Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Bir general nasıl Büyük Üstat olabiliyor?  (Okunma sayısı 5036 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aralık 21, 2009, 11:42:09 öö
 • Ziyaretçi

Emekli Tuğgeneral Cavit Yenicioğlu'nun Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası eski üstadı olduğunun ortaya çıkması tartışmaları da beraberinde getirdi.

 Zaman'daki habere göre Emekli Yarbay Tevfik Diker, subayların derneklere üye olmasının yasak olduğuna dikkat çekerek, "Rahmetli Atatürk'ün Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ne zararlı faaliyette bulundukları gerekçesi ile kapattırdığı mason localarının TSK'nın general kadrosuna nasıl sızmış olduğunu ibretle seyrediyoruz." dedi.

 Org. Başbuğ, TSK'ya sızan localarla mücadele edecek mi?" sorusunu yönelten Tevfik Diker, TSK'daki yapısal bozukluğu ispatlayan tipik bir örnekle karşı karşıya olduklarını kaydetti. Diker, ülkenin selameti açısından, TSK'nın içindeki masonları, rotaryenleri ve lionslara üye olan mensuplarını temizlemesi gerektiğini söyledi.

 Türk Silahlı Kuvvetleri'nin, her türlü siyasi tesir ve düşüncelerin dışında ve üstünde olduğunu vurgulayan emekli Yarbay, şunları kaydetti:

"Hürriyet gazetesinde yayınlanan taziye ilanındaki ayrıntılar çok ilginç. Bir general masonlukta 'Büyük Üstad' ve 'En Muhterem' olabiliyor. Ama o emekli paşa, diye savunma yapanlara sesleniyorum. Emekli olur olmaz bu makama kadar yükselmek locada mümkün mü? Dünyada emeklilikten başlayan ve bu makama çıkabilen bir başka örnek var mı? Taziyede masonik sembollere yer verildiği gibi yine masonluğa has kavramlar kullanılmış. 'Büyük Üstat' ve 'Evrenin Ulu Mimarı' gibi sözcükler buna örnektir."


Aralık 21, 2009, 11:49:19 öö
Yanıtla #1
 • Ziyaretçi

Aslında bu habere bakınca çok şaşırmadım ama yinede sizlerle paylaşmak istedim.
Neden şaşırmadığıma gelince ABD'de kaldığım süreler içerisinde defalarca gazete ilanlarında çeşitli locaların ilanlarını görmüştüm "Bize katılmak ister misiniz?" şeklinde. ABD  zaten Mason locaları gayet görünür yerlerde yol üstünde küçük tabelalarına rastlamak mümkün. O tabelanın üzerinde ise Masonluğun sembolü olan "pergel-gönye" ve kaç numaralı loca olduğuna dair bir ibare var.

Saygılarımla


Aralık 21, 2009, 11:52:27 öö
Yanıtla #2
 • Seçkin Üye
 • Uzman Uye
 • *****
 • İleti: 7281
 • Cinsiyet: Bay

Yine abesle uğraşıp duruyorlar.

Ben bu işin yasalara uygun olduğu, aykırı hiçbir şeyin söz konusu olmadığı kanısındayım. Ancak bu kanımı sadece bir "senaryo" ile belirtebilirim; bir diğer deyişle tahmin ederek. Fakat elbette doğrusu vardır ve bunu HKEMBL ileri gelenleri bilir. Buna bir yanıt verip vermeyeceklerini bilemem ama derneğe resmen sorulacak olursa elbette resmen yanıt verilecektir. Umarım HKEMBL bu bağlamda bir yanlışlık yapmamıştır.
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.


Şubat 27, 2012, 07:50:16 ös
Yanıtla #3
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 3081
 • Cinsiyet: Bay

Sayın Emekli Yarbay Tevfik Diker ' i , esefle KINIYORUM . Üstat hakkındaki sözlerinden dolayı ...
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus


Şubat 27, 2012, 08:14:39 ös
Yanıtla #4
 • Seyirci
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 4170
 • Cinsiyet: Bay

Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası'nı 1986-88 yılları arasında yöneten Cavit Yenicioğlu vefat etti.

