Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Türk askerinin kuzey Iraka girmesi doğru olurmu?  (Okunma sayısı 48965 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 25, 2007, 10:10:39 öö
Yanıtla #30
  • Ziyaretçi

Alıntı
Tek kazanan silah tüccarları olurken kaybettiğimiz insanlığın erdemlerin hesabını kim vercek bizden sonraki nesillere ?
bize kim hesap verdiki, bizler hesap verelim?


Mart 25, 2007, 10:20:07 öö
Yanıtla #31

Antik hikayelerde anlatılan ülkeler vardır ya teknolojileri öyle gelişmiştirki dünyayı tek çatıdan yönetmek uğruna birbirlerinin ve medeniyetin kuyusunu kazmışlardır. Şimdide Tek Dünya Devleti kuralım derken insanlığın ve tüm değerlerin mezarı kazılmakta ama biz bu silahlanma yarışına katılırsak kim kime DUR diyecek aklı başında tüm insanların tek bir ağızdan DUR demesi gerekiyor Dünya yine çok kritik günlere yaklaşmışken artık bu son olsun diye ümit etmek ve insanları savaşın kıyıcılığından düşmanlığın uzaklaştırıcılığından ve kendi ŞEYTAN larını yaratmaktan vazgeçirmek tüm sağlıklı düşünebilen bireylerin ortak duruşu olmalıdır gerektiğinde 100 Çanakkele daha ''Dur Yolcu'' dedirtmeli hatırlatmalı haykırmalıyız SAVAŞA HAYIR !


Mart 25, 2007, 10:28:42 öö
Yanıtla #32
  • Ziyaretçi

Alıntı
biz bu silahlanma yarışına katılırsak kim kime DUR diyecek aklı başında tüm insanların tek bir ağızdan DUR demesi gerekiyor
iste bu o kadar zorki.

Alıntı
gerektiğinde 100 Çanakkele daha ''Dur Yolcu'' dedirtmeli hatırlatmalı haykırmalıyız SAVAŞA HAYIR !
Iste turk gencligi bee... harikasiniz. Canli, hareketli, savasa karsi, bilimci.


Mart 25, 2007, 10:31:57 öö
Yanıtla #33

Beni utandırıyorsunuz övgülerinizi şahsıma değil Türk Gençliği ve Atatük ün açtığı yoldan yürüyen her şerefli insan adına kabul ediyorum.
Teşekkür ederim.


Mart 25, 2007, 05:16:30 ös
Yanıtla #34
  • Ziyaretçi

Sevgili forumcular. Konuya degisik bir acidan bakmak istiyorum.

Butun bildigimiz tarih boyunca, her yonden gelismis toplumlar, gelisememis veya az gelismis toplumlar tarafindan taaruza mahkum kalmislardir. Eski misir araplar tarafindan isgali ve iskenderiye kutuphanesinin yakilisi, romalilarin ilkel (Primitiv) hiristiyanlara yenilisi, Bizansin osmallilarca alinisi, almanyanin firansayi ihtilali vs.. Gunumuzde malesef halen boyle.

Iste avrupa ve diger dunya demokrasilerinin (bunun icine turkiye de dahil) yaptigi mucadele ve mevcut olan savaslarin nedeni bu. Buna filistin,kuzey irak,iran,surite,sudan ne derseniz deyin hepsi ayni torbada.

Ilk bakista bu savaslar zanki zengin ve guclu ulkeler zayif ve fakir ulkeleri vuruyor izlenimi verebilir. Aslinda olay tam aksinedir. Aslinda ortadogudaki olaylar ortadogu ulkelerini sindirme savasi degil, ortadoguya demokrasilestirmek savasidir. Aksi taktirde er veya gec barbarlar demokrasiyi yeneceklerdir.

Bu soylediklerim tamamen su andaki sahsi dusuncemdir. Bu dusuncelerim ileride degisebilir. Bende butun insanlar gibi yaniliyor olabilirim. Goz onunde bulundurmanizi rica eder dusuncelerinizi almak isterim. Saygilar


Mart 25, 2007, 06:03:00 ös
Yanıtla #35
  • Ziyaretçi

yazinin her bolumune katiliyorum sadece bir bolumune karsi cikacam.

