Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Oto hipnoz böyle yapılır -3-  (Okunma sayısı 2945 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 04, 2013, 07:29:41 ös
  • Orta Dereceli Uye
  • **
  • İleti: 404
  • Cinsiyet: Bay

Eveeeet geldik üçüncü bölüme. Hatırlarsanız ilk bölümde doğal ritmik solunum ikinci bölümde bilimsel vücut gevşemesi konusunu irdeledik. Daha doğrusu ben irdeledim. Siz nereden irdeleiş oluyorsunuz kardeşim bu yazının yazarı benim...

Evet sevgili gönül dostları üçüncü bölümümüz kulağa hoş gelen bir bölüm. "Olumlu hayal kurma" hepinizin ohhh kolaymış dediğini duyar gibiyim. Şimdi diyorsunuz ki "ben koyarım çayımı geçerim terasa şezlonga yayıla yayıla olumlu hayal kurarım." Ohhh ne güzel böyle hipnoz olmaz efendim olmaz!!!! Arada böyle gerginlik veriyorum ki sıkılıp uyuya kalmayın.

Evet konumuzdan sapmadan anlatımımıza devam edelim. Nedir bu olumlu hayal kurma? Her zaman olduğu gibi bu üçüncü aşamanın da literatürde bir çok yöntemi var onaları okumak isterseniz okuyun sonra bana da öğretirsiniz  :) Ama şimdi ben ve başka bir çok kişi nasıl yapıyor onu öğreneceksiniz. Sıkı durun kemerlerinizi bağlayın...

Bu aşamanın amacı kendinizi rahat bir ortamda hayal edip nefes ve beden rahatlamasından sonraki ruhi rahatlamayı da sağlamak. Şimdi tamamen rahat olduğunuz bir yeri hayal edin bu yer dediğim gibi rahatlık ağırlıklı olacak zevk ağırlıklı bir yer değil. Mesela daha önce gittiğiniz bir koy, bir orman manzarası olabileceği gibi sizin hayal ürünüz olan bir huzur adası da olabilir. Daha önce gördüğünüz yeri gözünüzde canlandırmak daha kolaydır ama tercihi size bırakıyorum. Bu kadar da demokratik bir insanım :) İşin püf noktası burası tamamen size ait bir yer olacak yani siz öyle hayal edeceksiniz orada sevdiğiniz sevmediğiniz hiç kimse olmadığı gibi oraya kimsenin giremeyeceğinden de yüzde yüz emin olacaksınız yani emin olduğunuzu hayal edeceksiniz.

Ben hareketsiz bir deniz kenarını yada adayı öneririm. Ağaçlar da sizi rahatlatır üzerine atlayabileceğiniz sırt üstü yatabileceğiniz çimenlerde olabilir burada. İşte böyle bir ortamı hayal edeceksini,z ama siz orada olmayacaksınız. Ben burada olmadıktan sonra ne yapayım manzarayı diye düşünüyorsunuz ama acele etmeyin siz bu manzaranın yukarusundaki bir tepede yada apartmanda bulunuyor olacaksınız. Önünüzde 10 basamaklı bir merdiven olacak bu merdiven sizin hayalinizdeki bu huzur dolu mekana inecek.

Şimdi zurnanın zırt dediği noktaya geldik. Bu merdiveni olabildiğince ayrıntılı hayal etmenizi istiyorum. Her nefes alış verişte merdivenle ilgili daha önce görmediğiniz bir ayrıntıyı fark ediyorsunuz. Ardından merdiveni ve merdivenin altındaki cennet gibi mekanı görüyorsunuz.

Aklınıza bunun aslında hayal olduğu aslında koltukta oturmakta olduğunuz düşüncesi gelebilir ama ben bunun da hilesini buldum. Aslında merdivenin başında olanın gerçek vücudunuz olduğunu koltukta oturmanınsa sizin hayalinizden ibaret olduğunu düşüneceksiniz.

Birinci yada ikinci basamaklarda her hangi bir yeriniz kaşındığında bu olumlu bir işarettir ve acıya dayanıp kesinlikle kaşımamanız gerekir. Zamanla kaşıntı acısına alışıcaksınız zaten. İlk iki aşamadaki kaşıntılar pasif şekilde kabul edilmelidir. Ancak bu aşamada hayali bedeninizin kaşınması saçma olacağından kaşıntıyı pek de zararı olmayan bir rahatsızlık bir gece önceki ufak bir sinek ısırı olarak hayal edin.

