Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Nasil Mason olunur? Mason olmak icin neler gereklidir?  (Okunma sayısı 553768 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 02, 2019, 02:47:23 ös
Yanıtla #660

Ben 20 li yaşlarımı hatırlıyorumda  :D, sabırsız, kendini beğenmiş, bazen sinirli ve sürekli kendini haklı gören bir genç  ;D. Ama sayın ANARCHOSA’nın bu yorumunu gören genç harici arkadaşlarımız kesinlikle üzüntüye ve ya umutsuzluğa kapılmamalı. Olacak olan olur arkadaşlar.

Size abi tavsiyesi olarak şunu diyebilirim; birşeyler ters gittiğinde ve ya hep başkalarını haksız gördüğünüzde önce kendinize bakın. İnsan kendine bakmazsa suçu hep başkasında arar ve ya yanlış kanılara varır. Bizim bu hayattaki amacımızın kendimizi geliştirmek olduğunu da bilin,  bu uğurda gerektiğinde diğer insanların tecrübelerine ve ya bilgilerine de başvurun. İnanın bana her insandan ama istisnasız her insandan birşeyler öğrenebiliriz. Ve hayat boyu öğrenme çabamız olsa ve mümkün olabildiğince öğrensek bile hiç bir zaman tam olamayacağımızı da bilmemiz gerek. Benim imzamda ‘errare humanum est’ yazar, bu da bu yazdığıma inandığımın da bir göstergesi. Hatasız insan yoktur vesselam.

Bana bu yazılı olmayan ama uygulanan yaş sınırının üzerinde olmama rağmen masonluktan teklif gelmeme ihtimali var. Hatta büyük bir ihtimal de gelmeyecek. Ama ben bunu kafama takmıyorum. Burada ortalamanın üzerinde IQ ve EQ’ su olan bilgi küpü insanlarla yazışıp onlardan birşeyler öğrenmek bile benim için yeterli. Varsın teklif gelmesin  :). Gelirse sevinirim, gelmezse de karara kesinlikle saygı duyarım  :).

Siz de böyle düşünürseniz daha mutlu olursunuz.

Sevgiler.
« Son Düzenleme: Ocak 02, 2019, 02:49:30 ös Gönderen: Adonai »
Errare humanum est.
Müzmin öğrenci


Ocak 02, 2019, 02:50:36 ös
Yanıtla #661
 • Yeni Katilimci
 • *
 • İleti: 40
 • Cinsiyet: Bay


... Genç arkadaşlarımızda mesleğe ilgi oldukça fazla gibi...


Sevgili forum okurları,
Kendimce şunu belirtmekte lüzum görüyorum çünkü zamanla forumda vakit geçirdikçe Sayın ANARCHOSA ile aynı gözlemleri paylaşmaktayım. Benim gibi bir çok yeni üye anlamadan ve tam manasıyla araştırmadan hemen son iletiye yönelmekte buda bir çok yanlış anlaşılmalara sebebiyet vermektedir.

Sayın ANARCHOSA'nın benim iletimin hemen üstüne yazmış olduğu iletiye şu açıklamayı yapmak isterim; Bahsedilen 'meslek'i ülkü mabedi inşasında çalışan duvar ustalar olarak anlamak yerinde olacaktır. Aksi halde masonluğun insanlara para/menfaat/iş gibi çıkarlar sağladığı anlaşılabilir ki bu benim araştırmalarım onucunda gördüğüm kadarıyla çok yanlıştır.

Sevgili masonların affına sığınarak onların felsefeleriyle ilgili bir kaç bir şey yazmak istedim. Maalesef Sayın ANARCHOSA gözlemleriden çok haklıdır. Lütfen masonlar, bu felsefeyi en iyi bilip uygulamaya çalışanlar, eksiklerimi ve hatalarımı mazur görüp gerekli düzeltmeleri yaparlarsa çok sevinirim. :)

Sevgilerim, saygılarımla.
Şeyler şeklini sadece mekanda değil, zamanda da bulur.
Öyle mermer bloklar vardır ki, geleceklerinde gömülü heykeller saklıdır içinde.


Ocak 02, 2019, 03:03:49 ös
Yanıtla #662
 • ÖMBL Üyesi
 • Uzman Uye
 • *
 • İleti: 1429
 • Cinsiyet: Bay

Sayın ANARCHOSA'nın benim iletimin hemen üstüne yazmış olduğu iletiye şu açıklamayı yapmak isterim

Yazdıklarımın sizinle ilgisi yoktur. Sizin iletinizin üstüne geldiğini siz söyleyince fark ettim. Olmayacak yerlerden olmayacak mânalar çıkarmayalım. @ işareti ile birine özellikle seslenmeden diğer yazışmaları kimse kendi üzerine alınmamalı, daha doğrusu herkese hitap edildiğinin farkında olmalıyız.

