Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Dunyada ve Turkiye'de Anti Semitizm  (Okunma sayısı 25999 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aralık 17, 2007, 07:25:54 öö
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 1668

  Fransa’nın Londra Büyükelçisi Daniel Bernard bir kokteylde diplomatik teamülleri unutup “dünyanın karşılaştığı problemlerin hepsi bu b..tan ve küçücük ülke İsrail’den kaynaklanıyor. Niçin bu adamlar yüzünden III. Dünya savaşı tehlikesiyle karşı karşıya olalım?" dediğinde, bu sözlerine pek bir tepki verilmemişti. Ancak 2003 yılında bir AB kurumu olan Irkçılık ve Yabancı Düşmanlığını İzleme Dairesi’nin yaptırdığı ancak nedense kamuoyuna açıklanmayan bir araştırmanın sonuçları Daniel Kohn Bendit tarafından basına sızdırılınca sessizlik kırıldı. Araştırmaya göre El Aksa İntifadası olarak da anılan İkinci İntifada’nın başladığı 2000 Sonbaharı ile 2002 yılı yazı arasında AB üyesi 15 ülkede Yahudilere; sinagog, okul, mezarlık gibi kurumlarına ve dinsel sembollerine karşı sözlü ve fiziki saldırılar ciddi bir artış göstermişti. Üstelik bu saldırılarda Nazi sembolleri ve terminolojisi sık sık kullanılıyordu. Daha da kötüsü Belçika, Danimarka, Fransa, Almanya, İngiltere, İspanya, Avusturya ve Hollanda’da 500’er kişiden toplam 4000 deneğe yöneltilen “Yahudiler kendi ırklarından olmayan hiç kimseye değer vermezler” önermesini İspanyolların yüzde 34’ü, Avusturyalıların yüzde 29’u doğru bulduklarını söylüyorlardı. İspanyolların yüzde 33’ü, İtalyanların yüzde 27’si “Yahudiler istediklerini elde etmek için her yolu mübah görürler” yargısına katılırken, “Yahudiler İsrail’e halen yaşadıkları ülkelerden daha sadıktırlar” şeklindeki yargı cümlesine İspanyolların yüzde 72’si, İtalyanların yüzde 58’i, Almanların yüzde 55’i onay veriyordu. Üstelik 16.yy’dan beri Avrupa’nın tüm muhaliflerine kapılarını açmakla ünlü, “hoşgörü vahası” Hollanda’da bile bu oran yüzde 48 idi. Avrupa Konseyi’nce 2003 Ekim’inde yaptırılan bir başka araştırmaya göre ise, Avrupalıların yüzde 59’u İsrail’i dünya barışının önündeki en büyük tehlike olarak görüyordu. Yani medeni kıtada durum pek parlak değildi.


Makalenin devami icin:

http://www.hyetert.com/yazi3.asp?s=0&AltYazi=Makaleler+%5C%3E+Genel&Id=230&DilId=1Aralık 17, 2007, 07:29:52 öö
Yanıtla #1
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 1668

Önce, Edirne, Kırklareli, Keşan, Çanakkale gibi merkezler olmak üzere Trakya’nın çeşitli bölgelerinde Yahudi cemaatinin önde gelen üyelerine ölüm tehditleri içeren mektuplar gelmeye, halkı Yahudi tüccarları boykot etmeye davet eden bildiriler boy göstermeye başladı. Yahudi cemaati, yerel yöneticilere duydukları endişeleri aktardılar ve koruma talep ettiler ama umursayan olmadı. İlk saldırılar 21 Haziran 1934’te, yaklaşık 1.500 Yahudi’nin yaşadığı Çanakkale'de başladı.

Devami icin:

http://www.diyarbekir.net/cgi-bin/index.pl?mod=news;op=author_id;id=554


Aralık 17, 2007, 02:41:41 ös
Yanıtla #2
 • A.A.O.N.M.S.
 • Şrayn Masonu
 • Aktif Uye
 • *
 • İleti: 976
 • Cinsiyet: Bay

Sn. Kirlangic,

Insana Dini, Irki veya degisik düsüncesinden dolayi yapilan fiziki saldirilar Insanliga yapilan ihanettir. Hosgörünün, Sevginin ve Aydinligin olmadigi yerde böyle karanliklarin cökmesi cok aci bir gercek. Almanya'da yasadigim icin Irk ve Din ayrimi olayini güncel hayatimda yasayanlardan birisiyim. Buradaki Alman'lar her ne kadar kendilerini gecmis tarihleri icin derin üzüntüde gibi göstermeye calissalarda, yapilan anketler baska sonuclar göstermekte.

Sevgi ve Saygilarimla

Ambassador Emirat Shriners of Heidelberg Germany


Aralık 23, 2007, 02:50:16 öö
Yanıtla #3
 • Ziyaretçi

Sn. Anatolic,

Yapılan anketler başka sonuçlar göstermekte derken kastettiğiniz, Almanya devletinin resmi anketleri midir?


