Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: ÜLKE BAYRAKLARI VE ANLAMLARI  (Okunma sayısı 35233 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 30, 2009, 01:08:10 ös

Türkiye


Osmanlı zamanları ve Kurtuluş savaşında söylenen, şehitlerimizin kanlarının üzerine gökyüzündeki ay ve yıldız vurunca bayrak simgemiz bu oldu anlatımlarının yanında şöyle de bir kaç konu var;

Orta Asya’daki ve İslam’dan önceki Türklerin dini olan şamanizmdeki en büyük tanrı gök tanrı idi ve bunun yansımaları olarak da ay yıldız ve güneş kabul ediliyordu. bu üç öğe ile ilgili olarak Türk tarihi, mitolojileri ve resmi olmayan tarihlerinde bazı olaylara da rastlanmaktadır... Oğuz Han’ın ilk doğan üç çocuğa bu isimleri verdiği, Osman Bey’in rüyasında hilal seklinde ay gördüğü, bunu önemli ve bir işaret kabul edip Osman oğullarının bu hilal'i kullanmasına karar kıldığı vs vs..

ayrıca 10.yüzyıl civarlarında Türklerin İslamiyet’e geçişi sonrasında da , hilalin İslam dinince çok kabul görmüş bir simge olması da etkili olmuştur..
güneş sembolünün ise bazı Osmanlı dönemlerinde sancak ve bayrak içerisinde kullanılmış olduğunu da hatırlamakta fayda var..

Kırmızı’nın ise, tarihi boyunca savaşan Türklerin şehitlerinin kanından alındığını düşünülmektedir


şu andaki bir çok Türk devletinin, kırmızıyı belki olmasa da ay ve yıldızı kullandığı malumdur..

son iki cümleyi tamamlayan bir iddia da Türkler ana yönleri belirlemek için renkleri kullanırlarmış;

kuzey=siyah, güney=beyaz, doğu=gök mavisi, bati=kırmızı seklinde..

belki de en batıdaki Türk uygarlığı biz olduğumuz için zemin kırmızı olmuştur.. kim bilir..

KKTC

Ortadaki ayyıldız türklüğü,üstteki bar türkiye yi,alttaki bar kktc yi simgeler.ayrıca iki ülkenin görünüşte ayrı ama özde aynı olduğunu belirtmek için türk bayrağının aynı renkleri zemin ve obje renkleri değiştirilerek kullanılmıştır.

ALMANYA


Renklerindeki siyah sarı ve kırmızıyı Napolyon zamanındaki savaşlarda Alman askerlerinin kullandığı üniforma renklerinden alındığı söylenir.
Dizayn olarak 1831 yılında ilk olarak düşünülmüş ve ardından 1919 yılında imparatorluktan cumhuriyete geçişte resmi olarak kabul edilmiştir.1949 yılında Doğu ve Batı Almanya ikiye olarak ayrılınca bayraklarda değişiklikler olmuş olmasına rağmen 1990 yılında tekrar ilk orijinal haline dönmüştür.

FRANSA

Renklerindeki mavinin özgürlüğü, beyazın eşitliği, kırmızının ise birliği temsil ettiği söylenmekle birlikte orijinal olarak mavi-kırmızının, Paris'in renkleri olduğu ve beyazın da Bourbon Sarayı'nı temsil ettiği belirtilmektedir.
İTALYA


Şu anda kullanılan dikey yeşil beyaz ve kırmızı renkleri ilk olarak Napolyon tasarlamıştır.Yeşil renk, Napolyon'un en sevdiği renkmiş.
hatta derler ki, o yillardaki lombarda lejyonu'nun renkleriymis bunlar..

1796'da bu renkler yatay şeklindeymiş, 1798'de dikey hale getirilmişler, 1814 yilinda Napolyon'un çöküşü ile bu bayrak kullanılmamaya başlanmış olsa da 1861 senesinde yeni krallık ile birlikte tekrar kullanılmaya başlanmış.


Bir güzel söz söyleme sanati varsa;birde güzel dinleme ve anlama sanati vardir..