Sevgiler
Alterius non sit qui suus esse potest


Ocak 02, 2019, 03:52:42 ös
Yanıtla #663
 • Yeni Katilimci
 • *
 • İleti: 40
 • Cinsiyet: Bay

Sayın ANARCHOSA'nın benim iletimin hemen üstüne yazmış olduğu iletiye şu açıklamayı yapmak isterim

Yazdıklarımın sizinle ilgisi yoktur. Sizin iletinizin üstüne geldiğini siz söyleyince fark ettim. Olmayacak yerlerden olmayacak mânalar çıkarmayalım. @ işareti ile birine özellikle seslenmeden diğer yazışmaları kimse kendi üzerine alınmamalı, daha doğrusu herkese hitap edildiğinin farkında olmalıyız.

Sevgiler

Beni çok yanlış anlamış olmalısınız ya da ben yanlış ifade ettim Sayın ANARCHOSA. Burada benim bahsettiğim 'iletim' hali hazırda yazılmakta/okunmakta olan iletidir. İletimin üstüne ileti yazılması ise sıra tabanlı matematiksel olarak bakılmalı öncelikle sizin iletiniz daha sonra benim iletim gelmelidir şeklindedir. Karşımızdaki ekranlara baktığımızda ise sizinki benim iletimin üstünde görünmektedir. Kastım buydu. Ne yazık ki ben iletimi yazarken bir başka değerli forum üyesi benden önce iletisini yazıp paylaştığı için dediklerim daha sonra bakılınca manasız olmuştur.
Bunun haricinde yazmış olduklarınıza katılıyorum fakat yanlış anlaşılmara olanak bulunmaması maksadıyla söylemek isterim. İletinizi üstüme alınmadım daha doğrusu üstüme alınmak yerine fikirlerinizden ders çıkartmayı tercih ettim.

Lütfen beni yanlış anlamayınız. Ben size kendimi yanlış ifade etmiş isem benim Türkçemin yetersizliğinden başka bişey değildir. Kusuruma bakmayın.
Sevgilerim, saygılarımla.
Şeyler şeklini sadece mekanda değil, zamanda da bulur.
Öyle mermer bloklar vardır ki, geleceklerinde gömülü heykeller saklıdır içinde.


Ocak 11, 2019, 11:10:38 öö
Yanıtla #664
 • ÖMBL Üyesi
 • Uzman Uye
 • *
 • İleti: 1429
 • Cinsiyet: Bay

Sanırım bu başlık diyeceğim için uygun bir yer.

Son zamanlarda bir gözlemim var. Genç arkadaşlarımızda mesleğe ilgi oldukça fazla gibi. Bunun biraz Holywood yapımları, biraz Youtube videolarındaki uçan kaçan kurgular, birazda yeni çağın verdiklerinin insanı doyurmaması gibi sebeplerle ilgili olduğu söylenebilir. Bu ilgi araştırma ve sorma/sorgulamaya itiyorsa güzel.

Ancak 18-20-22 yaşında genç arkadaşlarımız geçici bir hevesle meslekle ilgileniyor, derhal/hemen/acilen de karşılık alamıyorlarsa mesleğe olan ilgilerini bir ceket gibi çıkartıp atıyorlarsa, bu Masonluğun bazı uygulamalarının ne kadar yerinde olduğunu gösterir.

Masonluk  ADAY olma şartı için bir mason oğlu (KMBL açısından kızı) için 21 yaş dese de onlarda aynı soruşturma ve değerlendirme prosedürüne tabidirler. Hatta onlar için bile genel kabul 30 lu yaşlarına gelmelerini beklemektir. Diğer aday adayları için 30 lu yaşlarında hatta biraz daha ilerisinde olması yazılı olmasa da uygulamada var olan bir kural gibidir.

Düşünülünce bunun sebebi aslında anlaşılır. Ülkemizde bir genç 21 yaşında henüz ya üniversiteyi bitirmemiş ya bitirmek üzeredir. Askerliğini henüz yapmamış, işe girmemiş, işte yerini sağlamlaştırmamış, evlilik ve aile düzenini henüz ya kurmamış ya da oturtmamıştır. Bu dediklerimiz insan hayatının ortalama akışı değerlendirilince 35  yaşına doğru rayına oturur denebilir. Elbette bunun ekstrem örnekleri vardır. Örneğin ben üniversiteye 16 yaşımda girmiş idim! Bir başkası 20 yaşında evlenmiş olabilir! Bir başkasının babası fabrikatör 'Hulusi' beydir, iş derdi hiç olmamıştır.

