Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Eski Türk Sembollerinden 7 kollu şamdan  (Okunma sayısı 7643 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aralık 29, 2014, 08:12:08 ös
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Çok fazla bilgi ve görsel olmamakla birlikte masonluk içerisinde de anlam taşıyan 7 kollu şamdan ( menorah) sembolüne eski Türk kültüründe de rastlamak mümkündür.

Var olan bilgi ve görsellere dayanarak 7 kollu şamdan figürüne hristiyan ve şamanist bir topluluk olan Hakasya Abakan Türklerinde ve Musevi Hazar Türklerinden rastlanmaktadır.

7 kollu şamdan (menorah) hakkında forumda detaylı ve zengin bir anlatım olması nedeniyle kısa bir tanım olarak menorah;İbranice: מנורה) ya da Menorah, Kudüs Tapınağı'nda ve Çadır Tapınak'ta (Mişkan)(İbranice: משכן) zeytinyağı ile yakılan Yedi Kollu Şamdan. Yahudilerin en eski sembollerinden biridir. Musa'nın Sina Dağı'nda gördüğü Yanan Çalı'yı simgeler (wikipedia.org)

7 Kollu Şamdan Uygur Türklerinde 7 yıldızı olan Büyükayı takımyıldızı ibadeti ile alakalıdır.(Ölmüşlerin ruhlarının gökyüzüne yükselmesi için dua ederlerdi).Bu mumlar Büyükayı’nın yıldız sayısı kadardı.7 kollu şamdan bu kozmolojik ve dini görüşün bir uzantısıdır.Bu sembolün en erken kazımalarına dünyanın çeşitli bölgelerinde rastlanır.

Kazımalar dört yön sembolünü insan biçimli ve haçvari şekilde ifade edecek şekildedir.Sembolün yukarı bakan tarafı kuzey yönünü ifade eder ve Büyükayı'nın 7 yıldızı şamdanın kollarını oluşturur.

Büyükayı Takımyıldızı Güneşi taşıyan ve mevsimleri oluşturan bir at arabası olarakta düşünülür..

Hakasya Abakan Türklerine ait 7 kollu şamdan petroglifi

Musevi Hazar Türklerine ait 7 kollu şamdan petroglifi

Görmek, varlığın yükselişidir.

Aralık 29, 2014, 09:13:06 ös
Yanıtla #1
  • Yeni Katilimci
  • *

Sayın mbulut güzel bir konuya değindiğin ve vermiş olduğun bilgiler için teşekkürler. Bende bu konuya ilişkin araştırmalarımı özetleyip, bilgiler vermek isterim. Senin de dediğin gibi ''yedi Kollu Şamdan'' başlarda doğu uygarlıkları tarafından kullanılmıştır. Daha sonraları, İsrailoğulları'nın bir alameti sayılagelmiştir. Fakat sadece bundan ibaret olmadığını, ve ''Yedi Kollu Şamdan''  hakkında farklı türde varsayımlar da ortaya atılmıştır. Bunlardan birincisi; Bir ağacın kollarını tasvip ettiği ve doğanın verimliliği üzerine bir görüş vardır.

İkincisi; Bu şamdanın yedi gezegeni belirttiği fikri başka bir varsayımdır.

Üçüncüsü ve son varsayım ise açıkçası çok mantıklı olmakla birlikte, Yedi Bağımsız Bilim'i özetlediği varsayılır. Yedi bağımsız bilime değinecek olursak, orijinal ismiyle okuduğumdan o şekilde bu bilgiyi aktarmak istiyorum. ''Seven Liberal Arts'' dediğimiz yedi bağımsız bilim kendileri arasında iki farklı grupta toplanmıştır. Birincisi: Trivium adıyla (Grammer, mantık ve retorik) ikinci grup: Quadrium (Aritmetik, geometri, mantık ve müzik.)
Abysus abyssum invocat

Aralık 29, 2014, 09:20:20 ös
Yanıtla #2
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Katkılarınız için teşekkürler sn.ayilmaz92.Elbette vereceğiniz ek bilgiler ilgilenmek isteyenlere ışık tutacaktır.Forumda diğer sanatlar bölümünde bir dizi halinde 7 kollu şamdan ile alakalı hem anlatım hem görsel bulunması nedeniyle detaya fazla girmek istememiştim.Hani bir laf vardır ''daha iyisini yapana kadar en iyisi bu'' şeklinde :) en iyisi o olduğu için eski Türklerde kullanım açısından kısa ve ne yazık ki az bilgi ile katkı sağlamaya çalıştım.

