Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Oto Hipnoz Böyle Yapılır -2-  (Okunma sayısı 4395 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 04, 2013, 05:28:29 ös
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Evet geldik oto hipnoz konusunun ikinci bölümüne. İlk aşama olan doğal ritmik solunumu yaptık. Peki bol bol doğal ritmik soluduk artık ikicni aşamaya geçtik doğal solumaya hacet yok mu diyeceğiz. Hayır bütün self hipnozu bu soluduğunuz tempoyla yapacaksınız.Her nefes alış verişiniz bir adımdır. Oto hipnozdan tam olarak çıkana kadar bu adımların süresindeki hareketlerle ilerleyeceğiz.
ikinci aşamamızın ismi bilimsel vücut gevşemesi. Şimdi diyeceksiniz ki zaten ilk aşamada gevşemiştik. Hayır bu aşamada ve hatta bir sonrak,i aşamada da gevşemeye devam etme var. Nefesimiz doğal rahat ritmine girdi vücut içi sistemlermiziz gevşedi (Kitaplardan hatırladığım sistemlerin ismi parasempatik sinir sistemiydi ama bu yazıyı ayrıntıya boğmamak için hiç bir kaynağa bakmadan kafadan yazıyorum) sıra geldi bedenimizi gevşetmeye vücut gevşemesi için bir kaç alternatif varmış ama ben kendi kullandığımı anlatayım gayet etkili.
Bir nefes alıp vermelik adımda sağ ayağınızın gevşediğini düşünün ben kan gitmeyen bir yerinizin uyuşması yada anestezideki  gibi bileğimin altının hissinin kesildiğini hayal ederim şu anda sizlere anlatırken bile deniyorum bileğimde bir enerji var bu enerjinin altıuyuşmuş durumda. Hakkaten uyuşmuş mu diye hareket ettirmeye kalkmayın uyuşmuş olduğunu sizin düşünmeniz hipnoz için yeterli.
İkinci nefes alış veriştebilekten dize kadar olan kısmı aynı şekilde gevşetin yada benim yaptığım gibi hayli anestezi yapın da diyebiliriz.  Üçüncü adım bacağın diz üzeri kısmıdır.
Bu üç adımda sağ bacağı uyuşturduktan sonra dördüncü nefes alış verişte sağ bacağınızı gevşetmiş olmanın ne kadar olumlu bir şey olduğunu düşünün. Ben bazen bu aşamayı atlıyorum ama sanırım hipnozun kalitesi düşüyor siz sakin sakin yapın. Atlamayın.
Yani ne yapıyormuşuz önce gevşetme sonra gevşememiş olmaktan, gevşeyebiliyor olmaktan mutluluk duyma bütün vücut gevşeyene kadar biraz gevşeme ve biraz mutluluk şeklinde devam edecek. Untumayalım her bir adım bir gevşemiş insan nefes alış verişi. Hızlıca bitireyim diye hırslanıp nefesinizi hızlandırırsanız kalite dibe vurur sakın yapmayın. Siz ikinci aşamayı geçmiş olmayı boş verin ikinci aşamanın yani gevşeyebiliyor olmanın tadını çıkarın.
Şimdi size gevşeteceğiniz yerlerin ve ne zamanlar mutluluk arası vereceğinizi listeleyeceğim.
sağ ayak- diz bilek arası- diz üstü sağ bacak
Sağ bacağımı gevşetmiş olmaktan dolayı huzurluyum.
sol ayak- sol diz bilek arası- sol diz üstü bacak
İki bacağımı gevşetmiş olmaktan memnunum.
* Buraya bir mim koyuyorum sadece sol bacağı değil iki bacağı da gevşetmiş olmakta dolayı huzurlusunuz. Gevşetmekten huzur duyduğunuz yerler birikimli olarak ilerleyecek.
Kuyruk sokumu ve kasıklar genital bölge yani midenin aşağısı bacakların yukarısını bir nefeste gevşetin.

Mide aşağısının gevşemesi size büyük huzur veriyor.

Mideyi de geçince aman bitiyor ne güzel diye heyecanlanıp nefes alışınızı kazara hızlandırabilirsiniz ilk zamanlarda çok olur sakin olun gevşemiş yerlerinizi gevşek tutmaya devam ederek nefesinizin doğal ritmine giresini bekleyin. Yine kazara sertleştirdiğiniz yerler olabilir aldırış etmeyin siz yukarıya doğru gevşetmeye devam ettikçe nasıl olsa tekrar uyuşacaktır ufak bir kımıldamada herşey bitmez o kadar önemsemeyin.
Mide ve arakasındaki sırt bölümünü gevşetiyorsunuz. Sizi bilmem ama benim en zor gevşettiğim yer burası her halde belirgin bir organın orada olmaması buna neden oluyor. Siz de zorlanıyorsanız bir iki nefeste yavaş yavaş uyuşturabilirsiniz.

Midenizin üst kısmından aşağısının gevşemiş olması çok mutluluk verici bir şey...

Göğüsü mideden başlayarak omuzları hariç bırakacak şekilde rahatlatıyoruz.

kollar ve omuzun yukarısı hariç gevşemiş durumda ve bu size keyif veriyor...

Önce bir eli sonra dirseğe kadar sonra bir omuza kadar gevşetiyorum.
öbür eli , ardından dirseğe kadar ve omuza kadar olmak üzere iki koluda üçer adımda yumuşatıyorum. Kitapta iki adım yazar ama siz üçe ayırın daha iyi olur.

Omuzun altının gevşek olması sizi rahatlatıyor huzura kavuşturuyor.

Şimdi bu kısmın en enteresan bölümüne geldik. Her nefes alış verişinizde onlarca sihirli elin omuzunuza ve boyununuza masaj yaptığını hayal edin. Vücudun başka hiç bir kısmına böyle bir uygulama koyulmazken boyun ve omuzlara masaj öngörülmüş sanırım buralar çok ağrıdığı için olabilir. Ben bu kısmı toplam 3 nefes alış verişte geçiyorum ama sizler 3 nefes omuzlara 3 tane de boyuna harcayayın.
Boyun gevşeyince hemen bir nefeste ağızın ikincisinde yüzün üçüncüsünde göz kapaklarının dördüncüsünde gözlerin işini bitirin. Gözler ve göz kapakları ayrı iki nefeste halledilecek. Ben bazen tek seferde geçiyorum ama iki yapın siz gene de...

Şimdi bütün vücudunuzun gevşemiş olduğunu bunun bile hiç telkin verilmese dahi çok mutluluk verici bir şey olduğunu bilin, tüm vücudunuzun gevşemesinin zevkine varın. Bütün vücudun gevşemesinden zevk alma bir yerine 3 nefes sürsün.

Böylelikle ilk iki aşamayı açıklamış oldum. Önce bu ilk iki aşamayı çalışın bunları yapabiliyor olduğunuza emin hissedince diğerlerine başlarsınız.
Diğer başılıkları açana kadar esen kalın.