Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Nasil Mason olunur? Mason olmak icin neler gereklidir?  (Okunma sayısı 435710 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ekim 16, 2018, 01:09:14 ÖS
Yanıtla #650

herkese merhaba...

aranıza yeni katıldım. dileğim bir gün bu kardeşlikte onurla yerimi alabilmek. Saygılarımla.

Kasım 29, 2018, 12:22:02 ÖS
Yanıtla #651

Öncelikle merhaba. Ben forumunuza yeni katılmış bir kardeşiniz olarak bir sual yöneltmek istiyorum. Ülkemizde zengin de olsan fakir de olsan bir mason kardeşliğine üye olmak istediğini belirtirsen hemen dinsiz diye hoş olmayan bir yafta yüklerler. Gerçekten mason kardeşliğini manen benimsemiş ben, bu yaftayı yememek için uzun süredir takip ettiğim forumunuza bile daha henüz giriş yapmış bulunmaktayım. Ülkemizde ki bu gibi çeşitli yanlış algılar yüzünden İtalya’ya taşınmak bile istedim. Halen de gitmeye niyetim var fakat velhasıl; hür mason locasına üye olmak istediğimi belirtmekten gerçekten çekiniyorum bu konuda etkili bir nasihatiniz var mı sayın  ?
Doğru olan her zaman güçlüdür

Aralık 02, 2018, 05:13:34 ÖS
Yanıtla #652

Öncelikle merhaba .Benim  araştırmalarımdaki masonluk (kadınların mason olamayacakları ) konusundaki bilgilerim burada tamamen asılsız sayılıyor.kadınların son 100 yıldır mason olabildiklerini çok araştırdım.fakat burada forumlarda kadın mason olamazı net bir dille ifade ediliyor.bu konuda detaylı net bilgilendirilmeyi talep ediyorum.sevgiyle kalın.

Aralık 02, 2018, 05:47:21 ÖS
Yanıtla #653

Sn.mucize ötesiyim,
  Heyecanınızı yazınızdan hissedebilmekteyim ki bu güzel bir durumdur. Ancak forum içerisinde araştırma yapamanızı, ara butonunu sıklıkla kullanmanızı öneririm.
   Türkiye'de kadınların mason olabildikleri KMBL diye bir obediyans vardır. Ancak HKMBL kadınların mason olamayacağı iddiasındadır ve kabul edilmezler nedeni ise tarihe dayanır. Operatif masonluğu yalnızca erkekler yapmışlardır bu nedenle de gelenek bunu gerektirir.
   Muntazam loca olarak ise(kime göre muntazam sorusu hep sorulmakta:) ) kadın locası bulunmamaktadır.
Biraz bahsetmeye çalıştım ancak konu niteliği itibariyle derin bir konudur, araştırmanız daha doğru sonuçlara sizi ulaştıracaktır. Forumda bulabilirsiniz.
Saygılarımla...
''İnsanları Tanrının ve doğanın kendilerine verdiği topraktan yoksun bırakmaya ve onaylamadıkları yasalara baş eğmeye zorlamaya hakkınız var mı ?''
The Levellers

Aralık 02, 2018, 05:58:41 ÖS
Yanıtla #654

St-Further konuya hassasiyetle cevap verdiğiniz ve beni anladığınız için teşekkür ederim.henüz yeni olduğumdan ve ara butonunun katkısı olabileceğini bile keşfedememişken yanıtın bu kadar çabuk gelmesi beni çok mutlu etti.katkınızdan dolayı tekrar teşekkür eder varlığınıza şükranlarımı sunarım.sevgiyle kalınız.

Aralık 02, 2018, 05:59:23 ÖS
Yanıtla #655
  • ÖMBL/KMBL Üyesi
  • Aktif Uye
  • *

Öncelikle merhaba .Benim  araştırmalarımdaki masonluk (kadınların mason olamayacakları ) konusundaki bilgilerim burada tamamen asılsız sayılıyor.kadınların son 100 yıldır mason olabildiklerini çok araştırdım.fakat burada forumlarda kadın mason olamazı net bir dille ifade ediliyor.bu konuda detaylı net bilgilendirilmeyi talep ediyorum.sevgiyle kalın.

