smyrnali, AQUA, azzurra Roportajı

smyrnali, AQUA, azzurra Roportajı

Category : Kişisel Bloglar

Sayın forum üyeleri ve ziyaretçilerimiz,
Bu hafta çok özel bir roportajla karşınızdayım. Özel, çünkü forumumuzun bayan üyeleri ile yapıldı bu roportaj. Çok keyifliydi. Umarım siz de aynı keyifi alırsınız…Her birine bana zaman ayırdıkları için ayrı ayrı teşekkür ederim. Buyurun karşınızda forumumuzun bayan üyelerinden üçü.

Eğitiminiz nedir?

smynali- Düz lise mezunuyum, ayrıca meslek lisenin, giyim ve el sanatları nın birkac bransından mezun oldum.
AQUA- İstanbul uni.Edebiyat fak.Belge ve bilgi yönetimi
azzurra-Lise (Ama aslına bakarsanız iki üniversiteyi birini ilk ,birini son yılında terk ettim)
Mesleğiniz nedir?
smyrnali- İş kadınıyım diyemem ..Kazanc bekliyerek calısmadım .Kendi is yerimiz var ihtiyac oldugu zamanlarda orada olurum.. Turızımle ılgılıyız …ev kadınıyımda dıyemem o kadar mukemmel olmadım.
AQUA- Turizm -acenta
azzurra- İcra İhalelerinde gayrimenkul uzmanı olarak çalışıyorum.
Masonluğu anlatmaya çalışan bu foruma neden üye oldunuz?
smyrnali- Arkadasımın davetiyle geldim.
AQUA- Bilmek için, bilenlerin safında olmak için.
azzurra- Herhangi bir meslek ,herhangi bir ilgi alanı ile çevrenizde birçok kişiden biri bir bilgi sahibidir. Masonluk birçok kişinin bilgisi olmadan fikir yürüttüğü kavramdır. Siteye üye olmamda ki en büyük etken yazılı veya görsel basın dışında Tükiyede masonluk nasıl anlaşılıyor veya masonlar kendilerini nasıl ifade ediyor .
Forumumuz mottosunun hakkını ne kadar verebiliyor?
smyrnali- “masonluk masonlardan öğrenilmelidir”ise…ne kadarı ögreniliyor? Hem ögreti var hem yasaklar var celiskili degil mi?
AQUA- Bu sorunun cevabını asıl verecek olan yöneticiler olsa gerek.Üyelerin basvuruda verdikleri cevapları, zaman içinde forumun yansımalarını dışarıdan gözlemleyebilecek olan onlar.Ama bana göre evet daha önce duymadığım pek cok konu hakkında fikir sahibi oldum, merak ettiklerimin çapı genişledi, öğrendikçede artıyor.
azzurra- Zaten belli katılımcılar ve paylaşımları var.Ve o katılımcıların paylaşımlarını okumakta açıkcası zevk veriyor.Herşey yerinde ve dozajında .Diğerleri benim gibi merak edenler.
Masonluk hakkında neler biliyorsunuz? Masonluğu nasıl tarif edersiniz?
smyrnali- Masonluk hakkında araştırma yapmadım.medyada denk geldigim okuduklarımın genelde taraflı yargılar icerdigini gordum..bilerek konusanlar ortada yok…bilmeden konusanlar cok.
Bence Masonlar kendi icinde yapılanmıs ve fazla kapalı kalma hatasına dusmus bir cemiyet.
Belirli erdemleri benimsemiş,bunun cercevesinde hem sosyal hem ruhsal ogretileri iceren bir nizamı var.
AQUA-Öncelikle youtube’da dolaşan videolarla alakasının olmadığını biliyorum.Belki bazı dogrular, tamamen saptırılıp saçma sapan bir bakış açısıyla ortaya sunulmuş; hatta ortalamaya sunulmuş.Bu kadar yaygın kabul gören bir yorum olmasıda tamamen hitap ettiği kesime uygun olmasından kaynaklanıyor.Ortalamanın eğitimsiz ve kulaktan dolma fikirlere inanıp araştırmaya girmeyecek olmasını hesaplarsak bu kadar kabul görüşüne şaşmamak lazım.Peki o değilse ne masonluk?Bilim ve akıl kadar sezgilerinde en üst düzeyde kullanılarak; kişinin önce kendi yapılandırmasını oluşturduğu, sonrada toplum adına iyi insan (kamil-insan)olma yolunda ve iyi bir toplum olma hedefiyle , yöntemlerinide ketumiyetle kendi içinde saklı tutan bir kurum.