Dolayısıyla ilgilenenlere zamanı gelmeden beklentilere girmemelerini, hayal kırıklığı yaşamamaları için hatırlatmak isterim. Bu yukarıdaki tarifin dışına zaman zaman çıkılmaya çalışıldığı olur. Babası, amcası, dedesi hatırına gencecik bir fidan tekris olur, kelli felli, koca koca adamların tiyatroları ve konuşmaları ona anlamsız gelir. Bir kaç toplantı sonrasında bir bakarsınız engellerini bildirerek, bir kaç toplantı sonrası bir bakarsınız kimseye haber vermeden toplantılara katılmamaya başlar! En çokta önericileri üzülür, ancak sonuç kaçınılmazdır.

E peki o yaşlara kadar boş boş oturalım mı? Hayır tabi ki denilmek istenen bu değildir. Hazırlığımızı dışarıda da yapabiliriz. Zaten çalışmalarımızı kim için yapıyoruz ki? Kendimiz için değil  mi? Öyleyse bilgiye, ışığa aç birisini hangi kural durdurabilir?

Ancak şunu unutmayalım: Mason olma süreci (Tekrise kadar olan süreçten bahsediyorum) ve hatta mason olduktan sonraki süreçte bazı caydırıcı uygulamalar vardır. Soruşturucular olsun, başka kardeşler olsun adayı vazgeçirmek için değişik numaralarda yapabilirler. Adayın ne kadar direşken olduğu ve kararlılıkta şüphesiz ölçülür. Bunu da hatırlatmadan edemeyeceğim!
Alterius non sit qui suus esse potest


Mart 26, 2019, 06:36:03 ös
Yanıtla #665
 • Yeni Katilimci
 • *
 • İleti: 12
 • Cinsiyet: Bay

Birisini düşünün ki; ailesinde hiç mason olmamasına rağmen hatta ailesi mason olduğunu öğrense onu satanist oldu sanacak derece olumsuz bir kanaate sahip ailenin evladı... Hayatını bir askeri okulda geçirmiş olsa da kalbinin bir yerlerinde sebebini bilmeden mason olma arzusu yatıyor. Sebebi belli bile değil. Nerden ve nasıl başladı bu sevda diye sorulsa gerçekten bilmiyor. Hatta o kadar gönül vermiş ki; mesleki seçimini bile mason sembolüne göre belirlemiş... Ama hayat hep bir engel çıkarmış... Velhasıl kelam, içimdeki karamsarlık o kadar büyük ki; foruma girdiğim zaman bile moralim bozuluyor... Ne zamanı önemli değil de nasıl?


Mart 27, 2019, 12:24:43 ös
Yanıtla #666
 • ÖMBL Üyesi
 • Yeni Katilimci
 • *
 • İleti: 38
 • Cinsiyet: Bay

Masonluk açısından pek çok erdemin öneminden bahsedilir. Bu forumda da bunları bulabilirsiniz. Mesela ketumiyet (sır saklama), tolerans, ölçülü olmak (itidal) vb. Bir değerli erdem de cesur olmaktır. Gerek mason olmak isteyen, gerekse masonluk yolunda yürüyen bir bireyin cesur olması, korkularının, dogmaların üzerine gitmesi beklenir. Cesur olun. Akıllı olun. Bilgiyi doğru amaçla kullanın. "Kapıya vurun, sana açarlar." sözünü anlamaya çalışın. Gizemli konuşmak yerine açık açık yazayım... "kapıya vurmak için ailenizle birlikte gidin, beraber açarsınız kapıyı" gibi bir söz beklemeyin.


Saygılarımla,
- SIC LUCEAT LUX VESTRA


Mart 27, 2019, 04:47:10 ös
Yanıtla #667
 • ÖMBL Üyesi
 • Uzman Uye
 • *
 • İleti: 1429
 • Cinsiyet: Bay

“Masonluğun üzerimde uyandırmış olduğu son derece olumlu izlenim, insani ilkelere sahip olan bu derneğe üye olmak için içimde öteden beri çok derin bir istek uyandırmıştı.”

Bu sözler masonluğa başvurduğu zaman Haydn'ın belirttiği düşünceleri imiş.

Tekris oldu, hem de Mozart'ın sayın locasına!