1. Bu forumda açıkça gözlemlendiği üzere Dünya'da tek bir masonluk anlayışı yoktur. İki hatta üç ana masonik akım vardır. Bu akımlardan Kökenini UGLE veya ondan aldığı patent (berat) ' a bağlayan ve "Muntazam" mason sadece biziz, diğerleri bizim gibi değildir diyenler var. İkincisi Liberal masonluk olarakta isimlendirilebilen diğer bir akım var, sayı ve yaygınlık olarak ilk akımdan önde olmakla birlikte çalışma olarak aynı yolda farklı ritüelik yöntemlerle yol almaktadırlar ve ne biri diğerine ne beriki ötekine masonsun ya da değilsin diye söz söyleyemez. Zira sen mason değilsin sözü ancak ben mason muyum diye sana sorulduğunda kendince verebileceğin cevaptır. Ancak her iki grupta kendi akımlarında olanlarla resmi olarak ilişki içerisindedir, diğer akıma da sormamaktadırlar. Yine de resmi olmayan ilişkiler bazı obediyanslar arasında vardır.

2. Dünya'da olmadığı gibi herhangi bir ülkede de tek bir masonik anlayış olmak durumunda değildir. Brezilya gibi bazı ülkelerde yüzlerce obediyans mevcuttur.

Yine de bu yukarıda bahsettiğim iki akımda kadınları üye kabul etmez. Türkiye'de hem HKEMBL hem de ÖMBL kadın üye tüzükleri gereği alamaz. Ancak ÖMBL Kadın Mason Büyük Locası'nı bir masonik örgüt olarak kabul ederek kardeşçe ilişki içerisindedir. Her iki kurumun üyeleri diğer kurumun toplantılarına katılabilir. HKEMBL ise bu şekilde bir ilişkide değildir.

Yine de  HKEMBL üyesi pek çok kardeşimizin eşi hemşiremiz aynı zamanda KMBL üyesi kardeşimizdir.

İşler karışık mı?

Durun daha da karıştıracağım...
Ayrıca Türkiye'de Kadın ve Erkek üye kabul eden karma localarda var yukarıda bahsedilen iki kurum dışında. Bunlarda aktif olarak çalışma yapmaktadır. Bu da üçüncü yoldur. Hem karma localar hem de Droit Humain konuları araştırılabilir.

Anlayacağınız üzere siz "Işık arayışında" iseniz Türkiye'de KMBL resmi olarak faaliyette ve yaklaşık 2000 üyesi vardır.

Yukarıda da bahsettiğim üzere ÖMBL üyeleri KMBL locaları toplantılarına katılabilir. Geçen gün katıldığım "Ego ve Akıl" konulu sunuya istinaden söyleyebilirim ki, Mason sıfatı en az erkekler kadar kadın kardeşlerimize de yakışmaktadır. Yurt dışı ve Türkiye'deki Erkek localarında çok toplantıya katıldım. Hiç şüpheniz olmasın Masonluğu "muntazam" şekilde uygulamaktadırlar.
« Son Düzenleme: Aralık 02, 2018, 06:01:46 ÖS Gönderen: ANARCHOSA »
Laicus Humanitas Scienti

Aralık 02, 2018, 06:07:13 ÖS
Yanıtla #656

BU YAZINIZ BENİ ÇOK HEMDE ÇOK SEVİNDİRDİ.KATKINIZA VARLIĞINIZA ŞÜKRANLAR SONSUZ OLSUN.SEVGİLERLE

Aralık 03, 2018, 01:59:12 ÖÖ
Yanıtla #657
  • Forum ve Uye Yoneticisi
  • Aktif Uye

Sayın ANARCHOSA,

Ömbl nin tüzüğünde kadınlar mason olmaz yada kadın üyeler, masonluğa alınmaz diye bi söz yoktur. Kelimeyi yanlış kullanmıssınız.  Bu Olmamasına rağmen ÖMBL ye kadın üyelerin başvuruları çekiç altı edilmektedir.

Nerde özgürlük, nerde liberal bakış..

Saygılarımla
« Son Düzenleme: Aralık 03, 2018, 02:03:03 ÖÖ Gönderen: Arais »
2050 de Türkiye çöl olacak ! Ağaç dikin, ağaç diktirin....
Sayğıdeğer üyeler, forumla ilgili her türlü soru ve sorun için lütfen tarafıma başvurunuz.

