Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Oto hipnoz böyle yapılır -1-  (Okunma sayısı 9743 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 03, 2013, 10:20:46 ös
  • Orta Dereceli Uye
  • **
  • İleti: 404
  • Cinsiyet: Bay

Arkadaşlar size bu gün otohipnozu yani self hipnozu tarif edeceğim. "Bu işin uzmanları dururken bu iş sana mı kaldı hipnoz uzmanı psikatristler senin samuray kılıcını nasıl temizlediğine karışıyorlar mı?" diyebilirsiniz. Ama bu işi kuru kitaplardan öğreneceğinize benden bir kaba taslak tarifini alın beğenirseniz gene kitaplardan okursunuz. Zaten alışmışız küçükten beri hocadan korkup yanımızdaki arkaşımıza soru sormaya. Size ben tarif edersem daha bir iyi kafanıza girer.

Lafı kısa keselim konumuza gelelim. Nedir bu otohipnoz denen olgu tanım yapmamı ağdalı laflar etmemi bekleyen çıkmayacaktır zaten tanım isteyen internetten bulur basitçe söylersek self hipnoz kendinize yaptığınız telkinin kuvvetli etkili olmasını sağlayan bir şeydir. Self hipnoz denen şeyin biolejik kaynakları tartışmalı. Ama yararlı bir şey herkese tavsiye ederim. Normalde kendimize telkin verirken beynimizin bir tarafı telkine direnir self hipnoz o direnen yeri şeyi yada her neyse onu uyutuyor, uyuşturuyor. Sen de demarke vaziyette kalıyorsun gidip boş kaleye golü atar gibi kendine gereken telkini veriyorsun olay özünde bu...

Çok derin hipnoz olacağınıza inanmaya bilirsiniz iyi haber: derin hipnoza gerek yok bir kepçe ve bir kazan hayal edin kazan azına kadar doluysa bir kepçe su almak için kepçeyi en dibe daldırmak gerekmez.

Hiç bir tehlikesi yoktur. Otohipnozdan çıkamama diye bir şey yoktur. En fazla uyuya kalır sonra uykunuzu alınca uyanırsınız. Epilepsi hastalarının yapması sakıncalıymış, bir de araba kullanırken yapmayın.

Otohipnoza başlamadan evvel telefonun fişini çekmek rahat giyinip tuvalete gitmek önerilir. Meditasyondaki lotus pozisyonunu biliyor musunuz? Büyük ihtimal biliyorsunuz. O pozisyonu unutun oto hipnoz için egzantrik pozisyonlara hacet yoktur. :) LOtus pozisyonu kelimesini görünce hemen googledan aramış olanlar bana kızmasınlar sayemde bir pozisyon öğrendiler.  :)

Otohipnoz pozisyonu normal koltuğa oturuş pozisyonudur sırtınızı arkaya dayayabilirsiniz. Ben dayıyorum...
Gözleriniz kapalı olsun. Başka pozisyonlarda da yapılır ama ben kendi yaptığımı tarif ediyorum. Yeterki yatarak yapmayın uyuya kalırsınız. Yatınca hemen gevşiyecekmiş gibi geliyor insana. Ben bu yüzden belki otuz defa uyuya kalıp "ulan gene uyumuşuz..." diyerek uyandım. Siz benim gibi olmayın sevgili forum arkadaşlarım ne demişler samurayın dediğini yap yaptığını yapma.

Her neyse konudan sapmayalım sırtımızı arakaya dayadık gözümüzü kapadık mı? Heh şimdi gözünüzü açın ki bu yazıyı okuyabilesiniz. Önce baştan bir okuyun be kardeşim hemen yapmayın. :)

Fazla espiri yaptım biraz ciddileşeyim. Sırt dayandıktan gözler kapandıktan sonra nefes alış verişimizi dinliyoruz. Ama ne yapıyoruz işte işin püf noktası burada hipnoz kitaplarında üstünde durmadan geçiliyor ama çok önemli, nefesimizin ritmini değiştirmeye çalışmıyoruz. Sadece doğal nefes alış ritmimizi dinliyoruz. Dinlediniz mi aferim bakın isteyince oluyormuş. :)

Şimdi o nefes ritmine odaklanmaya çalışın. Aklınıza bir sürü alakasız düşünce hücum edecek olayın ikinci püf noktası bu düşüncelerin gelişini engellemeye çalışmayın engelleyemezsiniz düşüncelerin gelip geçmesine izin verin ve sabırla düşüncenizi nefes ritmine yavaşça çevirin. Size kendi bulduğum bir taktiği de vereyim iki nefes alış arasındaki sürenin uzamasına odaklanın ama en en en önemli nokta gevşedim artık süreyi uzatayım diye müdahalede bulunmayın uzaktan nefesi maç izler gibi izleyin ama tuttuğunuz takımı izler gibi değil arjantin üçüncü liginden bir maç izler gibi sakince.

