski ve Kabul Edilmiş İskoç Riti. (Son zamanlarda kimileri bu riti “Kabuledilmiş Skoç” olarak adlandırmış durumda. Bunun bir gerekçesi var ama Türk dili bakımından bu adlandırma yanlış.)

Önce şu bilinmeli: Bu ritin İskoçya ya da İskoçlar ile bir bağlantısı yoktur. Buna karşın niçin bu adı taşıdığı ayrı bir konudur. Niçin eski denmiştir; buradaki kabul edilmiş ne anlama gelir? Bunlar da ayrı konulardır. Forumda daha önce incelenmişlikleri de vardır.

Bu ritin evrensel nitelikli bir merkezi otoritesi yoktur. Her ülkede bu ritin o ülkedeki bağımsız otoriter organı kurulabilir. Türkiye’de bu organ Süprem Konsey ya da Yüksek Şûra olarak anılmaktadır. Ritin özgün yasası uyarınca ABD’nde iki, diğer ülkelerde bir tek olmak üzere kurulabilen bu otoriter organ, sonradan yapılan değişikliklerle her ülkede üçe kadar çıkabilmektedir. (Bu konudaki ayrıntıların incelenmesi konumuzun dışındadır.)

Türkiye’de şu anda bu ritin iki ayrı otoriter organı vardır. (Bunların tarihsel oluşum süreci de konumuzun dışındadır.) Bu organlardan biri Yüksek Şûra (Dernek adı olarak Fikir ve Kültür derneği) diğeri Süprem Konsey (Dernek adı olarak Mason Derneği) adını taşır.

Ritin yasası, 1’den başlayıp 33’e kadar uzanan bir dereceler dizgesinin yönetimini gerektirir. Ancak çoğu yüksek konseyler, ritin standart üç derecesinin düzenlenme ve yönetimi işini büyük loca ya da benzeri mason örgütlerine bırakır; kendi çalışmalarını 4.-33. dereceler arasında yürütür . Bazı yüksek konseyler bunu daha da öteler; kendi çalışmalarına ritin daha yüksek bir derecesinden (örneğin 18) başlar. Türkiye’de gerek Süprem Konsey gerekse Yüksek Şûra, 4.-33. derecelerde çalışır.

Türkiye Süprem Konseyi’nin gerek Özgür Masonlar Büyük Locası gerekse Kadın Mason Büyük Locası ile, ayrı ayrı olmak üzere, “konkordato” olarak anılan bir anlaşması vardır. Bu anlaşma, iki örgüt arasındaki karşılıklı ilişkileri ve protokol kurallarını belirler; kurumları birbirlerine bağlamaz yani bir ast-üst ilişkisi ya da zorunluluk saptamaz. Kurumların ve derneklerinin her biri özgür ve bağımsızdır; varlıklarını sürdürmek için bir diğerinin varlığına gereksinme duymaz.

Türkiye Yüksek Şûrası ile Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası’nın ise böyle bir konkordatosu yoktur. Ancak Yüksek Şûra, kendi tutum ve benimseyişi uyarınca, 4. derece çalışmalarına kabul edeceği yeni üyelerini sadece Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası’ndan alır.

Bu konu üzerinde daha ayrıntılı bilgiler de verilebilir. Ancak bir genel betimleme bakımından bu kadarı yeterli olsa gerektir. Sorular olursa, yanıtı da biliniyorsa yanıtlanır.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.


Mart 30, 2014, 05:18:46 ÖS
Yanıtla #1
 • Aktif Uye
 • ***
 • İleti: 674

Kadın masonların 4-33 dereceleri, ile özgür masonların üst dereceleri beraber çalışıyor mu?

Doğru rehberini bulana ne mutlu...


Mart 30, 2014, 05:51:20 ÖS
Yanıtla #2
 • Yeni Katilimci
 • *
 • İleti: 21
 • Cinsiyet: Bay

Sayın ADAM,

daha önce başka bir konuda sizinle aramızda bahsi geçmiş bir konudur bu "kabul edilmiş" konusu. Fakat kabul edilmiş bence Masonlukta tam da bu anlamda kullanılıyor. Türkçe'ye yanlış geçtiğini sanmıyorum. Demiştiniz ki "kime göre kabul edilmiş?" mutlaka hatırlarsınız. Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası veya Eski ve Kabul Edilmiş Skoç Riti telaffuzlarındaki "kabul edilmiş" denmesi her ne kadar Masonlar birbirleriyle bağlantılı olmadıklarını iddia etseler de Türkiye'de ilk kurulan Locanın Büyük Üstadı Talat Paşa'nın da başka bir ülkedeki locanın üyesi olduğu biliniyordu ve Türkiye'deki ilk locanın da bu locanın kurulması için verdiği belgeler ve bu locayı "kabul edip tanıyacağı" telkiniyle kurulduğu biliniyor. Sayın ADAM başka bir konuda "kabul edilmiş" ibaresine takılmıştı fakat burada tam da takıldığı ve hoşnut olmadığı durumda aynı ibareleri kullanarak yorumlarını sürdürüyor.