Nisan 30, 2009, 01:26:46 ös
Yanıtla #1

YUNANISTAN


Mavi rengi, deniz ve gök renginden alıyor.Rüzgarlı bir havada bayraklarına baktıkları zaman Ege Denizi'nin dalgalanmasını hissediyorlarmış.Yatay 9 çizgiyse, Osmanlı İmparatorluğu zamanında, Osmanlılar'dan istedikleri 9 isteğe bağlıyorlar.
Sol üst köşedeki haç işaretiyse Ortodoks kilisesini ve bu Ortodoks kilisesinin Yunan milleti üzerindeki etkinliğini ifade ediyormuş.


NEPAL

Zemindeki kırmızı, ulusal çiçekleri olan Rhododendron'in rengiymiş
bayrağın sınırlarını çizen mavi ise barışı temsil ediyormuş.
Üst üçgen içindeki yukarı bakan hilal; tek hükümdar ve sarayı temsil ederken, alt üçgen içindeki 12 köşeli güneş ise Rana hanedanını temsil ediyor.

BELÇİKA

Dikine atılmış siyah, sarı ve kırmızı bölümler, orijin olarak alınmış olan altın sarısı rengindeki "Brabant" dedikleri aslanın, siyah kalkanı ve kırmızı dilinden gelmiş.
Bu bayrak ilk olarak 1792 yılında Avusturya'dan kazandıkları özgürlük zamanlarında kullanılmaya başlanmış

HOLLANDA


Yatay şekildeki kırmızı, beyaz ve mavi renklerden ilk önceleri kırmızı yerine portakal rengi olarak kullanılmış.17. yüzyılın ortalarında portakal rengin yerine kırmızı kullanılmaya başlanmış.
Portakal renginden kırmızıya geçişin tam hikayesi bilinmemekle birlikte iki teori var :
1 - O zamanlarda portakal rengi boyanın üretim zorluğu ve zaten üretilen boyanın gölgesiyle birlikte bayrak üzerinde kırmızı gibi görünüyor olması
2- Portakal Hanedanı'nın etkisi ve popülaritesinin iyice azalmış olması.

İSPANYA


Bayrakta yatay olarak kullanılmış olan sarı ve kırmızı renkler zamanın Castilya ve Aragon güçlerinin renkleriymiş.1927'de ise bayrak son halini almış.Ortadaki armaysa kraliyet arması olarak belirtiliyor.

PORTEKİZ


Bayraktaki yeşil rengi Portekiz'in kralı olan Kral Henry'nin sevdiği renkmiş.Kırmızıysa devrim anlamında kullanılmış.
İki rengin tam ortasındaki armaysa, altta o zamanın ilkel navigasyon aleti olan "armillery" ve onun üzerinde de geleneksel Portekiz kalkanı varmış.
Bir güzel söz söyleme sanati varsa;birde güzel dinleme ve anlama sanati vardir..


Nisan 30, 2009, 01:40:53 ös
Yanıtla #2

ARJANTİN

Şu andaki açık mavi/beyaz kombinasyonlarını ilk olarak özgürlük hareketinin lideri Manuel Belgrano kullanmış.Rosario Savaşı'nda bu renkler ilk defa görünmüş, denen odur ki, savaş esnasında mavi gökyüzü üzerinde beyaz bulutlar ve pırıl pırıl bir Mayıs güneşi varmış ve bayrağın anlamı oradan geliyormuş.


Afganistan'ın ulusal bayrağı 2002 - 2004 yılı arasında Afganistan'ı yöneten geçici hükûmet tarafından tasarlanmıştır. 1930 - 1973 yılları arasında monarşi ile yönetilen dönemde kullanılan bayrağa oldukça benzeyen bayrağın eski tasarımdan farkı ortada bulunan amblemin üst kısmında bulunan şahadet yazısıdır. Bugün kullanımda olan bayrak 4 Ocak 2004 tarihinde kullanıma girmiştir.
Afganistanın eski bayrağı: Üç eşit genişlikte yatay şeritten oluşur. En üstte yeşil, ortada beyaz, altta siyah renkleri olan bayrağın ortasında Afganistan'ın, ortasında mihrabı Mekke'ye dönük bir cami tasviri bulunan klâsik armasıdır.