azzurra- Çocuk yaşımda Tapınak Şovalyelerine olan ilgimden dolayı araştırma yaparken bir bakmışım Masonluk kavramının içindeyim.Burda uzun tarihçe anlatmak yerine özünde iki kelime kardeşlik + yardımlaşma diye çok kısa özet keseceğim… Bana ifade ettiği güç,bilgelik,akıl,sır,yönetim,görsellik…
Bir bayan olarak kadınların mason olamayacağı düşüncesine nasıl bakıyorsunuz?
smyrnali- İnsan olarak insan olanın cinsiyeti benim icin onemli degildir.cinsiyet ayrımının oldugu yerde baska ayrımlarda vardır,bunları sorgulamak masonların işi olsun.
AQUA- Bir kadının mason olamayacağı düşüncesinden yola çıkarak bakarsak belki duygusal oluşu; adaletli ve adil karar vermeye engel arzedebilir.Ama istisnai kişiler vardır.Masonlukda zaten bu istisnai kişilerden oluşuyor fikrinden yola çıkarsak , bence olur neden olmasın.Dünya nufusunun %49 unu gözardı edemezsiniz.Aslında bu soruyla ilgili merak ettiğim baska bir konu var.İsminin içinde (K.M.B.L)mason locası kelimesi geçiyor olmasaydı, sadece ezoterik bir topluluk ve benzer faalyetleri gösteren bir kurum olsaydı.Üyeleri kadınlardan oluşan bu kurum hakkında yorumlar ne şekilde ve nasıl olurdu?
azzurra- Bu cevaba başta bayanlar olmak üzere bir çok kişiden tepki alacağımı biliyorum. Bence bayanlar mason olamaz bununda sebebi benim gözümdeki masonluk olgusu. Masonluk kavramının içinde ki en önemli şeylerden biri gizdir. Maalesef bayanların doğasında olan duygusallığın ,anaçlığın gizlilik politakısıyla örtüşeceğini düşünmüyorum ayrıca bayanlar kıskançtır ve bayanlar erkekler kadar da bir birine tutkun değildir.Gizli olan şeyler sırdır .Siz etrafınızda kaç tane bayanın sır tuttuğunu gördünüz? Ben de dahil olmak üzere hiç görmedim.Bu iki sebep yeterde artar bile ….Erkekler bu konuda daha yumuşak deyimler kullanıyorlar. Eskiden taş ustaları vardı ordan kardeşlik doğdu geleneksel yapıya uyuyoruz bla bla bla gibi…Ama işin özün bence yukarıda olan sebepten dolayı ..
Bir bayan gözüyle ve salt katılımcılarını baz alarak forumumuzu değerlendirir misiniz? Çoğunluğu erkek olan bir ortamda bulunmak size olumlu veya olumsuz bir durum yaşattı mı?
smyrnali- Katılımcıların cogunlugunun erkek oldugunu fark etmemiştim..siz sorunca şaşırdım.. daha oncede belirttigim gibi ,katılımcıların cinsiyetine yada suretine bakmam paylasımına paylasım tarzına bakarım 🙂
AQUA-Cinsiyete hiç dikkat etmiyorum yazılanlarda daha cok içerikle ilgileniyorum o yüzden yazan kişilerin cinsiyeti bir fark yaratmıyor.Bu forumda üye olarak yer almak belki olumlu ya da olumsuz bir durum yaratmış olabilir ama bu durumun benim cinsiyetimle alakası yok.
azzurra- Hayır asla rahatsızlık duymadım. Bilakis mason olan veya olmayıp ta bu konuyla ilgili araştırma yapıp güzel paylaşımlarda bulunan kişilerin paylaşımlarını fırsat buldukça zevkle takip ediyorum.
Çok kullanılan bir deyim vardır ” buraya bir hanım eli deymeli” diye. Forumumuza bir hamım eli deyecek olsa nerelere, nasıl deyerdi?
smyrnali- Mantı acarım …Tozunu atarım :)) Şaka bir yana , forUm genel anlamda iyi duzeyli bu tur seviyeyi koruyabilen bir kac formda daha bulunmustum.Seviyeyi korumak adına fazla resmi olunma durumu var.Devlet dairesine resmi dilekce yazar gibi ileti yollanıyor .
