Masonlar.org - Harici Forumu

G÷nderen Konu: ATAT├ťRK ├ť MASONLAR ├ľLD├ťRD├ť  (Okunma sayřsř 11619 defa)

0 ▄ye ve 1 Ziyaretši konuyu incelemekte.

Ůubat 26, 2008, 12:44:05 ÷÷
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **
  • Ţleti: 130

Yeni├ža├░ Gazetesi’nden Osman T├Żrakl├Ż, Yurt Partisi Genel Ba├żkan├Ż ve ├Ł├ži├żleri eski Bakan├Ż Saadettin Tantan’la bir r├Âportaj ger├žekle├żtirdi. Tantan, r├Âportaj├Żn 28 Aral├Żk 2005 tarihli b├Âl├╝m├╝nde masonlar├Ż Atat├╝rk’├╝ ├Âld├╝rmekle su├žald├Ż.

- T├╝rkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Atat├╝rk, mason te├żkilat├Żn├Ż kapatt├Ż. Ama bug├╝n geldi├░imiz noktada ├žok fazla bir ├żeyin de├░i├żmedi├░i g├Âr├╝l├╝yor. Bunu nas├Żl de├░erlendiriyorsunuz?

- Atat├╝rk’├╝ de Masonlar├Żn ├Âld├╝rtt├╝├░├╝ kesin… Bunlar hep konu├żuluyor, zaman zaman medyaya da ynas├Żyor. ├ç├╝nk├╝, Atat├╝rk’te bir siroz hastal├Ż├░├Ż ├ž├Żk├Żyor ve bir gecede ├Âl├╝yor… Atat├╝rk’├╝n Mason Localar├Żn├Ż kapatmas├Żndan sonra masonlarla yeniden ba├żl├Żyor. Bu a├żamadan sonra dikkat ederseniz, Atat├╝rk’├╝ kendi halk├Żndan so├░utma ├žabalar├Żn├Żn a├░├Żrl├Żk kazand├Ż├░├Ż g├Âr├╝l├╝yor.

- Yani bir noktada diyorsunuz ki, masonlar, kendilerini kapatan Atat├╝rk’ten intikam al├Żyorlar. Atat├╝rk’├╝ manen de yok etmek i├žin ├žal├Ż├ż├Żyorlar. Bu sonucu mu ├ž├Żkarmam├Żz gerekiyor?

- T├╝rkiye Cumhuriyeti o y├Żllarda ├Łttihat ve Teraki’nin kurulu├żundaki mason hakimiyetini temizleyememi├żti. Yani Mahmut Esat Bozkurt’un 1930’de bakarken istifa etti├░i zaman verdi├░i mesaj da ├žok ├Ânemlidir. Atat├╝rk dahi bir ├żey yapamam├Ż├żt├Żr. Atat├╝rk’├╝n Mahmut Esat Bozkurt’u ├ža├░├Żrt├Żp, bu Mason Localar├Ż ile ilgili g├╝ndem d├Ż├ż├Ż konu├żma yap├Żp “hemen bunu kapatmam├Żz laz├Żm” demesinden sonra Atat├╝rk’├╝n sonu gelmi├żtir. Peki bu masonlar ne yapt├Ż? Atat├╝rk’├╝ din d├╝├żman├Ż yapt├Żlar. Oysa Atat├╝rk, par├žalanmaya kar├ż├Ż milletin itikatta ve amelde birle├żmesi i├žin o g├╝nk├╝ alimlere kitaplar yazd├Żrtm├Ż├żt├Żr. Ondan sonra gelenler dini bir ya├żam tarz├Ż gibi g├Âstermemi├żtir. Dinin, babadan dededen gelme bat├Żl├Żn da i├žine kar├Ż├żmas├Ż ile yozla├żm├Ż├ż bir ├żekilde devam etmesini istemi├żlerdir. Bui T├╝rkiye’yi kullanmak isteyenlerin i├żine gelmi├żtir. Oysa bizim bu g├╝c├╝n empoze etmeye ├žal├Ż├żt├Ż├░├Ż dine kar├ż├Ż geleneksel ├Łslam’├Ż savunmam├Żz gerekirdi.

- T├╝rkiye’de ger├žek anlamda ├╝lkesine hizmet edecek yeti├żmi├ż insan s├Żk├Żnt├Żs├Ż m├Ż var?

