Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Hürmasonluk ( Masonluk ) bir din midir?  (Okunma sayısı 13487 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eylül 25, 2006, 11:55:53 öö
 • Administrator
 • Uzman Uye
 • *
 • İleti: 9559
 • Cinsiyet: Bay
  • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Hürmasonluk bir din midir?

Masonluk ne bir din, ne de din yerine ikame edilecek bir mefhumdur. Masonluk üyelerine tüm inançlarca kabul edilebilecek bir davranış ve yaşam tarzını aşılamaya çalışır, ancak bunu yaparken dogma ve teoloji sahalarına müdahale etmekten özenle kaçınır. Bu nedenle Masonluk dinle rekabet etmez, eğitimi de dinsel öğretileri tamamlayıcı nitelikte kabul edilebilir. Mason olabilmek için bir kişinin bir Yüce Varlığa inanması şarttır ve bu şekil yeterlidir. Masonluk adaya, inandığı Yüce Varlığı tarif etmesini istemez. Yücelerin Yücesi, Evrenin Ulu Geometri Ustası, Evrenin Ulu Mimarı gibi isimlerle adlandırılan Yüce Varlığa toplu olarak niyaz eden değişik din ve mezheplere ait insanlar, bu Yüce Mevhum’u kendi öz anlayışlarına göre kabul ederlerken, aralarında farklılıklara götüren terminolojilerden uzak kalırlar. Bu bir ökümenik davranıştır, asla bir senkretizm değildir. Hürmason ritüeli dinsel bir metin midir? Hürmasonluğun ritüellerinde dinsel metinler yoktur, ancak, yer yer dua niteliğindeki bölümler hümanist niyazlardan öteye gitmez. Ritüelleri tetkik ettiğimizde, Masonların Locada çalışmaya başlarken “yalnız bizim için değil, tüm insanlar ve insanlık için bir mutluluk mâbedi inşa etmek” amaçlarına varmak üzere, “Akl-ı hikmet rehberimiz olsun, güzellik onu süslesin, kuvvet onu tamamlasın” diye dua ettiklerini görürüz. Çalışmaların sonunda, Locayı terk etmeden, Evren’in Ulu Mimarı’na tüm insanlara barış ve sağlık bahşetmesini; Kardeş Sofrası’nın sonunda da yeryüzüne dağılmış tüm yoksul insanlara yardım etmesini niyaz ederler. Hürmasonluk Ahret’le uğraşmaz, üyelerinin ruhlarının kurtuluşu gibi bir çabası yoktur, her üyenin kendi dininin icaplarını yerine getirip getirmediğini tahkik etmez; tek şartı, üyelerinin, kendi öz inançları çerçevesinde, bir Ulu Varlığa inanmalarıdır. Tolerans felsefesine göre, her inanç mukaddestir, hiç birinin bir diğerine faikıyeti yoktur.

- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.


Nisan 10, 2007, 07:49:56 ös
Yanıtla #1
 • Seyirci
 • Aktif Uye
 • ***
 • İleti: 922
 • Cinsiyet: Bay

Masonluk bir politik parti, bir lobi, bir din, bir tarikat, bir düşünce okulu veya üyelerine maddi olanaklar sağlayan bir kuruluş değildir.
Taslar yerine oturabilecek mi ? İnşaasına basladıgımız yapı nasıl olur da yarım kalır ..


Mayıs 31, 2007, 04:40:26 ös
Yanıtla #2
 • Ziyaretçi

Masonluk din değildir ama kendisine mensup olan birey üzerinde dinden daha şiddetli etki bırakır..Masonluğa kabul edilen ve basamakları tırmanan kişinin artık aldığı her nefeste masonluk vardır..Temsil edilen inanç sistemini hakkıyla yaşayabilmeniz için kendinizi teslim etmeniz gerekir..Mason olan kişi, yolda yürürken yemek yerken işe giderken uyurken vs..Kendisini hep farklı hisseder çünkü o masondur diğer insanlardan bi farkı vardır..Çevrenizdeki bi insana "Ben masonum" dediğinizde onun size bakışı o anda şiddetli bi şekilde değişiyorsa,demek ki masonluk en az din kadar etki edebilen bir yapılanmadır!