formda paylasmak kadar kaynasmakta onemli.kaynasmakta sevgi ve saygıyla olur.Forumda sevgi kaybolmus yerini baskın bir saygı göruntusu almıs …. oyle olmus ki ,.ısrarla saygı diye tutunanlar var . biraz sert uslupu hakaret sananlar var. hani sevgi? Sanırım once sevgiyi samimiyeti ogretmek gerekli sevginin getirdigi saygı sıcacıktır yurekten gelir baskıya yeryoktur onun icinde .
AQUA- Genelde kadın ağırlıklı sitelerde fix menü ; cilt bakımı , makyaj ürünleri,cocuk bakımı , alışveriş …sanki başka sey düşünmez başka seylerle ilgilenmez gibi :)Forumda böyle başlıklarında açılabileceği ihtimalini düşününce bir değişiklik olmasın, böyle iyi.
azurra- Sitede görünümüyle ilgili yeni güncellemeler olmuş. Ben şahsen eskisini tercih ederdim. Eskisinin havası daha güzeldi bu biraz basite kaçmış. Aklıma ilk gelen profilimizde son incelediğiz konular, arama motoru kısmı olsa, arkadaş ekle kısmı olup arkadaş olanlarda anlık sohbetleşme imkanı olabilse iyi olurdu.
Bu forum masonluğu anlatmayı amaçlıyor. Neden masonluğu öğrenmek istiyorsunuz?
smyrnali- Forumda masonları kendi agzından dinlemek daha iyi degilmi? .anlatabildikleri kadar onları tanımaya calısıyorum.ozellikle masonlugu ogrenmek gibi merakım yok.genel konularda genel fikirlerini dinlemeyi tercih ederim.boylece daha iyi tanırım 🙂
AQUA- Sadece masonluk değil daha çok uzantıları olan konularla ilgileniyorum.Ama ipin ucu aynı yere çıkıyor.Bütün bir insanlık birikiminin ve ögretilerinin ışığında ” ne olduğumuz?” ve ‘nasıl olmamız gerektiği” sorusuna cevap arıyorsak bir noktada çakışıp; masonluğun da ne olduğunu öğrenmeyi istememek kaçınılmaz.
azzurra- Masonluk içine girmeden yazılı yada sözlü basından öğrenibilecek bir şey değil. Öğrenmek değilde biraz daha anlamak için desek daha doğru olur.
Özel hayatınız da hiç mason tanıdığınız var mı? Varsa, en dikkat çekici özellikleri nelerdir?
smyrnali- Hem var hem yok diyelim…mason olduklarını belli eden bir ayrımcılıkları yok..genel olarak egitim ve kultur duzeyleri gayet iyi .kendini surekli gelistiren kişiler ..insan olan insan ….mason olup olmadıklarınıda hıc sormadım bırılerının yalancısıyım :=)
AQUA- ”Öncelikle harici olarak kişinin mason olup olmadığına nasıl karar vereceğiz?”Kişi olmak isteyip; benzer özellikler taşıyıp mason olduğunu iddaa edebilir.Özelliklerini taşır; ama bunu açıklamaz, ya da öyle olur bunuda saklama gereği görmemiş olabilir.Bu durumda bendeki bilgiyle; bu soruya cevap vermem olasılıklar dahilinde olacaktır.Olasılıklar dahilinde bu soruya cevap veriyorum. Olumsuz bir fikir de taşımadan hatta en ufak bir fikir sahibi olmadan once; yakınlarında olan gelecekte kendisininde olması olası arkadaslarım olmus olabilir.Belkide öyledir bilmiyorum bu konuda hiç konuşmadık.Anlamlandıramadığım bir fark var. Taşlar yerine oturmuşsına sezinlediğim içsel bir bütünlük, şaşırtıcı derecede denge hali …
azzurra- Hayır yok ama olmasını çok isterdim konuşulacak çok konu olurdu.
Masonluğa ilginizin sebebi nedir?
smyrnali- Özel bir ilgim yok.
AQUA- Öğrenme merakımı giderip,merak ettiklerimi artırdığı için.
azzurra-Eğer reenkarnosyon varsa ben geçmişte bir Şovalyeydim…Zaten anlayanlar anlamıştır.
Bize biraz kendinizden bahseder misiniz?
smyrnali-Ne anlatabilirmki ?…..hmmm……sevgi dolu bir aile ortamında yetistim,kız erkek kardesler, kuzenler filan….cinsiyet farkının yerine sevgiyi sarmas dolas olmayı kızıp kavga etsekte birbimize sarılmayı küsmemeyi birbirmizi korumayı ögredik.