Cezayir bayrağı, zemini ortadan ikiye bölen iki dikey şerit ve bayrağın tam ortasında kalacak şekilde yerleştirilmiş bir hilâl ve yıldızdan oluşur.
Cezayir'in bugün kullanımda olan bayrağı 3 Haziran 1962 yılındaki yasa ile kabul edilmiştir. Bayrağın ana şekillerinin kökeni 19. yüzyıla dayanır. Hilâl ve yıldızın eklenmesi Osmanlı Devleti'ne bağlı özerk bir eyâlet iken olmuştur.
Cezayir bayrağının ortadan ikiye bölünmüş bayrağındaki, bakan kişinin sağında kalan beyaz bölümü barışı, solda kalan yeşil kısım ise Cezayir askerlerinin Cezayir Bağımsızlık Savaşı için yaptıkları mücadeleler sırasında döktükleri 'şehit' kanlarını temsil eder.
Cezayir'in donanma bayrakları ise ulusal bayraktan biraz değişiktir. Sol kısımda, yeşil zeminin sol üst köşesinde iki küçük çapraz çapa bulunur.



Bulgaristan Bayrağı, sırayla beyaz, yeşil ve kırmızı renkli üç eşit kalınlıkta çizgiden oluşur. Bulgaristan Cumhuriyeti'nin resmi bayrağıdır.
Beyaz barışı, yeşil Bulgaristan topraklarının verimliliğini, kırmızı da insanlarının cesaretini temsil eder.
İlk halinde, 19. yüzyıldaki Panislavizm etkisiyle panislavik renkler kullanılmıştı. Ortadaki şerit mavi renkte idi ve bayrak Rusya bayrağına benzemekteydi. 1878'de Osmanlı Devleti'nde özerkliğini kazandıktan sonra, ülkenin bir tarım ülkesi olarak öne çıkmasını temsilen orta şerit yeşil olarak değiştirildi.
1989'da, eskiden bayrağın üst köşesinde bulunan devlet nişanı kaldırıldı. Nişanda, şahlanmış bir arslan, iki tarafında başaklar, beş köşeli bir yıldız, ve ilk Bulgar Prensliğinin ilan edildiği yıl olan 681 yazısı ile Komünist Parti'nin iktidara geldiği yıl olan 1944 yazısı bulunuyordu.



Çek Cumhuriyeti'nin bayrağı, eski Çekoslovakya bayrağının aynısıdır. Çekoslovakya'nın dağılışı sonrası Slovakya kendine yeni bir bayrak uyarlarken, Çek Cumhuriyeti tarihî bağlardan dolayı bu bayrağı korumuştur.
Bayrağın ana renklerini oluşturan kırmızı ve beyaz çok eski ulusal ve Bohemya bayrağında yer alan renklerdir. Uzun yıllar böyle kullanılan bayrağa hem Polonya bayrağı ile aynı özellikleri taşıması hem de Avusturya bayrağı ile aynı renklerde olması nedeni ile mavi bir kısım eklenme yoluna gidilmiştir. Bu fikri kimin gerçekleştirdği hakkında kesin bir bilgi yoksa da birçok araştımacı Jaroslav Kursa (1875 – 1950) adı üzerinde fikir birliğine varır.
Çekoslovakya'nın bu yeni bayrağı 30 Mart 1920 yılında Çekoslovakya Millet Meclisi'nde (ČSR) onaylanarak resmî bayrak hâline getirilir. Bu zamandan başlayarak - II. Dünya Savaşı işgâl yılları hâriç- üç renkli Çekoslovak bayrağı kullanılmaktadır.


Bir güzel söz söyleme sanati varsa;birde güzel dinleme ve anlama sanati vardir..


Nisan 30, 2009, 01:50:05 ös
Yanıtla #3


Filistin Bayrağı, ilk olarak Şerif Hüseyin tarafından 1916'daki Osmanlı Devleti'ne karşı yapılan Arap ayaklanmasının sembolü olarak tasarlandı. Ardından 1964 yılında bayrak Filistin Kurtuluş Örgütü tarafından Filistin halkının bayrağı olarak ilan edildi ve 15 Kasım 1988 yılında da yine Filistin Kurtuluş Örgütü tarafından Filistin Ülkesi'nin bayrağı olarak ilan edildi.
Bayrak üç eşit boyutta şeritten oluşur. Bunu soldan en uç noktası bayrağı ortalayacak şekilde duran bir ikizkenar üçgen tamamlar. Bayrak Batı Sahra ve Ürdün'ün bayraklarına çok benzer.


