Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Nasil Mason olunur? Mason olmak icin neler gereklidir?  (Okunma sayısı 885265 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Haziran 04, 2018, 04:55:27 ös
Yanıtla #630
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 101
 • Cinsiyet: Bay

Sayın @bruno3005 sorularınıza yetebildiği ölçüde yanıt vereyim

1)Maddiyat diye bahsedilen kavramı para olarak algılıyor çoğu insan; bu yanlış bir düşünce felsefe ile ilginiz ne kadar bilmiyorum ancak şöyle bir söz var:Bir insanın felsefe yapabilmesi için(Özgür ve hür irade) ile karnını doyurması gerekiyor burada karın doyurmak sözcüğünden kasıt bir insan olarak kendi ihtiyaçlarını karşılayabiliyor olması çünkü bunları yapabilirse kendisini başka şeylere adayabilir aksi taktirde bunun mümkün olmadığını her yetişkin insan anlayabilir

2)Sorunuza cevap olarak benim 16 yaşında ki halimi hatırlattığı için kendimden yola çıkarak örneklendireceğim ...
Tesviye dergisini okurken kalbimin atışını dün gibi hatırlarım öyle bir heyecan idi ki kelimelerle ifade edemiyorum sonra gücümün yetmediği yerde önüme iki yol çıktı vazgeçmek ve devam etmek ben sonraki 5 senemi devam etmek ile harcadım bu aşamada kitaplarla dergiler ile yabancı kaynaklı siteler üzerinden hevesli bir şekilde devam ettim ... aklıma o zaman vazgeçiş fikrini getirdiğim için gülerim kendime meğer ne kadar yanlış biliyormuşum tabi bu aşamada da ne kadar bilgisiz olduğumu anlıyorum  bu sebeple size tavsiyem öyle bi okuyun ki sonra göreceksiniz her üstadın kelimesi aynı yola çıkıyor o da: Daima Çırak !
Saygılarımla...
Whom united with virtue, death shall not seperate.


Haziran 04, 2018, 05:17:22 ös
Yanıtla #631
 • Yeni Katilimci
 • *
 • İleti: 12
 • Cinsiyet: Bay

@FAUST  ve diğer cevap veren herkese sonsuz teşekkür ederim... Verilen cevaplardan da anlıyorum ki eskiden başlayan bu merakımın şimdi cesaretle vücut bulması doğru bir karar... Belki yıllarımı alacak belki ömrüm yetmeyecek; bilmiyorum ama doğru bir yoldayım ve hedefe ulaşmak için elimden geleni yapacağım...


Haziran 06, 2018, 10:38:34 ös
Yanıtla #632


Masonların sırtında olan ve taşıdıkları bu taş, ne büyük bir taşmış ki sahip oldukları arasında bile yanlızlık ve anlaşılmamış/anlaşılamamış ve hatta... olmak var.

Şurda kelam eden bir kaç yüz üyenin tavrında bile zerre masonluğu anlamış olmak yokken,nasıl olurda bu Dünya denen büyük kitleye yüzlerini dönebilirler.

Yazdıklarıma üyeler içinden ve ziyaretciler arasından veya masonlar içinden, kim ne mana bulursa bulsun; emin olun bu sahi hislerimi ve bu hakikatı az bile dile getirdim.

Burada yazı yazmayı bırakın,çoğumuz bu deryadan okumayı bile hak etmiyoruz.

Sen Özelsin


Haziran 07, 2018, 10:03:25 ös
Yanıtla #633
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 1811

Mason olmak icin her sey kadar ve her  seyle beraber birazda,  hatta birazdan daha da fazla cesaret gereklidir diye düsünüyorum.


Haziran 08, 2018, 03:29:14 öö
Yanıtla #634
 • Seyirci
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 4031
 • Cinsiyet: Bay

13 yıl oldu sanırım bu forumda yazmaya başlayalı bana katkısı oldukça büyük oldu.Bunda Masonların payı ne diye sorsanız oldukça azdır derim.Burasi büyük bi kütüphane bilmen gerektiği kadar var.Sorman gerekenler var ise iste o zor tatmin olacagim cevabı sn.adam'dan sonra bulmak oldukça zor.

Burada tamda bu noktada sn.mason'a ülkemizde yaşamadığı için bu kültüre yabancı olabilir eleştirimi umarım anlayabilir,Yıllar önce onunla yapılmış bir röportaj var herkes tekrar okusun o lafları eden adam nerede şimdi?
Evden kaçan çocuklar gibi araki bulaşın.