Sonra ne oldu dersiniz? Haydn bir daha hiçbir loca çalışmasına katılmamış... Pek çok sebebi olduğu söylenir. Yine de benim için ibret verici bir hikayedir.
Alterius non sit qui suus esse potest


Mart 27, 2019, 05:13:53 ös
Yanıtla #668
 • Yeni Katilimci
 • *
 • İleti: 12
 • Cinsiyet: Bay

Masonluk açısından pek çok erdemin öneminden bahsedilir. Bu forumda da bunları bulabilirsiniz. Mesela ketumiyet (sır saklama), tolerans, ölçülü olmak (itidal) vb. Bir değerli erdem de cesur olmaktır. Gerek mason olmak isteyen, gerekse masonluk yolunda yürüyen bir bireyin cesur olması, korkularının, dogmaların üzerine gitmesi beklenir. Cesur olun. Akıllı olun. Bilgiyi doğru amaçla kullanın. "Kapıya vurun, sana açarlar." sözünü anlamaya çalışın. Gizemli konuşmak yerine açık açık yazayım... "kapıya vurmak için ailenizle birlikte gidin, beraber açarsınız kapıyı" gibi bir söz beklemeyin.


Saygılarımla,

Sayın Fëanor un bu değerli yazısına karşılık benden kaynaklı yanlış anlaşılmalar olabilir. Benim düşüncemde benden öncesi için değil ama benden sonrası yani oğlumun da benimle aynı yolda olmasını çok arzularım. Bir korkum yada cesur olamayacağım bir durum yok ama o çalınan kapının ardında bana kapıyı açanlar bana karşı ne kadar cesur olacaklar veya ne kadar güvenecekler o konuyu gerçekten bilmiyorum....


Mart 28, 2019, 08:57:51 öö
Yanıtla #669

Masonluk açısından pek çok erdemin öneminden bahsedilir. Bu forumda da bunları bulabilirsiniz. Mesela ketumiyet (sır saklama), tolerans, ölçülü olmak (itidal) vb. Bir değerli erdem de cesur olmaktır. Gerek mason olmak isteyen, gerekse masonluk yolunda yürüyen bir bireyin cesur olması, korkularının, dogmaların üzerine gitmesi beklenir. Cesur olun. Akıllı olun. Bilgiyi doğru amaçla kullanın. "Kapıya vurun, sana açarlar." sözünü anlamaya çalışın. Gizemli konuşmak yerine açık açık yazayım... "kapıya vurmak için ailenizle birlikte gidin, beraber açarsınız kapıyı" gibi bir söz beklemeyin.


Saygılarımla,

Sayın Fëanor un bu değerli yazısına karşılık benden kaynaklı yanlış anlaşılmalar olabilir. Benim düşüncemde benden öncesi için değil ama benden sonrası yani oğlumun da benimle aynı yolda olmasını çok arzularım. Bir korkum yada cesur olamayacağım bir durum yok ama o çalınan kapının ardında bana kapıyı açanlar bana karşı ne kadar cesur olacaklar veya ne kadar güvenecekler o konuyu gerçekten bilmiyorum....

Sayın Bruno,

Size şöyle bir örnek vererek destek olmaya çalışacağım. Bizzat tanıdığım bir kardeşim, sizin kaygılarınız gibi kaygılar güderek uzun zaman geçirdi.

Kimse tarafından teklif edilmeden, sadece kapıyı çalarak Mason oldu. Tek kriter doğru düzgün ve dürüst olmasıydı.

Ne demiş sevgili Mevlana, “Kapı açılır, sen yeter ki vurmayı bil! Ne zaman, bilmem! Yeter ki o kapıda durmayı bil!”
“Kapı açılır, sen yeter ki vurmayı bil! Ne zaman, bilmem! Yeter ki o kapıda durmayı bil!”


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
22 Yanıt
21722 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 25, 2018, 08:54:51 ös
Gönderen: karahan
8 Yanıt
9650 Gösterim
Son Gönderilen: Temmuz 25, 2017, 09:17:18 ös
Gönderen: Felix Steiner
39 Yanıt
28830 Gösterim
Son Gönderilen: Şubat 25, 2017, 11:19:30 öö
Gönderen: gfeenatre
21 Yanıt
17292 Gösterim
Son Gönderilen: Şubat 03, 2013, 02:11:33 öö
Gönderen: NOSAM33
30 Yanıt
29068 Gösterim
Son Gönderilen: Haziran 06, 2019, 01:15:27 ös
Gönderen: TARIK KÖSEOĞLU
53 Yanıt
25201 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 05, 2017, 08:16:44 ös
Gönderen: ADAM
4 Yanıt
93482 Gösterim
Son Gönderilen: Şubat 28, 2016, 01:27:07 ös
Gönderen: Niko
12 Yanıt
19751 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 14, 2014, 12:56:34 öö
Gönderen: ThomasReid
21 Yanıt
23401 Gösterim
Son Gönderilen: Şubat 25, 2017, 11:20:43 öö
Gönderen: gfeenatre
10 Yanıt
5844 Gösterim
Son Gönderilen: Şubat 22, 2015, 03:13:42 öö
Gönderen: Risus