GÜNEY KORE

Güney Kore Cumhuriyeti'nin ulusal bayrağı Tegıki Çosan krallığı döneminde benimsenmiştir. Adını eşit olarak ve kusursuz bir dengeyle ikiye bölünmüş olan ortasındaki tegık çemberinden alır. Bu simge birbirine karşıt olan ama kusursuz bir uyum ve denge oluşturan evrensel güçlerin simgesi iki zıt öğeden oluşur: yin ve yang. Üstteki kırmızı bölüm yang'ı alttaki mavi bölüm yin'i simgeler.

Bayrağın dört köşesindeki üçlü çizgiler karşıtlık ve uyumu anlatır. Sol üst köşedeki üç kesiksiz çizgi cennet ve gökyüzünü, sağ üst köşdeki iki kesikli çizgi arasındaki kesiksiz çizgi yeryüzünü, sol alt köşedeki iki kesiksiz çizgi arasındaki kesikli çizgi ateşi, sağ alt köşedeki kesikli çizgiler ise suyu temsil eder. Bayrağın beyaz fonu, Kore halkının katıksız arılığını ve barışsever kişiliğini anlatır.

Bayrağın bütünü, Kore halkının evrenle uyum içinde yaşama ülküsünü simgeler.


ÇİN HALK CUMHURİYETİ


Şu anda kullanılan bayrak komünist devrimle beraber ortaya çıkmış.Kırmızı zemin komünist devrimi, soldaki büyük sarı yıldız komünizmi,etrafindaki küçük sarı yıldızlar; köylüyü, işçiyi, şehir halkı, burjuvaziyi ve yurtsever kapitalistleri ifade ediyormuş.


KANADA


Anlasildigina gore, bizim istiklal marsimiz icin acilan yarismaya benzer bir yarisma kanada'da bayrak icin acilmis.. 2600 talipli basvurmus.. sene 1965'ler civari..

bundan once, ingiliz milletler toplulugunun agirlikli hissedildigi, sol ust kosede union jack olan kirmizi zeminli bir bayrak kullanilmis..

1534-1763 yillarinda ise fransiz etkisinin altina girmesiyle birlikte gok mavisi uzerine beyaz hac kullanilmis.. bu bayrak su anda quebec bolgesinin bayragi olarak kullanilmaya devam ediliyor.. hatirlatmak gerekirse quebec hala fransizca konusmakta hatta kanada'dan bagimsizlik icin ugrasmaktadir..

1965'de ise, kanada'da cok goruldugunden olsa gerek, akcaagac yapragi kullanilmis, su anda gordugumuz yaprak.. kirmizi beyaz'in gelme nedeni olarak da, ingiliz milletler toplulugunun etkisi altinda kaldigi yillarda, kraliyet askeri akademisinin sancagi bu renkte imis..


BOTSVANA

Açık mavi renk, suyu ve hayatı temsil ederken ortadaki siyah şerit ve kenarlarındaki ince beyaz şeritler ise halkın uyumunu ifade ediyormuş.
Bir güzel söz söyleme sanati varsa;birde güzel dinleme ve anlama sanati vardir..


Nisan 30, 2009, 02:02:42 ös
Yanıtla #4

BAHREYN

Beyaz Bölümün kırmızı tarafın içine giren her bir çıkıntısı İslâm'ın beş şartından birini simgeler. Zemin rengi kırmızı, tarih boyunca İran liman kentlerinin geleneksel rengi olmuştur.

GÜNEY KIBRIS RUM KESİMİ

Bayrak Kıbrıslı Türk ressam İsmet Güney tarafından çizildi. Barışı simgeleyen beyaz zemin üzerine Kıbrıs adasının haritası, antik çağlardan beri işletilen ve adaya adını veren bakır madenlerini simgeleyen sarı renkle temsil edilmiştir. Haritanın altında yine barışı temsil eden ve adada bol bulunan bir bitki iki tane zeytin dalı bulunur.

LÜBNAN

Lübnan bayrağının sahip olduğu renklerin farklı anlamları vardır. Kırmızı renk ülkenin bağımsızlığı için akmış insanların kanlarını temsil ederken beyaz renk barışı ve Lübnan'ın dağlarında bulunan karı temsil eder. Bayrağın ortasında bulunan sedir ağacı tasviri ebediyeti ve istikrarı simgeler.

