Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Semboller  (Okunma sayısı 16000 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ekim 31, 2006, 02:18:16 ÖS
 • Administrator
 • Uzman Uye
 • *
 • İleti: 9543
 • Cinsiyet: Bay
  • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Semboller

Derleyen Bülent Şenocak

--------------------------------------------------------------------------------

İnisiyeler tarih boyunca gizli bilgileri aktarmak için sembollere baş vurmuşlardır. Bu şekilde semboller efsanelere, kutsal metinle ve menkıbelere işlenmiştir. Onların anlamını bilenler, onları deşifre ederek gizli anlamlarına kavuşmuşlardır. Ayrıca, harfleri sayılara, sayıları harflere çeviren çeşitli şifreler, çeşitli kavramları ifade eden geometrik şekiller, piktogramlar ve ideogramlar geliştirilmiş, her nesneye ve canlıya çeşitli mecazi anlamlar verilmiştir.

Semboller basit veya karmaşık şekillerden meydana gelebilir. Bunlar, sayı, harf, geometrik bir şekil, doğadaki bir canlı, eşya veya bunların birleşimlerinden oluşabilir. Hepsinin üzerinde bir düşünce gücü yüklüdür ve kesinlikle rastlantısal özellikler taşımazlar. Semboller ilgisizlere fazla bir şey ifade etmezler. Fakat anlayanlara ifade ettikleri manalar çok derindir.
 

Semboller, farklı tecrübe düzeylerine ulaşmamızı sağlarlar; ki onlar olmadan bunlar sonsuza dek bizlere kapalı kalırlardı; çünkü onların bilincine bile varamazdık. Sembollerin temel işlevi, farklı şekillerde ulaşılamaz hakikatlerin düzeyine varmaya ve hiç düşünülmemiş bakış açılarını insanların anlayışına sunmayı sağlar. Sembol her zaman beşeri varoluşu yükümlülük altına sokar ve aynı zamanda anlık gerçeği patlatarak bir anlam yükler.

Sembolizm, bir düşüncenin veya olayın sayılar ve şekillerle anlatılmasıdır. Bir açıdan kullandığımız harfler ve rakamlardan tutun, etrafımızda gördüğümüz geometrik şekillerde, doğanın yarattıklarında ve oluşlarda dahi sembolizmi görebiliriz. Fakat bizler genellikle bunları taşıdıkları anlamlardan çok, karşımızdakilere bildiklerimizi aktarmak için kullanırız. Oysa her harfin, rakamın, geometrik şeklin taşıdıkları anlamlar ve enerjiler vardır. Sembolizmin en önemli yanı, bir sembole yüklenen anlamın yıllarca değerini kaybetmeden korunabilmesidir. Fakat bunun bir kötü yanı da aynı sembole gerçek anlamından veya daha doğrusu esas kullanım amacından farklı anlamlar yüklenerek kullanılmasıdır. Bu nedenle semboller ile uğraşırken dikkatli olmak ve gerçeği araştırmak gerekebilir. Fakat sembollerin gerçek anlamları ne kadar saptırılmaya çalışılırsa çalışılsın mutlaka birileri tarafından hep doğru olarak bilinir ve korunur.     

Semboller içimizdeki mevcut olan ve ancak sezebildiğimiz hakikatleri somutlaştırabilmemizi sağlar. Gerçekten de sembol insanın içinde hissedip de tam olarak tanımlayamadığı için dile getiremediğinin dışarıya yansımasıdır. Semboller dış dünya ile aramızdaki ilmi aşan hakikatleri, örtülü ince bağları kavramamıza yardımcı olur, ezoterizme nüfus etmemizi sağlar. (Bunu da belirtmekte yarar vardır: Sembolizm doğal olarak ezoteriktir, fakat ezoterizm her zaman sembolik değildir.)   

Sembolizm başlangıcı çok eski çağlara uzanmaktadır. Bir takım kavramların başkalarınca da anlaşılabilir olmalarını sağlamak maksadıyla kelimeler, işaretler, sayılar, jestler, yazılar, bazı hareketler ve özel ritüeller bu maksatla hep kullanılmışlardır.   