Aralık 23, 2007, 12:36:51 ös
Yanıtla #4
 • A.A.O.N.M.S.
 • Şrayn Masonu
 • Aktif Uye
 • *
 • İleti: 976
 • Cinsiyet: Bay

Sn. arteizm,

evet, Federal Istatistik dairesinin verilerine göre islenen suc yapilan eylemlerde yabanci düsmanligi ve özellikle anti semitizm su an en üst seviyeye gelmis durumda. Bunu cesitli bagimsiz arastirma yapan kurumlarda destklemekte.

Ambassador Emirat Shriners of Heidelberg Germany


Aralık 23, 2007, 06:40:41 ös
Yanıtla #5
 • Ziyaretçi

Sn. Anatolic,

Cevabınız için çok teşekkürler. Müsade edeseniz benim size birkaç sorum daha olacak.

Türkiye'nin de yakın gelecekte buna benzer sorunlar ile yüzyüze geleceğine inanıyorum. Çünkü ulusalcılık adı altında örgütlenen, milliyetçilik terminolojisi ile akılları karıştıran akımın ortaya çıkatmış olduğu kaos hissi, Türkiye'de giderek çoğalmakta. Bunun sonucunda oluşabilecek her harekete karşı bir önlem alınması da şart olduğundan, daha önce veya şu an bu sorunlarla uğraşmış veya uğraşmakta olan ülkelerin, hangi önlem biçimini kullandıklarını bilmekte hak verirsiniz ki çok çok önemli.

-Peki Almanya bu araştırmalar sonucunda ortaya çıkan anti-semitist tavıra karşı ne gibi önlemler almaktadır?

-Uygulama konusunda ne gibi yaptırımlar uygulamaktadır?

-Uygulamadan kasıtım, sadece yapana karşı ceza uygulaması mıdır?

-Yoksa bu tip bir düşünceyi yok edecek düşüncelerin yaratılarak, ispatlanması mı yapılmaktadır?Aralık 23, 2007, 11:46:43 ös
Yanıtla #6
 • A.A.O.N.M.S.
 • Şrayn Masonu
 • Aktif Uye
 • *
 • İleti: 976
 • Cinsiyet: Bay

Sn. arteizm,

sorularinizi sirasiyla söyle cevaplamak isterim:

1. Irkcilik yasasi denilen (Antidiskriminierungsgesetz) cikardilar. Herhangi bir kurum, sirket, kamu dairesi tarafindan irkcilik ile karsilasan bu yasadan faydalanarak haklarini arayabilecekler. Önlem olarak Federal Hükümet Irkciliga karsi bazi kampanyalar yürütmekte. Etkisi tartisilicak durumda.

2. Uygulumada yukarda bahsettigim gibi Yasa cikarildi. Bu yasa ile kisilik haklari daha genis bir kapsama alani alabildi.

3. Para cezalari veriliyor....Genelde Ceza Hukuku bazinda davalar acilir. Onlarin sonuclari genelde para cezalari yada kisa vadele hapis cezalari.

4. Okullarda pedagoglar bu konu üzerinde senelerdir calisma yapmakta. Basarililarda, yoksa irkcilik ve antisemitizm daha cok yaygin olurdu.

Ambassador Emirat Shriners of Heidelberg Germany


Aralık 24, 2007, 12:45:13 öö
Yanıtla #7
 • Ziyaretçi

Sn. Anatolic,

Konunun ciddiyeti sebebiyle her yeni cevabınızdan sonra yeni sorular doğmakta. Cevap arayışıma sabırla eşlik ettiğiniz için size çok teşekkür ederim.Müsade ederseniz sizden öğrenmek istediğim bir kaç sorum daha olacak.

Anti-semitizm'in yasalaşması ciddi yaptırımları doğuracağından etkisi de büyük olacaktır.Fakat yanlış anladıysam beni lütfen düzeltin.

- Yasa, sadece herhangi bir kurum, sirket, kamu dairesi tarafindan irkcilik ile karsilasılması durumunda olduğunu söylemişsiniz. Peki ispatlanması durumunda kişiler düzeyinde bu yasa geçerli değil mi? Yani sokak kanunlarına karşı (kastettiğim dazlakların uygulamış oldukları Alman olmayan sivil vatandaşlar üzerindeki baskısına karşı) yasanın yaptırımı yok mu? 