Forum genelde katılımcılar tarafından yanlış anlaşılır.
Forumda verilen yüzeysel bilgiler ile bir havuz oluşturulur ve sizden o havuzdan bir şeyler çıkarmanız beklenir kişisel olarak.
Masonluk gereğinden fazla abartilabilecek bir felsefik bir alt yapıdan ziyade karmaşık bir felsefesi olan bir yapı.
Masonların dahi masonluğu tam olarak anlayabildiğini sanmiyorum.

Hedefi koy ama abartma,gözünde ise hiç büyütme o zaman herşey daha kolay olur.
Her ne istiyor isen başlangıcı ADAM olmak.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo


Haziran 08, 2018, 07:14:04 öö
Yanıtla #635

Sayın Karahan Bey'in paylaşımına katılıyorum.Forum genel bir bilgi havuzu gibi yüklü bilgilerle bir kütüphaneyi andırıyor.Ileride cok değil kitapların yerini sanal kitaplar ve sanal kütüphaneler yerini alacaktır.Masonluğu Masonalardan öğrenmeniz gerekirken malesef forumda tersi durumunda Masonlar haricilerden masonluğu forumda öğreniyor.Forumun ismi Mason Harici formu ismini oyuzden almış olabilir.Son üç yılda foruma Masonların katkısı cok az!. Forumu kuran admin sn.@MASON bazen cok acımasız ve sorduğumuz sorulara cevap verme nezaketinde bile bulunmuyor.Orneğin Masonlara sorular kısmında son zamanlarda sorduğum hic bir soruya cevap vermediği gibi..Sorularimi ya gereksiz görüyor,yada cevap verme lutfunda bulunmuyor?.Oysa ki soruları araştırıp vakit harcayıp emek vererek paylaşıyorum...Bu forumda ilk üye oldugunuzda bocalama yaşayabilirsiniz.Ama zamanla verilen emekler ve kaliteli üyelerle karşılıklı atıflarda ve bilgi alışverişinde bulunulduğunda dostluklar pekişiyor.Kendi adıma güzel insanları tanıdığım icin mutluyum.Forumun bana katkısı her daim oldu.Hic bir sanal siteye üyeliğim olmamisken foruma üye olmamda ikinci yıla doğru giderken forumdan olağanüstü bilgilerden faydalandım.Masonlarla ilgili önyargılarım yumuşadı ve kırıldı diyebilirim.Masonlarin kibirli ve enaniyetlerini beğenmesemde düşüncelerini verisel olarak taktir ediyorum.Turkiyedeki Masonların bilime pek katkılarını goremesemde Yurtdışındaki Masonlarin yardım ve özgürlük ,insan hakları ile ilgili mücadelelerini taktire şayan.. Masonlar organizasyon forumunu gözümüzde büyütmeye gerek yok.Her insanda ahlaki eğilim,insan haklari mevcut.Bu kavramlar Masonlara özgü bir kavram değil.Ahlakli olmak icin,yada bilime katkıda bulunmak için Mason olmaya hic gerek yok!Cevremde bir cok Akademik arkadaşlarım var.Hepsi alaninda bilim insani ama hicbiri Mason değil!.Hepsinde gördüğüm özellik çok çalışkan,zamani iyi kulanmalari, araştırmacı,tasarruflu,insana değer vermeleri, özverili, saygılı olmalari,Enaniyet (kibirden yoksun), yüksekten ucmamalari,okumayi sevmeleri, kendilerini iyi yetiştirmeleri...Mason olmak zor değildir.Ama belki fedakarlık ister, ortama ayak udurmak, sorgulamamak,biyat etmek gibi.Neden bir sınıfa uye olup özgürlüğümuze kısıtlama yapalım.Iyi bir egitim,iyi bir ahlak ,iyi bir yasam icin mücadele ve azimli olmak zor değil!. Çalışmak , üretmek hic zor değil.Felsefe, sosyoloji, mitoloji, antropoloji, psikoloji vs ogrenmekte günümüzde zor değil.Bu kavramları ogrenmek için Mason olmakta onemli degil.Arastirmaci bir ruh varsa peşine düşülür.Azimle, kararlılıkla,hevesle öğrenilir.Herseyin başı saglik ve karar verme!Masonluk mantıklı geliyorsa hayatınızda degisim ve katkısı kişisel olacaksa Mason olun derim.Ama kişilere yaşamina katkısı yoksa orda durun derim....  Not: Şahsi fikrim olduğu için eleştiri istemiyorum....Saygılarımla.
« Son Düzenleme: Haziran 08, 2018, 07:21:25 öö Gönderen: Farmakoloji »
Üyeliğimin iptalini talep ediyorum!Aksi taktirde dava edecem! Formda zorla kayıtlı tutuluyorum.Defalarca üyelik iptali talep ettim..Formda kayitli üye olarak bulunmak istemiyorum.Bu form zaman kaybı!


