Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Adnan MENDERES''e içinde "ÖL" yazılı ve Masonik Simgeli saat veren MASONLAR !?..  (Okunma sayısı 23531 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Temmuz 11, 2010, 10:11:43 öö
Yanıtla #20
 • Mason
 • Uzman Uye
 • *
 • İleti: 1235
 • Cinsiyet: Bay

Sn. popperist

Ben olayın aslını bildiğim için hile yapıyor sayılacağım ama yine fikrimi belirteyim ya da sorular sorayım. Bu ÖL aslında Ö.L. gibi bir kısaltma olabilir mi? L; Loca ya da Locası gibi bir kelime olabilir mi? Spesifik bir locanın içerisinde bulunan ve Başbakana sempati duyan kardeşler kendilerince toplanıp böyle bir hediye takdim etmiş olabilirler mi? O locadaki devrin Üstad-ı Muhteremi Menderes' in yakın bir mesai arkadaşı olabilir mi?

:)

Saygılarımla,
Tempus fugit...


Temmuz 11, 2010, 12:00:23 ös
Yanıtla #21

Ben de zaten bunu sordum Sayın Omnia Tempus Alit, asıl benim sorduğum şeyi tekrar bana sormuşsunuz;

"Tartışılacaksa bu tartışılmalı. Yani masonlardan herhangi biri, bu saati bu haliyle ona hediye etmişlerse, kendisine büyü yapmak istemiş olabilir mi? Yoksa kuru kafa, masonik yıldız vb. simgelerin yanında rutin "ö" ve "L" yazılı bir simge var mıdır?"

Varsa tabiki tez çöker.
« Son Düzenleme: Temmuz 11, 2010, 12:03:34 ös Gönderen: popperist »
Karanlıklar prensi bir beyefendidir. W.Shakespeare


Temmuz 11, 2010, 07:16:52 ös
Yanıtla #22
 • Mason
 • Uzman Uye
 • *
 • İleti: 1235
 • Cinsiyet: Bay

SN. popperist isterseniz benim yazdıklarımı bir daha gözden geçirin. Sorularınızın cevabı orada mevcut...

Saygılarımla,
Tempus fugit...


Temmuz 12, 2010, 12:01:41 öö
Yanıtla #23
 • Aktif Uye
 • ***
 • İleti: 886
 • Cinsiyet: Bay

Konuyu açan Sayın Kaan 'masonların foyalarının ortaya çıktığından' emin ama haberi oluşturan unsurların hiçbirinden emin değil.
Yazımdaki  nihai amaç kendisine ön kabullerini göstermekti.
Görülüyor ki kendi alıntıladığı haberini, kendi açtığı başlıkta diğer yorumcular gibi değerlendiremedi.

Sayın Omnia Tempus Alit in söylediklerinin üstüne pişmiş aşa su katacağım ama konunun sorgulandığı bir başka yön ile ilgili düşüncemi açıklamak isterim.

popperist masonların büyü ile zarar verme isteği ihtimalini tez olarak ortaya atmış.

Masonların böyle bir 'zarar verme isteği' olabilmesi kendi açıkladıkları hedefleri ile çeşilmek olurdu.
Ayrıca bu iş için 'büyü' yolunu kullanmak ta aynı hedefler ile çelişirdi.

Belki kişisel gelişim amaçlı majikal çalışmalar uyguluyor/biliyor olabilirler ama  büyü tabiri ile işaret edilen zarar verici uygulamanın ve majikal çalışmaların ayrı uğraşlar olduğunu düşünüyorum.

Bu tezin elle tutulur bir tarafı yok yani, tamamen sprituel :)

Alıntı yapılan: popperist

Tartışılacaksa bu tartışılmalı. Yani masonlardan herhangi biri, bu saati bu haliyle ona hediye etmişlerse, kendisine büyü yapmak istemiş olabilir mi?


Temmuz 12, 2010, 05:21:21 ös
Yanıtla #24

Sayın Omnia Tempus Alit,

Öyleyse, tabii ki tez çöker.