- Bunu ├ż├Âyle g├Ârmek laz├Żm. T├╝rkiye’de zihinsel anlamda ├╝retim g├╝c├╝n├╝n eksikli├░ini g├Âr├╝yoruz. ├ľzellikle raflarda eksikli├░ini hissediyoruz. Yabanc├Ż kitapl├Żklara bakt├Ż├░├Żn├Żz zaman orada T├╝rkiye’den bir ├żey g├Âremiyorsunuz. As├Żrlardan beri ├Łslam’a bayraktarl├Żk yapm├Ż├ż bir milletin ├Łslam a├ž├Żs├Żndan ├╝retim g├╝c├╝n├╝n s├Żf├Żr oldu├░unu g├Âr├╝-yorsunuz. D├╝nyada ├Łslam’├Żn yayg├Żnla├ż├Żp kabul g├Ârmesi a├ž├Żs├Żndan etkili bir alim g├Âremiyorsunuz.
├ľzellikle M├Żs├Żr’daki e├░itim faaliyetinin geli├żmesi, bireyin e├░itilmesinde Mason Localar├Ż’n├Żn tavsiyesini g├Âr├╝yorsunuz. ├Łslamiyet’in yayg├Żnla├żarak, toplumlar├Żn bilin├žli bir ├żekilde M├╝sl├╝man edilmesi noktas├Żndaki hareketin i├žerisine bile masonlar├Żn girdi├░ini g├Âr├╝yorsunuz. Hem ayd├Żnlanma ├ža├░├Żnda, hem de h├Żzl├Ż okulla├żma d├Âneminde de, a├ž├Żlan okullara bile masonlar├Żn s├Żzd├Ż├░├Żn├Ż g├Âr├╝yorsunuz. Bu olaylar├Żn tarihi s├╝recinden bu yana yani Ha├žl├Ż seferlerinden beri bu faaliyetleri g├Âr├╝yorsunuz. Askeri ├Ârg├╝tlenmede bu ak├Żma kar├ż├Ż son derece ak├Żll├Ż ├Ârg├╝tlenme yapm├Ż├ż fakat s├╝rd├╝rememi├ż. Yeni├žeri’nin kurulu├żundaki, Bekta├żi ├Ârg├╝tlenmesindeki noktalar iyi tahlil edilmeli. Osmanl├Ż Devleti’nin ├Ârg├╝tlenmesine bakt├Ż├░├Żn├Żz zaman ├ž├Żkar├Żlmas├Ż gereken ├žok b├╝y├╝k dersler var. T├╝rkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kayb├Ż, yeni bir cumhuriyeti kurarken bu altyap├Żlar├Ż yeni anlay├Ż├ż ve esaslara g├Âre kuramamas├Żd├Żr. Niye kuramad├Ż?
├ç├╝nk├╝ yeti├żmi├ż insan g├╝c├╝ ve bilgi eksikli├░i vard├Ż.

G├Ârevdeyken engellendim

Yurt Partisi Genel Ba├żkan├Ż Saadettin Tantan, ├Ł├ži├żleri Bakanl├Ż├░├Ż yapt├Ż├░├Ż d├Ânemde su├ž ├Ârg├╝tleri ile m├╝cadele konusunda yeni bir eylem plan├Ż haz├Żrl├Ż├░├Ż i├žinde iken Bakanlar Kurulu taraf├Żndan engellendi├░ini a├ž├Żklad├Ż. Tantan, “ ├Ł├žinde bulundu├░umuz sarmal h├ól├ó b├╝t├╝n bu g├╝├žlerin oyunlar├Żna kar├ż├Ż bir eylem plan├Ż yapamay├Ż├ż├Żm├Żzdan kaynaklan├Żyor. Ben bunu yapmak istedim ama Bakanlar Kurulu’ndan ge├žirtemedim. Bilginin, insan├Żn, paran├Żn, mal├Żn, hizmetin bilgisayar ortam├Żnda takip edilmesi gerekiyordu. O zaman korku ├żuydu: ‘Tantan bizim hepimizin nerede param├Żz oldu├░unu tespit edecek, el koyacak.’ Biz asl├Żnda g├╝├žl├╝ devletin d├╝├ż├╝nd├╝├░├╝ ve yapmas├Ż gerekeni yapmak istiyorduk. ├ç├╝nk├╝, bilgi devletin elinde olursa bunu korur ve geli├żtirir. Bug├╝n K├╝resel g├╝c├╝ d├╝nyadaki toplumlar├Ż istedi├░i ├żekilde y├Ânlendirecek, o ├╝lkelerin kabul ettikleri din ├Ânderleri kontrol├╝nde tutuyor. T├╝m bu din ├Ânderlerine bakt├Ż├░├Żn├Żz vakit, ekonomik g├╝├žleri tart├Ż├żmas├Żz, etki g├╝├žleri ├žok y├╝ksek. Biz bunun T├╝rkiye’deki etkisini k├Żrmak istemi├żtik. Ama Bakanlar Kurulu’ndan ge├žirtemedik” dedi

Uluslararas├Ż destek al├Żyorlar!..

T├╝rkiye’deki Mason Localar├Ż’n├Żn ba├░l├Ż oldu├░u mason mahfilleri, T├╝rk biraderlerine deste├░i eksik etmiyorlar. T├╝rk masonlar├Żna ├Âvg├╝ ya├░d├Żr├Żyorlar.

H├ťr ve Kabul Edilmi├ż Mason Localar├Ż’n├Żn yeni b├╝y├╝k ├╝stad├Żn├Ż se├žmesinden sonra Frans├Żz masonlar├Żn b├╝y├╝k ├╝stad├Ż Quillardet’in ├Âvg├╝s├╝ bas├Żnda yer almakta gecikmedi. Frans├Żz mason, T├╝rk biraderlerinin T├╝rkiye’de Cumhuriyet’in ve laikli├░in kurulu├żunda b├╝y├╝k rol├╝ oldu├░unu iddia etti. T├╝rk masonlar├Żn├Żn g├╝├žl├╝ bir gelene├░i oldu├░unu da ├Âne s├╝ren Frans├Żz mason, ba├ż├Ârt├╝s├╝ sorunu konusunda da T├╝rkiye’de yap├Żlanlara destek verdi, ‘Biz de Fransa’da yasaklanmas├Żna ├žal├Ż├ż├Żyoruz’ dedi.

