Sayın Ruzber,
Üzerinden bir hayli süre geçmiş olan ve benim açtığım ilk başlıklardan biri olan bu başlığa ve sizin yazdıklarınıza bakınca,kendi hissettiklerimi tekrar yaşar gibi oldum.Öncelikle Sayın ADAM'ın değindiği gibi "Mason olmak istediğini hissetmek"diye bir şey olmadığını ben de zaman içerisinde öğrendim.Ancak bana göre bir kişinin masonluğa hayranlık duyup,mason olmak istemesi iyi bir başlangıçtır.Bu hayranlık o kişide sınırsız bir öğrenme isteği uyandırmalıdır,daha çok okumalı daha çok öğrenmeye azmetmelidir.Bu forumda da birkaç kez belirtildiği üzere,mason olduktan sonra dahi hatta harici hayata göre çok daha fazla okumalı,öğrenilmelidir.Okumalı ve öğrenilmelidir derken bu tanımın biraz yüzeysel olduğunun farkındayım ancak başlığın amacını aşmaması adına bu şekilde yazdım.Sonuç olarak bence,sizin de söylediğiniz gibi okumaya devam edin,bu forumdan öğrendiğimiz üzere,önlüksüz masonların sayısı,önlüklü olanlarınkinden daha fazladır yani siz masonluğun öğretisini bir harici olarak hayatınızda uygulayabilirseniz,belli sebeplerden mason olamasanız bile bir mason gibi yaşayarak bunu gerçekleştirebilirsiniz.Bu konuda şunu da eklemeliyim masonların önlüksüz olarak bahsettiği masonlar tabi ki tekris olmamış ve ezoterik öğretiden nasip almamış kişilerdir ve dolayısı ile mason değillerdir.Bu yakıştırma harici olmasına rağmen erdem ve ahlaktan nasibini almış kişilere onları onurlandırmak amacıyla söylenir.Benim demek istediğim ise sizin bahsettiğiniz belli şartlardan mason olamamanız yolun sonu değildir.Okuyun ve kimsenin yapmaya cesaret edemediğini yapıp daha erdemli olmak için küçük bir adım atma cesaretini gösterin.
Saygılarımla.