Saygılar.
Karanlıklar prensi bir beyefendidir. W.Shakespeare


Temmuz 18, 2010, 03:01:18 öö
Yanıtla #25
 • Ziyaretçi

slm kardeşlerim bu gibi haberler masonları hedef almış basında çıkar ve zamanla çıkacak  ama düşünün bi defa masonlar demek ki iyi yoldaki bu kadar hedef haline geliyorlar yıpratılmak isteniyorlar meyva veren agaç taşlanır


Mayıs 24, 2011, 06:14:35 öö
Yanıtla #26
 • Ziyaretçi

Sn. popperist

Ben olayın aslını bildiğim için hile yapıyor sayılacağım ama yine fikrimi belirteyim ya da sorular sorayım. Bu ÖL aslında Ö.L. gibi bir kısaltma olabilir mi? L; Loca ya da Locası gibi bir kelime olabilir mi? Spesifik bir locanın içerisinde bulunan ve Başbakana sempati duyan kardeşler kendilerince toplanıp böyle bir hediye takdim etmiş olabilirler mi? O locadaki devrin Üstad-ı Muhteremi Menderes' in yakın bir mesai arkadaşı olabilir mi?

:)

Saygılarımla,

Rahmetli Menderes'in mason olduğu hakkında bir yazı okumuştum internette www.gizlibelge.com adlı ilginç bir sitede. Çok şaşırmıştım çünkü masonluğu islam düşmanı şeytana tapan insanlar, Menderes'i ise muhafazakar bir müslüman olarak anımsıyordum. Tabi ki Menderes'i yermeseler de; gerek siyasette gerekse iş dünyasında ciddi bir kariyer yapabilmenin tek yolunun masonluktan geçtiğine inandıklarından dolayı olsa gerek; Menderes'i masonları kullanan hizmet aşkıyla dolu bir vatansever olarak görüyorlar genelde. Öldürülmesinin nedenini ise masonların şeytani planlarına ve emirlerine başbakan olup güç elinde geçtikten sonra  itaat etmemesi üzerine kaleminin kırılmasına karar verildigi gibi bir tez oluşturuluyor.  Bu saatteki ÖL yazısı bu nedenle bu tarz tezlere inanan kişilere tezlerini kuvvetlendiren ciddi bir delil olarak sunuluyor olabilir. Bir de bahsi geçen ve yasaklanan sitede Menderes'in son mektubundan bahsediyordu. Burda mason biraderlerine "size kırgın değilim" şeklinde bir ifadesi vardı. Ayrıca Menderes'in anıt mezarındaki masonik mimariyle alakalı resimler vardı.

Bana da çok ilginç gelen bir konu olduğu için bu iddiaları paylaşmak istedim. Saygılar.


Mayıs 24, 2011, 08:39:55 öö
Yanıtla #27
 • Seçkin Üye
 • Uzman Uye
 • *****
 • İleti: 7281
 • Cinsiyet: Bay

Bu biraz eskiden kalma ve üzeri küllenmiş sayılabilecek bu başlığın asıl önemli noktası ile bağlantılı olmak üzere epey yazı yazılmış hatta konu dışına da sarkılmış.

Benim yazacağım biraz farklı fakat konudan kopuk olmayacak.

Adnan Menderes'in müşteşarı Ahmet Salih Korur, 27 Mayıs 1960 öncesinde Türkiye Büyük Locası'nın büyük üstadıydı. Bu çok iyi bilinen bir bilgidir.

Fakat Adnan Menderes'in mason olduğuna, en azından bir zamanlar Masonluğa girmiş olduğuna ilişkin bir bilgi var mı?

Bu bağlamda uyduruklar ve saçmalıklarla dolu Masonluk karşıtı yayınlarda yazılanlara güvenilemez.

Celal Bayar'ın Masonluğu girmemiş olduğu bilinmektedir. Fakat Adnan Menderes ile bağlantılı herhangi bir belge var mı?