Şimdi bir nefes alıp aşağı doğru bir adım atın bu attığınız adımda rahatladığınızı hissediyorsunuz. Şimdi bir adım daha daha da rahatlıyorsunuz. Sizi aşağıda huzurun beklediğini biliyorsunuz. Üçüncü dördüncü ve beşinci adımları birer nefesle geçin. Şimdi yolun ortasındasınız dönüp arkaya bakın sonra aşağı bakın aldığınız yolu hissedin. İçinizden hızlı inmek gelebilir bu duyguya kesinlikle şiddetle direnin.

5. adımda bir yada iki nefes oyalandıktan sonra ki bence bir yeterlidir, tekrar her nefeste bir adım aşağa inmeye başlayın. Her adımda rahatlık hissediyorsunuz rahatlıktan kalan boşluk varsa bunu da mutluluk dolduruyor.

Sonunda en alt basamağa ulaştınız ben burada bir de kapı hayl eder bir nefesle onu daaçarım ama şart değil. Şimdi tamamen size ait olan kimsenin sizi incitemeyeceği bir yerdesiniz burası huzur ve şevkat dolu. Nefes alıp verme ritmimizi bozmuyoruz aynen devam ediyoruz. Şimdi ne gördüğümüzden emin oluyoruz. Gördüğümüzü ne kadar ayrıntılı hayal edersek self hipnoz o denli etkili olur. Bu nokta çok önemli ayrıntılı hayal hipnozun asıl vurucu gücüdür.

Ne işitiğinize dikkat edin bu rahatlatıcı sesi (kuş cıvıltısı, dalga vs. sesi) iyice ayrıntılı duyun. Nelerin kokusunu aldığınıza emin olun tabi bunları birer nefeste yapmanızı salık veririm. En sonunda ne hissettiğinizden emin olun hissettiğiniz şeyi hayal gücünüzü kulanarak mutluluk haline getirin.

Şimdi nefes alış verişinizi bu mutlulukla dinleyin üç kez bu şekilde nefes alın artık telkin alacak noktaya geldiniz.

Yine söyüyorum ilk iki aşamayı iyice öğrenmeden (ben keağıda yazıp ders çalışır gibi çalışmıştım) ve pratiğe dökebilir hale gelmeden bu olumlu hayal kurmaya geçmeyin.

Bundan sonraki bölüm telkin ve geri dönüş. Bu işi öğrenmek biraz ilk zamanlar azcık zorlayabilir ama bu bir defaya mahsus bir zorluk çünkü bu yetenek bir defa kazanıldı mı bir daha unutulmuyormuş.

Haydi görüşmek üzere...


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
0 Yanıt
3844 Gösterim
Son Gönderilen: Nisan 27, 2008, 12:12:18 ös
Gönderen: Supeluta
6 Yanıt
5515 Gösterim
Son Gönderilen: Şubat 26, 2015, 08:29:31 öö
Gönderen: ADAM
48 Yanıt
84916 Gösterim
Son Gönderilen: Temmuz 07, 2015, 07:35:22 öö
Gönderen: ADAM
3 Yanıt
3847 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 03, 2013, 11:09:38 ös
Gönderen: evvah
3 Yanıt
9686 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 04, 2013, 06:39:55 ös
Gönderen: peacewings
0 Yanıt
3648 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 04, 2013, 05:28:29 ös
Gönderen: Samuray
0 Yanıt
2599 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 07, 2013, 05:37:58 ös
Gönderen: Samuray
1 Yanıt
2285 Gösterim
Son Gönderilen: Kasım 22, 2014, 07:02:52 ös
Gönderen: ADAM
0 Yanıt
1368 Gösterim
Son Gönderilen: Şubat 25, 2015, 12:10:24 öö
Gönderen: Risus
1 Yanıt
1968 Gösterim
Son Gönderilen: Aralık 25, 2015, 02:31:23 öö
Gönderen: hyperbolic metamaterial