Yanlış anlaşılmak istemem, yalnızca iki konu arasındaki "kabul edilmiş" ibaresinde bir fark göremediğimden dile getirme gereği duydum.


Saygılarımla...
Kim olduğumuzu yeteneklerimiz değil, seçimlerimiz belirler...


Mart 30, 2014, 06:33:36 ÖS
Yanıtla #3
 • Seyirci
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 214
 • Cinsiyet: Bay

Yüksek Şura' nın 10 kurucu üyesi ana tüzük'te  ölü olarak belirtilmiş
Bir Mason'un kimliğini ölmeden açıklamak istememesi anlaşılabilir
Ama masonik bir dernek kurulacağı zaman  hep bu yola mı başvurulur ? Merak ediyorum doğrusu .

"Bu ıssız dağları, şükranlarını dile getirmeksizin terk edemezsin"


Mart 31, 2014, 03:48:56 ÖS
Yanıtla #4
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 169
 • Cinsiyet: Bay


Sayın ADAM başka bir konuda "kabul edilmiş" ibaresine takılmıştı fakat burada tam da takıldığı ve hoşnut olmadığı durumda aynı ibareleri kullanarak yorumlarını sürdürüyor. Yanlış anlaşılmak istemem, yalnızca iki konu arasındaki "kabul edilmiş" ibaresinde bir fark göremediğimden dile getirme gereği duydum.


Saygılarımla...

Sn. SCAPULA

Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası ile Eski ve Kabul Edilmiş İskoç Riti ifadelerinde geçen "kabul edilmiş" birbirinden farklıdır. Dikkat ederseniz Türkiye'deki 2 farklı obediyans da Eski ve Kabul Edilmiş İskoç Riti ifadesini kullanıyor. "Eski ve Kabul Edilmiş İskoç Riti" nin tarihi forumda irdelenmiştir. İncelediğiniz zaman bunu anlacağınıza inanıyorum.

Kabul edilmiş konusuna gelince Sn. ADAM'ın sorusu aslında mantıklıdır. Kime göre ? HKEMBL İngiltere Birleşik Büyük Locası Tarafından kabul edilmiş bir masonik kurumdur. Ancak UGLE tarafından localar arasında HKEMBL'yi tanımayan localar da mevcuttur. Ayrıca Masonluk ingiliz icadı değildir. UGLE'nin yapmış olduğu dünyadaki ilk organizasyon yapısına sahip masonik birlik olmasıdır. Kurmuş oldukları bu örgüt içi düzenli yapılanmadan ötürü de kendilerine "düzenli/muntazam" demişler. Bunu ilk yapan CLIPSAS olsaydı o zaman ÖMBL kendine düzenli diyecekti belki... Bazı kelimeler "sadece kelimelerden" ibaret ötesi yok... Ki bunu ilk yapan kuruluşun kendine bunu demesi gayet normaldir. Dolayısıyla kabul edilmişlik konusuna fazla takılmayalım.

Dünya'da Masonluğun merkezi bir otoritesi yoktur. Belki UGLE gibi kendilerine bir amaç belirlemiş olabilir. Ancak Dünya'nın şu anki durumuna göre bu da mümkün değildir...

Yazım sizle alakalı değildir. Yanlış anlaşılmış/anlaşılabilecek bazı konuları düzeltmek adınadır.

Saygılarımla,

Concordia Res Parvae Crescunt


Mart 31, 2014, 06:14:14 ÖS
Yanıtla #5
 • Seçkin Üye
 • Uzman Uye
 • *****
 • İleti: 7281
 • Cinsiyet: Bay

Önce Sayın Ruzber’e bir küçük yanıt: Hayır. Ayrı ayrı çalışıyorlar.

İkinci olarak Sayın Scapula’nın deyişine bir kısa yanıt: Sayın proxima’nın dediği doğrudur. Masonlukta “kabul edilmiş” terimi üç farklı ve birbirleriyle ilgisiz anlamda kullanılır. Eski ve Kabul Edilmiş İskoç Riti’ndeki anlamı, eski ritteki derecelerin üzerine sonradan kabul edilen derecelerin eklenmiş olmasıdır. Bu konunun Türkiye’de kurulmuş ilk büyük loca (daha doğrusu büyük doğu) ile bağlantısı yoktur. Türkiye’de ritin ilk yüksek konseyi 1861 tarihinde kurulmuş, 1909 yılında büyük doğu kurulmadan az önce reorganize edilmiştir.

Sayın Dor’un ise ne demek istediği tam anlaşılamıyor. Hangi tarihteki 10 kurucudan söz ediyor? 1968 mi? Adları bellidir ama artık ölmüş olabilirler elbette. Aradan çok zaman geçmiş durumda.
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.