Ekim 02, 2018, 05:16:23 ös
Yanıtla #636
 • Yeni Katilimci
 • *
 • İleti: 12
 • Cinsiyet: Bay

Herkese selamlar, saygılar...
Hayata yeniden tutunma çabalarımda dilerim daha iyi bir yol alabilirim. Bu mücadelemdeki en büyük motivasyonum konunun ilk açılışında bahsedilen "FAKİRLER MASON OLAMAZ" cümlesi olmuştur. Yıllardır hayalini kurduğum bu kardeşliğe tüm CESARETİMİ toplayarak kendimi adayabileceğimi görmüş fakat o maddeyi aşabilmek için tüm çabalarımı sergilemeye başlamış bulunmaktayım. Dilerim bir mucize ile bunu atlayarak bu kardeşliğin içerisinde tüm benliğim ile bulunabilirim...
Saygılarımla...


Ekim 02, 2018, 05:35:45 ös
Yanıtla #637
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 3237
 • Cinsiyet: Bay

"FAKİRLER MASON OLAMAZ"

Gereksinimlerini  karşılayabiliyorsanız neden olmasın önemli olan o ortamda kendini rahat hissedebilecekmisin ?
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus


Ekim 02, 2018, 05:55:08 ös
Yanıtla #638
 • Yeni Katilimci
 • *
 • İleti: 12
 • Cinsiyet: Bay

Şu aşamada kendimin ve ailemin ihtiyaçlarını karşılıyabiliyorum fakat dediğiniz gibi o ortamda herkesin yapabildiği yardım ve desteği sunamazdım bu da beni o ortamda rahatsız ederdi. Çünkü ben çevremdeki herkes ile birşeylerini paylaşmaktan mutluluk duyan birisiyim ve mevcut durumda yine herşeyimi paylaşmaktan çekinmem ama yeterli olmayacağının da farkındayım maalesef... Tüm çalışmalarım, tüm çabalarım artık bir mason olabilmek adına devam ediyor... dilerim birgün sizin de belirttiğiniz gibi kendimi rahat hissedebileceğim bir pozisyonda benim gibi hevesli, meraklı kişilere sizler gibi cevaplar vererek bir MASON olarak burada bulunacağım... En büyük temennim bu...


Ekim 02, 2018, 06:56:18 ös
Yanıtla #639
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 3237
 • Cinsiyet: Bay

audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
22 Yanıt
31937 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 25, 2018, 08:54:51 ös
Gönderen: karahan
8 Yanıt
13102 Gösterim
Son Gönderilen: Temmuz 25, 2017, 09:17:18 ös
Gönderen: Felix Steiner
39 Yanıt
43289 Gösterim
Son Gönderilen: Şubat 25, 2017, 11:19:30 öö
Gönderen: gfeenatre
21 Yanıt
26660 Gösterim
Son Gönderilen: Şubat 03, 2013, 02:11:33 öö
Gönderen: NOSAM33
30 Yanıt
38269 Gösterim
Son Gönderilen: Haziran 06, 2019, 01:15:27 ös
Gönderen: TARIK KÖSEOĞLU
53 Yanıt
38430 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 05, 2017, 08:16:44 ös
Gönderen: ADAM
4 Yanıt
98781 Gösterim
Son Gönderilen: Şubat 28, 2016, 01:27:07 ös
Gönderen: Niko
12 Yanıt
24879 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 14, 2014, 12:56:34 öö
Gönderen: ThomasReid
21 Yanıt
33085 Gösterim
Son Gönderilen: Şubat 25, 2017, 11:20:43 öö
Gönderen: gfeenatre
10 Yanıt
10578 Gösterim
Son Gönderilen: Şubat 22, 2015, 03:13:42 öö
Gönderen: Risus