Mutluluk, manevi değerlere mi bağlıdır, maddi değerlere mi bağlıdır ?

Mutluluk, manevi değerlere mi bağlıdır, maddi değerlere mi bağlıdır ?

Mutluluk, her ne kadar paha biçilemez olsa da, mutluluğun elde edilebilmesi için manevi yada maddi yönden zengin olmak gerekir. Manevi düşüncemizde tüm sevdiklerimiz aramızdayken bir sıcaklık hissederiz. İçimize işlenen güven yüzlerimizde küçük bir tebessüm belirtisi yaratır. Mutluluk kolay kolay elde edilemeyeceği gibi kolay kolayda unutulamaz. En mutlu olduğum gün ne zamandı ? Sorusunu sorduğumuzda unutamadığımız o zamanlar gelir aklımıza. Ah ne günlerdi diyerek geçmişe bir örtü çekeriz. Kimi zaman mutluluk bizim için manevi değerlerden öteye çıkabilir. Aslında manevi mutluluk denilenin günümüz dünyasında pekte tatmin edici olmasa gerek.

 

 

Maddi kaynaklarımızda bizi güvende hissettirebilir. Maddi açıdan iyi olmak elbette dilediğimizi yapıp mutlu olmak değildir. Maddi açıdan sıkıntı çekmemek ve bunun verdiği rahatlıkla kendimizi özgür hissedebiliriz. Maddi açıdan zor durumda olanların her zaman karamsar düşünceleri vardır. Bu karamsarlık içten içe büyür ve çeşitli sorunlar oluşturur. Aile içinde huzursuzluk yaratan maddi kaynaklar gece başımızı yastığa koyunca rahat uyutmayan düşüncelere boğar bizleri. Elbette her şey maddi değildir. Lakin her şeyde manevi değildir. Mutluluğun sırrı bizlerizdir. Yaşama ayak uydurarak mutlu olmayı başarabiliriz. Hem manevi hemde maddi olarak zengin olabilirsek mutluluk bizler için paha biçilemez bir duygu olacaktır.

 

 

Fakat maddi değerlere fazla güvenmemiz  gerekir.  Spiritüalist görüşe göre ruhun dünyaya gelme amacı mutlu olmak değil, tekamül etmektir. Mutluluk ise bir amaç değil, bir sonuçtur. Mutluluk maddi değerlerle edinilemez, çünkü maddi değerler geçici olup, bir gün yok olacaklardır.

Maddi değerler gelip geçicidir. Unutulur ve zamanla yok olurlar. Bunun tam tersi olan manevi değerlere sahip mutluluk bizlerle birlikte  sonsuz bir yere sahip kalacaktır.

Bütün mutsuz olanlar, yalnız kendi mutlulukları peşinde koşanlardır. Bütün mutlu olanlar ise başkalarının mutlu olması için çalışanlardır.” (Budizm)

 


7 Comments

ALTAN GÜVEN

08/12/2012 at 8:57 am

Çok orjinal bakış açısı , bu Ülkede zor bulunan bir kavram .Ekonomik rahatlıklada pek orantılı değil bence İçsel dünyadaki çelişkileri aşmış insanların ulaştığı bir katman MUTLULUK. SİZCE

Aleister Crowley

23/12/2012 at 5:09 am

Gerçekten çok güzel bir yazı olmuş aslında mutluluk maddi değerlerin o kadar üzerinde değilmidir ki insanlar manevi mutluluğu yakalayabilmek için maddi değerlerin peşinden koşmazlarmı…Yani anlıyacağanız odur ki para sadece bir anahtar niteliğindedir oysa anahtarın işlevi o kapıyı açabilmekten ibarettir yoksa esas ulaşılmak istenen haz o kapının açılmasıyla karşımıza çıkan sihirli dünyadır yani bizi manevi anlamda hazza ulaştıracak olan o sihirli dünya …Doğrudur ki dünyadaki en büyük erdem şan şöhret değil tekamüldür kamil insan olmaktır zira bu haz bütün geçici hazlardan çok daha büyüktür insanlar ancak maddi imkanlarını manevi mutluluğa ve bilme anlama çabasına değiştiklerinde kamil insan olacak ve erdemleneceklerdir …

Serkan EGESOY

11/01/2013 at 4:10 pm

Mutluluk bir duygudur yani manevi bir değerdir. Manevi bir değerin maddi değerlerden ziyade kendi cinsinden olan değerlerle iç içe olması daha akla yakın gözüküyor.

ALİ KORKMAZ

20/01/2013 at 10:50 pm

her ikiside yerinde olacak maddeler hayatın olmazsa olmazlarıdır bence maddiyat olmazsa maneviyat olmaz maneviyat olmazsa maddiyat olmaz insan oğlunun manevi huzuru ne kadar cok ise maddi huzuru da o kadar cok olur aynısı tam tersi ıcınde gecerlıdır. Nasıl kardeş bir güç ise bu gücü daha da pekiştiren maddiyat olur..

Zeynep A.

22/01/2013 at 11:47 am

Tanrılar mutluluğu saklamak istemiş.Tanrılardan biri demiş ki YILDIZLARA saklayalım,denizlerin dibine demiş birisi,ormanın içineee demiş bir diğeri…bir bir söylemişler önerilerini..en sonunda şöyle demiş içlerinden birisi..Hiçbiri olmaz insanoğlu bu arar bulur.en iyisi mutluluğu onun içine saklayalım heryere bakar ama kendi içine bakmak aklına gelmez..Mutluluk içimizde..tartışılmaz

ali korkmaz

12/02/2013 at 10:05 am

mutluluk tarif edilemez bir hazdır ne maddi nede manevi her canlı mutlu oldugu an mutludur ne oldugu önemli değildir bence..

DİLEK YILMAZ

18/02/2013 at 7:58 am

Maddiyatla sağladığımız mutluluklar o kadar geçici ve anlamsızki.Ama maneviyat,işin özü bu.

Bir cevap yazın

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Haberdar ol

Yeni yazilardan haberdar olmak icin email adresinizi girin

YAZI ARŞİVİ

Son Yorumlar