Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Roni Margulies: "Düşün ulan artık yakamızdan!"  (Okunma sayısı 3186 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Haziran 19, 2010, 06:52:00 ös
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 269
 • Cinsiyet: Bay

Bence 'sonuna kadar haklı' bir yazı...


"Bir kadın gördüm geçen haftasonu. Hava çok sıcaktı, askılı bir elbise giymiş.  Omzunda bir dövme vardı. Soldan sağa yukarı doğru hafif eğimli, elyazısıyla, “K. Atatürk”!

İmzayı omzuna kazıtmış yahu!

“Gördünüz mü? Kadın kafayı yemiş galiba!” diye arkadaşlarıma doğru seğirttim. Beklediğim tepkiyi alamadım. “Ne var ki oğlum bunda?” dediler. İzmir’deydik. Alışmışlardı belli ki.

Adamın portresinin, isminin ve anlamlı anlamsız sözlerinin yere göğe yazılmasını anlamak mümkün. Bunu devlet yapıyor ve yaptırıyor. Ama genç bir kadının imzayı kendi vücuduna nakşettirmesi ne demek yahu! Bir devletin resmî politikası, o devletin görevlisi olmayan bir kişi tarafından nasıl bu kadar benimsenebilir?

Bunları  düşünürken, kafamda laf lafı açtı, tabiri caizse.

Omuza imza çakmaktan daha da gülüncü, imzayı çaktıran kadının kendisini solcu ve aydın sanması olabilir ancak. Ve öyle düşündüğünden hiç kuşkum yok.

CHP niye Türkiye’nin “sol” partisidir?

Kemalistler niye kendilerini solcu olarak düşünür?

Ulusalcıların yaptığı her şey milliyetçilik ve ırkçılıkken, niye solcu olduklarını zannederler?

Milliyetçilik dünyanın her yerinde var. Solculuk da, evelallah, her yerde mevcut. Ama her yerde, vallahi de billahi de dünyanın her yerinde biri başka şeydir, diğeri başka. Hatta farklı şeyler olmalarının ötesinde, birbirlerine karşıt ve düşman şeylerdir.

Çok doğal. Üç yaşında bir çocuğun anlayabileceği şekilde söylersek, solcular “insan” sever, milliyetçiler “Türk insanı” sever; solcular tüm insanların eşit olduğunu düşünür, milliyetçiler Türk insanının diğerlerinden daha eşit olduğuna inanır.

Ve en önemlisi (ama bunu anlamak için üç yaşını biraz geçmiş olup omuzda imza taşımıyor olmak gerek), solcular devletle itişir, milliyetçiler her koşulda kendi devletini gözetir, güçlenmesini ister.

Kendi mevcut devletinin güçlenmesini isteyenlere hiçbir yerde “solcu”  denmez. Sağcı denir, muhafazakâr denir, faşist denir; ama solcu denmez.

Bizdeyse, devletin çeşitli kurumlarını, silahlı kuvvetleri, yargıyı, Ergenekon’u destekleyenler, Türk devletinin ilelebet payidar olacağına inananlar, Türklerin Kürtlerden üstün olduğunu ve başörtüsüzün başörtülüden makbul olduğunu düşünenler kendilerini solcu zanneder.

Niye yahu?

Kuvvet komutanından İzmirli genç kıza, Ergenekoncusundan Ergenekon’un avukatına, Doğu Perinçek’ten Kemal Kılıçdaroğlu’ya, İlhan Selçuk’tan Mustafa Balbay’a, nedir bu devlet savunucularının “solcu” sayılmasını sağlayan ortak yan?

Yüzyılların “solcusu” Mümtaz Soysal, “solcu” Cumhuriyet gazetesinde bir ipucu verdi bana.

Ilısu Barajı  projesi “doğa, kültür ve yerleşimle ilgili uluslararası  standartları sağlamadığı” ve “Dicle Vadisi’yle Hasankeyf UNESCO’nun dünya mirası kriterlerinin onda dokuzunu karşıladığı bilinen tek alan olduğu için”, Boğaziçi Üniversitesi’nden 111 kişi projeden vazgeçilmesi için bir çağrı yayınlamış.

“Zannedersiniz ki, o baraj yapılırsa insanlık mahvolacak” diyor Soysal. Çok sinirlenmiş.