Alıntı
Ilk bakista bu savaslar zanki zengin ve guclu ulkeler zayif ve fakir ulkeleri vuruyor izlenimi verebilir. Aslinda olay tam aksinedir. Aslinda ortadogudaki olaylar ortadogu ulkelerini sindirme savasi degil, ortadoguya demokrasilestirmek savasidir. Aksi taktirde er veya gec barbarlar demokrasiyi yeneceklerdir.

Bence mesele demokrasi mucadelesi degil. guc ve ortadoguya hakim olma mucadelesi. yuzyilalrdan beri mezopotamyanin degerinden baslayarak, bu topraklar en degerli topraklar olmustur. herkes burayi istemistir. bunun bircok nedeni vardir.  ama herkesin bu topraklari istemesinin amaci tamamen guc ve hukum surmektir. orta doguya hakim olan, dunyanin cogunluguna hakim olur mantigi vardir. artik bu orta doguya hakim olma yarisina amerikada girdi. yakinda uzak dogu ulkeleride tek tek damlarlar. ama mesele demokrasi falan degil. demokrasi tamamen ulkenin kendi icindeki bir sorunudur. ama orta dogu tamamen ulkeler arasi ve dis islerle ilgili bir sorundur.


Mart 26, 2007, 04:56:40 öö
Yanıtla #36

Kuzey Irak ta demokrasi yaratan Koalisyon Güçleri neden bu demokrasiyi parçala bölde kullandı. Demokrasi halkın kendini idare etmesi ve bunu sürdürmek için tabana yayılan düşünce ve haklar mekanizması kurmasını ifade eder.
Günümüzde ABD nin demokrasi anlayışını özetle açıklayayım sizlere... Antik çağlarda anlatılan Polis adı verilmiş kendi yönetimi olan ve yalnızca o kentin insanlarını düşünen mantığı hatırlayalım bu mantığın devamı başka bir bölgenin istila edilmesi lejyoner askerler tarafından kontrolu başlarına tiranların yerleşmesi ve tam bir sömürge durumudur. Bugüne geri döndüğümüzde Polislere benzer bir Kuzey Irak bölgesi bunların Irak ın tamamında kurduğu sömürge bölgelerden biri Kerkük ve petroller vergiler kısacası kendi insanlarını sömürmeye yönelik bir sistem burda kazanan iki taraf var Bir başlarındaki ABİ devlerler iki o bölge insanını soyan Tiran kardeşleri...Böyle demokrasi hangi vicdana sığar ???????????

Saygılarımla.


Mart 26, 2007, 07:51:32 öö
Yanıtla #37
  • Ziyaretçi

elbette menfaat olmadan kimse bunu yapmazdi zaten. sonucta bi menfatleri varki oraya kadar gidipte o ulkeyi devirdiler. ama menfaatleri oldugu gibi, yaptiklari iyi seylerde yokmu? oyle bir halki saddam gibi birinin elinden kurtardilar. (cikar amacli olsada) demokasinin temellerini attilar.

ama vergi olayi konusundan birsey diyemem. simdilik oranin somuruldugu belli ama bu bu sekilde devam edecekmi? yada orasi artik baska bir ulkenin somurgesi oalrak mi kalacak bunlar tartisilir tabi.

yani yararlari da oldu zararlarida, ama elbette menfaat icin yapildi. kimse irak halkini cok sevdigi icin orta dogunun (dunyanin en karisik ve karmasa merkesinin) ortasina binlerce askerle girmezdi.