Sırların evrensel dili olan sembolizm; gizleyerek açıklar, açıklayarak gizler. İnsanlar binlerce yıldır, bir düşünceyi izah etmek için birçok yollar denemişlerdir. Bir düşüncenin anlamını, kademeli şekilde insanların anlayışlarına ve olgunluklarına göre birtakım kalıplar içine koyup sunmuşlardır. Özellikle ezoterik, gizli tutulması gereken birçok bilgi  sembollerle anlatılmıştır. Yani doğrudan doğruya bir düşünce, bir bilgi izah edilmemiş, üstü adeta örtülerek bohçalandıktan sonra aktarılmıştır. Sembolizmin bilimsel metotlarla işi yoktur. Bilim cevap arar, sembolizm ise soruları arar. Yani sembolizmde sorular önemlidir.

Evren, bir matematik ve geometri düzeni içinde hareket eder. Astronomi,  fizik ve bilim dallarıyla ilgilenenler evrenin mükemmel bir ritmik düzen içinde hareket ettiğini, yaşadığını gayet iyi bilirler. Tanrının varlığını bu mükemmel düzen içinde görmek  mümkündür. Çünkü O’nun varlığına inanmayan bilim adamları bile, en son teknolojiyi kullanarak elde ettikleri bulgularda, evrenleri yaratan yüce bir gücün varlığını hissetmeye başlamışlardır. Bu güce kimileri Allah, kimileri God, kimileri Dieu, kimileri Evrensel Zeka, kimileri ise başka adlar verebilir. Ama bu mükemmel matematik ve geometrik düzeni kuran güce ne denirse densin varlığı inkar edilemez. 
 

Semboller bilimi, değişik realite planları arasındaki, görünmez alemle görünür alem arasındaki benzeşime dayanmaktadır. Sembolizme göre, yüksek düzenin realitesi, daha aşağı seviyedeki bir düzenin realitesi, daha aşağı seviyedeki bir düzenin realitesi ile temsil edilir. Ama bunun tersi olamaz, bir sembol daima, en azından bir üst anlamı ifade etmek için mevcuttur, varlık sebebi budur. Tüm evren tam bir ahenk halindedir ve “Yukarıdaki aşağıdakine, aşağıdaki de yukarıdakine benzer” Dolayısıyla beş duyumuzla algılayabildiklerimizin tümü, aslında görünmez alemin bir sembolü durumundadır. İnisiyeler bu gerçeği gayet iyi kavramışlar ve bir takım ökült prensipleri, yasaları, beş duyunun algılayabileceği bir şekilde ifade etme yöntemini kullanırken de, her varlığın realitesine hitap edebilecek hüneri göstermişlerdir. O işareti, o resmi, o tiyatro oyununu, o şiiri, o edebi eseri, o halk masalını vs. Herkes kendine göre yorumlayacak ve bir anlam çıkaracaktır.

Semboller, sonsuzluğa yönelmemiz hususunda bize sevgiyle yardım ederler. Zira, sonsuzdan geliyoruz ve şu dünyadaki yolculuğumuzu sonsuzluğa doğru yapıyoruz. Ve işte semboller, zamanın ölçüsüzlüğünde yolumuzu kaybetmemize mani olan yol gösterici levhaları, koruyucuları temsil ederler.
« Son Düzenleme: Temmuz 23, 2008, 03:00:13 ÖS Gönderen: skullG »
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.


Nisan 08, 2007, 11:53:08 ÖS
Yanıtla #1
 • Seyirci
 • Aktif Uye
 • ***
 • İleti: 922
 • Cinsiyet: Bay

Semboller her zaman degerlidir...gerektiği zaman bir ulusu kurtarabilirler ve gerektiği zaman bir dilsizin dili vazifesini görebilirler....Ama en önemlisi insanlara, söylenemeyenleri ve söylenemeyecekleri aktarma gayreti verirler.....Paylaşımın için teşekkurler
Taslar yerine oturabilecek mi ? İnşaasına basladıgımız yapı nasıl olur da yarım kalır ..


