Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Celal Bayar Mason olduğu için idam edilmedi iddiası ne kadar doğru?  (Okunma sayısı 12418 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eylül 17, 2014, 11:33:19 ös
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 285
 • Cinsiyet: Bay

Bu bir soru değil elbette. Sadece içinde çok soru sorulabilecek (özellikle masonlukla ilgili) bir tartışma konusu.

Konu hakkında yazılmış birçok yazı olduğu için burada tekrar etmek anlamsız olur diye düşündüm çünkü çok uzun sürecektir.

Bilen varsa beni ve masonluğun tarihin bu yüzündeki rolünü aydınlatırsa memnun kalacağım.

Konuyu araştırmak isteyen diğer değerli üyelerimiz konuyu rahatça internet ortamında bulabilirler.

Birkaç kaynak vereyim:

http://www.habervaktim.com/haber/346551/rockefellerden-son-yuzyilin-en-buyuk-itiraflari.html

http://www.tarihvegercekler.com/tag/celal-bayar/

http://www.haberiniz.com.tr/yazilar/haber80879-Rockefellerden_Son_Yuzyilin_En_Buyuk_Itiraflari.html

Burada da bir Türk-Mason listesinde Celal Bayar'ın ismi geçiyor.

http://millicumhuriyet.wordpress.com/2013/02/26/meshur-turk-masonlari-ve-mason-olan-osmanli-padisahi/

Konuyla ilgili yorumlarınız ve katılımınız için şimdiden teşekkür ediyorum.
Olaylara,İnsanlara ve Bilgilere Ön Yargılı Davranıp Aranızda Bir ''Berlin Duvarı'' İnşa Etmeyin.

Ç.A


Eylül 18, 2014, 10:39:54 öö
Yanıtla #1
 • Seçkin Üye
 • Uzman Uye
 • *****
 • İleti: 7217
 • Cinsiyet: Bay

Celal Bayar mason muymuş, değil miymiş, önce buna bakmalı.

Kuşkusuz antimasonik cephelerde yer alanlar ya da bir sansasyon yaratıp, en azında ilgi çekerek bundan bir çıkar elde etme peşinde koşanlar bu bağlamda ortaya çok lâf atar.

Beri yanda bu sitede yazılanları izleyenler, bir zamanlar Masonluğa şöyle bir girip çıkmış olan herkese hemen "mason" denilemeyeceğini de çok iyi bilir.

Bu sitede mason olmak önemli ve değerli bir nitelik olarak nitelenmektedir ama ötekiler mason olmayı bir kötü kişilik, en azından birtakım entrikaların çerçevesinde yer almak olarak göstermek eğilimindedir.

Nitekim bu başlık altında verilen linklerde de bu böyle.

Bir de bu linklerde, -ki bunlar bir bakıma basın niteliği taşıyor- öyle yanlış bilgiler var ki, doğru olup olmadığı bilinmeyen diğer bilgilere de güven duymak olanaklı değil.

Dolayısıyla Masonlukla hiçbir ilgisi olmadığı kesinlikle bilinen birtakım kişilerin adların yer aldığı bir listede Celal Bayar'ın da adı varsa, o liste zaten yanlışlıklar içeren bir liste olduğu için, bu bilgi güvenilir değil.

Kaldı ki Celal Bayar'ın mason olduğunu iddia eden bir kişi olursa, bu iddiasını doğrulamak üzere bunu belgelemek zorundadır; nerede girmiş, ne zaman girmiş, nasıl girmiş? Çünkü diğer birtakım belgeler var ki, onlarda Celal Bayar'ın sözleri yer alıyor ve bunlar mason olmadığını yansıtıyor. Buna karşın Masonluğa hiç girmemiş olduğunu da kanıtlamıyor.

Biliniyor ki bu bağlamda Türkiye'de adının üzerinde en çok  durulmuş kişi ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'tür ve bir zamanlar Masonluğa girmiş olduğu ileri sürülmüşse de, bunun hiçbir belgesi bulunamadığı için, kanıtlanamamıştır. Hatta bunun üzerine kimileri "Atatürk Masonluğa girmiş olsa ne olsa, girmemişse ne olur? Bu neyi gösterir, ne değiştirir demiştir."

Doğru, hiçbir şey göstermez; hiçbir şey değiştirmez.

Ancak şurası da gerçek ki Atatürk'ün Masonluğun amaç ve ilkeleriyle çelişkili hiçbir sözü, hiçbir tutumu yoktur. Masonluğun amaç ve ilkeleriyle bağlantılı çok sözü ve beyanı vardır.

Ayrnı durum Celal Bayar için de söz konusu... Masonluğa girmişmiş ya da girmemişmiş, masonmuş ya da değilmiş; bu ne gösterir? Neyi kanıtlar? Tarihte ya da poltikada neyi değiştirir?