├ľzk├Âk yazd├Ż, sat├Ż├ż iptal oldu

T├╝rk masonlar bir yandan kap├Żlar├Żn├Ż a├žt├Żklar├Żn├Ż iddia ediyorlar, di├░er yandan ├Âlm├╝├ż bir masonun evraklar├Żn├Żn m├╝zayedede sat├Żlmas├Żna izin vermiyorlar. Nitekim, H├╝rriyet gazetesi Genel Yay├Żn Y├Ânetmeni Ertu├░rul ├ľzk├Âk’├╝n, m├╝zayedeye ├ž├Żkacak olan bir masonun evraklar├Ż ile ilgili yaz├Żs├Żndan sonra, m├╝zayedeyi d├╝zenleyen yay├Żnevi sahibi, masonun yak├Żnlar├Żn├Żn dev-reye soktu├░u avukatlar├Żn salona gelmesi ├╝zerine, bunlar├Ż m├╝zayededen geri ├žekti.

Oysa, ├ľzk├Âk, masonun ar├żivindeki evraklar├Żn hi├ž de ├Ânemli olmad├Ż├░├Żn├Ż iddia etmi├ż ve m├╝zayedeye ├ž├Żkmadan evraklar├Żn d├Âk├╝m├╝n├╝ vermi├żti.

Kitap ve yay├Żnevi sahibi bundan sonra bir daha mason Ayd├Żn Bilge ve Sevgi Locas├Ż’n├Żn eserlerini m├╝zayedeye sokup satmayaca├░├Żna y├Ânelik a├ž├Żklama yapma gere├░i de duydu!
Bu ├╝lkede kimse satran├ž oynamay├Ż bilmez.Bu millet kaderini zar atarak belirler.

Ůubat 26, 2008, 12:47:17 ÷÷
Yanřtla #1
  • Ziyaretši

Evrak ├Ż metruke ler vard├Ż biliyorum bu meseleyi.Fakat ├Ânemli bilgiler yok denilenler i├žerik olarak asl├Żnda bir ├žok ├żeyi ifade ediyordu.Mesela okuduklar├Żma g├Âre ├ťstad Masonlar├Żn yeminlerinden tutunda bir ├žok Masonun isim ve soyismine kadar.....

Ůubat 26, 2008, 12:50:20 ÷÷
Yanřtla #2
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

B├╝y├╝k ├Ânder Atat├╝rk'├╝n g├╝n├╝m├╝zde d├╝nyan├Żn tepkisini ├žeken ├Łsrail'e bak├Ż├ż├Ż nas├Żld├Ż? Milli Gazete yazar├Ż L├╝tf├╝ ├ľz├żahin, Atat├╝rk'├╝n s├Âzlerini an├Żmsatt├Ż.

Atat├╝rk ├Łsrail'e nas├Żl bak├Żyordu, Cumhuriyetin kurucusu Mustafa Kemal Atat├╝rk'├╝n ├Łsrail'e bak├Ż├ż a├ž├Żs├Ż nas├Żld├Ż?

(...) Sanki ├Łsrail, L├╝bnan ve tapusunun elimizde olmas├Żyla ├Âv├╝nd├╝├░├╝m├╝z Filistin'de katliam yaparken kendilerine soruyormu├ż gibi. Atat├╝rk ├Łsrail i├žin ne d├╝├ż├╝n├╝yordu? ├×imdi her konuda Atat├╝rk ad├Żna konu├żtu├░unu ve hareket etti├░ini s├Âyleyen her kesim Atat├╝rk'├╝n 27 Temmuz 1937 tarihinde Hakimiyeti Milliye gazetesine verdi├░i demeci ibretle okumal├Żd├Żrlar. Ortado├░u'da b├╝t├╝n bir b├Âlgede ├ž├Żban ba├ż├Ż olacak bir Yahudi Devleti'nin kurulma a├żamas├Żnda oldu├░unu sezinledikten sonra

"Filistin'e el s├╝r├╝lemez. T├╝rkler b├Âlgedeki yabanc├Ż i├żgali kabul edemez. Hz. Muhammed'in ve kutsal de├░erlerin h├╝rmetine ├Łslam'├Żn mukaddes topraklar├Żn├Żn Yahudilerin ve H├Żristiyanlar├Żn n├╝fuzuna girmesine engel olaca├░├Żz. Ordumuzun buna g├╝c├╝ yeter. Birinci D├╝nya Sava├ż├Ż'ndan sonra Arap karde├żlerimizden uzak kald├Żk ancak onlar├Żn aralar├Żndaki kar├Ż├ż├Żkl├Żklar├Ż kimse bizden iyi bilemez." demi├żtir Atat├╝rk.

