Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: COOKE EL YAZMASI – 12  (Okunma sayısı 2687 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Temmuz 30, 2010, 01:10:53 ös
 • Seçkin Üye
 • Uzman Uye
 • *****
 • İleti: 7281
 • Cinsiyet: Bay
İsrailoğulları Mısır'da yaşadıklarında Masonluk Zanaatı'nı öğrendiler. Sonradan Mısır'dan çıkarıldılar ve şimdi Kudüs denilen Buyruk Ülkesi'ne geldiler. [Land of Behest]

Ve orada Yükümlülükler uygulandı, tutuldu ve korundu. Ve Kral Davut’un başlatmış olduğu Süleyman Tapınağı’nın yapımı sırasında, Kral Davut Masonları çok sevdiğinden onlara hemen hemen şimdiki Yükümlülükleri verdi. Ve Süleyman'ın zamanında tapınak yapılırken, ve İncil'de Krallar III Kitabında söylendiği gibi - in tertio Regum, capitulo quinto -, Süleyman'ın yanında seksen bin Mason çalışıyordu; ve Sur Kralı'nın oğlu onun üstat Masonuydu


*** Notlar: Latince olarak bırakılmış parçanın anlamı şöyle: "Üçüncü Krallar, Bab beş". Oysa Tevrat’ta "Krallar III" diye bir kitap ya da bölüm yok. Aslında Tevrat’ta toplam 39 bölüm var. Fakat Katolik Kilisesi'nin düzenlemesine göre 46 bölüme ayrılmıştır. Bölümlerin sıralanışı da, Yahudilerin ve daha sonra Protestanların benimsediklerinden biraz farklıdır. "Krallar III" başlığı bundan ileri geliyor.

Sur kralının Süleyman'a göndermiş olduğu ustanın kendi oğlu olduğu hiçbir yerde geçmez. Yalnızca her ikisinin de adı Hiram'dır. Burada nedense böyle. Belki bir mecazî anlamda kullanılmış. Nitekim böyle bir kullanımı daha sonra da göreceğiz.

Ve ondan sonra bu değerli Bilim Fransa'ya ve diğer birçok yöreye taşındı. Bir zamanlar Fransa'da Carolus Secundus, bir diğer deyişle İkinci Karl adında bir değerli Kral vardı. Ve bu Karl Tanrı'nın lütfu ile ve ayrıca sırası olduğundan Fransa Kralı olarak seçilmişti. Kimileri onun bir rastlantı sonucu seçildiğini söylerlerse de, bu yanlış ve gerçek dışıdır; tarih belgelerinde basitçe belirtildiği üzere Krallık kanından gelmedir.

Ve bu aynı Kral Karl, daha Kral olmadan önce Masondu, ve Kral olduktan sonra da Masonları çok sevdi ve onları gözetti, ve onlara bazıları şu anda bile Fransa'da uygulanmakta olan Yükümlülükler ve kendince düzenlediği davranış kuralları verdi. Ve akla yatkın ücret almaları gerektiğini, her yıl bir kez bir araya gelerek görüşmelerde bulunmak üzere toplantı yapmalarını, ve yanlışlıkla her bir şeyin Üstatlar ve Kalfalarınca yönetilmesini, ve aynılarının Üstatlar ve Kalfalarca da üstlenilmesini buyurdu.


*** Notlar: korkarım bu aşamada söylenecek çok şey var.

Her şeyden önce, M.Ö. 10. yüzyıldan pat diye 8. yüzyıla geliverdik... Oysa eğer Operatif Masonluğun tarihsel evreleri düzenli olarak izlenecek olursak, Süleyman Tapınağı’nın yapımı zamanından önce Diyonisos İşçileri’nden, sonra da Roma Kolejleri'nden söz edilmiş olması gerekirdi; özellikle de “Collegium Artificum” ve “Collegium Caementarium” adlı kolejlerden. Daha sonra “Komo Ustaları”na değinilmiş olması da beklenirdi. Diyonisos İşçileri'ni bir yana bıraksak bile Kolejlere hiç değinilmemiş olması, feodalitenin ortadan kaldırmış olduğu bu eski meslek ve zanaat kurumlarının tarihsel varlığının bile unutturulmasına çalışıldığı izlenimini veriyor.  Bu da pek şaşırtıcı olmamalı çünkü Cooke El Yazması'nın zaten feodal bir anlayış çerçevesinde kaleme alınmış olduğu ve aslında inşaatçılık mesleği ve zanaatını düzenli bir biçimde örgütlemeyi değil, kaçınılmaz olan böyle bir örgütlenmenin daha başlangıçtan denetim altına alınmasını öngören kurallardan söz ettiği görülüyor. Yoksa öyle değil de, bu kitabın kopyalanmış olduğu özgün metindeki o tarihsel bölümler mi çıkarılmış?

Bir diğer nokta: Burada sözü edilen "Carolus Secundus" kim?... Bu konuda üç ayrı görüş var:

1. Charlemagne yani Büyük Karl (742-814); aslında 1. Karl sayılır ama ondan önce bir de ağabeyi Charles Martel olduğu için ikinci sayılabilir.

2. Kel Karl (823-877); Kutsal Roma İmparatoru olarak 2. Karldır ama Fransa Kralı olarak 1. Karl'dır.

3. Şişman Karl (839-888); Kutsal Roma İmparatoru olarak 3. Karl, fakat Fransa Kralı olarak 2. Karl'dır.

Diğer bazı masonik eski el yazmalarında ise bu kişinin adı doğrudan "Charles Martel" olarak geçiyor.  Demek ki bunun da öyle olması gerek.

