Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Özgürlük , Eşitlik ve Kardeşlik  (Okunma sayısı 10716 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ağustos 07, 2011, 01:24:14 ös
  • Ziyaretçi

Özgürlük, Eşitlik ve KardeşlikAydınlanma çağının sloganı haline gelen özgürlük, eşitlik, kardeşlik, üçlemesi 1789 Fransız Devrimi sırasında en çok kullanılan sloganlardan biriydi.
Birçok kişiye göre Özgürlük-Eşitlik-Kardeşlik sloganı 1789 Fransız Devriminde doğmuş ve oradan dünyaya yayılmıştır. Hatta Fransız Masonların bu devrimin önderleri olduğu ve bu üçlemenin Fransız Devrimine, Masonlardan geçtiği kanısı vardır.

Evet, ilk kez Fransa’da 1789’da dile getirilen bu üçleme, Osmanlı topraklarına “adalet, müsavat, uhuvvet” olarak girmişti. Liberty yani özgürlük, ya da o zamanın deyişiyle “hürriyet” bu slogana sonradan eklenmiştir.

Masonlukta uygulamaya dönük amaçların gerçekleştirilebilmesi için gerekli görülen Temel İlkeler vardır. Bu temel ilkeler Özgürlük, Eşitlik ve Kardeşlik olarak nitelendirilirler ve tarih boyunca süren halende devam eden insanlık özlemi’ni dile getirirler. Bu üç temel ilke birbirine çok sıkı bir şekilde bağlıdır, bir tanesinin eksikliği ortaya büyük bir boşluk çıkartır. Bu nedenle bu üç ülkenin mutlaka beraberce irdelenmesi gereklidir.

Bu kavramlar elbette sadece Masonluğa özgü kavramlar değildir. Her kişi ve kurum bu kavramları kendi anlayışına, hayat görüş ve felsefesine göre yorumlayabilir. Bu yorumlar kişilere ve kurumlara bağlı olarak farklılık gösterebilirler. Ayrıca bu kavramlar ilk yorumlanmaya başladıkları tarihten bu yana değişen ve gelişen medeniyet koşullarına göre, yorum farklılıklarını da beraberinde getirmiştir.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi Özgürlük, Eşitlik ve Kardeşlik Masonluğun temel ilkeleri olup ağırlık olarak birbirlerinden farkları yoktur. Bunun için eşit kenar üçgenin kenarlarına da benzetebiliriz.

ÖZGÜRLÜK: Çağdaş Masonlukta özgürlük anlayışı düşünce ve vicdan özgürlüklerinden başlayarak nesnel özgürlüklerin tümünü içerir.

EŞİTLİK: Masonlukta Eşitlik anlayışı, insanların her bakımdan birbirleriyle eşit olmaları anlamını taşımaz. Fakat insanlar arasında doğuştan gelme olsun, yaşam şeklinden ve yaşam ortamı yada çevresinden kaynaklansın, her türlü farklılıklarından ötürü ayırım ve ayrıcalık güdülmemesi anlamını taşır.
KARDEŞLİK: Özgürlüğün elde edilebilmesi, Eşitliğinde sağlanabilmesi pek zordur. Her ikisinin birden korunabilmeleri ise dahada zordur. Bu ancak birlik ve beraberliğin kaynağı olan Kardeşlik içinde geliştirilebilir. Dolayısı ile Kardeşlik sözcüğü bir bakıma “mason ruhu”nu, Masonluğun evrensel niteliğini ve amacınıda kanıtlarPeki Kime göre Özgürlük
Neye göre Özgürlük
Nasıl ve Niçin …..?


Sevgi ve Saygılarımla,
« Son Düzenleme: Ağustos 07, 2011, 01:48:30 ös Gönderen: Siempre »


Ağustos 08, 2011, 02:31:52 ös
Yanıtla #1
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye
  • *****
  • İleti: 7281
  • Cinsiyet: Bay


Sayın Siempre’nin bu güzel özetlemesi üzerine bir yanlışını belirterek başlamak istiyorum. Bundan dolayı alınacağını sanmıyorum.

Eğer Özgürlük-Eşitlik-Kardeşlik bir motto ya da slogan olarak alınır, bir üçleme olarak benimsenirse, bunun ilk kullanımı 1789 devriminden önce, Fransa’daki bazı mkason localarında 1746 yılındadır.

O kadar önemli mi?

Değil. Ancak Büyük Fransız devrimi ile Masonluğun bağdaştırılmasına kalkışılınca önemli olur. Üstelik şunları da bilelim:

•   1780’li yıllarda Fransa’daki localarda kralcı masonların sayısı cumhuriyetçilerden çoktu.