Kimi devlet büyüklerinin mason olduğu çok iyi bilinmektedir. O kişilerin bir politikacı, devlet adamı oluşuyla mason oluşu arasında açık ve bilinen bağlantılar vardır. Ancak böyle kişiler pek enderdir. Çoğu politikacı ya da devlet adamının bu bağlamdaki tutum ya da yapıp ettikleriyle mason oluşlarının hiçbir ilgisi, bağlantısı yoktur.

Sonrası?... Celal Bayar mason olduğu için idam edilmemişmiş!

Bundan çıkarılan sonuç ne? "Mason olan politikacıların, yargılanmaları sonucu idam edilmeleri gerekiyorsa, onlar idam edilmiyor. Çünkü mason." Bu mu?

Ben şimdi burada mason olduğu çok iyi bilinen ve üstelik öyle Masonluğa girip çıkmış ya da sıradan bir mason bile olmayıp, Masonluk alanında "ünlü bir mason" olan, bu nedenle mason olduğu çok iyi bilinen kişilerden, yaşam boyu hapis cezasına çarptırılmış,  zindana atılmış ya da idam edilmiş olanların kimilerinin adlarını sayayım mı?

İnsanlar Masonluğun ne olduğunu, Masonlukta neyin nasıl olduğunu doğru dürüst öğrenme zahmetine katlanmadan, ne palavralar, ne asparagaslar, ne uyurmacalar üretiyor!... 

İşin garip ve acı yanı da, bunlara inananarın sayısı, doğrulara inananlardan (doğru bilgilerin ortaya konulmasına karşın) çok çok fazla. Çünkü sanırım insanlar böyle bir sansasyon içeren heber ve bilgileri öğrenmekten hoşlanıyor; hoşlandıkları için de öyle haber ve bilgileri içselleştiriyor.

Hani birisi çıkıp da "Celal Bayar'ın içinde bir cin vardı. Onun için idam edilemedi" diye bir başka palavra atarsa, buna inananların sayısı çok daha fazla olur çünkü "cin" konusu hakkında iyi kötü bir bilgi ya da bilgisiz görüş sahibi olanların sayısı Masonluk hakkında ktulaktan dolma bilgi ya da bilir bilmez ahkâm kesenlerden çok daha fazladır.

Masonluğn amaçlarından biri de bu tür bilgisizliklerle, saçmalaklarla, insanları boş ve yanlış bilgilere yönlendirenlerle  mücadele etmektir...
 
 
« Son Düzenleme: Eylül 18, 2014, 10:50:19 öö Gönderen: ADAM »
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.


Eylül 18, 2014, 09:29:08 ös
Yanıtla #2
 • Forum ve Uye Yoneticisi
 • Aktif Uye
 • *****
 • İleti: 860
 • Cinsiyet: Bay

Cumhurbaşkan'u olduğu için olmasın Bildiğim kadarıyla cumhurbaşkanlarının sanık sıfatıyla yargilanamiyor.Ancak tanık sıfatı ile yargılayabiliyor. Bu da dokunulmazlik anlamına gelir. Tabii hukukçu olmadigim daha fazla ayrıntıya inemeyeceğim aynı şey şuanda Cumhur Başkanımız Süleyman Demirel ve Kenan Evren içinde gecerli yanlışta biliyor olabilirim.

Saygilarimla
2050 de Türkiye çöl olacak ! Ağaç dikin, ağaç diktirin....
Sayğıdeğer üyeler, forumla ilgili her türlü soru ve sorun için lütfen tarafıma başvurunuz.


Eylül 30, 2014, 12:34:00 öö
Yanıtla #3
 • Ziyaretçi

Sayın Arais,

Ben de bir hukukçu değilim ama bu bilgiye erişmek için hukukçu olmamıza gerek yok zaten. Dilerseniz Türkiye Cumhuriyetinin 3. Cumhurbaşkanı merhum Celal Bayar hakkında her yerden doğrulatabileceğiniz birkaç bilgi vereyim.

Celal Bayar birçok ilke haiz bir Cumhurbaşkanıydı. Örneğin cumhuriyetimizin kurucusu önder Atatürk'ün son Başbakanıydı kendisi. Ayrıca ülkemizin 3. Cumhurbaşkanı olsa bile bu göreve askeriyeden gelmeyen ilk sivil siyasetçidir.