Mayıs 17, 2007, 03:50:53 ÖS
Yanıtla #2

Semboller, evrensel mantığın insanoğlu tarafından anlaşılması istenen birer ipucu niteliğini taşımaktadır, Saygıdeğer Mason'un dediği gibi bizlere gösterilen trafik levhaları gibi büyük anlam taşıyan ve insanoğlunun bilincine varmasını sağlayan en önemli şekillerdir diye düşünüyorum!
Sayın Mason'un ifade ettiği gibi birçok bilimadamları kendi alanlarında yapmış olduğu araştırmalar neticesinde evrenin oluşum mekanizmasının arkasında Yaratıcı'nın izlerini bulmuşlardır!Haliyle bu da bize gösteriyor ki birşeyleri anlayıp bilincine varıp tedbirimizi ve önlemlerimizi ona göre almamız gerektiği sinyalini vermiştir!
Evrenin mantığını anlayan bir insan haliyle bir düzenin, bir dengenin, bir dönüşümün, bir değişimin olduğunu görür, kaos da bir dengedir, zıtlıklar arasındaki mücadelenin resmidir, yüzyıllardır bu tezatlar birbiriyle çatışma içersine girmişlerdir, haliyle bu çatışma da Yin_Yang dengesinin kurulmasıyla sona erecektir o zaman da dünyanın sonu gelmiş olacaktır!
Evreni anlama tekniğimiz Bilinç sayesinde öngörülmektedir, sahip olduğumuz aklımızla evrenin mantığını çözersek Tanrı'mızın neden bu evreni yarattığını da anlamış oluruz!
İşte bütün mesele burda....
SAYGILAR!... 
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.


Haziran 03, 2007, 03:57:14 ÖÖ
Yanıtla #3

Bazen söz biter orda sembole kalır ve gelenler dikkatli baktığında tüm sözleri bakarak işitir!


Kasım 25, 2007, 02:23:58 ÖÖ
Yanıtla #4
 • Seyirci
 • Aktif Uye
 • ***
 • İleti: 922
 • Cinsiyet: Bay

dil yok idi o zamanlar şimdi dilde olsa dilden degerliydi o zamanlar...
Taslar yerine oturabilecek mi ? İnşaasına basladıgımız yapı nasıl olur da yarım kalır ..


Mayıs 14, 2008, 01:56:33 ÖÖ
Yanıtla #5
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 204
 • Cinsiyet: Bayan

semboller ''birbiri ardına dizili sırayla keşfedilen, yaşamın gerçeğini anlamamızı kolaylaştıran kutsal işaretler''
Gül bahçesinde geçen aşk sırrını bir gül bilir, bir de ağlayan bülbül!


Temmuz 15, 2009, 03:22:48 ÖS
Yanıtla #6
 • Ziyaretçi

İnsanların eski çağlarda konuşmadığını ve semboller ile anlaştığını biliyoruz.Şimdi konuşuyoruz ama bazen gene anlaşamıyoruz.Bir insan başka bir dil bilmeyebilir veya enazından karşısındaki insanın lisanını bilmeyebilir.Ama semboller ile hangi dile,hangi ırka ait olursanız olun anlaşabilirsiniz,bu semboller sayesinde ayrıca kendinizden olanı ve olmayanı da tespit edebilirsiniz.Zaten sembollerin herbirinin sayılsal ve farklı anlamları vardır.Özellikle de Ezoterik yapılanmaların hepsinde bunu da görmek mümkün.

'' SEMBOL GİZLEYEREK AÇIKLAR,AÇIKLAYARAK GİZLER''


Temmuz 15, 2009, 03:34:40 ÖS
Yanıtla #7
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 1665
 • Cinsiyet: Bay

Bayan ve Bay sayın üyeler;

Sembollerle iligili kitap önerisi yaparsanız sevinirim, farkındalık artsın, görmemiz gelişsin. Teşekkür ederim.