GÜRCİSTAN

Beş haçlı bayrak tasarımının geçmişi 14. yy'a kadar dayanır. Bu dönemde Gürcistan beyaz zemin üzerine kırmızı St George haçını kullanmaktadır. Giorgi V. döneminde, Moğol saldırılarının savuşturulması ve ülkede birçok manastır ve kilise yapılmasının ardından Gürcüler'in dindarlığını temsilen dört küçük haç daha bayrağa eklenmiştir.
Bir güzel söz söyleme sanati varsa;birde güzel dinleme ve anlama sanati vardir..


Nisan 30, 2009, 02:09:17 ös
Yanıtla #5

JAPONYA

Beyaz renk dürüstlük ve saflığı , kırmızı daire ülkeden doğan güneşi ifade eder.Efsaneye göre bir budist rahip, güneş tanrıçası Amaterasu' nun soyundan geldiğine inanılan Japon hükümdarına bir güneş diski vermiş, o gün bugündür de bu kızıl güneş simgesini bayraklarında kullanıyorlarmış.

BHUTAN

Bayrağın ortasındaki Ejderha 1200'lü yıllardan beri ülkede kullanılan bir simgedir ve "Druk" ismiyle çağrılır. Ejderhanın beyaz rengi ise saflığı simgelemektedir. Sarı rengin anlamı ülkenin laik yönetimidir. Turuncu renk ise ejderha tapınakları ile budist inancı temsil eder. Ejderha'nın dört ayağında da taşıdığı değerli taşlar ise refahı simgeler.Ayrıca bayrağında ejder kullanan iki ülkeden biridir.(diğeri Galler ülkesi)

LAOS

Kırmızı renk ülkenin bağımsızlığı için verilmiş mücadelede akan kanları, mavi ülkenin zenginliğini, beyaz renkli çember ise ayı ve komünist yönetimi temsil eder.

HİNDİSTAN

Turuncu cesareti ve fedakarlığı, beyaz barış ve dürüstlüğü, yeşil kahramanlık ve sadakati temsil eder. Bayrağın ortasındaki yuvarlak simge ise Budizm inancındaki Çakra'dır.
Bir güzel söz söyleme sanati varsa;birde güzel dinleme ve anlama sanati vardir..


Nisan 30, 2009, 02:15:56 ös
Yanıtla #6

BİRLEŞİK ARAP EMİRLİKLERİ

Arap birleşmeciliğinin simgesel renkleri olan kırmızı, yeşil, beyaz ve siyah bu bayrakta da bulunur.Yeşil bereketi,beyaz ülkenin tarafsızlığını, siyah ülke sınırları içindeki yer altı kaynaklarını ifade eder.

UMMAN


Umman'ın ulusal bayrağı, yukarıdan aşağıya sırası ile beyaz, kırmızı ve yeşil üç yatay çizgiden oluşur. Bayrağın sol yanında dikey kırmızı bir sütun daha vardır ve bunun en üst kısmında Umman'ın ulusal arması bulunur. Beyaz renk barışı ve gönenci, kırmızı renk ülkeye gelen yabancıları yurtlarından atmak için mücadele ederken hayatlarını kaybetmiş askerlerin kanlarını, yeşil ise bereketi temsil eder.


KAMBOÇYA


İçindeki şekil Ankgor Tapınağı benzeri Kamboçya devletinin armasıdır


MISIR

Bayraktaki kırmızı,beyaz ve siyah renkleri Arap halkını ifade eder.Ortadaki amblem(altın kartal) ise Selahaddin Eyyubi'nin simgesidir.
Bir güzel söz söyleme sanati varsa;birde güzel dinleme ve anlama sanati vardir..


Nisan 30, 2009, 02:22:16 ös
Yanıtla #7

MALDİVLER

Bayrağın ana rengi olan kırmızı ulusun geçmişteki, bugünkü ve gelecekteki kahramanlarını temsil eder. Kırmızı bölümün içinde bulunan yeşil dikdörtgen ülkede bulunan sayısız hindistan cevizi ağacını ve adayı beyaz hilâl ise İslâm inancını simgeler. Tüm dünyada Maldivler'i simgeleyen en yaygın öge ve Maldivler'in resmî bayrağıdır.

MOĞOLİSTAN

Solda ateşi temsil eden Moğollar'ın ulusal amblemi olan "Soyombo" bulunur.

MYANMAR


14 yıldız ülkenin 14 bölgesini simgeler. Dişli çark endüstriyi, çarkın içindeki pirinç başağı ise tarımsal faaliyetleri sembolize eder.