Şimdi her nefes alışta vücudunuz gevşediğini duyumsayın. Gevşedikçe nefes derinleşiyor değil mi iki nefes arasındaki süre de uzuyor. Uzasın uzasın hiç ellemeyin. Şimdi gevşemiş şekilde nefes alın... Gerginlikten uzak şekilde nefes alın , bir daha gevşemiş şekilde nefes alıyorsun, bir daha gerginlikten uzak şekilde nefes alıyorsun. Ben burada sıkıntı veren şeylerden çok uzak evimde bir köşeye sindiğimi hayal ederim. Siz bunu yapmak zorunda değilsiniz herkes ana kurallar çerçevesinde kendi otohipnoz yöntemini kendi bulur.
2 gevşemiş şekide 2 de gerginlikten uzak şekilde nefes aldınız şimdi en az bir dakika kadar gevşek şekilde nefes almaya devam edin. Şimdi diyeceksiniz bir dakika doldu mu diye saate bakabilir miyim? Daha neler istersen kalkın birine saati sorun! Olur mu öyle şey kaba taslak bir dakika yapmanız yeterli. Ben şahsen nefesim iyice yavaşladığında iki nefesimin arası 13- 14 saniye olduğundan 7 nefes alış verişi yapıyorum yetiyor zaten gevşemiş olduğunuzdan canınız çok sıkılmayacak bitse de kalksak hissi normal hayattaki kadar olmayacak tabi odaklanmayı gevşemeyi iyi yapabildiyseniz.

Buraya kadar yaptıysanız self hipnozun ilk aşaması olan "doğal ritmik solunum" kısmı tamamlamışsınız demektir. Daha dört aşama daha var ben bu konunun bu kadar uzayacağını tahmin etmemiştim. Malesef bunu birinci bölüm kabul edip daha sonra devam etmek durumundayım bundan daha büyük bir yazıyı kimse okumak  istemez. Şimdi kısaltmak için hiç bir yeri atamıyorum bu yazıdaki her bölüm çok önemli bilhassa lotus pozisyonuyla ilgili kısımlar  :)

Tekrar görüşünceye kadar esenkalın.


Mayıs 04, 2013, 10:02:45 öö
Yanıtla #1

Bu konuyu takip listeme aldım. Teşekkür eder ve diğer aşamaları görmek isterim :)
"İsteyen yavaş gitsin, ister hızlı koşsun, arayan bulur. İki elinle isteğe sarıl; çünkü istektir iyi yola kılavuz olan."
Mevlana


Mayıs 04, 2013, 05:30:38 ös
Yanıtla #2
  • Orta Dereceli Uye
  • **
  • İleti: 404
  • Cinsiyet: Bay

Okuyan birilerinin olduğunu görmek güzel  :) Konunun ikinci başlığını da açtım. Takıldğın yer olursa özelden de yardımcı olabilirim. Tabi ben uzman değilim çalışarak öğrendim alaylıyım yani  :)


Mayıs 04, 2013, 06:39:55 ös
Yanıtla #3

Sayın Samuray yazının okunduğu kanısındayım. Çalışmanın devamını bekliyoruz.

2. kısma başlamışsınız bile. Takipteyiz.

Saygılarımla.
• Laborare est Orare XXII.
• ... Bense daha önce duyulmamış, yeni şeyler söylediğim için onların ilenç ve lanetlemelerine maruz kalmaya devam edeceğim.... Simon Magus


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
0 Yanıt
3872 Gösterim
Son Gönderilen: Nisan 27, 2008, 12:12:18 ös
Gönderen: Supeluta
6 Yanıt
5573 Gösterim
Son Gönderilen: Şubat 26, 2015, 08:29:31 öö
Gönderen: ADAM
48 Yanıt
85514 Gösterim
Son Gönderilen: Temmuz 07, 2015, 07:35:22 öö
Gönderen: ADAM
3 Yanıt
3873 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 03, 2013, 11:09:38 ös
Gönderen: evvah
0 Yanıt
3672 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 04, 2013, 05:28:29 ös
Gönderen: Samuray
0 Yanıt
2966 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 04, 2013, 07:29:41 ös
Gönderen: Samuray
0 Yanıt
2628 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 07, 2013, 05:37:58 ös
Gönderen: Samuray
1 Yanıt
2311 Gösterim
Son Gönderilen: Kasım 22, 2014, 07:02:52 ös
Gönderen: ADAM
0 Yanıt
1380 Gösterim
Son Gönderilen: Şubat 25, 2015, 12:10:24 öö
Gönderen: Risus
1 Yanıt
1998 Gösterim
Son Gönderilen: Aralık 25, 2015, 02:31:23 öö
Gönderen: hyperbolic metamaterial