Evet, Mason localar├Żn├Ż kapatan Mustafa Kemal Atat├╝rk'├╝n kurulacak muhtemel ├Łsrail devleti hakk├Żndaki d├╝├ż├╝nd├╝kleri bunlar. Yani gerekirse mukaddes topraklar i├žin sava├żmay├Ż ├Ân g├Ârmektedir. Fakat ne yaz├Żk ki, ├Łsrail devleti kuruldu ve b├Âlge tam 58 y├Żld├Żr kan, barut ve g├Âzya├ż├Ż ve katliam alt├Żnda. Hemen belirtelim ki, Mustafa Kemal'in bu kararl├Ż tutumunu benimsemeyen ve halen ABD ve ├Łsrail ekseninden bir t├╝rl├╝ ├ž├Żkamayan T├╝rkiye; e├░er b├Âyle giderse yak├Żn bir gelecekte Siyonistt ├Łsrail ordusunu ve envanjelist s├Âm├╝rgecileri fiilen g├╝ney s├Żn├Żrlar├Żnda bualcakt├Żr. Zaten ├żimdiden g├╝ney s├Żn├Żr├Żm├Żzda kukla K├╝rdo/Judea devleti kurulmad├Ż m├Ż? ├Łlla ├Łsrail ve ABD f├╝zelerinin ├żehirlerimizde patlamas├Żn├Ż m├Ż bekleyece├░iz?

Bu ├╝lkede kimse satran├ž oynamay├Ż bilmez.Bu millet kaderini zar atarak belirler.

Ůubat 26, 2008, 12:58:06 ÷÷
Yanřtla #3
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

"B├╝y├╝k T├╝rkiye Stratejisi" yazar├Ż Kurmay Albay'dan Tavsiyeler

Mustafa Kemal Atat├╝rk'├╝n 1935 y├Żl├Żnda "Cehennem olun gidin. Defolun kar├ż├Żmdan! Yahudi u├żaklar├Ż" diyerek ├çankaya k├Â├żk├╝'nden kovdu├░u T├╝rkiye masonlar├Ż, 70 y├Żl sonra Sezer d├Âneminde K├Â├żk'e geri d├Ând├╝. T├╝rkiye H├╝r ve Kabul Edilmi├ż Masonlar B├╝y├╝k Locas├Ż (di├░er ad├Żyla Nur-u Ziya Locas├Ż) ├ťstad├Ż Kaya Pa├żakay, B├╝y├╝k ├ťstad yard├Żmc├Żlar├Ż Harun Kuzgun ve Murat ├çim'in Cumhurba├żkan├Ż Ahmet Necdet Sezer ile 45 dakika s├╝ren bir ├Âzel g├Âr├╝├żme yapt├Żklar├Ż ortaya ├ž├Żkt├Ż. Masonlar├Żn sadece ├╝yelere g├Ânderdikleri Tesviye dergisinin Nisan 2005 tarihli say├Żs├Żnda yer alan habere g├Âre; ├çankaya K├Â├żk├╝'ndeki g├Âr├╝├żme 11 Ocak 2005 tarihinde ger├žekle├żti.

Sezer: Masonluk Laikli├░in Koruyucusu

Haberde ├żu ifadelere yer verildi: "Say├Żn Cumhurba├żkan├Żm├Żz mesle├░imize ├žok olumlu bakt├Żklar├Żn├Ż ve masonik prensiplerimiz nedeniyle ├Âzel bir konuma sahip oldu├░umuz mesaj├Żn├Ż vererek, bizleri ├╝lkemizde Atat├╝rk├ž├╝l├╝├░├╝n, laikli├░in koruyucusu ve teminat├Ż bir topluluk olarak g├Ârd├╝klerini, bundan daha b├╝y├╝k mutluluk duyduklar├Żn├Ż ifade ettiler."

T├╝rkiye H├╝r ve Kabul Edilmi├ż Masonlar B├╝y├╝k Locas├Ż ba├żkan├Ż ve ├╝yelerinin Cumhurba├żkan├Ż Ahmet Necdet Sezer'i ziyaret tarihi de ilgin├ž bulundu. 11 Ocak (1935) tarihi, Atat├╝rk'├╝n mason localar├Żn├Ż kapatt├Ż├░├Ż g├╝n├╝ g├Âsteriyor.

Cumhurba├żkan├Ż Sezer'in 45 dakika g├Âr├╝├żt├╝├░├╝, laikli├░in ve Atat├╝rk├ž├╝l├╝├░├╝n koruyucusu ve teminat├Ż olduklar├Żn├Ż a├ž├Żklad├Ż├░├Ż T├╝rkiye Masonlar├Ż, 1935 y├Żl├Żnda da Cumhurba├żkanl├Ż├░├Ż konutu olarak kullan├Żlan ├çankaya K├Â├żk├╝'n├╝ kovularak terk etmi├żlerdi. Lason localar├Żn├Żn kapat├Żlmak istenmesi ├╝zerine Atat├╝rk'├╝ ikna etmek i├žin 11 Ocak 1935 tarihinde Cumhurba├żkanl├Ż├░├Ż konutuna ├ž├Żkan Mason heyeti, Atat├╝rk'├╝n b├╝y├╝k tepkisiyle kar├ż├Żla├żm├Ż├żt├Ż. D├Ânemin Van Milletvekili ├Łbrahim Arvas an├Żlar├Żnda bu tarihi ger├že├░i ├żu ├żekilde anlat├Żyor:

Masonlar├Żn B├╝y├╝k ├ťstad├Ż Mim Kemal, Atat├╝rk'e hitaben: "Efendimiz biz zaten size ba├░l├Ży├Żz fakat liderimiz olursan├Żz, bir pervane gibi etraaf├Żn├Żzda d├Ân├╝p dola├ż├Żr├Żz demi├ż. Atat├╝rk de, "Peki bir ├żey soraca├░├Żm, bana cevap veriniz de sonra... Siz Avrupa'da hangi locaya ba├░l├Żs├Żn├Żz ve mektebinizin ismi nedir?" diye sormu├ż.

"DEFOLUN KAR├×IMDAN YAHUD├Ł U├×AKLARI!"

Mason ├ťstad├Ż Mim Kemal "Biz Cenova'ya tabiiyiz ve Reisimiz Barca Mi├żon'dur" diye cevap verince k├╝plere binen Mustafa Kemal Pa├ża "Haydi defolun buradan, cehennem olun gidin. Yahudi u├żaklar├Ż! Benim milletim bana kahraman s├Żfat├Ż verdi. Ben sizin gibi bir ├žift Yahudi'ye u├żak m├Ż olaca├░├Żm? Bu gece sabaha kadar T├╝rkiye'deki b├╝t├╝n localar├Ż kapatmad├Ż├░├Żn├Żz taktirde, yar├Żn te├żkil edece├░im Divan-├Ż Harbe ├ľrfi'ye hepinizi verir ve ast├Żr├Żr├Żm. Haydi defolun kar├ż├Żmdan" diyerek masonlar├Ż kovdu.

├Łbrahim Arvasi'nin "Tarihi Hakikatler" isimli kitab├Żn├Żn 71 ve 72 sayfalar├Żnda anlat├Żt├Ż├░├Żna g├Âre; Atat├╝rk'ten a├░├Żr hakaret i├żiterek kovulan masonlar, o gece adeta y├Żld├Żr├Żm h├Żz├Żyla durumu ├Łzmir, ├Łstanbul ve Adana'daki localara bildirirler. Sabah olmadan T├╝rkiye'deki b├╝t├╝n localar├Żn kapanma kararlar├Żn├Ż ald├Żr├Żp, ilgili belgeleri daha sabah kahvalt├Żs├Ż sofras├Żndan kalkmadan Atat├╝rk'├╝n ├Ân├╝ne koyup derin bir nefes al├Żrlar.

75 y├Żl ├Ânce ├çankaya K├Â├żk├╝'nde ya├żanan kovulma hadisesi, yak├Żn tarih kitaplar├Żna bu ├żekilde yans├Żd├Ż

Ůubat 26, 2008, 09:49:52 ÷÷
Yanřtla #4
  • Ziyaretši

Masonlu├░un kapat├Żl├Ż├ż├Ż - Masonluk uykuda

"Masonluk, 1935 y├Żl├Żnda, masonlar├Żn kendi deyimleri ile uykuya girmi├żtir. G├Âr├╝n├╝├żte masonlar├Żn kendi iste├░i ile olan bu uyku durumu, ger├žekten h├╝k├╝metin bask├Żs├Ż ile ve baz├Ż s├Âylentilere g├Âre,

Atat├╝rk’├╝n emri ile olmu├żtur. 9 Ekim 1935 tarihinde, 33 dereceli mason olan Dahiliye Vekili ├×├╝kr├╝ Kaya, mason b├╝y├╝klerinden masonlu├░un tatilini ve mallar├Żn├Żn Halk Evlerine devrini istemi├żtir. Masonlar bu iste├░e mecburen ve fakat istemeyerek raz├Ż olmu├żlard├Żr.
Oysa, 10 Ekim 1935 tarihli gazetelerde ├žikan Anadolu Ajans├Żn├Żn tebli├░inde;
‘Ankara 9 (A.A.) Mes’ul ve ma’ruf imzalar alt├Żnda Ajans├Żm├Żza verilmi├żtir : T├╝rk Mason Cemiyeti, ├╝lkemizin sosyal tekam├╝l├╝n├╝n ve g├╝nden g├╝ne artan muazzam terakkilerini nazar├Ż itibara alarak ve T├╝rkiye Cumhuriyetinde hakim olan demokratik ve cidden laik ilkelerin tatbikat├Żndan do├░an iyilikleri m├╝├żahade ederek faaliyetine -bu hususta hi├žbir kanun olmaks├Żz├Żn- nihayet vermeyi ve b├╝t├╝n mallar├Żn├Ż ├╝lkenin sosyal ve k├╝lt├╝rel kalk├Żnmas├Żna ├žalisan Halk Evlerine teberr├╝├╝ muvaf├Żk g├Ârm├╝├żt├╝r’ denilmektedir.
Masonlu├░un kapan├Ż├ż├Ż ile ilgili ├Ânemli belgelerden biri de,
Atat├╝rk’├╝n Mason ├Ârg├╝t├╝ ileri gelenlerinden Mim Kemal ├ľke ile olan konu├żmas├Żd├Żr ve bu konu├żmay├Ż izleyen g├╝nlerde de Masonluk ├Ârg├╝t├╝ kapat├Żlm├Ż├żt├Żr. "Yedi G├╝n" isimli derginin 27 Aral├Żk 1938 tarihli 303 say├Żl├Ż n├╝shas├Żn├Żn 9. sahifesinde, Niyazi Ahmet Okan, M. Kemal ├ľke ile Atat├╝rk aras├Żndaki olay├Ż ├żu bi├žimde anlatmaktad├Żr:

