Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: COOKE EL YAZMASI – 16 (Son)  (Okunma sayısı 1987 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ağustos 04, 2010, 03:04:37 ös
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye
  • *****
  • İleti: 7281
  • Cinsiyet: Bay
Kopukluktan sonrası ile devam ediyorum… Bir “birleşim”den söz ediliyor ve bununla ilgili ilk bilgiler bu el yazması belgenin kapsamında yok.
Üstat ve Kalfalar böyle bir Birleşime gelmek üzere önceden uyarılmışlarsa, Birleşimin yapılacağı yere göre gerektiğince Kontluğun Şerifi, ya da Kentin Valisi, ya da Kasabanın Meclis Üyesi, baş kaldırmalara karşı ona yardımcı olmak ve Yurdun haklarını korumak üzere Birleşimin Üstadı'nın destekçisi ve yardımcısı olacaklardır.

*** Not: Bu kez sözü edilen toplantıya hem Üstatların hem Kalfaların katılacağından söz ediliyor. Sonrası bakımından ise şaşırabilirsiniz. Bu toplantı kesinlikle İngiltere tarihinde görülmüş olan "Şerif'in Gezisi" (Sheriff's Tourne) ya da "Yargı Duruşması" (Court Leet) niteliğinde bir toplantı olamaz. Çünkü masonların dışında katılabilecek olan kişiler belirli değil; ya birinin ya da bir diğerinin ve yalnızca güvenliğin (asayişin) korunup olay çıkmaması için hazır bulunması öngörülüyor. Böyle bir önlemin gerekliliği ise, Orta Çağda bu tür bir toplantıda zaman zaman karışıklıkların çıkmakta olduğunun göstergesi sayılabilir.

Başlangıçta, daha önce yükümlendirilmemiş olan yeni kişiler şu şekilde yükümlendirileceklerdir: Hiçbir zaman hırsız ve hırsızların koruyucusu olmayacaklardır. Güncel görevlerini dürüstçe yerine getirecekler ve Efendilerinden alacakları ücretin karşılığını vermek üzere çalışacaklardır.

*** Not.  İnşaatçılık meslek ve zanaatına yeni alınmış olanların da bu toplantıda yükümlendirilmeleri (yükümlülüklerini üstlendikleri üzerine yemin ettirilmeleri) işleminin de bu toplantıda yapılmakta oluşu, aslında çırakların da bu toplantıya katılabildiklerini gösteriyor. Fakat daha önce yükümlülüklerini üstlenmiş olanların da zorunlu olarak ya da isterlerse bu toplantıya katılıp katılamayacaklarına ilişkin herhangi bir açıklama yok. Eğer çıraklar bu toplantıya katılmıyorsa, yeni çıraklar da gerektiğince yemin edip yükümlülüklerini üstlendikten sonra toplantıdan ayrılacaklar demektir.

Hesap ile ilgili konularda kendilerinden ve Kalfalarından istenilecek olan hesapları, gerçeğe uygun olarak Kalfalarına verecek ve onları kendileri gibi seveceklerdir. İngiltere Kralı'na ve Yurda [Realm] bağlı olacaklardır. Olanca güçleriyle, sözü edilmiş olan tüm Maddelere uyacaklardır.

*** Not: İngiltere kralına bağlı olma koşulu, aslında bu yükümlülüklerin yalnızca İngiltere için geçerli olduğunu gösterir. Fakat bu geçerlilik, İngiltere Krallığı'nın doğrudan egemenliği altında olmasa bile etkisinin ağırlıklı olduğu ya da sözünü dinlettiği krallıklar için de geçerli tutulmuştur. Özellikle İskoçların çok rahatsız oldukları İngiliz tutumlarından biri de budur. Buradaki "yurt" ya da "krallık" yalnızca İngiltere midir, yoksa tüm Britanya mıdır? Buna kesin bir yanıt verilemez ama en azından Britanya'nın İskoçya dışındaki yörelerinin tümünü kapsamak üzere kullanılmış olduğu söylenebilir.