Yanlış bildiğiniz bir bilgiyi izninizle hemen düzeltmek isterim. Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'na göre Cumhurbaşkanı olmak demek yargılanmamak demek değildir. Zaten kendisi de 27 Mayıs 1960 darbesiyle birlikte tutuklanmış ve vatana ihanet suçlamasıyla yargılanmıştır. Hatta bir dip not daha vereyim; bu yargılama ve tutukluluk sürecinde 2 kez de intihar etmek istemiş (tabanca ve pantolon kemeri ile) ancak bu girişimleri başarısızlıkla sonuçlanmıştır.

Kendisinin tutukluluğu süresince anayasa değişmesine rağmen yargılanmaktan kurtulma şansı olmamıştı. Özellikle hala gelmiş geçmiş en demokratik anayasa olarak dillendirilen (aksi iddialarda mevcut elbette) 1961 anayasasında dahi bu durum devam etti. Bunun sebebi belki de yeni anayasanın hakikaten demokratik olmasıydı... Neyse. Asıl konumuz bu olmadığı için yeni bir tartışma cephesi açmak istemiyorum.

Ancak bir konuda haklısınız. O da 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in darbe anayasası olarak da bilinen 1982 anayasasına 1980 darbesini gerçekleştiren dönemin Milli Güvenlik Kurulu'nu kast eder şekilde "Asla yargılanamaz" maddesi koydurduğu için yakın tarihe dek hiç bir hükümet o topa girmedi. Taa ki günümüze dek. Anayasanın ilgili hükümleri artık değiştiği için Kenan Evren ve Milli Güvenlik Kurulu'nun sağ kalan üyeleri yargılanıp cezalandırıldılar. Ancak cezaların infazı hala gerçekleşmedi. Sanırım sizin öyle düşünmenizi bu bilgi etkilemiş olsa gerek.

Ezcümle; Mason olup olmadığı kesin bir şekilde belli olmayan birisinin (velev ki Mason) Cumhurbaşkanı olsa bile yargılandığı gerçeğini kabul etmemiz gerekiyor.

Tüm bunları siyaset konuşmak için değil. Forumun seviyeli muhabbetine bir ses katabilmek için yazdığımı belirtir, tüm üyelere saygılarımı sunarım.

Bin selam. 
« Son Düzenleme: Eylül 30, 2014, 12:36:45 öö Gönderen: Zagreb Radyosu »


Şubat 15, 2017, 08:10:26 ös
Yanıtla #4
 • Seyirci
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 107
 • Cinsiyet: Bay

Rahmetli Celal Bayar nurlar içinde uyusun mason muydu bilmiyorum ancak başarılı bir devlet adamıdır, zaten ondaki cevheri Ulu Önder görmüştür. Atatürk'ün İnönü'ye karşı yükselen yıldızıdır Celal Bayar. Liberal politikaları Atatürk'ün ilgisini çekmiştir ki Ulu Önder de aslında liberaldir ancak kontrollüdür. Mason olduğu dolayısı ile idam edilmedi sağ kesimin komplo teorisidir bence, Bayar yaşı gereği müebbete sonra ise 10 yıl ceza almıştır. Rockefeller kalkıp da o dönem ile ilgili röportaj vermez. Saygılar
Öldükten sonra yaşamak istiyorsanız;
Ya okumaya değer şeyler yazın ya da yazılmaya değer şeyler yaşayın!


Kasım 16, 2019, 11:53:06 ös
Yanıtla #5
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 3237
 • Cinsiyet: Bay

'Büyükbabam Mason değil'


Prof. Dr. Emine Gürsoy Naskali, Türk dili sahasının seçkin isimlerindendir. Hocam sayılır. Eski İttihatçı, M. Kemal Atatürk'ün yakın arkadaşı, 3. Cumhurbaşkanı Celal Bayar'ın torunudur."İttihatçılar-Masonluk" başlıklı yazımda (11 Kasım 2019) sözü M. Kemal'e getirmek için, İttihatçıların Masonluk ilişkisi üzerinde durmuştum:"Orhan Koloğlu, 'İttihatçılar ve Masonlar' kitabında İttihatçı-Mason ilişkisine dair ayrıntılı bilgi verirken, M. Kemal'den de bahseder:'Eski bir İttihatçı ve mason olarak Celal Bayar'ın bu konu­daki düşüncesi, Mithat Gürata'nın 'Atatürk ve Masonlar' kitabı­na göre şöyle: 'Atatürk'ün masonluğu hakkında bir bilgim yok­tur. Yüzbaşılığı sırasında, Selanik'te bir locaya girmiş olduğu söylenirse de, bu rivayetten ileri değildir.'"


