Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Atatürk’ün Masonluk ile İlişkisi Üzerine Yazılar … 7  (Okunma sayısı 3654 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ekim 08, 2012, 05:22:31 ös
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye
  • *****
  • İleti: 7281
  • Cinsiyet: BaySanılmasın ki bu konu üzerinde diyeceklerimizi dedik ve bitti.

Aktarım şöyle devam ediyor konuya:

“M. Kemal’in özel hekimi ve yakın arkadaşı olan Büyük Üstad Mim Kemal Öke’nin Mason Derneği’nin 1949 yılındaki büyük kongresinde yaptığı ve Türk Mason Dergisi’nin birinci sayısının 12-14′üncü sayfalarında yayınlanan konuşmasında bu konuyla ilgili olarak söyledikleri aydınlatıcıdır:”


İyi de, burada öyle bir yazılmış ki sanki Mim Kemal Öke hep büyük üstatmış ya da hiç olmazsa 1949 yılında büyük üstatmış gibi. Bunu yazan “Mason Derneği” ile diğer mason derneklerinin farkını da bilemiyor ya da okurların zaten bilmedikleri ve ayırt edemeyecekleri gerekçesiyle umursamıyor besbelli.

Efendim Mason Derneği denilen Yüksek Şûra’nın derneğidir. 1949 yılında zaten büyük loca yok. O sırada Mim Kemal Öke Amir-i Hâkim-ı Azam’dır yani şimdiki Hakim Büyük Amir ya da Gran Komandör.

Böyle yanlışlar yapılınca, insanın içine “Acaba sonrası doğru mu?” diye bir kurt düşüyor. Sonrası Türk Mason Dergisi’nin birinci sayısında yayınlanmış.

Şöyle demiş Mim Kemal Öke:

 “Memleketin siyasi akışları bir an için bizim mesaimizi men etmişti. Bu yalnız bizim değil, Türk Ocakları, Kadınlar Birliği vesaire gibi teşekküllere de teşmil edilmişti. Bu tatili mesai bir kapanış değil, bir ima üzerine olmuştur. Atatürk mason teşekkülü için çok büyük iltifatta bulunmuş, Ankara’daki binaya her yıl 3 bin lira yardım etmişlerdir. Bugün başımızdakiler de aynı yardımda bulunmuşlardır. Atatürk memleketimizi ziyarete gelen tanınmış şahsiyetleri bu lokalde kabul ve ziyaret etmiştir. Mason teşekkülünü Atatürk kapattırmamıştır. Siyasi ahval o zaman böyle bir imayı mecburi kılmıştır. O zaman başkanlıktan Mareşal Fevzi Çakmak’ın emri üzerine ayrılmıştım. Mareşal askerlerin bu kabil teşekküllerde bulunmamalarını emretmiştir. Ortalığı karıştırmak, şahsi taassuplarını kullanmak isteyen baykuşlara bu kürsüden tekrar ediyorum: `Bu teşekkül Atatürk’ün ruhunu tazib (ruhuna azab) etmemiş, taziz etmiştir (sevgi ile anmıştır).”

Sonra şöyle devam ediliyor:

“Mason Yazar Tamer Ayan da bu konuyu ele alarak, “Eğer Atatürk masonlara yapılan suçlamalara inansa, hatta inanmak değil şüphe bile etse; üzerine titrediği rejimin selameti için Masonluğu kanun yoluyla kapatmaz, hatta masonları Istiklal mahkemeleri ve Takriri Sükun Kanunları gibi olağanüstü yöntemlerle sindirmez miydi?” diye sorarak şu hükmü veriyor:

“(…) Atatürk, ülkeye ışık veren bu pencereyi tuğlayla ördürüp iptal ettirmemiştir; ancak kamuoyunu ve rejimi masonluğun aleyhine yönlendiren ve şartlandıran antimasonik baskı ve propagandanın, masonluğa telafi edilmez ölçüde zarar vermesini önlemek amacıyla, sadece perdelerinin ev sakinlerinin eliyle kapatılmasını ve oturanların da tatile çıkmasını sağlamıştır. Özetle Atatürk masonluğu yasaklatmamıştır. Bilakis böylesi bir ılımlı çözümle zulümden kurtarmıştır.”


Kusura bakmayın ama bu bir bilgi değil bir yorumdur. Atatürk’ün bu işin içine girmiş olduğuna ilişkin hiçbir dayanak yoktur. Sayın Tamer Ayan bile atlamış bu noktayı ve kendi yorumunu bir “doğru bilgi” gibi sunmuş. Orada hiç olmazsa “bence” demeliydi.