Bundan sonra, herhangi bir Üstadın ya da Kalfanın daha önce belirtilmiş olan Maddelerden birini çiğnemiş olup olmadığı incelenecektir. Eğer böyle bir şey yapmışlarsa, bu orada saptanacaktır.

Bu nedenle, eğer bir Üstat ya da bir Kalfa böyle bir Birleşime gelmesi için önceden uyarılmış olmasına karşın baş kaldırıp [rebel] gelmeyecek olursa, ya da sözü edilmiş olan Maddelerden herhangi birini çiğnemiş olduğu kanıtlanırsa, Masonluğunu yeminle yadsıyarak bundan böyle bu Zanaatı kullanamayacağı bilinmelidir. Buna kalkışacak olursa, çalışmakta olduğu görülen Kontluğun Şerifi [280] onu hapse atacak ve tüm mallarına Kral adına el koyacaktır; ta ki şahaneleri [his grace] onu bağışlayana kadar.


*** Not:  14. yüzyılda, artık krallıklar kurulmuş olmasına karşın, her bir krallığın kendi sınırları içinde henüz feodal toplum düzenine uygun bölümlere ayrılmış olduğunu göz önünde tutmalıyız. Günümüzde bir ülkenin "il" ya da "ilçe" olarak anabileceğimiz siyasal bölümleri, o dönemlerde İngiltere'de birer kont ya da örl (earl) adlı bir soylunun egemenliği altında olduğundan "Kontluk" (County) olarak anılırdı.

Bilinmelidir ki, İngiltere Krallığı'nın her yanında, özellikle bu nedenden ötürü bu Birleşimlerin düzenlendiği yerlerde, sözü edilmiş olan bu Sanatta en alt düzeyde olana da en yüksekte olan gibi hizmette bulunulacaktır.

Amin! Öyle olsun.
BİTTİ…

Bu konu üzerinde sorular olursa, elimden geldiğince yanıtlamaya çalışırım. Elbette başlık katkılara da açık.

Bu arada benim dikkatimi çeken bir başka nokta çıktı. Galiba “Regius” başlığını taşıyan öteki el yazması bundan daha geniş ve daha tutarlı. Daha önce de değinmiş olduğum üzere; galiba onu da ayrı bir konu başlığı etmekte yarar var. Elbette ilgilenenler için…ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
1 Yanıt
3721 Gösterim
Son Gönderilen: Ekim 29, 2014, 10:57:16 öö
Gönderen: ADAM
0 Yanıt
4698 Gösterim
Son Gönderilen: Temmuz 23, 2010, 09:21:16 öö
Gönderen: ADAM
3 Yanıt
2983 Gösterim
Son Gönderilen: Ekim 30, 2014, 12:12:07 ös
Gönderen: ADAM
3 Yanıt
3129 Gösterim
Son Gönderilen: Ekim 30, 2014, 04:23:18 ös
Gönderen: ADAM
0 Yanıt
2351 Gösterim
Son Gönderilen: Temmuz 28, 2010, 04:59:38 ös
Gönderen: ADAM
3 Yanıt
2875 Gösterim
Son Gönderilen: Ekim 31, 2014, 09:12:48 öö
Gönderen: ADAM
2 Yanıt
2654 Gösterim
Son Gönderilen: Ekim 31, 2014, 02:42:07 ös
Gönderen: ADAM
2 Yanıt
2644 Gösterim
Son Gönderilen: Ekim 31, 2014, 02:49:58 ös
Gönderen: ADAM
5 Yanıt
3376 Gösterim
Son Gönderilen: Ekim 31, 2014, 05:27:18 ös
Gönderen: ADAM
8 Yanıt
3899 Gösterim
Son Gönderilen: Kasım 05, 2014, 06:08:36 ös
Gönderen: ADAM