Bir kişinin Masonluğa girmemiş olduğunu ileri sürmek kolaydır. Bu beyanın doğruluğuna inanmak gerekir; ön yargı ile yanlışlığından kuşku duymak değil. Tersi yapılırsa, kanıtı istenir. Bir diğer deyişle bir kişi mason olmamıştır da Masonluğa girmiş olduğu  ileri sürülmekteyse, bunu ileri sürenden kanıtlaması istenir. (Aynı durum Atatürk ile bağlantılı olmak üzere de büyük bir spekülasyon haline geterilmiştir.)

Naszıl kanıtlanır?

Kişi Masonluğa girmişse mutlaka belgesi vardır. Belgesinin olmayışı ya da çok gizli tutuluşu, ancak İtalya'daki şu P2 Locası gibi bir durumda söz konusudur. Bu de dünya yüzünde Masonluğun doğuşundan bu yana pek ender, tek tük görülmüş bir olgudur.

Bunun belgesi, ilgili kişinin üyesi olduğu locanın "matrikül" olarak da anılan üye kütüğüdür. Bir diğer belge, o kişinin Masonluğa giriş töreninin (tekris) yapıldığı toplantının tutanağıdır. Bir diğer geçerli belge, herhangi bir toplantının katılma (imza) çizelgesidir.  (Bir de kişiye imzalatılan ant/yemin belgesi var ama bu her mason örgütünde yok.)

Kimileri bir locanın toplantıya çağrı niteliği de taşıyan gündem duyuru belgesinde (davetiye) o kişinin adının geçmesini bir belge olarak gösterir. Bu yetersizdir; çünkü kişinin adı gündemdeki yönetimsel işlemler çerçevesinde geçmiş, üzerinde görüşülmüş olabilir ama sonra Masonluğa girişi gerçekleşmeden kalmış da olabilir.  Dolayısıyle böyle bir belge ipucu verir ama kanıt sayılamaz.

Bir diğer ipucu niteliği taşıyan ama kesin kanıt sayılamayacak belge ise bir locanın almanak ya da iletişim listesi gibi basılı düzenlemeleridir. Buna Süleyman Demirel olayında rastlanmıştır. Yadsınmayacak olursa, böyle bir belge kanıtlaşabilir. Fakat böyle bir belgenin, szonradan, düzmece olarak çıkarıldığı da ileri sürülebilir.

Konuya dönelim: Adnan Menderes... Mason olduğunu gösterir hangi belge var?

Böyle bir belgenin olmadığını ileri sürmüyorum. Bilmediğim için soruyorum. O antimasonik ya da Masonluktan söz eden yansız kitaplarda Adnan Menderes'in mason olduğu ileri sürülürken, böyle bir belgenin kopyası da kanıt olarak konulmuş mu?

Böyle bir şey yoksa, o zaman kusura bakmayın. Türkiye'deki pek ünlü kişilerden, özellikle politikacılardan kimlerin mason olduğu pek iyi bilinmektedir. Onların arasında benim bildiğim kadarıyla Adnan Menderes'in adı geçmez. Yanılıyorsam, yanıldığım belirtilsin lütfen.

Ancak yanılmıyorsam, Adnan Menderes'in mason olduğunu belirten herhangi bir yayın, asparagas veriyor demektir.

Bilgi diye asparagas veren bir yayının, diğer verdiği bilgilerden hiçbirine, ötekiler doğru olsa bile güvenilemez.

 
« Son Düzenleme: Mayıs 24, 2011, 08:48:07 öö Gönderen: ADAM »
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.