- Pedagogların yıllar süren çalışmalarında, Alman'ların geçmişlerinden korktuklarını düşündürdü bana. Siz, o ülkede yaşayan biri olarak böyle bir korkunun olduğunu düşünüyor musunuz?Aralık 24, 2007, 11:31:20 öö
Yanıtla #8
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 3123
 • Cinsiyet: Bay

Yahudilere karşı düşmanca duygular besleyen ve Yahudilere karşı.ayırt edici tedbirler alınmasını isteyenlerin görüşü veya tutumu. Roma imparatorluğunda (İskenderiye'de Yahudi katliamı) antisemitizm, bir cezalandırma (İsa'nın çarmıha gerilişinin intikamını almak) ve önleyici tedbir olarak tasarlanmıştı (Hıristiyan inancını her türlü Yahudi sızmasından koruma). Ortaçağda Yahudiler aleyhine saçma söylentiler (meselâ Hıristiyan çocuklarının Yahudi âyinlerinde kurban edilmesi) dolaştı:


Aralık 24, 2007, 11:32:19 öö
Yanıtla #9
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 3123
 • Cinsiyet: Bay

Antisemitizm


Yahudilere karşı düşmanca duygular besleyen ve Yahudilere karşı.ayırt edici tedbirler alınmasını isteyenlerin görüşü veya tutumu.

Roma imparatorluğunda (İskenderiye'de Yahudi katliamı) antisemitizm, bir cezalandırma (İsa'nın çarmıha gerilişinin intikamını almak) ve önleyici tedbir olarak tasarlanmıştı (Hıristiyan inancını her türlü Yahudi sızmasından koruma). Ortaçağda Yahudiler aleyhine saçma söylentiler (meselâ Hıristiyan çocuklarının Yahudi âyinlerinde kurban edilmesi) dolaştı: Haçlı seferleri halkın bu inançlarını körükledi.

Yahudiler Fransa'dan, İngiltere'den, Almanya, İtalya ve İspanya'dan kovuldular. Batı Avrupa'da zulüm görünce Doğu Avrupa'ya sığındılar. Dini sebeplere iktisadi sebepler eklendi. Faizle para vermek Hıristiyanlara yasaktı; Yahudiler rehin karşılığı ödünç verir oldular. Toprak sahibi olamayacakları için şehirlere akın ettiler, borçluların kinini ve başarıları ile herkesin kıskançlığını uyandırdılar.

Yahudilere karşı alınan tedbirler kaldırılınca bazı Yahudiler, özellikle XIX. yy. da mali, iktisadi ve siyasi alanlarda önemli mevkiler edindiler; bunun üzerine Yahudi aleyhtarlığı birçok nazariyeci tarafından doktrin haline getirildi, XIX. yy. sonlarında da birçok memlekete yayıldı. Fransa'da daha çok bir doktrin çerçevesinde kaldı (Drumont, 1890'a doğru) ve Dreyfus meselesi ile doruğuna vardı. Fakat Çarlık Rusyası'nda ve Doğu Avrupa'da kanlı pogromlara ve soygunlara yol açtı.

Antisemitizmin en şiddetli şekillerinden biri 1933'ten sonra Hitler ve Nazi partisi tarafından ortaya atıldı, Almanya'da ve İkinci Dünya savaşında Alman orduları tarafından işgal edilen memleketlerde uygulandı. Yahudilere karşı alınan tedbirlerin hedefi, bu maksatla hazırlanmış toplama kamplarında sistemli bir şekilde yok edilmeleri idi.

1933 ile 1945 arası en azından altı milyon Avrupalı Yahudi öldürüldü; en büyük katliam Polonya'da yapıldı. Bugün, sosyal planda antisemitizm bazen Yahudilerle temastan kaçınma şeklinde olur. Bu durum birçok memlekette, özellikle A.B.D.'de, hattâ en önemli Yahudi cemaatinin toplu olarak bulunduğu New York'ta bile görülmektedir.


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
3 Yanıt
2953 Gösterim
Son Gönderilen: Aralık 04, 2007, 12:20:13 öö
Gönderen: Mozart
2 Yanıt
5711 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 18, 2008, 06:38:52 ös
Gönderen: Isis
7 Yanıt
3822 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 17, 2008, 02:55:39 öö
Gönderen: Isis
6 Yanıt
5890 Gösterim
Son Gönderilen: Ocak 28, 2010, 12:09:48 ös
Gönderen: maka
0 Yanıt
2157 Gösterim
Son Gönderilen: Temmuz 30, 2008, 12:58:29 öö
Gönderen: poyraz06
33 Yanıt
15813 Gösterim
Son Gönderilen: Ocak 22, 2012, 01:15:15 öö
Gönderen: NOSAM33
28 Yanıt
11645 Gösterim
Son Gönderilen: Temmuz 13, 2010, 01:29:47 ös
Gönderen: popperist
5 Yanıt
8649 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 01, 2011, 10:34:16 ös
Gönderen: Escalation
Anti-Masonluk

Başlatan burak2235 Anti-Masonluk

2 Yanıt
3597 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 02, 2011, 10:09:39 ös
Gönderen: burak2235
2 Yanıt
2118 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 03, 2013, 12:54:13 öö
Gönderen: 418