Ancak buradaki “Fransa” sözünü de düzeltelim. Söz konusu olan “Frank Krallığı”dır ve daha Karolenjler dönemi başlamadan önce Kutsal Roma-Germen İmparatorluğu olarak nitelenmiştir. Ancak coğrafi bakımdan topraklarının büyük bölümü sonradan Fransa Krallığı’nın egemen olduğu bölgeyi kaplar.

Bundan kısa bir süre sonra Aziz Adhabelle İngiltere'ye geldi ve Aziz Alban olarak Hıristiyanlığa döndü. Ve Aziz Alban Masonları çok sevdi ve onlara İngiltere'de ilk Yükümlülüklerini ve davranış kurallarını verdi. Çalışmaları karşılığında uygun bir ücret almalarını da düzenledi.

Ve ondan sonra İngiltere'de Athelstan adını taşıyan bir değerli Kral vardı; onun en genç oğlu da Geometri Bilimi'ni pek çok sevmişti. Ve Masonlarda olduğu kadar hiçbir diğer el zanaatında Geometri Biliminin uygulamasının böylesine yer tutmadığını çok iyi biliyordu.


*** 10. yüzyıla geçtik... Burada Northumberland kralı olan Edwin'den söz ediliyor. Fakat tarihsel kayıtlarda Edwin'in Kral Athelstan ile böylesine yakın bir soy bağı olduğuna ilişkin hiç bir kayıt yok.

Bu nedenle de onlarla görüşmeye girişti, ve Üstadı olduğu kendi spekülatif konularına ek olarak bu Bilimin uygulamalarını da öğrendi. Masonluğu ve Masonları pek sevdi, ve kendi de bir Mason oldu. Ve onlara şimdi de İngiltere'de ve diğer ülkelerde yürürlükte olan Yükümlülükler ve davranış kuralları verdi, ve almaları gereken akla yatkın ücretleri düzenledi. Ve Kraldan uygun bir zamanda Toplantı yaparak bir araya gelip Kurullarını oluşturabilmeleri için bir karşılıksız patent aldı.

Yükümlülükler, davranış ve Toplantı kuralları Yükümlülükler Kitabı'nda yazılı olduğu için, bunları şimdilik bir yana bırakıyorum.


*** Not: Cooke Elyazması'nın ilk 48 sayfası, yani birinci bölümü diyebileceğimiz ilk kitap burada sona eriyor. Nitekim "Yükümlülükler Kitabı" (Book of Charges) terimi burada bir kez daha geçiyor. Belki bundan sonra başlayacak olan bölümün asıl "Yükümlülükler Kitabı" olduğunu düşünebiliriz. Nitekim belki de Anglosakson Masonluğu’nda hep özenle sözü edilen ama hiç ayrıntılı bir açıklaması yapılmayan “Eski Yükümlülükler” bunlar…
Dediğim gibi, bir kopukluk olasılığı bulunduğu için burası durmak için iyi bir nokta.
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.


Ekim 28, 2014, 11:11:02 ös
Yanıtla #1
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 222
 • Cinsiyet: Bay

Kral Süleyman hem mabedin inşası hem de kişisel özellikleri itibarı ile masonluk açısından önemli bir şahsiyettir. Keza Kral Süleyman ın babası Kral Davut un da öyle olduğu kanaatindeyim.

Bu kısımda merak ettiğim ise şudur;

Kutsal kitaplarda da geçen Kral Davut un Süleyman ın annesi ile evlenmesi, Süleyman ın annesinin ilk kocasının ölüm şekli, Süleyman dan önce doğan fakat ölen veya öldürülen çocuk hakkında ki bilgiler masonluk bakımından önem arz etmemekte midir?
Madem yersizlik alemi aslım
Artık bana tek bir şey düşecek
Yücelip aslıma gitmek


Ekim 31, 2014, 02:42:07 ös
Yanıtla #2
 • Seçkin Üye
 • Uzman Uye
 • *****
 • İleti: 7281
 • Cinsiyet: Bay


Sayın Selim'in bu sorusunun Cooke Elyazması ile bir bağlantısı yoktur.

O nedenle geçiyoruz.
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
1 Yanıt
3746 Gösterim
Son Gönderilen: Ekim 29, 2014, 10:57:16 öö
Gönderen: ADAM
0 Yanıt
4715 Gösterim
Son Gönderilen: Temmuz 23, 2010, 09:21:16 öö
Gönderen: ADAM
3 Yanıt
3012 Gösterim
Son Gönderilen: Ekim 30, 2014, 12:12:07 ös
Gönderen: ADAM
3 Yanıt
3153 Gösterim
Son Gönderilen: Ekim 30, 2014, 04:23:18 ös
Gönderen: ADAM
0 Yanıt
2371 Gösterim
Son Gönderilen: Temmuz 28, 2010, 04:59:38 ös
Gönderen: ADAM
3 Yanıt
2905 Gösterim
Son Gönderilen: Ekim 31, 2014, 09:12:48 öö
Gönderen: ADAM
2 Yanıt
2670 Gösterim
Son Gönderilen: Ekim 31, 2014, 02:49:58 ös
Gönderen: ADAM
5 Yanıt
3412 Gösterim
Son Gönderilen: Ekim 31, 2014, 05:27:18 ös
Gönderen: ADAM
8 Yanıt
3941 Gösterim
Son Gönderilen: Kasım 05, 2014, 06:08:36 ös
Gönderen: ADAM
0 Yanıt
2006 Gösterim
Son Gönderilen: Ağustos 04, 2010, 03:04:37 ös
Gönderen: ADAM