Mayıs 24, 2011, 11:54:19 öö
Yanıtla #28

konu ile ilgili ilginç bir gelişme ;
dün prof. Mahir Kaynak,  kaset olaylarını NTV ye değerlendirirken konuşmasının sonun da bakın ne dedi :

‘DARBE ATATÜRK’E KARŞI MIYDI?
Size nasıl değiştirdiklerini bir örnekle anlatayım. 1960 yılında bir darbe oldu. Darbe Celal Bayar'ın temsil ettiği Demokrat Parti'ye yapıldı. Celal Bayar, Atatürk'ün son başbakanıydı. O başbakan olduğunda İsmet Paşa'nın öldürüldüğü bile söylendi. Acaba Atatürk kendi ilkelerine ihanet eden bir adamı anlayamayacak kadar bilgisiz miydi? Yoksa bu darbe Atatürk'e karşı mı yapıldı? İstediğiniz şıkkı işaretleyin.”

sn. Kaynak, konuşmasının başında bazı ideolojilerin, partilerin vb büyük oluşumların nasıl tasfiye edildiğini anlatırken yukarıdaki örneği veriyor.(tam metin için bkz : ntvmsnbc 23 mayıs pazartesi)

Nihayetinde, sn. Menderes ve Bayar beyefendilerin başını çektiği oluşum, bir çok ilke ve tutum açısından karşıtında bulunan oluşum tarafından tasfiye edilmeye çalışıldı
sevgiler...saygılar...yenilmek te iyidir, mühim olan her seferinde yenilsende , daha iyi olarak yenildiğini bilmektir


Mayıs 24, 2011, 03:55:09 ös
Yanıtla #29
 • Ziyaretçi

Sn. popperist

O locadaki devrin Üstad-ı Muhteremi Menderes' in yakın bir mesai arkadaşı olabilir mi?

Sayın ADAM yukarıdaki cümleyi yanlış algılamışım. Menderes'in mesai arkadaşı derken aynı locada mason biraderlermiş gibi bir yanlış algı hatası sonucu Menderes'in mason olduğunu iddia eden yazıyı anımsadım ve paylaşmak istedim.

Adnan Menderes'in müşteşarı Ahmet Salih Korur, 27 Mayıs 1960 öncesinde Türkiye Büyük Locası'nın büyük üstadıydı. Bu çok iyi bilinen bir bilgidir.
Bir insanın adı çıkacağına canı çıksın diye bir laf geldi aklıma. Masonların işi gerçekten zor. Yani bu saatten sonra kendilerini gerçek manada ifade edebilmeleri çok zor görünüyor. Çünkü çok kuvvetli ve her yer ve kulakta dolaşan önyargıları kırabilmek mümkün müdür sizce. Ki masonluğun gizlilik prensibi de söz konusuyken...
 
Vakit ayırdığınız için teşekkür ederim..


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
17 Yanıt
14609 Gösterim
Son Gönderilen: Şubat 21, 2015, 03:59:40 öö
Gönderen: Risus
Masonlar.org un "En" leri

Başlatan Hamlet « 1 2 3 4 » Yorumlar

33 Yanıt
11707 Gösterim
Son Gönderilen: Nisan 09, 2008, 10:10:41 ös
Gönderen: blossom
9 Yanıt
18082 Gösterim
Son Gönderilen: Eylül 16, 2011, 11:16:33 ös
Gönderen: AMON RA
16 Yanıt
8952 Gösterim
Son Gönderilen: Ocak 08, 2012, 01:57:36 ös
Gönderen: Hacamat
49 Yanıt
21852 Gösterim
Son Gönderilen: Eylül 29, 2014, 11:29:47 öö
Gönderen: ABCDEF
15 Yanıt
9541 Gösterim
Son Gönderilen: Nisan 07, 2015, 01:28:57 ös
Gönderen: _SplendouR_
2 Yanıt
2013 Gösterim
Son Gönderilen: Temmuz 01, 2013, 04:25:25 ös
Gönderen: Ares
18 Yanıt
8185 Gösterim
Son Gönderilen: Şubat 18, 2014, 09:39:37 ös
Gönderen: Tij
1 Yanıt
3093 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 30, 2015, 04:54:02 ös
Gönderen: 38
22 Yanıt
6957 Gösterim
Son Gönderilen: Ocak 20, 2016, 02:03:11 öö
Gönderen: smyrnali