Temmuz 15, 2009, 04:56:12 ÖS
Yanıtla #8
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 1741
 • Cinsiyet: Bay

semboller ''birbiri ardına dizili sırayla keşfedilen, yaşamın gerçeğini anlamamızı kolaylaştıran kutsal işaretler''

Sayın Ahu,

Benzetmeniz yakışıklı olmuş;Bu konuda araştırma odaklı deneyiminizin olduğunu öngörerek,tecrübelerinizin detaylarını duymak isterim.


Saygılarımla.
Ben"O"yum,"O"ben değil...


Temmuz 15, 2009, 07:06:23 ÖS
Yanıtla #9
 • Ziyaretçi

Sevgili M.Akyol;
Ben internetten sembollerle ilgili CARL GUSTAV JUNK'un yazmış olduğu ''İNSAN VE SEMBOLLERİ'' adlı eserini sipariş verdim.Okumadığım için tavsiye edemem ama Kitabı tanımlayıcı metninde;
 
Carl Gustav Jung'un son yapıtı İnsan ve Sembolleri kendinden sonra gelen nesillere, uzattığı bayrağı devralan bilimadamlarına, düşünürlere, dahası dönüp kendi içine bakmak ve gördüğünün değerini fark ederek 'ben'ine yaklaşmak isteyen bireye, dünyayı anlamlandırmaya çalışırken faydalanabileceği bir armağandır.

İnsan ve Sembolleri okurun, kendi potansiyeline işlerlik kazandırması bakımından içsel, ötekilerle ilişkilerini uyumlu, anlamlı bir hale getirmek üzere de dışsal yolculuğunda yanından ayırmak istemeyeceği bir başucu kitabı, kaostan dinginliğe doğru ilerlerken zihnini aydınlatmasına yarayacak bir düşsel kılavuz metindir.

Carl Gustav Jung bütün zamanların en büyük hekimlerinden ve bu yüzyılın en büyük düşünürlerinden biriydi. Ereği insanlara kendilerini tanımada yardımcı olmaktı; bu bilgiler ve bunların uygulanmasıyla doygun, mutlu bir yaşam sürmeliydiler. Tandığım başka hiç kimsenin sürmediği kadar doygun ve mutlu geçen kendi yaşamının sonunda Jung, kalan gücünü, mesajını şimdiye kadar ulaştırmaya çalıştıklarından daha büyük bir kitleye ulaştırmak için kullanmaya karar verdi. Yapıtını ve yaşamını aynı ay içinde tamamladı. Bu kitap onun geniş okur kitlesine vasiyetidir.

diye yazmaktadır.İlgileneceğinizi düşünerek paylaşmak istedim.

 
 


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
Semboller

Başlatan MASON « 1 2 » Evrensel Masonluk

15 Yanıt
21911 Gösterim
Son Gönderilen: Kasım 25, 2010, 08:02:31 ÖÖ
Gönderen: ceycet
55 Yanıt
47438 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 12, 2009, 07:09:54 ÖS
Gönderen: hewal73
17 Yanıt
20318 Gösterim
Son Gönderilen: Eylül 05, 2009, 02:56:12 ÖS
Gönderen: ADAM
57 Yanıt
24552 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 31, 2010, 03:21:37 ÖÖ
Gönderen: Belial
5 Yanıt
6467 Gösterim
Son Gönderilen: Eylül 14, 2008, 08:59:21 ÖS
Gönderen: Prenses Isabella
8 Yanıt
10718 Gösterim
Son Gönderilen: Ekim 27, 2008, 02:06:13 ÖÖ
Gönderen: Fraternis
12 Yanıt
22015 Gösterim
Son Gönderilen: Ekim 17, 2011, 08:04:42 ÖS
Gönderen: AMON RA
2 Yanıt
7626 Gösterim
Son Gönderilen: Ocak 16, 2010, 12:54:34 ÖS
Gönderen: ADAM
0 Yanıt
6069 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 06, 2011, 11:43:04 ÖS
Gönderen: AQUA