Loca 16 Aralık 2009 Çarşamba günü vefat eden emekli Tuğgeneral Yenicioğlu için dün Hürriyet gazetesine taziye ilanı yayınlattı. Yayınlanan ilanda "Kardeşimizi Ebi Maşrıka uğurlamanın üzüntüsü içindeyiz. Merhuma Evrenin Ulu Mimarı'ndan rahmet kederli ailesinve kardeşlerine de başsağlığı dileriz." ifadeleri yer aldı. Bugün ise Genelkurmay Başkanlığı Hürriyet gazetesine emekli Tuğgeneral Cavit Yenicioğlu için vefat ilanı verdi. Genelkurmay Başkanlığı'nın yanı sıra Kardeşlik ve Fazilet Mason Locaları da Yenicioğlu için ilan verdi.

Masonların 10 aşkın büyük üstadından biri olan Yenicioğlu için yayınlan ilanda "Önceki Büyük Üstat En Muhterem Emekli General Cavit Yenicioğlu" şeklindeki ibare ise dikkat çekti. Yenicioğlu'na ait "İskoçya ve İngiltere Büyük Localarını Ziyaret İzlenimleri" adını taşıyan 27 Eylül 1986 bir kitap da bulunuyor.

1931 Harp Okulu mezunu olan Yenicioğlu'nun cenazesi yarın öğle namazına müteakip Selimiye Camii'nde kılınacak cenaze namazı sonrası Sahray-ı Cedit Mezarlığı'nda toprağa verilecek.sn.nosam33

Yarbayı neden esefle kınama ihtiyacı duydunuz ,yarbayın burada sorduğu soru çok açık üstelik çokta esef duyulacak tarafıda yok tsk mensupları için yapılan düzenleme belli,belliki burada farklı bir uygulama olmuş sn.adam daha netini yazmış buna en net cevabı verirlerse loca yetkilileri büyük üstad verir.Gerek görür ise verir gerek görmez ise herkesin aklında komplo teorileri türer anlayacağın geciştirilecek bir konu değil üstelik sadece üstad değil genelkurmayında muhakkak bilgisi vardır hatta hükümetinde yani senin anlayacağın burada benim anladığım durumda esef duyulacak kişi o yarbay değil kesinlikle.En baştan başlayarak en sonunda sn.büyük üstadın gerekli açıklamaları yapması lazım.

sargılarla

ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo


Şubat 27, 2012, 09:31:02 ös
Yanıtla #5
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 3081
 • Cinsiyet: Bay

Sayın karahan görüşünüze saygı duyuyorum ben bu meali yazdığım esnada üstat' ın öldüğünü dahi bilmiyordum sadece Yarbayın  ön yargı ile yaklaşmasından hareket ettim elbetteki Mason üstatlar bu konuda tek yetkili insanlardır ben sadece tabiri caizse biraz Donkişotluk yapmış oldum yinede  şahsım adıma iki kere daha Yarbay' ı KINIYORUM . Saygılar Merhumada Yüce Allah' tan rahmet diliyorum ... :'(
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus


Şubat 28, 2012, 09:30:03 öö
Yanıtla #6
 • Seçkin Üye
 • Uzman Uye
 • *****
 • İleti: 7281
 • Cinsiyet: BayŞu konuyu en başından ele alıp irdeleyelim mi?...

Bunun için, şimdilerde forumda görmediğimiz Sayın asoraman’ın iki yıla aşkın bir süre önce foruma aktarmış olduğu bu yazı üzerine kısa bir genel görüş belirtmiştim; şimdi onu parçalara ayırmak istiyorum.

“Zaman'daki habere göre”

Basın organlarını haber bakımından birbirinden ayırmak aslında pek doğru değildir. Fakat bizim ülkemizdeki basın organlar haberin içine bile yorum karıştırır. Bunu sadece bazıları değil hepsi yapıyor. Dolayısıyla bir gazeteden haber alırken, o gazetenin genel tutumunun ne olduğunu önceden bilmekte yarar var.

