Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Anayasa ve Yükseköğretim Yasasında yapılan değişiklikler üzerine  (Okunma sayısı 3017 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Şubat 02, 2008, 06:28:36 ös
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Bugünlerde de tıpkı Türkiyenin genelinde olduğu gibi forumumuzda da türban üzerine sözler söylenmekte... dinsel, düşünsel tartışmalara girmek istemiyorum... çünkü ne söylerseniz söyleyin bir taraftan olmak zorunda oluyorsunuz...

ben sadece anayasanın 10. ve 42. maddelerinde yapılan değişiklikler ile Yükseköğretim Yasasında yapılan değişiklikleri AYM'nin 89 ve 91 kararları ışığında değerlendirmek istiyorum

YASAL DEĞİŞİKLİK

"Hiç kimse, başının örtülü olması sebebiyle yüksek öğrenim hakkından yoksun bırakılamaz ve bu yönde uygulama ve düzenleme yapılamaz. Ancak başın örtülmesi, kişinin yüzü açık ve kimliğinin tanınmasına imkan verecek ve çene altından bağlanacak şekilde olması gerekir"

şeklindedir.

Anayasanın 10. maddesinde yapılmak istenen değişiklik nedir?

4. fıkrada "bütün işlemlerinden " ibaresinden sonra "ve her türlü kamu hizmetlerinin yararlanılmasında" ibaresi eklenecektir.

bu değişiklik anayasa mahkemesi içtihadını etkiler nitelikte midir?

HAYIR... çünkü zaten idareler kamu hizmeti üretirler ve bu kamu hizmetinin yararlanılmasında eşitlik ilkesine uygun davranmak zorundadırlar... bununla ilgili olarak pek çok danıştay kararını ardı ardına sıralayabiliriz. bu yapılan değişiklik zaten bilinenin anayasaya eklenmesinden ibarettir ki... hiçbir şeye çözüm olarak gösterilemez.

kaldı ki anayasa mahkemesinin 1989/12 K sayılı kararında "Anayasa’nın Başlangıç Bölümü’yle ilgili incelemede değinildiği gibi Anayasa yönünden din, kimi haklara sahip olmanın koşulu değildir. Değişik dinlere inananlarla hiçbir dine inanmayanlar için, din ve vicdan özgürlüğü sınırları içinde inancını açıklamak serbesttir. Din konusunda inançlarına, bakmaksızın tüm yurttaşlara eşit davranan lâik devlette, diri. ve mezhep farklılığı kişiler arasında hiçbir ayrıma neden olamaz. Dava konusu kural ise, giyim konusunda İslâmî olduğu ileri sürülen başörtüsüne ayrıcalık tanımakla eşitlik ilkesine biçimsel yönden ters düşmektedir. Özde başka dinlerin gerektirdiği örtülere olanak tanımak ela lâikliğe aykırılığı ortadan kaldıramaz" denilmektedir ve "Dinsel nedenle başörtüsü ve türbanla boyun ve saçların örtülmesine serbestlik tanınması, bu tür yönlendirme, bir anlamda zorlamadır. Kişileri şu ya da bu yönde giyinip başını örtmeye zorlamak, ayrı ve hattâ aynı dinlerden olanlar bakımından ayrılık yaratacaktır. Bu nedenle, dava konusu madde Anayasa’nın 10. maddesine de aykırıdır." sonucuna ulaşılmaktadır.

anayasa 42. maddede yapılan değişiklik nedir?

42. maddenin 6. fıkrasından sonra gelmek üzere eklenecek yeni fıkra ile şu hüküm getirilecektir ; "Kimse, kanunda açıkça yazılı olmayan hiçbir sebeple, eğitim ve öğrenim hakkından yoksun bırakılamaz. Öğrenim hakkının kapsamı ve kullanılması sınırları, kanunla tespit edilir ve düzenlenir"

peki bu değişiklik anayasa mahkemesi içtihadını etkiler nitelikte midir?

89 ve 91 kararlarında 42. maddeye bir atıf yoktur. YÖK'nda yapılan benzeri değişiklik Anayasanın Başlangıç, 2. 10. 24. ve 174. maddesi yönünden anayasaya aykırı bulunmuş ve 42. madde yönünden bir inceleme yapılmamıştır.

42. maddede "Kimse, eğitim ve öğrenim hakkından yoksun bırakılamaz.
Öğrenim hakkının kapsamı kanunla tespit edilir ve düzenlenir.
...
Eğitim ve öğretim hürriyeti, Anayasaya sadakat borcunu ortadan kaldırmaz." ibareleri zaten yer almaktaydı. 42. maddeye eklenen fıkra ile 1. ve 2. fıkranın içeriği tekrar edilmiştir.

dolayısıyla yapılan bu değişiklikler anayasa mahkemesi içtihadını etkiler nitelikte değildir. anayasanın başlangıç, 2. maddesi ,10. maddesi, 24. maddesi ve 174. maddesi yönünden yapılacak bir incelemede YÖK'nda yapılacak olan bu değişiklik iptal edilebilir nitelikte görülmektedir.

Sevgi ve Saygılarımla...

1989 kararı için bkz. http://www.anayasa.gov.tr/eskisite/KARARLAR/IPTALITIRAZ/K1989/K1989-12.htm
1991 kararı için bkz. http://www.anayasa.gov.tr/eskisite/KARARLAR/IPTALITIRAZ/K1991/K1991-08.htm

yapılan değişiklik metinler;
Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının Bazı Maddelerinde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi için bkz. http://www2.tbmm.gov.tr/d23/2/2-0141.pdf
Yükseköğretim Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tekli için bkz. http://www2.tbmm.gov.tr/d23/2/2-0142.pdf