Helde babamın, kabahatleriniznde yalan soyleyip karsıma gelirseniz sucunuzun yerine yalanınız yuzunden dayak yersinız! bu ihtar bayagı etkili olmus ki yalan soylemedim ,dayak yemesemde iyi azar işittigim oldu ..Kuzenlerim erkek oldugu icin onların arasında onlardan gerı kalmadım yaramazlıkta ,itiraf edeyimki galıba en yaramaz bendım.pembe ,beyaz yalanlarıda ögrenemedım bu yuzden susmayı tercıh ederım.konustururlarsada sakınmadan gerceklerı soylerım.. (bu yuzdende pek sevilmem =)))
Bızler sımdıkı cocuklara gore daha şanslıydık sanırım,bayramlarda yılbasında ,ozel gunlerde babanemın evınde toplasılırdı,televızyon yoktu….sohbetler eglenceler oyunlar bırbırımızle kaynasıyorduk.Bize masallar okurdu.
okumayı ögrendigimde kosa kosa babanemin kitaplarından birini aldım okumak icin ,bir baktım ki yine okuyamıyorum.meger bize okudugu kitapların cogu osmanlıcaymıs ..
Babanem kanun,tambur calardı bazende bıze orta oyunu bıle oynardı,cok renklı bır kısılıgı vardı, bızleri toplardı, kızma bırader oynardık.mızıkcılık yapmadan ,edebiyle,keyif alarak oyun oynamayı onunla ogrendik..(babanemin kardesi)hele Mehlıka teyzemız tam bır osmanlı hanımefendısiydı,bızlere efendımsız hıtap etmezdı,duzgun temız turkcesıyle sevgı ve saygısıyla, bızler de ona ıtına ıle hormet ederdık.saygının,terbiyenin, zorlama ıle degıl sevgıyle kazanıldıgını ögretti.
Baskının yerine yetıskın muamelesı ıcınde cocuklugumuza göz yumuldu,utanmayı ,saygıyı ,terbiyeyi bu şekilde aldık.bu yuzden aileme minnetarım ,dogru yerde dunyaya gelmeyi beceren ruhlardanım sanırım:)
Evlendıgımdede ıs hayatım olmadıgı ıcın ev gezmelerı ve gunlere uyum saglama sorunum yuzunden,kurslara katıldım, derneklerde gorev aldım bır süre kızılayda gonullu hemsırelık yaptım. Bir donem kendi is yerimizde yogun olarak calıstım..Çocuklarım yetıskın oldugu ıcın artık kendımı emeklı ettım.Arkadasların atolyerınde seramık yaparak, bazen resım yaparak, arada kopegımle yuruyuslere cıkarak, kendımle kalmayı sevıyorum ..
Okumaya ilgim bir ara ruhun yolculuguna yoneltti beni .yada ruhum uyanmıya başlamıstı bilmem .Bu tur konularda bir seyler okurken farkketimki benim uyumsuzluk olarak kendimde adlandırdıklarım aslında icsel sesimin dısa vurusuymus…ic sesimi,sezgilerimi kapatmak yerine dinlemeyi tercih ettim…dinledikce madde dunyanın nasıl bir oyun oldugunu gordum,bu oyunun icinde birilerinin verdigi rolleri mi oynak gerekli yoksa kendi rolumuzu kendimiz mi secmeli? gordum ki en iyisi dogaclama yuregince oyna ister deli desinler ,ister veli, gerci ikisi arasında bir ince cizgi var cizgiyi bil ama bilmez gibi yap yerine gore veli, yerine gore deli en keyiflisi :)))
AQUA- Özür dileyerek bu soruya cevap vermek istemiyorum.
azzurra- En zor soru bu olmuş insan kendini nasıl anlatır ki….Bir kere bireysel özgürlüğüne çok düşkün olan biriyim,kuralcı ve de saygı kavramına çok dikkat ettiğimi de söyleyebilirim. Ortaokula giderken yaşının üzerinde eline geçen bir kitabı okuyup. O kitapta iki cümleye takılıp yaşantısının her zorluklarında ve güzelliklerinde iki cümleye göre rota çizen biriyim. Şimdi bunları yayınlayıpta okuyanlar olursa merak edecekler o iki cümleyi “Evetiniz Evet ,Hayırınız Hayır Olsun” diğeri ise “Her şeyin zamanı var.Gülmenin de ağlamanın da ;eğlenmeninde yas tutmanın HER ŞEYİN ZAMANI VAR”…