Aralık 03, 2018, 02:24:43 ÖÖ
Yanıtla #658
  • Uzman Uye

Sn.anarchosa'ya sormak isterim bir mason olduğu için ve içtenlikle bilebildigi kadar ile cevap vereceği için.
Masonlukta tek bir anayasa var iken bir çok masonik anlayış mevcut.Bir çok birbirinden ayni zamandada farkli olan masonik anlayış tek bir anayasa üzerinde hemfikirmi sizce?
Anayasaya gösterdikleri uyumu neden diğerlerine göstermezler?
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Aralık 03, 2018, 08:40:31 ÖÖ
Yanıtla #659
  • ÖMBL/KMBL Üyesi
  • Aktif Uye
  • *

Sn.anarchosa'ya sormak isterim bir mason olduğu için ve içtenlikle bilebildigi kadar ile cevap vereceği için.
Masonlukta tek bir anayasa var iken bir çok masonik anlayış mevcut.Bir çok birbirinden ayni zamandada farkli olan masonik anlayış tek bir anayasa üzerinde hemfikirmi sizce?
Anayasaya gösterdikleri uyumu neden diğerlerine göstermezler?

Masonlukta tek bir anayasa var iken diye başlamak yanlış noktaya götürüyor zaten. Anderson Nizamnamesini kast ediyorsunuz diye tahmin ediyorum, onda dahi pek çok düzenleme yapılmıştır. Anderson o nizamnameyi hazırlarken o döneme kadar elde var olan 'Landmark' olarakta adlandırılan el yazmalarını kullandı, birazda din ile soslayarak. Tüm kurumlar eski landmarkları inceler, gelenek ve görenekleri gözeterek kendi çalışma yönetmeliklerini ve yönetim kurallarını oluşturur. ANAYASA diye o bir insan yazması metine dogma halinde kimsenin körü körüne bağlı kalması mantıklı değildir. Ancak mesleğin asıl ilkeleri ve geçmişinden gelen görenekleri değişmez, değişmemelidir. Fakat mesleğin asıl ilkeleri nedir kısmı tartışılıp, farklı cevaplar verilen sorular buradan ortaya çıkar.

Ancak bunu söylerken kişiler de dürüst olmalı. Örneğin eskiden operatif bir meslek olduğu için erkekler alınırdı mesleğe o yüzden öyle devam etmeli diyorsak, eskiden çırak 7 yıl boyunca bu görevde çalışırdı şimdi de çıraklık 7 yıl olsun denildiğinde aman efendim olur mu şimdi artık spekülatif bir çalışma yapıyoruz, düşünsel sonuçta ne beden ne zaman olarak o kadar bekleyemeyiz denilmesi benim mantığıma uymamaktadır. İşine gelince öyle, işine gelince böyle olmaz!

Bununla birlikte diğer konularada cevaben masonluk bir dernek değildir, ancak ülkelerdeki yasal mevzuat gereği dernekleşmek durumundadır. Derneklerin tüzük denilen kuralları vardır. Diğer kısmını hâricîlere açamayacağımız için kuralları tüzük ve çalışma yönetmeliği olarak adlandırabiliriz kolaylık olsun diye. Ancak masonlukta 'Lex Non Scripta' denilen yazılı olmayan kurallar, gelenekler vardır. Bunlardan bir önemlisi de Etiket'tir. Netice her şeyi tüzükte bulamazsınız... Ancak her şey yerli yerinde bilinir ve uygulanır.

Dernek tüzüğünde ise zaten Mason kelimesi bile geçmez ilgili kısımda, üyelik şartı tarif edilir. Anlayacağınız nerde özgürlük, nerde liberal bakış: ''Buraya Nazilerin yaptığı gibi yahudiler ve köpekler giremez'e benzer kadınlar giremez diye yazmamaktadır.'' diyebilirim. Ancak orada iki üye tarafından önerilir kısmı başka bir yerlerde başka yazılı veya yazılı olmayan kurallar olduğuna işarettir.

« Son Düzenleme: Aralık 03, 2018, 09:01:12 ÖÖ Gönderen: ANARCHOSA »
Laicus Humanitas Scienti