Mart 26, 2007, 08:25:02 öö
Yanıtla #38

Irak kimlerden oluşuyor iyi analiz etmek gerekiyor. Şii kesim İran tarafından yönlendiriliyor. Kürt kesim ABD tarafından destekleniyor Sünni Araplar Suriye ve tabi Türkmenler onlarıda Türkiye çıkarları doğrultusunda kullanmak istiyor. En güzel söylemleri ise kendi soydaşlarımızla bağlarımızı koruyor onların yönetimde temsilini ve haklarını koruyoruz. Bakın bir ipte iki cambaz oynamaz. Irak ta hergün şiddet var masumlar bebekler ölüyor...
Demokrasi kavramının dıştan zorlama ile gerçekleştirildiği bir başka devletten olayları hatırlayalım...
Osmanlı imparatorluğu 600 sene her yere yetişmiş bir devlet... Fransız devrimi ve sonrasında yaşanan süreç Tanzimat , Meşrutiyetler silsilesi ve devamında bugün bile oturtulamış çarpık 3 ayaklı bir demokrasi anlayışı...
Hatırladığımız sürecin devamı bügün sahneye konan tiyatral eserden farksızdır. Osmanlı imparatorluğu 93 harbi , 1. cihan harbi sürecinde parçalanmış o dönem halklar birbiriyle düşman haline getirilmiş Ermeni Türk Yahudi Kürt Çerkez Alevi Sünni Rum Laz Hristiyan Müslüman Musevi gibi ayrımcı söylemler vurgulanmış komşu ve dost olan halk birbirine karşı süngüler gibi sivriltilmiştir.  Sonuçlarına bakacak olursak bugün dahi Türk-Kürt cemaatlerin arası açıktır. Renklerin Kardeşliğini savunanarak kazanılacak BARIŞ ortamı yerine SAVAŞ tercih edilmiştir. Meclisimizde kadın Milletvekil sayısını ele alalım 100 de 1 gibi dir. Bu durumda daha biz demokrasiyi sindirememişiz içimizde çelişkiler barındırıyoruz. Kaldıki Irak ta huzur ve demokrasiden bahsedelim.

Bazen maalesef Despot Saddam vari yöneticiler bir bölgeye 10 elin girmesinden daha az tehlikeli olabiliyor. Şimdi Irak ın dünü bugününü düşünüp karar verme sırası sizde bu getirilen Demokrasi mi yoksa Nifak tohumları ithalatı mı?

Tanrı , Tüm İnsanlara Sevgi Dostluk ve Beraber Yaşama Dirayetini Gösterecek Sabrı Versin...

Saygılarımla.


Mart 26, 2007, 08:30:49 öö
Yanıtla #39
  • Ziyaretçi

HeHe guzel mesaj olmus. rengarenk. okutuyor kendini. ama simdi ise gitmem lazim sonra okuyup mesaj yazacam. gokkusagi gibi mesaj hakaten. :D


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
DOĞRU İŞE DOĞRU İNSAN

Başlatan LuckyEye Mizah

2 Yanıt
2821 Gösterim
Son Gönderilen: Ocak 19, 2013, 12:22:36 öö
Gönderen: NOSAM33
0 Yanıt
1768 Gösterim
Son Gönderilen: Temmuz 13, 2007, 11:59:18 ös
Gönderen: shemuel
15 Yanıt
20909 Gösterim
Son Gönderilen: Nisan 21, 2017, 10:43:05 öö
Gönderen: Ankara
6 Yanıt
3561 Gösterim
Son Gönderilen: Ağustos 31, 2011, 10:22:34 ös
Gönderen: Felix Steiner
71 Yanıt
40387 Gösterim
Son Gönderilen: Eylül 20, 2011, 08:53:53 öö
Gönderen: ADAM
30 Yanıt
13155 Gösterim
Son Gönderilen: Eylül 12, 2014, 12:00:37 öö
Gönderen: Hacamat
32 Yanıt
11947 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 03, 2013, 02:15:23 ös
Gönderen: CAMPANELLA
24 Yanıt
11417 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 19, 2017, 07:27:36 ös
Gönderen: Ankara
0 Yanıt
1103 Gösterim
Son Gönderilen: Temmuz 16, 2015, 10:53:59 ös
Gönderen: ragnarr
3 Yanıt
2027 Gösterim
Son Gönderilen: Ekim 04, 2015, 02:52:01 ös
Gönderen: burakc