Prof. Dr. Emine Gürsoy Naskali'den bir meyil aldım:"Arslan bey, merhaba, / Görüşmeyeli epey uzun zaman oldu.İttihatçılar-Masonluk yazınızda size ait bir iddia olmasa da Celal Bayar'ın Mason olduğu yazılı. Büyükbabam hiç bir zaman Mason olmamıştır. Kim Mason, kim değil, bunu belirlemek çok kolay, kayıtlarda olup olmadığına bakılarak kolayca anlaşılabilir. Buna rağmen ısrarla Mason olduğu iddiasını yaygınlaştırmanın kötü maksatlarla yapıldığını düşünüyorum. / Bir daha bu konuya değinecek olursanız lütfen bu hususu düzeltir misiniz?Selamlarımla, / Emine Gürsoy Naskali."Emine Gürsoy Naskali Hocamız önemli bir şey söylüyor: "Kim Mason, kim değil, bunu belirlemek çok kolay, kayıtlarda olup olmadığına bakılarak kolayca anlaşılabilir." Celal Bayar uzun yaşamış (1883-1986), Hocamız, büyükbabasıyla bir arada bulunmuştur. Bir araştırıcı olarak çok hatıra dinlemiştir. "Celal Bayar Arşivinden Serbest Fırka Anıları" kitabı onundur. Celal Bayar Mason olsaydı, böyle bir açıklama göndermezdi.


İttihatçıların ortaya çıkışıyla birlikte Masonluk çok tartışılır olmuştur.Mehmet Barlas, 1982'de, Celal Bayar'la mülâkatında, Bayar, "Benim üniversitem İttihat ve Terakki Cemiyeti oldu... Ben önce ittihatçıyım!.. Hâlâ da, ittihatçıyım. Her şey ondan sonra gelir." der.Celal Bayar, şunu da söylüyor: "27 Mayıs'a dayanan ve bizim devrilmemize yol açan olaylarda, komünistlerin etkisi fazladır..."("Celâl Bayar Olayı-1", Milliyet, 16 Mayıs 1982).İttihatçılar gizliliği esas aldıkları ve katı kuralları olduğu için de Masonlarla bağlantı kurulmak istenmiştir. Yahya Kemal'in İttihatçıları tarif ettiği şu satırlar üzerinde düşünmemiz gerekir:"İttihat ve Terakkî kadar bin türlü zihniyeti, bin türlü yaratılışı, bin türlü emeli bir araya toplamış ve dağılmamış, bilâkis, zaman geçtikçe daha ziyâde top­lanmış ve kuvvetlenmiş siyasî bir cemiyeti Avrupa'­nın ve Asya'nın tarihinde göstermek imkânsızdır. İttihatçı ittifakının içinde en dinsiz masonlar yanında en şedîd İslâm İttihatçıları; en geniş insaniyetçi ve medeniyetçiler yanında en dar kafalı milliyetçiler bu­lunduğu gibi, en seciyeli tanınmış adamlarla seciye­sizlikleri herkesçe malûm adamlar, maddî menfaatlerden uzak, temiz vatanperverlerle vurguncular ve harb zenginleri yanyana ve biribirini çok sever olarak görülüyordu. Böyleyken İttihat ve Terakkî dağılmadı. Bu terkibi Talât vücuda getirmiştir." (Yahya Kemal, Çocukluğum, Geançliğim, Siyasî ve Edebî Hâtıralarım, 3. bs., 1986, s. 171-176).
Kaynak Yeniçağ: 'Büyükbabam Mason değil' - Arslan TEKİNALINTI : YENİ ÇAĞ
15.11.2019
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
715 Yanıt
878346 Gösterim
Son Gönderilen: Haziran 16, 2022, 01:01:59 öö
Gönderen: Behiye1921
0 Yanıt
4097 Gösterim
Son Gönderilen: Ekim 13, 2008, 11:20:22 ös
Gönderen: Kaan
0 Yanıt
4128 Gösterim
Son Gönderilen: Ekim 13, 2008, 11:25:28 ös
Gönderen: Kaan
203 Yanıt
141377 Gösterim
Son Gönderilen: Şubat 05, 2020, 01:56:51 ös
Gönderen: baran21
39 Yanıt
50510 Gösterim
Son Gönderilen: Nisan 04, 2020, 01:35:26 ös
Gönderen: MarcusCrassus
6 Yanıt
12468 Gösterim
Son Gönderilen: Ocak 30, 2012, 01:36:17 öö
Gönderen: abezethibou
32 Yanıt
22351 Gösterim
Son Gönderilen: Haziran 25, 2012, 08:58:42 ös
Gönderen: Masor1976
22 Yanıt
17210 Gösterim
Son Gönderilen: Temmuz 10, 2010, 12:31:55 öö
Gönderen: hiramsavas
24 Yanıt
15814 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 19, 2017, 07:27:36 ös
Gönderen: Ankara
6 Yanıt
9101 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 20, 2017, 12:35:41 öö
Gönderen: karahan