•   Kralcı masonlarla cumhuriyetçi masonlar zaman zaman Masonluğun evrensel yasalarına ve etiketine aykırı davrandı. Localarda politika tartışmaları yaptılar. Bunları kavga buyotuna çıkardılar. Ara sıra bu işlere kolluk güçlerinin karışması gerekti.

•   Büyük Fransız Devrimi sırasındaki eylemlere âdeta önder olarak katılan masonlar oldu. Bilinenlerin adları sayılabilir. Fakat ıo kişiler masonlukta hiç de çok tanınır, Masonluk bakımından ünlü kişiler değildi. Masonluktaki belirgin bir etkinliklerinden söz etmek olanaklı değildir. Dolayısıyla bu devrimde yer alışları bireyseldir; Masonluk adına değildir.

•   Ancak büyük Fransız Devrimi’nde masonların 40 küsur yıl önce benimsedikleri üçleme bir slogan haline getirilip kullanıldı, bu doru fakat sırf buna bakılarak Büyük Fransız Devrimi ile Masonluk hatta Fransız Masonluğu bile özdeşleştirilemez.

•   1989 yılında Fransa Büyük Doğusu’nun (Grand Orient de France) Büyük Üstadı Orléans Dükü Louis Philippe kaçmak zorunda kalmıştı. Birkaç yl sonra yakalanarak idam edildi. Masonlar kendi büyük üstatlarını idam ettikleri bir devrim mi yapmıştı?

•   Bu üçleme, çok uzun bir süre boyunca Fransa Cumhuriyeti’nin de mottosu olarak benimsendi. Nitekim Euro devreye girmeden önce Fransız franklarının üzerinde yazılı olduğu da görülür. Şimdi buna bakılarak Masonluk ile Fransa Cumhuriyeti’ni özdeş tutmanın mantığı olabilir mi?

Sayın Siempre’nin dediği üzere, özgürlük, eşitlik ve kardeşlik, Masonluktaki dünya örüşü açısından birbirini bütünleyen üç temel ilkedir. Öyle ki, bunların açıklaması çerçevesinde masonik yazında bir eş kenar üçgen çizilir ve bu üçgenin her bir kenarına bu üç ilkeden biri yazılır. Bu üç ilke bir arada yorumlandığında böyle değerlendirilir.

Sanıyorum ki Sayın Siempre, bu üçlemeyi vererek aslında bir kavramlar incelemesine girişin başlangıcını yapmış oluyor. Nitekim yazısına şöyle son vermiş:

Peki Kime göre Özgürlük
Neye göre Özgürlük
Nasıl ve Niçin …..?

Demek ki kendisinden bir sonraki yazısında Özgürlük kavramı üzerine bir irdeleme bekliyoruz. Bilmem yanılıyor muyum?

Yanılmıyorsam ne güzel olur!ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.


Ekim 25, 2011, 08:24:04 ös
Yanıtla #2
  • Ziyaretçi

Özgürlük, Eşitlik, Sevgi, Kardeşlik adına yapılan Dünya barışını amaçlayan Bir görüşe sahip olan masonluk niçin hep bir gizlilik ve kapalı kapılar arkasında yapılıyor. Bu şekilde çogu insan masonları kötü tanıyor...


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
7 Yanıt
11915 Gösterim
Son Gönderilen: Aralık 20, 2008, 09:18:44 ös
Gönderen: saskin
0 Yanıt
4764 Gösterim
Son Gönderilen: Kasım 04, 2009, 07:55:10 öö
Gönderen: ADAM
20 Yanıt
11581 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 16, 2012, 05:04:05 öö
Gönderen: vitriol
17 Yanıt
6928 Gösterim
Son Gönderilen: Kasım 15, 2012, 01:23:09 ös
Gönderen: yazbenide
2 Yanıt
2987 Gösterim
Son Gönderilen: Kasım 17, 2012, 01:45:17 ös
Gönderen: Trismegistus
2 Yanıt
4209 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 29, 2013, 06:06:26 ös
Gönderen: MASON
5 Yanıt
3753 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 30, 2013, 11:05:22 öö
Gönderen: ADAM
9 Yanıt
3871 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 31, 2013, 04:16:53 ös
Gönderen: karahan
8 Yanıt
4493 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 31, 2013, 02:44:03 ös
Gönderen: ADAM
3 Yanıt
3147 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 31, 2013, 10:50:03 öö
Gönderen: ceycet