Sn. İrukanji'nin sorusu ilginç ve üzerinde durulması gereken bir soru... Belki de kimler mason olabilir sorusuna verilebilecek "yazılı olmayan teamüllerden" birisi de budur.
Yazılı olan kurallar bellidir. Ama bir de yazılı olmayanlar vardır.
- Fevri olmamak, tepkilerinde ölçülü olmak.
- Laik olmak.
- Belli bir kültür/yaşam tarzı seviyesinde olmak.
- Sosyal aktivitelerinde uygunsuz ve abartılı durumlara düşmemek (sarhoşluk, vb.)
- Okumayı seviyor olmak.
- vb... başkaları da eklenebilir.
Benim tamamen kişisel düşüncem, bir mason adayının eşinin yukarıda saydığım maddelerden "Belli bir kültür/yaşam tarzı seviyesinde olmak" kriterinin bir göstergesi olduğu şeklindedir. Bir kadın eğer bu durumu sağlıyorsa zaten eşinin masonluğa girmesini memnuniyetle karşılayacaktır. Eğer buna itiraz ediyorsa bir yaşam tarzı/kültür farklılığı söz konusudur. Bu durumda zaten o mason adayı, yazılı olmayan teamüllerden birisini tutturamamış demektir. Tamamen bireysel düşüncem. Eğer kırıcı olduğumu düşünüyorsanız özür dilerim.
Gelelim Sn. İrukanji'nin sorusuna... Bu durumda Masonluktan mı vaz geçersiniz yoksa sevgili eşinizden mi? Bu soruya ben cevap veremem çünkü benim eşim böyle bir durumda mutlu olur ve beni destekler. Desteklememesi için benden ayrı frekansta ve farklı bir kültür seviyesinde bir kadın olması gerekir. Benden ayrı bir frekansta bir kadınla evlenmişsem, o evlilik ne kadar mantıklı ve mutludur, o da tartışılır.
Bir mason olmadığım için bu tür durumlarla ne kadar sıklıkla karşılaşıldığını bilmiyorum. Tahkikatlar sırasında her şey olumlu olarak sonuçlandıktan sonra eşin onay vermemesine dönük bir istatistik verilebilir mi? Örneğin %10-15 gibi??