“Emekli Yarbay Tevfik Diker,”

Kişiye bir söz söylemek doğru olmaz. Askerlikte herkes general/amiral olmayabilir. Bu nedenle emekli generalden çok emekli albay vardır. Fakat bu kişi yarbay iken emekli olmuş. Binbaşı iken emekli olanlar bile vardır. Ancak böyle kişiler enderdir; belli ki terfi alamamışlardır.

“subayların derneklere üye olmasının yasak olduğuna dikkat çekerek,”

Efendim bu iş öyle değil. Kısıtlamaların olduğu doğrudur ama bunun da bir sınırı vardır. Üstelik bu kısıtlamalar her dönemde öyle değildir. Zaman içinde değişikliğe uğrar. Kimi zaman geçmişi de içerir, kimi zaman içermez. Üstelik burada söz konusu olan bir mason büyük locasının büyük üstadının kişiliğidir. Masonluk açısından onun emekli general olup olmayışı hiçbir şey değiştirmez. Ordinaryüs profesör olmasının ya da bakkal olmasının hiçbir şey değiştirmeyeceği gibi… Fakat asker kökenli olanların kafası bunu bir türlü alamayabilir çünkü onlar her şeyi askerlikle ölçme gibi yanlış bir yaşam tarzı edinmiş olabilirler. Fakat işte onların arasında mason olanları da çıkar. Hatta o mason askerler büyük locada görev alır hatta büyük üstat bile olur.

"Rahmetli Atatürk'ün Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ne zararlı faaliyette bulundukları gerekçesi ile kapattırdığı mason localarının TSK'nın general kadrosuna nasıl sızmış olduğunu ibretle seyrediyoruz."

Bilgisizliğin örneği yine ortada… Aynı terane sürdürülüyor. İşin ilginç yanı, o sırada Türkiye’deki Masonluğun ileri gelenlerinden Atatürk’ün asker kökenli arkadaşı ve özel doktoru Mim Kemal Öke, çoğu zaman yanı başında ve Atatürk’ün onunla Masonluk üzerine söyleşileri de var.

“Org. Başbuğ, TSK'ya sızan localarla mücadele edecek mi?" sorusunu yönelten Tevfik Diker, TSK'daki yapısal bozukluğu ispatlayan tipik bir örnekle karşı karşıya olduklarını kaydetti. Diker, ülkenin selameti açısından, TSK'nın içindeki masonları, rotaryenleri ve lionslara üye olan mensuplarını temizlemesi gerektiğini söyledi.”

Kişinin tutumunun, kafasının ne olduğu, bu sözlerinden açıkça anlaşılıyor. Tevekkeli değil emekli yarbay!... O rütbeye kadar nasıl gelebilmiş olduğuna hayret etmeli.

"Hürriyet gazetesinde yayınlanan taziye ilanındaki ayrıntılar çok ilginç. Bir general masonlukta 'Büyük Üstad' ve 'En Muhterem' olabiliyor.”

Kişi Masonluktaki “büyük üstat” unvanı ile HKEMBL’nda kullanılan “en muhterem” sıfatını, bunların nedenlerini araştırma zahmetine katlanmaksızın ve öğrenmeden, ön yargılarının altında ezilerek hemen kaleme sarılır ya da lakırdı etmeye başlarsa, böyle şeyler söylemesini pek yadırgamamak gerek.

Yoksa burada bir kıskançlık/haset arayışı daha doğru mu olur?

“Ama o emekli paşa, diye savunma yapanlara sesleniyorum. Emekli olur olmaz bu makama kadar yükselmek locada mümkün mü? Dünyada emeklilikten başlayan ve bu makama çıkabilen bir başka örnek var mı?”

Yanıt: Emekli olmadan da mümkün… Masonlukta ilerlemek, yönetim görevleri üstlenmek için emekli olmak gerekli değil. Bunlar muvazzaf subay iken de olunabilir. Büyük üstatlık yapmış olmasalar da muvazzaf subay iken yüksek dereceler almış ve yönetim görevlerinde bulunmuş çok mason var. Türkiye’de sayıları öteden beri az olmuştur çünkü gerek dernekler yasasının genel olarak devlet memurlarına gerekse TSK İç Hizmet Yönetmeliği’nin bu bağlamda getirdiği birtakım kısıtlamalar vardır. İşin o yönü doğrudur. Bu kısıtlamaların gerekçesi bambaşka olduğu, bunların Masonluk ile uzaktan yakından bağlantılı olmayışı nedeniyle devlet memurları arasında baskıya boyun eğmeyip, özgürlüklerini öncelikli tutarak Masonluğa girenler çok olmuştur.