Kırmızı cesaret ve kararlılığı, beyaz saflık ve erdemi, mavi ise barış ve dürüstlüğü simgeler.
Bir güzel söz söyleme sanati varsa;birde güzel dinleme ve anlama sanati vardir..


Nisan 30, 2009, 02:39:48 ös
Yanıtla #8
  • Aktif Uye
  • ***
  • İleti: 886
  • Cinsiyet: Bay

Tarihçi Franz Babinger e göre Ay yıldız ı Fatih Sultan Mehmet zamanında kullanmaya başlamış Osmanlı.

Fatih Sultan Mehmet Hristiyanlara özerklik vermişti, partiklik makamını osmanlı müessesi olarak kurdurmuştu.
yahudilere özel mahalleler vermişti. Zaten müslümanlık Osmanlı da aşikar....

Amaç bütün din ve kültürleri Osmanlı devleti ve hükümdarı kontolü altına almaktı.
Başkent istanbul..
Dinlerüstü devlet projesine uygun olarak bayrağı değiştirdi ve Ay-yıldız yaptı.
Ay islamı, yıldız ise diğer dinleri temsil ediyordu.


Mayıs 04, 2009, 10:09:10 öö
Yanıtla #9

KUVEYT

Beyaz İslam uğruna ölen şehitleri, siyah savaş meydanlarını, yeşil ülkenin çayırlarını, kırmızı ise düşman kanlarıyla bolca sulanmış Kuveyt topraklarını anlatır.

FİLİPİNLER

Sarı güneş 1897'de bağımsız olan ülkedeki yeni dönemi vurgularken, sekiz kolu ise bağımsızlık savaşında önemli rol oynayan sekiz bölgeyi simgeler. Üç yıldız ise ülkenin üç coğrafi bölgesini simgeler: Luzon, Visayas ve Mindanao.

Kırmızı renk cesareti, mavi renk ise ülkenin yüksek ideallerini, beyaz renk ise barışı simgeler.


KUZEY KORE

Beyaz çember içindeki kırmızı yıldız komünizmin sembolüdür. Japon İmparatorluğu'ndan bağımsızlığın alınması ile Güney Kore bayrağında da bulunan Taoizm'in sembolü Taeguk yuvarlağının üzerine esinlenme ile yapılmışsa da zamanla bu şeklini almıştır.Bayrağın zeminindeki kırmızı renk devrimci vatanseverliği, mavi renkli şeritler ise bağımsızlık için çarpışma arzusunu simgeler.

YEMEN


Bayraktaki renkler Mısır, Suriye ve Irak bayraklarında da olduğu gibi Pan-Arabizm'i temsil eden renklerdir. Bayraktaki renklerin simgesel anlamlarına göre, kırmızı ülkenin uğruna dökülmüş olan şehit kanlarını, beyaz aydınlık bir istikbali, siyah ise karanlık geçmişi sembolize eder.
Bir güzel söz söyleme sanati varsa;birde güzel dinleme ve anlama sanati vardir..


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
26 Yanıt
11793 Gösterim
Son Gönderilen: Aralık 10, 2008, 05:04:37 ös
Gönderen: tc_boran
10 Yanıt
6027 Gösterim
Son Gönderilen: Haziran 08, 2008, 01:28:39 öö
Gönderen: asoraman
2 Yanıt
9834 Gösterim
Son Gönderilen: Ağustos 15, 2009, 09:24:08 ös
Gönderen: hiram
2 Yanıt
5998 Gösterim
Son Gönderilen: Şubat 02, 2010, 11:54:04 öö
Gönderen: amurdad
32 Yanıt
23428 Gösterim
Son Gönderilen: Eylül 18, 2011, 02:14:43 öö
Gönderen: Mozart
2 Yanıt
2433 Gösterim
Son Gönderilen: Şubat 23, 2013, 01:28:51 ös
Gönderen: karahan
9 Yanıt
5292 Gösterim
Son Gönderilen: Aralık 13, 2013, 04:43:55 öö
Gönderen: ADAM
8 Yanıt
2973 Gösterim
Son Gönderilen: Kasım 06, 2014, 02:59:53 ös
Gönderen: sintra
11 Yanıt
4845 Gösterim
Son Gönderilen: Aralık 22, 2014, 11:39:06 öö
Gönderen: mbulut
2 Yanıt
1795 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 09, 2015, 07:10:40 ös
Gönderen: ARARAT