Semboller benim için çok farklı bir konu.Din,ırk ayırt etmeden sembolleri ve anlamlarını incelemek ve yine  sembollere kendi anlamlarımı katmak bana keyif veriyor..

Aralık 30, 2014, 12:23:36 öö
Yanıtla #3
  • Yeni Katilimci
  • *

Sayın mbulut sağlıklı ve mantıklı bir araştırmanın sonucu bilgilerin paylaşımı çok önemlidir. Sizin belirttiğiniz Yedi Kollu Şamdan hakkında ''ne yazık ki az bilgi'' ile yetindim cümlesinde yer alan satırın okuduktan sonra. İnternet aracığıyla bu konuyla alakalı bazı bilgiler buldum. Yedi Kollu Şamdan Hazar Türkleri tarafından da  kullanmış ve yedi kollu ağaç olarak hitap etmişlerdir. Hazar Türkleri ve Yedi Kollu Şamdan araştırması yaparak daha geniş yelpazede bilgi sahibi olabilirsiniz.  Bu bilgiye ek olarak, ''Yedi kollu Şamdan'' daimi ışığı temsil ediyor ve yaradan yeri ve göğü yarattıktan sonra ilk olarak ''yei or-ışık olsun'' demiştir.

Bu ışık bir bakıma evrenin ve ruhlarımızın aydınlığını simgelerken, ışığın bilimin aydınlığını ifade etmesi noktasından hareketle, ''Menora'' ( Yedi Kollu Şamdan) aynı zamanda bilimin devamlılığını ve sonsuzluğunu sembolize etmektedir.

Saygılarımla...

ayilmaz92
Abysus abyssum invocat

Aralık 30, 2014, 09:54:03 öö
Yanıtla #4
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Sn.ayilmaz93 konuya katkılarınızdan dolayı teşekkür ederim.Açmış olduğum başlıklardaki eksik veya yanlış bilgilerin düzeltilmesi için katılımlarınız önemli.

Konuya dönecek olursam bir-iki sorum olacak;

Yedi kollu şamdan Hazar Türkleri tarafından mı yoksa Musevi Hazar Türkleri tarafından mı kullanılmıştır?  Belki her ikisi de birden kullanmıştır.

Yedi kollu şamdan figürü (Abakan ve Hazar (Musevi) Türkleri dışında) başka hangiTürk devletlerinde kullanılmıştır? Kullanıldıysa ne anlama gelmekte,ne için kullanılmıştır?

Kısa ve az bilgi tanımını kullanırken aslında benim ulaşabildiğim kısa ve az bilgi olarak belirtmiş olsam daha doğru olurdu.Belki benim bu sorularımın cevabını ülkemizdeki veya baska ülkelerdeki araştırmacılar daha önce cevaplamışlardır fakat ben bilmiyorum.Saygılarımla

Mayıs 05, 2017, 02:27:36 ös
Yanıtla #5

Konuyu dağıtmak istemem ama bu paylaştığınız 7 başlı erkek figürleri. hepsinin ayrıca üreme organlarını görebilirsiniz.

insanı şamdanlaştıran bir durum var ise ( erkek figürü ile bu durumda ne anlatılmak istenmiş ilgimi çekti. ) ayrıca duvara kazıdıkları veya boyadıkları görsellere bakarsak teknoloji olarak biraz geride kalmış olduklarını söyleyebiliriz. Böyle bir durumda 7 kollu şamdanın lüx olabileceğini düşünüyorum.
.

Mayıs 06, 2017, 08:57:21 ös
Yanıtla #6
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bu başlığın altında verilmiş antik taş işlemelerdeki figürlerin "yedi kollu şamdan" olduğundan emin misiniz?
Bu Forumda hayli zaman önce bu konuda bir paylaşım yapılmıştı. Orada taş üzerine işlenmiş yedi kollu şamdan resimleri de vardı. Bir karşılaştırın bakalım yeterli benzerlik var mı?
Kuşkusuz Tevrat geleneğiyle başlayan yedi kollu şamdan düşünüsünün simgesel açılımı Antik Hint ve oradan Uzak Doğu'ya kadar uzanır. Ancak o kültürlerdeki betimlemeler "şamdan" değildir.
O nedenle sordum.
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.