Batı ülkelerinde mason olan askerlerin sayısı çok daha fazladır. Öyle ki, Masonlukta “askeri localar” diye bir konu başlığı bile vardır. Hele hemen burnumuzun dibinde, İncirlik hava üssünde öteden beri çalışmakta olan iki mason locasının varlığı hiç de gizli saklı bir bilgi değil.

“Taziyede masonik sembollere yer verildiği gibi yine masonluğa has kavramlar kullanılmış. 'Büyük Üstat' ve 'Evrenin Ulu Mimarı' gibi sözcükler buna örnektir."

Elbette… Çünkü Türkiye’deki masonlara göre Cavit Yenicioğlu Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası’nın eski en muhterem büyük üstatlarından biridir. Emekli general olup olmayışı hiçbir zaman umurlarında bile olmamıştır.

Olmamaktadır da…

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.


Şubat 28, 2012, 08:54:01 ös
Yanıtla #7
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 1828

Alıntı
Cavit Yenicioğlu: Emekli general
Yukardaki alintiyi sayin Mason"un daha önce yayinladigi " Cumhuriyet Döneminde Yahudi Lobiciligi" baslikli sunumundan aldim.
Rahmetli general ve Büyük Üstad bir yahudi "dönmesidir".
Osmanli döneminde oldugu gibi cumhuriyet dönemindede bu ülkeye hizmet etmislerdir.
Acaba Zaman gazetesinin gazabi birazda burdan geliyor olmasin?

Saygilarimla
« Son Düzenleme: Şubat 28, 2012, 09:00:17 ös Gönderen: Tij »


Şubat 28, 2012, 09:12:01 ös
Yanıtla #8
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 1828

Tabi birde olayin siyasi yönü varki oda yeni sistem kendi kurumlarini kendi derinlerini ve kendi ideolojisini yerlestirmeye calisiyor ve bu yolda kendisine engel olabilecekleri ya temizlemeye calisiyor yada "hizaya"getirmeye calisiyor.
Kendi sistemine uygun "milliyetci" ( en son örnegi gecen günki Taksinde yapilan irkci gösteri) ümmetci ( islamci) nesiller yetistirmeye calisiyor. Bu yolda kendilerine "engel "olabilecek kesimleri, asker gibi, Masonluk gibi kurumlari etkisizlestirmeye calisiyor.

Saygilarimla


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
11 Yanıt
15073 Gösterim
Son Gönderilen: Kasım 13, 2012, 02:09:14 ös
Gönderen: yazbenide
30 Yanıt
16015 Gösterim
Son Gönderilen: Ocak 06, 2020, 08:37:50 ös
Gönderen: Ocean35
0 Yanıt
7353 Gösterim
Son Gönderilen: Ekim 18, 2006, 02:05:18 öö
Gönderen: MASON
6 Yanıt
9510 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 04, 2009, 10:45:25 öö
Gönderen: hewal73
29 Yanıt
14370 Gösterim
Son Gönderilen: Aralık 23, 2016, 09:46:48 öö
Gönderen: Ares
9 Yanıt
6432 Gösterim
Son Gönderilen: Haziran 22, 2008, 08:21:12 ös
Gönderen: Isis
3 Yanıt
2655 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 25, 2016, 04:10:52 ös
Gönderen: Nestor
43 Yanıt
10783 Gösterim
Son Gönderilen: Şubat 16, 2015, 03:27:44 öö
Gönderen: Risus
8 Yanıt
3276 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 13, 2015, 07:06:51 ös
Gönderen: Risus
11 Yanıt
3678 Gösterim
Son Gönderilen: Haziran 14, 2015, 07:51:53 öö
Gönderen: ADAM