Doktor M. Kemal anlat├Żyor:

‘ - Bir g├╝n A├░ao├░lu Ahmet, K├Âpr├╝l├╝ Fuad, ├Łsmail Hakk├Ż ve eski Maarif Vekili Hikmet’in bulunduklar├Ż bir gece sofras├Żnda Atat├╝rk buyurdular ki:

‘Bu ak├żam akademik konu├żaca├░├Żz. S├Âz verilen aya├░a kalkarak s├Âyleyecektir.’

Herkes gibi ben de heyecan duydum. Acaba bana da s├Âz d├╝├żecek mi?
├Łlk konu ├żu idi: Efkar├Ż umumiye de├░i├żtirilebilir mi? De├░i├żtirilebilirse ne vas├Żta ile?
S├Âz K├Âpr├╝l├╝ Fuad’a verildi. Ondan sonra A├░ao├░lu Ahmet, ├Łsmail Hakk├Ż s├Âylediler. A├ża├░├Ż yukar├Ż mektep ve matbuat vas├Żtas├Żyla efkar├Ż umumiyenin de├░i├żtirilece├░ini s├Âylemi├żlerdi. Bu cevaplar├Żn hi├žbiri Ata’y├Ż tatmin etmedi. Gayr├Ż memnun oldu├░unu hissettiren bir tarzda s├Żra ile s├Âzlerini kestiler. Yanyana oturdu├░u Hikmet’e i├żaret ederek onun da d├╝├ż├╝ncesini sordu. O da di├░er zevat├Żn d├╝├ż├╝ncelerine bir de Masonlu├░u kar├Ż├żt├Żrd├Ż. ├Ł├żte o vakit Atat├╝rk:
‘Kemal Bey, i├żittiniz ya, ├żimdi s├Żra size geldi’ buyurdular.
Ben heyecandan titremeye ba├żlad├Żm. Ne diyecektim? S├Âyleyece├░im s├Âz├╝n nas├Żl kar├żilanaca├░├Żn├Ż takdir edemeyenler gibi derin bir teredd├╝t ve tela├ż i├žinde idim.
Atat├╝rk tekrar: ‘Kemal Bey, ne dersin?’ Buyurdular.
Ata s├╝kut buyurdular, biraz sonra:
Atat├╝rk: ‘Kemal Bey, Masonlu├░un umdeleri nelerdir?’ diye sordu.
‘Madem ki Masonluk milliyet├židir, halk├ž├Żd├Żr, cumhuriyet├židir, Halk F├Żrkas├Żn├Żn umdeleri de bunlardan ba├żka bir ├żey olmad├Ż├░├Żna g├Âre Masonlu├░un hikmeti v├╝cudu yoktur’ dediler.190
Atat├╝rk, tekrar: ‘Kemal Bey, ne dersin?’ Buyurdular.
Cevap verdim: ‘Evet, memleket dahilinde realize etmek istedi├░iniz y├╝ksek ideal ile Masonlu├░un tahayy├╝l ve realize etmek istedi├░i ideal ayn├Ż olabilir. Halk F├Żrkas├Żn├Żn umdeleri memleket hudutlar├Ż dahilinde caridir. ├Ł├żte Masonluk bu ideali memleket hudutlar├Ż haricine inti├żar├Żna vas├Żta olan rasyonel hissi bir te├żekk├╝ld├╝r. Bu bak├Żmdan hikmeti v├╝cudu reddedilemez.
‘Diktat├Âr memleketlerde Mason Localar├Ż y├Żk├Żl├Żr, yak├Żl├Żr, Masonlardan hesap sorulur.’
Ata s├╝kunet buyurdular, biraz sonra:
‘Peki, Kemal Bey, hangi memleket Masonlar├Żn en bahtiyar├Żd├Żr?
D├Ż├żar├Żda Masonlar s├╝rg├╝n ve imha edilirken T├╝rk Milli Masonlar├Ż
Ulu ├ľnderinin ve Onun h├╝k├╝metinin itimat ve m├╝zaharetine mazhar olmakla her zaman bahtiyarl├Żk duymu├żlard├Żr. D├╝nyada en bahtiyar ve mesut Masonlar├Żn, T├╝rk Masonlar├Ż oldu├░una ├ż├╝phe yoktur. Masonlar├Żn bu durumuna yak├Żndan vak├Żf olan yabanc├Ż Masonlar, ├╝lkemizde Masonlar├Żn haline g├Żpta ettiklerini ├żefaatle s├Âylemi├żlerdir.’
‘Reisiniz kimdir?’
‘Memleket dahilinde bar├Ż├ż ve selamet tavsiye eden ve b├╝t├╝n d├╝nyaya hitabederek bu idealin tahakkuk ettirilmesini temenni eden zat├Ż devletleridir.’
Tarz├Żndaki maruzat├Żma ├żu tarzda mukabele buyurmu├żlard├Żr:
Atat├╝rk: ‘Ben bu cemiyete girmem. Ben, ba├żkalar├Żn├Żn yapt├Ż├░├Ż prensiplere de├░il, ancak kendi prensiplerime uyar├Żm.’
Evet, Atat├╝rk, prensip yaratan ve yaratt├Ż├░├Ż o prensibe sad├Żkane ba├░lanan bir ├żahsiyetti. Bu, Atat├╝rk’├╝ temay├╝z ettiren bir karakterdi. Do├░rulu├░una ├ż├╝phe etmedi├░i d├╝├ż├╝nceyi her zaman m├╝dafaa ederdi. Maruzatlar├Żma ilave etmi├żtim:
‘Masonlu├░un temsil etti├░i y├╝ksek idealin kolayca tahakkuk ettirilece├░ini kabul etmek istemiyorum. Fakat bu her memlekette insanl├Żk idealinin tahakkukuna ├žalisan entelekt├╝ellerin bir araya gelmesine, yakla├żmas├Żna hizmet etmesi bak├Żm├Żndan faydal├Ż olabilir.