Sonra 1935 yılında yayımlanmış olan gazete duyurusuna geliyor sıra.

Arkasından da spekülasyonlar.

Fakat bu alıntının sonrasında şöyle devam ediliyor:

“M. Kemal Atatürk’ün Cumhuriyetçi (daha doğrusu diktatörlük) kadrosunda görev alanların büyük bölümü Masondur. Bir bakıma yönetim ve devrimlerin gerçekleştirilmesi Masonlara emanet edilmiştir.”


Şimdi bu deyiş, bunu yazanın nasıl bir eğilim içinde olduğunu açıkça ortaya koymuyor mu?

Amaç, dönüp dolaşıp yüce önderimiz Atatürk’e diktatörlüğü yakıştırmak.

Bu kişilerin hiç utanası yok. Hiç değer bilesi yok. Bugünlerin özgürlüğünü Atatürk öldükten sonraki politikacıların mı sağladığını sanıyor bu zavallılar?

Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası’nın resmi web sitesinde açıklanan kadro da Atütürk’ün o diktatörlük (!!!) kadrosunda görev alanlarmış.

Bakıyorum da o kişilerden bildiğim kimileri (hepsini tanımıyorum, adlarını duymamış olduklarım var)  gerçekten de bu ülkeye hizmette bulunmuş değerli insanlar ama bu yazıyı kaleme alan o hizmet sözcüğünün yanına (!) işaretini koymuş. Benden ise ona !!!

Ardından diyor ki:

“Yazıda sunduğumuz delilleri, beyni resmi ideoloji telkiniyle yıkanmış olup düşünme mekanizmasını kullanamayanların kabul etmesi elbette güç.”

Ne delili yahu!... Ortada delil falan yok. Sadece kiralanmış bir beyin, laik ve demokratik Türkiye Cumhuriyeti’nden yana olanları ideoloji telkiniyle yıkanmış olmakla suçluyor.

Doğru biz ideoloji telkiniyle yıkanmış arınmışız. Hiç olmazsa teokrasi bataklığına bulaşmaktan, mürtecilerin çıkarlarına alet olmaktan kendimizi sıyırmışız.

Şunu da eklemiş:

“Fakat, Mason dergisi “Büyük Şark”ta, mason üstadı Fahrettin Kerim’in yayınlanan bir yazısındaki şu sözleri dikkat çekici ve düşündürücüdür; “Türk Masonları inkılap yolunda Gazinin (M. Kemal’in) en sadık en disiplinli askerleridir.”[26]”


Bilmem öyle miydi eskiden ve şimdi de öyle midir ama umarım, dilerim öyledir. Öyle değilse bile dilerim gelecekte öyle olma yolunu tutar.


ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.


Ekim 08, 2012, 06:56:14 ös
Yanıtla #1
  • Seyirci
  • Uzman Uye
  • ****
  • İleti: 4170
  • Cinsiyet: Bay

Son sözdeki kinaye bana bunu sordurur,sizce nasıldı böyle bir sadakat yokmuydu yoksa sizin yorumunuzmu?

saygılarımla
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
3 Yanıt
6803 Gösterim
Son Gönderilen: Nisan 10, 2010, 11:39:29 öö
Gönderen: amurdad
2 Yanıt
2476 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 06, 2012, 08:02:54 öö
Gönderen: ADAM
0 Yanıt
4536 Gösterim
Son Gönderilen: Eylül 25, 2012, 12:39:31 ös
Gönderen: ADAM
1 Yanıt
3361 Gösterim
Son Gönderilen: Eylül 25, 2012, 09:54:56 ös
Gönderen: NOSAM33
18 Yanıt
9383 Gösterim
Son Gönderilen: Ekim 01, 2012, 04:00:11 ös
Gönderen: ADAM
0 Yanıt
2264 Gösterim
Son Gönderilen: Eylül 29, 2012, 05:42:18 ös
Gönderen: ADAM
1 Yanıt
3771 Gösterim
Son Gönderilen: Eylül 30, 2012, 02:08:10 ös
Gönderen: karahan
39 Yanıt
13293 Gösterim
Son Gönderilen: Şubat 09, 2017, 06:15:42 ös
Gönderen: NOSAM33
2 Yanıt
4281 Gösterim
Son Gönderilen: Ekim 09, 2012, 11:38:05 ös
Gönderen: Alşah
9 Yanıt
8178 Gösterim
Son Gönderilen: Ağustos 18, 2015, 11:59:31 ös
Gönderen: akcanmd