Mart 31, 2014, 10:17:50 ÖS
Yanıtla #6
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 77
 • Cinsiyet: Bay

>>varlıklarını sürdürmek için bir diğerinin varlığına gereksinme duymaz.

alt derecelerin toplantılarının 50% sine bile gitmeyen bir kişi varlığına gereksinim duymadığı "diğer dernekte" derece atlayabilir mi?

Cevap

a) hayır atlayamaz -- ise demektir ki varlığını sürdürmek için çatır çatır diğerinin varlığına gereksinim duyar.

b) evet atlayabilir -- o zaman verdiğiniz bilgi doğru demektir.

c) yanlış bilgi vermemek için tartışmadan çekiliyorum.


Nisan 01, 2014, 09:12:24 ÖÖ
Yanıtla #7
 • Seçkin Üye
 • Uzman Uye
 • *****
 • İleti: 7281
 • Cinsiyet: Bay


Sayın vitriol burada soru seçenekleriyle konuyu polemiğe çekmek istiyor ama boşuna.

Yüksek derece kurumlarının simgesel derecelerde çalışan büyük localarla ilişkileri bakımından Sayın vitriol'ün dediği, ancak o kurumla büyük loca arasında konkordato varsa söz konusu olabilir.

Yüksek Şura ile HKEMBL arasında konkordato yoktur.

Süprem Konsey ile diğerleri arasında vardır ama buradaki gereklilik de locaya devam değil, "
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.


Nisan 01, 2014, 01:38:07 ÖS
Yanıtla #8
 • Seçkin Üye
 • Uzman Uye
 • *****
 • İleti: 7281
 • Cinsiyet: Bay

İnternet bağlantısındaki kopma nedeniyle yarım kalan açıklamayı bitirmeye çalışacağım:Süprem Konsey ile diğerleri arasında vardır ama buradaki gereklilik de locaya devam değil, "düzenli" olmaktır. Türkiye'de uzun zamandan beri toplantılara sürekli katılır olmak bir düzen koşulu değidir; isteğe bağlıdır. Dolayısıyla Sayın vitriol'ün şıklarından hiçbiri geçerli değildir. (Bir masonun düzenli olabilmesi için gerekli koşullar bu Forumda ayrıntılı bir şekilde anlatılmıştır.)

Ayrıca;

Masonlukta "derece atlamak" diye bir şey de yoktur. Derece yükselmesi vardır. Bu aynı şey değildir; bir sözcük oyunu da değildir. Masonluktan ciddi olarak söz edilirken, kullanılan terimlerin doğru olmasına da dikkat etmek gerekir.

Atatürk'ün Türkiye'de mason localarını kapatması diye bir şey de yoktur. Bu yalandır.


Çok bilmiş Sayın vitriol biraz kitap okuyup Masonluk ile bağlantılı doğru bilgiler edinse iyi olacak.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.


Nisan 01, 2014, 09:42:40 ÖS
Yanıtla #9
 • Yeni Katilimci
 • *
 • İleti: 21
 • Cinsiyet: Bay

Sayın ADAM'ın dediği doğru. Atatürk'ün Mason localarını kapattığı gibi bir durum yok. Youtube'dan izlediğiniz şey tamamen Harun Yahya'nın hayal ürünü. Adam kendini 33. derece Mason olarak ilan edebilen biri olduğuna göre buradan medet umarak bir tartışmaya girmek de pek doğru olmaz.

Saygılarımla...
Kim olduğumuzu yeteneklerimiz değil, seçimlerimiz belirler...


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
1 Yanıt
3447 Gösterim
Son Gönderilen: Şubat 16, 2011, 07:06:29 ÖS
Gönderen: Waldow
0 Yanıt
2482 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 12, 2007, 03:12:53 ÖÖ
Gönderen: Ittihatci
30 Yanıt
28700 Gösterim
Son Gönderilen: Aralık 24, 2009, 11:36:05 ÖÖ
Gönderen: lucifer
0 Yanıt
4303 Gösterim
Son Gönderilen: Nisan 14, 2010, 10:55:33 ÖÖ
Gönderen: ADAM
0 Yanıt
3267 Gösterim
Son Gönderilen: Nisan 15, 2010, 11:00:33 ÖÖ
Gönderen: ADAM
0 Yanıt
3485 Gösterim
Son Gönderilen: Ekim 02, 2010, 06:04:02 ÖS
Gönderen: oasis
0 Yanıt
3094 Gösterim
Son Gönderilen: Kasım 30, 2010, 03:44:37 ÖS
Gönderen: ADAM
0 Yanıt
2701 Gösterim
Son Gönderilen: Aralık 01, 2010, 11:47:24 ÖÖ
Gönderen: oasis
1 Yanıt
2008 Gösterim
Son Gönderilen: Ekim 10, 2011, 02:57:31 ÖS
Gönderen: ruzber
2 Yanıt
6155 Gösterim
Son Gönderilen: Ocak 16, 2013, 12:24:36 ÖÖ
Gönderen: park10