Atat├╝rk, bu s├Âz├╝me, hararetli bir ihtarla:
‘HAYIR, KEMAL BEY, SEN BUNU S├ľYLEME├ÉE MEZUN DE├É├ŁLS├ŁN! G├ťN├ťN B├ŁR├ŁNDE ├ŁNSANLIK ├ŁDEAL├ŁN├ŁN TAHAKKUK ETT├ŁR├ŁLEMEYECE├É├ŁN├Ł KABUL ETMEK DO├ÉRU DE├É├ŁLD├ŁR. BE├×ER├ŁYET├ŁN G├ťN├ťN B├ŁR├ŁNDE BU MESUT NET├ŁCEYE ER├Ł├×MES├Ł GAYRI VAR├ŁD DE├É├ŁLD├ŁR.’
Bana yanl├Ż├ż d├╝├ż├╝nd├╝├░├╝m├╝ ihtar eden bu hitap, be├żeriyet i├žin refah ve saadet d├╝├ż├╝nen Atat├╝rk’├╝n insanl├Żk hakk├Żndaki y├╝ksek ve asil bir d├╝├ż├╝n├╝├ż├╝n├╝n ifadesi idi. Atat├╝rk be├żeriyet i├žin her zaman bizim fevkalbe├żer telakki etti├░imiz ideallerin tahakkuk ettirilebilece├░ine iman eden asil bir insand├Ż, ├Âl├╝nceye kadar ├Âyle d├╝├ż├╝nd├╝. ├ľyle kald├Ż.
├Ł├żte bu m├╝lakattan Masonlar├Żn reisi, ma├żrik├Ż azam├Ż Doktor M. Kemal, Masonlu├░un ‘memleket hudutlar├Ż harici’ ile m├╝nasebet ve alakas├Żn├Ż yani beynelmilel oldu├░unu a├ž├Żk├ža itiraf etmektedir ve Masonlu├░un ‘her memlekette insanl├Żk idealinin tahakkukuna ├žalisan entelekt├╝ellerin bir araya gelmesine, yakla├żmas├Żna hizmet eden’ bir te├żekk├╝l oldu├░unu s├Âylemesi de beynelmileli yetini teyit etmektedir.
Doktor M. Kemal, Atat├╝rk’├╝ Masonlar├Żn tabii reisi gibi g├Âstermek istemi├ż, fakat Atat├╝rk bunu reddetmi├ż, yabanc├Ż prensiplerden ibaret bulunan Masonluk cemiyetine girmeyece├░ini, ba├żkalar├Żn├Żn prensiplerine tabi olmayaca├░├Żn├Ż s├Âylemi├żtir.
Doktor M. Kemal, Masonlu├░un faydas├Żndan bahsedince Atat├╝rk, hararetli bir ihtarda bulunmu├ż, ‘Bunu s├Âyleme├░e mezun olmad├Ż├░├Żn├Ż’ s├Âylemi├żtir.
G├Âr├╝l├╝yor ki bu m├╝lakatta m├╝him m├╝naka├żalar olmu├ż, Atat├╝rk Mason reisini ├żiddetli surette tevbih etmi├ż, Masonlu├░un yabanc├Ż prensiplerden ibaret beynelmilel bir te├żekk├╝l oldu├░unu, memleket i├žin bunun bir faidesi olmad├Ż├░├Żn├Ż anlatm├Ż├żt├Żr. Doktor M. Kemal bu m├╝lakat├Ż etraf├Żyla izah etmiyor. Orada haz├Żr bulunanlardan A├░ao├░lu Ahmet bug├╝n hayatta de├░ildir. ├Łsmail Hakk├Ż Bey’in de kim oldu├░unu bilmiyoruz. Fakat bu i├žtimada uzun uzad├Żya fikir beyan eden K├Âpr├╝l├╝ Fuat ile Hikmet Bayur hayattad├Żrlar. Birisi Demokrat Parti erkan├Żndan, di├░eri de Millet Partisi lideridir. Bu m├╝lakat├Ż daha esasl├Ż surette izah edebilirler. Memleket ve milletin mukadderat├Żna taaluk eden m├╝him bir mevzu hakk├Żnda s├╝kut etmeleri elbette do├░ru de├░ildir. ├×ah├Żslar├Ż bertaraf, fakat partilerinin Masonluk hakk├Żndaki noktai nazarlar├Żn├Ż a├ž├Żk├ža millete bildirmek icap etmez mi?
‘Atat├╝rk prensipleri y├Żk├Żl├Żyor!’ diye ortal├Ż├░├Ż velveleye veren Ulus’un ba├ż, orta ve yamak yazarlar├Ż (Yal├ž├Żn├Ż, Mente├żesi, Toplu ├Ł├░nesi…) Atat├╝rk├╝n memleket ve millet i├žin muz├Żr g├Ârerek da├░├Żtt├Ż├░├Ż bu mason ├żebekesinin, Atat├╝rk prensiplerini hi├že sayarak, yeniden faaliyete ge├žmesi kar├żis├Żnda neye b├Âyle dillerini yutmu├ż bir hale geldiler? Atat├╝rk├ž├╝l├╝k ne oldu? Masonlar, Atat├╝rk’├╝n Masonluk hakk├Żndaki fikirlerini tekmelediler. Niye Atat├╝rk’├╝, Atat├╝rk prensiplerini m├╝dafaa etmiyorlar? Demek ki Atat├╝rk├ž├╝l├╝kleri yalan! ├Łstedikleri zaman Atat├╝rk’├╝ maske yap├Żyorlar. Atat├╝rk heykeli kar├żis├Żnda Mason localar├Ż kuruldu da g├Âzlerini kapayarak, kulaklar├Żn├Ż t├Żkayarak ge├žiyorlar! G├Ârmemezlikten, i├żitmemezlikten geliyorlar!’