Masonluk bireyin gelişmesini ve daha iyi bir insan olabilmesini istiyor. Ülkemizin yapısı göz önünde bulundurulduğunda , bir bayan olarak kişisel gelişiminizin önünde engeller varmı? Varsa neler?
smyrnali- Masonluk bireyin gelişmesini ve daha iyi bir insan olabilmesini istiyor. da istekler icraatlerle gerceklesir .. masonlar kendi felsefeleri dogrultusunda bu konuda en iyi konumdalar bunu rahatlıkla soylebiliriz .
bırde devletinde bu konuda ne kadar yapıcı oldugu tabana inebildigi önemli.
benim cinsiyetimden yana sorunum yada engelim olmadı…..sen bayansın yapamazsın edemezsin diyenlere gulumserim….benim adıma karar verilmesini sevmem.
Toplumun icinde bu tur sorunlar varmı dersek degisen Turkiyenin icindeyiz ,sanırım gittikcede eskiyi aratır bir durum gorunuyor.
Halam liseyi bitirdiginde elini kolunu salayarak guzel sanatlar akademesine kaydını yaptırmıs…ve 4 branştan mezun olmus….
simdi gencler tek bir bolum icin savasıyor….
Genclerin egitim sisteminde ne sosyal ne kulturel egitim var ezbere bir zihniyetin ögretimi dayatılmıs.yarıs atı gibi yetistiriliyor.
amacından sapmıs bir sınav sistemi ,ve maddi sorunlar yüzünden bir suru engeller.
Egitimi tabandan saglıyan koy enistutuleri kapatıldı.,teknik ögretmen okulları kapatıldı.
Ögretmenlere diploması verilmis ,meslegi verilmis gelip yeterlilik sınavı acılıyor..sistemde hata varsa sisitemi duzeltmek gerekli . Kitap okumayı unutmus bir nesil yetistirildi.Tv vacizp hale getirildi oradan egitici prg yayınlarına bir bakalım.Yeterlimi ? kaliteli prgramlar herkes uyudukdan sonra yayında bu nedemektir?
AQUA- Kişisel gelişim olarak engel yok ama kişisel olarak gelişmesini arzu ettiklerim engelin kendisi olabilir.
azurra- Benim için konuşacak olursak zaman ve maddiyat (ama bir şeyin niyetine girmek onu çok çok istemek ayrı bir durum),genel için konuşacak olursak eğitim,maddiyat,kültürel yapı diyebilirim.
Evrensel ülküsü göz önünde bulundurulduğunda kadınların masonluğa ne gibi katkılarının olabileceğini düşünürsünüz?
smyrnali- Bu camianın icinde bu bilgilere daha vakıf bayanlara sormak lazım ..bayanların girdigi yere sevgi girer, neşe girer bir seyler guzellesir tamamlanır .Tek kanatla uculmaz eril dişil birlikte kanat cırpmalı ki ucabilsinler .
AQUA- Ayrımcılıktan yana değilim. Eşit katkıda bulunabileceğini düşünebilirim.Belki biraz daha duyarlı olabilir.
azzurra-Yukarda neden kadınlar mason olamaz sorusuna verdiğim cevapta anaçlık ve duygusallık artı olarak kullanılabilir. Kardeşlik ve yardımlaşma ayağının yardımlaşma kısmında…
Ben sormamış olsamda anlatmak istediğiniz bir konu , iletmek istediğiniz bir mesaj var mı?
smyrnali- Fazla geveze oldugum icin diger soruların arasında dagılmıs durumda zeten mesajlarım 🙂 onun icin yok diyelim …
AQUA- Teşekkür ederim , iletmek istediğim bir mesaj yok.
azzurra- Ben masonluğu neye benzetiyorum söyleyeyim: Hayat bir sinema filmi ise yapımcı ise TANRI, yöneten ve set arkası MASONLAR, oyuncular ve figuranlar BİZ…Filmin ismi TANRI,MASONLAR VE DİĞERLERİ..
Bu hafta üç hanımefendi konuğumdu. Bir sonraki roportajıma kadar mutlu kalın. Sevgilerimle.

1 Yorum

Alşah

23/06/2011 at 6:32 pm

Çok güzel olmuş. Gerçekten büyük bir keyif ile okudum.
Teşekkürler.

Bir cevap yazın

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Haberdar ol

Yeni yazilardan haberdar olmak icin email adresinizi girin

YAZI ARŞİVİ

Son Yorumlar