Dese ki, “Baraj projesi doğaya, o bölgede yaşayanlara ve tarihsel mirasa zarar vermiyor, Boğaziçililer yanılıyor”, anlayışla karşılanabilir, tartışılabilir. Ama hiç böyle bir iddiası yok.

“İnsanlarımız.. Türkiye üzerine oynanan büyük oyunlardan.. habersiz midirler ki, böylesine sinsi ve haince kampanyalara pikniğe gider gibi cümbür cemaat katılıvermektedirler?” diyor. Daha önemlisi, diyor, “Baraj yapmak, Türkiye’nin o köşesini de sahiplenmek ve başkalarının aynı köşeye ilişkin hesaplarını boşa çıkarmaktır.”

Sinsi hainler kim? Kürtler, Amerika, Avrupa, bütün dünya. Hain dünyanın hesaplarını kim boşa çıkaracak? Türkiye devleti.

Doğaymış, insanmış, insanlık mirasıymış, kimin umurunda?

Bu mudur be antiemperyalizm? Kürtlere, Amerika’ya ve dünyaya meydan okuyacağım diye, kendi topraklarını ve insanını mahvetmek, kendi devletini yüceltmek midir antiemperyalizm?

Düşün ulan artık yakamızdan! “Ulusalcı”, “yurtsever” filan gibi anlamsız kandırmacalara başvurmadan, göğsünüzü gere gere “Milliyetçiyim!” deyin; siz de rahat edersiniz, biz de."

http://www.taraf.com.tr/roni-margulies/makale-k-ataturk-un-dekoratif-imzasi.htm

Roni Margulies için:
http://tr.wikipedia.org/wiki/Roni_Margulies
Çöl Bilgesi


Haziran 19, 2010, 08:29:54 ös
Yanıtla #1

Bir kadının omzuna K.Atatürk dövmesi yaptırması, ancak Atatürk'ü sevdiğini gösterir.

Roni Marguiles, durumu çelişkili göstermek için o kadını "solcu" olarak tanımlıyor.

Gerçekten de solculuk ile Kemalizm uyuşmaz. Fakat belki de zaten o kadın solcu değil, milliyetçi. Dolayısıyla ortada bir sorun kalmıyor. Eğer solcuyum diyorsa evet Marguiles haklıdır. Fakat yazıda , o kadını çelişkili gösterme ihtiyacı içinde Atatürk sevgisinin suistimali de kokmuyor değil

Ilısu barajı hakkında;

Tüm sosyalistler, sosyalizm gereği paranoyak olmalıdır. Zira Marguiles'in devletle her durumda çatışan solcu örneğinde de bu vardır; devletin daima kapitalistlerin egemenliğinde olduğu faraziyesine dayanır bu. Sosyalist olduğu için aynı paranoya kendisinde de var örtük olarak fakat farkında değil.
Karanlıklar prensi bir beyefendidir. W.Shakespeare


Haziran 19, 2010, 11:17:51 ös
Yanıtla #2

Öncelikle herkesin dilediği şeyi beğenmekte özgür olduğunu belirterek yazıya giriş yapayım.

Ancak yazıyı yazan şahsın bilgi eksiklikleri ve kendini "sol ve solculuk" konusunda "bilirkişi" sayması o kadar talihsizce ki yazmadan edemedim.

popperist adlı arkadaşımızın ilham aldığı Karl Popper; "istediğimiz teoriyi doğrulamaksa, doğrulayıcı kanıtlar bulmakta bir güçlük yoktur." der.
Yukarıdaki yazıyı yazan zat-ı muhterem basit mantığı ile örneğin annesine tecavüz eden bir sapığın elinde Nutuk olmasından yola çıkarak tüm Kemalist'leri tecavüzcü zannedebilir. Ya da bizler insanların herhangi ortak özelliklerini baz alarak her birini tek bir kategoriye koyabiliriz.Hatta ve hatta kendi kafamıza göre dilediğimiz kişiye dilediğimiz adı verip onu dilediğimiz gibi kalıba sokabiliriz.

Ülkemizde tarikat şeyhinin cinsel organını öpenler, Atatürk imzasını vücuduna kazıtanlar vs. vardır. Ama akil olduğunu iddia eden hiç kimse diyemez ki "tüm Müslümanlar ...'dır" , ya da "tüm Atatürkçüler/Atatürkseverler vs.  ...dır." .