Masonlar├Żn uyku d├Ânemi 14 y├Żl s├╝rm├╝├żt├╝r. Fakat bu s├Żrada masonlar├Żn ├žalismalari gizli ve fakat etkisiz bir bi├žimde devam etmi├żtir. Y├╝ksek ├×ura hukuken varl├Ż├░├Żn├Ż kaybetmedi├░i i├žin ├žalismalarina devam etmi├ż ve hatta muhtelif masonlar├Ż 33. dereceye terfi ettirerek masonlu├░un canlanmas├Żna ├žalismistir. Bu ├žalismalar sonunda ba├żar├Żya ula├żm├Ż├ż ve 1948 y├Żl├Żnda masonluk uykudan uyand├Żr├Żlm├Ż├żt├Żr."191

Dipnot:
Uyumak (uykuya girmek): Bir mason kurulu├żunun, ola├░an ├╝st├╝ zorunlu nedenlerle, bir s├╝re i├žin, kendi eliyle localar├Żn├Ż kapat├Żp ├žal├Ż├żmas├Żna son vermesi.
Uyanma (tebenni): Bir masonun kendi locas├Żndan ayr├Żlmas├Ż ya da locas├Żn├Żn ortadan kalkmas├Ż nedeniyle bir ba├żka locaya kabul edilmesi.

Ůubat 26, 2008, 08:05:58 ÷s
Yanřtla #5
  • Ziyaretši

Valla atat├╝rk bence masonlar y├╝z├╝nden de├░il ├žok i├žmekten ├Âld├╝ sirozdan gitmi├ż m├╝barek

Ůubat 26, 2008, 08:42:13 ÷s
Yanřtla #6
  • Ziyaretši

├çok yak├Żn insanlar Atat├╝rk'├╝n asl├Żnda o kadar da ├žok i├žtmedi├░ini s├Âyl├╝yorlar.Mesela Cemal Granda

Ůubat 26, 2008, 08:49:20 ÷s
Yanřtla #7
  • Ziyaretši

Valla neden ├Âld├╝ bilemem atat├╝rke pek sempatiyle bakt├Ż├░├Żm s├Âylenemez fazla da ├╝zerinde durmak istemiyorum

Ůubat 26, 2008, 08:52:52 ÷s
Yanřtla #8
  • Ziyaretši

Ůubat 26, 2008, 10:04:49 ÷s
Yanřtla #9
  • Ziyaretši

Valla atat├╝rk bence masonlar y├╝z├╝nden de├░il ├žok i├žmekten ├Âld├╝ sirozdan gitmi├ż m├╝barek
Sn.santander Ataturk vatan├Ż  kurtarmak icin elinden gelen hersey├Ż yapm├Żst├Żr.Bu yuzden cok y├Żpranm├Żst├Żr evet ├Żck├Ży├Ż sevm├Żst├Żr ama bence ├Żck├Ż tet├Żklem├Żst├Żr.Her ├Żck├Ż ├Żcen s├Żrozdan olmem├Żst├Żr.