Mayıs 31, 2007, 04:49:48 ös
Yanıtla #3
 • Aktif Uye
 • ***
 • İleti: 566
 • Cinsiyet: Bay
  • Yok site mite...

Masonluk zor bir olay o zaman. Kisiel sorumluluk yukluyor uyelerine. Guzel birsey aslinda.
Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olanlari sevmiyorum.


Temmuz 06, 2007, 03:28:47 öö
Yanıtla #4
 • Ziyaretçi

einsof guzel anlatmis bence...


Temmuz 06, 2007, 08:51:57 öö
Yanıtla #5

einsof guzel anlatmis bence...

Sayın xxx_ersan ,

Sayın Einsof  bardağın boş tarafını göstermek için çaba harcıyan bir üyemizdir.Konuya bu amaç dahilinde yaklaşmaktadır.Halbuki Masonlar bardağı sürekli dolu tutmaya ve onu bu şekilde görmeye çalışan insanlardır.

"Mason olan kişi, yolda yürürken yemek yerken işe giderken uyurken vs..Kendisini hep farklı hisseder çünkü o masondur diğer insanlardan bi farkı vardır.."

Bu doğru çünkü bir mason kendisini sürekli geliştirmek için çaba harcar ve diğer insanlarada hiç bir zaman yardımını esirgemez.Yoksa yukarıdaki cümlede vurgulanmaya çalışıldığı gibi bir Mason kendisini diğer insanlardan daha yukarıda görmek veya bir çıkar amacı ile Mason olmamıştır.Bu düşüncede olanlar var isede bunun böyle olmadığını en kısa sürde anlayıp ayrılırlar.

Çevredeki bir insana ben masonum denildiğinde bakışının şiddetli olarak değişmesi bazı art niyetli anti masonik çevrelerin yürüttüğü karalama kampanyasındandır.Masonluk bu çevreleri muhatap alıp cevap vermediği için bu çevreler iyice palazlanıp güçlenmişlerdir.İşte bu forumum amacıda bilgiyi yanlış yerlerden öğrenilmeyip birinci ağizdan öğrenilmesidir.

"masonluk en az din kadar etki edebilen bir yapılanmadır!"

Bu cümle ise kesinlikle yanlış.Din olgusu ne yazıkki çağlar boyu kendilerine din adamı süsü veren kişilerin kurdukları bir takım kurumlar vasıtası ile bağnazlık pompalanarak cahil ve iyi niyetli insanların sömürülmesi olarka günümüzde işlev görmektedir.Halbuki gerçek din bu değildir.Masonluk bağnazlıkla savaşır ve kesinlikle kuruluş amacında üyelerini ve diğer insanları belirli bir fikir empoze ederek sömürme amacı yoktur.

Saygılarımla,
Omnia mors aequat


Temmuz 06, 2007, 04:39:31 ös
Yanıtla #6
 • Ziyaretçi

Dİn (islam) kendisine mensup olan kişiyle şereflenmez,mensup olmayı kabul eden kişiye şeref verir..Milyarlarca insan arasından çıkan bir kaç art niyetli insanın negatif hareketlerinin sorumluluğunu insanda sonsuz - evrensel- bir akıl ve vicdan inşa etmeye çalışan "Din" üstlenmez..Dindar insan iyi ahlaklı ve ideal olmak zorundadır!Dindar insanın yaşadığı bazı olumsuz tecrübeler sonucu değişmeye karar verme(olumsuz anlamda) gibi bir hakkı yoktur..Dindarım o halde iyi insanım yerine "Dindarım o halde iyi insan olmak zorundayım" demek daha doğru olur..Meseleye bu açıdan bakarsak,bireylerin tavır ve alışkanlıklarının Allah gibi yüce bir yaratıcıya teslim olmayı emreden "Din" in üzerine yıkmanın ne kadar anlamsız olduğunu görürüz!

Ayrıca gerçek dinin ne olduğunu saygıdeğer masonlardan öğrenecek değiliz!Masonluğun temeli ve vardığı nokta maddeciliktir ve bağlayıcı tüm inançlardan kurtulma üzerindedir.. Bunu da hatırlatmak isterim..