Kaldı ki mevzu bahis kadının Kemalist olup olmadığını dövmeden saptamak hangi aklın ya da hangi mantığın ürünüdür ?

Ahmet Taner Kışlalı "Kemalist İdeoloji" adlı makalesinde (ki bu sayfayı okuyan herkes bence bir göz atsın) der ki :
" İdeolojiler, toplumsal gereksinmeleri karşılayan, o gereksinmeleri duyan kesimlerce benimsenmiş, kendi içlerinde tutarlı inanç sistemleridir. Sağcı ideolojiler daha çok duygulara, solcu ideolojiler ise akla seslenirler. Kemalizm de, akla ve insancıl değerlere dayalı, "çağdaş" bir toplum özlemine yanıt veren, geri kalmışlıktan kurtulma istencini yansıtan bir ideolojidir. "
Şimdi buna karşı çıkmak için gerçekten çok sağlam bir temele sahip olmak gerekmektedir. Bu dayandığınız temeli açıklamak için de fonsiyonel bir zekanız olmalıdır. Ben Ahmet Taner Kışlalı ile yukarıdaki bu zatı muhteremi kıyaslama hatasına düşmem elbette, ki değer yargıları ve derinlik ortada, o yüzden "sol ve solculuk" konusunda da Ahmet Taner Kışlalı'yı baz almak mantıklı olur.

Sonuç olarak soğuk savaşın son buz kırıkları olan bu amcalar, köşelerini ve köşelerinden kazandıkları ile oturdukları köşklerini kaybetmemek adına bol keseden sallamaktadırlar. Acaba Türkiye'de kaç Kemalist İktidar olmuştur diye düşünmek yerine işin kolayı olan -80 yıllık Kemalist Rejim- diyerek başımıza gelen tüm musibetlerin nedenini Kemalizm'de dolayısı ile Mustafa Kemal'de görürler. Bu amcaları görmek, duymak zor da değildir hemen her günlük gazetede, her tv programında çıkarlar ve tornadan çıkmış gibi aynı lafları söylerler. Tıpkı sözde Atatürkçü/Kemalist olduğunu iddia edip "laiklik ve cumhuriyet" sözcüklerinden başka bir şey söyleyemeyenler gibi ...

Tüm bunlara dayanarak acaba bu yazı ne kadar haklı ? ne kadar mantıklı ? ben okuyanların izanına bırakıyorum.

Saygılarımla
Bilgi , en kutsal güçtür !


Kasım 26, 2015, 02:39:45 ös
Yanıtla #3
 • Seyirci
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 426
 • Cinsiyet: Bay

       Bu tür olguların en temel nedeni, BİR TARAF OLAMAYANIN bu ülkede BERTARAF OLMASI.
 ATA mızın, İslamiyeti yani Dinin hurafelerini ayıklayıp, en saf halinde halkın öğrenisine sunması gibi.
Bizim bidiğimiz, bütün kavramların(milliyetcilik, sağcılık, kemalizim vb vb) yeniden masaya yatırılıp, en saf haline döndürülmesi gerek.Bu kutuplaşmalar ve düşmanlıklar sadece aramızda kalmayıp dalga, dalga yeni nesillere enjekte oluyor.
Nefretimiz, arkamızdan kültürümüze entegre oluyor.

    Bizim artık günah cıkarma zamanımız geldi, ve buna hala direniyoruz
Yeni Sağ olarak yükselen parti,80 küsür yıllık malzemesiyle elbette ana Solu köşeye sıkıştırır.
Cünkü Cumhuriyetin gecen yıllarındaki bütün sorunlarını ,ana sola yıkabiliyor bir şekilde.
İroniktirki ülkeyi çoğunlukla Sağ partiler yönetmiştir.yeni sağ, libarel tavrının yanında, masaya
islamıda sofraya sunarak, tartışılır bir strateji uyguluyor, Sol görüş ise tamamen
İçine sızılmış vaziyette, ve  kukla hale getirilmiş.

Kısaca ATAmızın, Din e uyguladığı saflaştırma ve halka sunma politikası.
Şu an bildiğimiz bütün olgulara uygulanmalı.Düşmanlıkları cocuklarımıza taşımayalım.
At izinin it izine karışmasına artık izin vermiyelim.


« Son Düzenleme: Kasım 26, 2015, 02:42:20 ös Gönderen: GOASISG »
ܚܠܐ -ܕܡܐ- -ܩܪܒܐ


Kasım 26, 2015, 08:32:53 ös
Yanıtla #4
 • Aktif Uye
 • ***
 • İleti: 647
 • Cinsiyet: Bayan

Ortada gerçekten çok komik bir durum söz konusu. Wikipedia'da Roni Margulies ile ilgili paylaşılan bilgilere baktım ve ilk girişte şu yazıyor : ' troçkist görüşlü gazeteci.'

Troçkist nedir ? Yine internetten edindiğim bilgiye göre, 'Troçkizm'in en önemli unsurları; özgürlüğü ortadan kaldıracak bir sistem olarak görülen "tek ülkede sosyalizm" fikrinin reddi, dünya devrimi fikri, enternasyonalin gerekliliği, sürekli devrim ve Doğu Bloku ülkelerinin gerçek sosyalizm olmadığı fikirleridir.'

Kısacası bu yazıyı yazanın düşünceleri, biz sosyalistlerden, Kemalistlerden ve Atatürk'ün ilkelerini benimseyenlerden nefret eden bir Komünistin düşünceleri. Sakın kimse komünistlere solcu demesin, şahsen ben sosyalistim ve bugüne dek tek bir komünistle anlaşabilmişliğim yoktur. Sosyalist olmakla devrimci olmak arasında dağlar kadar fark vardır. Bir komünist olmak, radikal bir İslamcı olmaktan farksızdır çünkü aynı radikalliğe sahiptir, sadece biri sol görüştedir(-ki bence solcu olmakla alakaları dahi yok) diğeri sağ görüşte. Komünist olan birinin Atatürk dövmesinden rahatsız olması gayet doğaldır çünkü onlar Atatürk'ü pek de sevmezler.

İşin komik kısmı ise, Komünist bir yazarın yazısını, sadece Solculuğu, Sosyalizmi, ya da işte konumuz gereği koluna K.Atatürk dövmesi yaptıran kadını kötülediği için paylaşan Taraf gazetesi. Yahu bu gazeteyi bilmeyen yoktur, baştan aşağı hükümet yanlısıdır. Gazete sağ görüşte ancak komünist bir yazarın yazısını paylaşmış. İşte hükümet yanlısı medyanın cahilliğini buradan görüyoruz zaten.

Açıkçası bu yazıya sadece güldüm hele ki sol kolunda K. Atatürk dövmesi olan biri olarak.  ;)

Bu yazıya hak veren üyemize de gerçekten sadece 'çok yazık' diyebilirim.
Sonsuz ışığa kavuşabilmek için...


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
26 Yanıt
15826 Gösterim
Son Gönderilen: Temmuz 20, 2013, 12:35:15 ös
Gönderen: GOASISG
9 Yanıt
18055 Gösterim
Son Gönderilen: Eylül 16, 2011, 11:16:33 ös
Gönderen: AMON RA
19 Yanıt
11458 Gösterim
Son Gönderilen: Aralık 08, 2012, 09:45:54 ös
Gönderen: smyrnali
36 Yanıt
18754 Gösterim
Son Gönderilen: Temmuz 23, 2012, 10:20:17 öö
Gönderen: Masor1976
49 Yanıt
21765 Gösterim
Son Gönderilen: Eylül 29, 2014, 11:29:47 öö
Gönderen: ABCDEF
15 Yanıt
9513 Gösterim
Son Gönderilen: Nisan 07, 2015, 01:28:57 ös
Gönderen: _SplendouR_
7 Yanıt
4432 Gösterim
Son Gönderilen: Kasım 15, 2012, 10:08:38 öö
Gönderen: NOSAM33
0 Yanıt
1352 Gösterim
Son Gönderilen: Ağustos 19, 2010, 12:43:54 ös
Gönderen: ceycet
8 Yanıt
7633 Gösterim
Son Gönderilen: Haziran 09, 2018, 12:28:29 öö
Gönderen: Tık-Tik-Tak
0 Yanıt
3520 Gösterim
Son Gönderilen: Ekim 30, 2010, 02:58:20 ös
Gönderen: karahan