Saygılar


Temmuz 06, 2007, 06:48:57 ös
Yanıtla #7
 • Ziyaretçi

...Milyarlarca insan arasından çıkan bir kaç art niyetli insanın negatif hareketlerinin sorumluluğunu insanda sonsuz - evrensel- bir akıl ve vicdan inşa etmeye çalışan "Din" üstlenmez.....
Baska yerlerde soylediklerinizle celistiniz Sn. Einsof :) Ama normaldir.

Ayrica Din (islam) demeniz diger dinleri kabul etmediginiz anlamina geliyor olsa gerek.
Ayrica emin olun, bir cok mason dini ve Islami sizden cok iyi bir sekilde biliyordur.

Iki ay once masonluk hakkinda hic bir bilgisi olmadan, bugun masonlugun temeli ve vardigi nokta uzerine yorum yapabilme yetenegine sasiyorum ::)

Cok sevdigim bir laf vardir (hatta bir uyemiz kendine imza yapmis) Bilgi sahibi olmadan  fikir sahibi olmussunuz sevgili Einsof, bence siz once kendi alaninizda bir uzmanlasin (o her ne ise) sonra baska alanlara kayarsiniz.


Temmuz 06, 2007, 06:57:00 ös
Yanıtla #8
 • Ziyaretçi

İslam dışında tanınacak bi din göremiyorum,hristiyanlık yahudilik masonluk :) İslam'da bulamadığını başka bir dinde bulduğunu iddia eden insan o dinde kesin bedensel bi menfaat bulmuştur!İslam dini nefsi ve dünyevi nimetleri körlemesi sebebiyle,maddesel zevklerin dibine vurmak adına yaşayan insan tipine pek cazip gelmemektedir..Yani çoğunluğa! O yüzden ayette de dediği gibi "..İnsanların çoğu hüsrandadır"

Diğer yazdıklarınız hakaret boyutunda her zamanki gibi, cevap vermiyorum :) Sevgiler..
« Son Düzenleme: Temmuz 06, 2007, 07:02:56 ös Gönderen: Einsof »


Temmuz 06, 2007, 07:12:45 ös
Yanıtla #9
 • Ziyaretçi

Tekrar soyleyelim Maosunluk bir din degildir. Sizin basitr cumlelerinizin icine katmaniz onu dogru kilmaz. Bunu abilerinizden de duyup ogrenebilirsiniz. Ayrica
"İslam dışında tanınacak bi din göremiyorum" demissiniz. Bu kitabimiza ters dusmuyor mu? Yoksa siz Kuran'- Kerimden (dolayisi ile ALLAH'tan) da ustun bir varlikmisiniz da Kuran-i kerimde taninani tanimiyorsunuz.

DInler INSAN TOPLULUKLARI degildir. Bunu ogrendiginiz zaman gelin konusuruz, Cevap vermemek ile VEREMEMEK arasindaki farki kanitladiginiz icin tesekkurler ;)


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
34 Yanıt
18181 Gösterim
Son Gönderilen: Ağustos 19, 2015, 12:45:35 ös
Gönderen: egeran
1 Yanıt
2601 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 15, 2008, 05:33:04 ös
Gönderen: Itzhak
19 Yanıt
8572 Gösterim
Son Gönderilen: Kasım 06, 2014, 10:45:08 öö
Gönderen: mbulut
3 Yanıt
3685 Gösterim
Son Gönderilen: Nisan 01, 2010, 12:24:41 öö
Gönderen: kagank
20 Yanıt
11151 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 16, 2012, 05:04:05 öö
Gönderen: vitriol
0 Yanıt
4994 Gösterim
Son Gönderilen: Kasım 07, 2009, 12:03:30 ös
Gönderen: ADAM
5 Yanıt
8664 Gösterim
Son Gönderilen: Nisan 03, 2011, 12:47:47 öö
Gönderen: shaGrot
36 Yanıt
38120 Gösterim
Son Gönderilen: Şubat 19, 2017, 06:22:23 ös
Gönderen: karahan
7 Yanıt
3019 Gösterim
Son Gönderilen: Ekim 06, 2015, 12:53:52 öö
Gönderen: friend
13 Yanıt
3546 Gösterim
Son Gönderilen: Aralık 23, 2015, 05:10:52 ös
Gönderen: kerberos