Masonluk Temel İlkeleri Nelerdir Bir Bakalım

Masonluk Temel İlkeleri Nelerdir Bir Bakalım

Category : Kişisel Bloglar

Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası, aşağıdaki hususları temel ilkeleri olarak kabul eder:

* Masonluk, Allah’a inanan bir Kardeşlik Kurumu’dur. Masonluk çalışmalarını, Hakikat’in araştırılması yolunda yoğunlaştırır.

* Bütün insanlar arasında, sevgi, hoşgörü ve kardeşliğin kurulmasını hedefleyen Masonluk, tüm insanların özgürlük, barış, adalet ve huzur içinde gelişmesini amaçlar.

* Masonluk, tüm insanlar için ortak bir insanlık Ülküsü’nün gerekliliğini kabul eder. Bu ülkünün gerçekleştirilmesi için şu noktaları önemli sayar:

– İnsanlar arasında sevgi, saygı ve hoşgörü.
– İnsanın temel hak ve özgürlüklerine saygı; insanın ahlâki sorumluluğu.
– İnsanlar arasında hak ve vazife eşitliği.
– İnsanlar arasında evrensel kardeşlik.
– Bilimsel gelişme.

* Masonluk, vicdan, inanç ve düşünce özgürlüğünü temel bir hak olarak kabul eder.

* Masonlar, birer vatandaş olarak ülkelerinin yasalarına uymak ve vatanlarına sadakat ve şerefle hizmet etmek zorundadır. Masonlar için, ülkelerinin bağımsızlığı kutsaldır.

* Masonlar için çalışmak bir hak ve bir görevdir. Masonlar, insanlığa yararlı eserler meydana getiren beden ve fikir işçiliğini aynı derecede onurlu sayarlar.

* Masonlar, Loca adı verilen birimler halinde çalışırlar. Loca, insan hırslarının giremeyeceği tarafsız ve huzurlu bir ortamdır. Localarda din ve politika tartışmaları yapılamaz.

* Masonluk, üyeleri arasında din, mezhep, ırk, dil, inanç, unvan ve makam ayrımı yapmaz. Üyelerini, inançlı, özgür, iyi ahlaklı, namuslu, şerefli, haysiyetli ve aydın erkekler arasından seçer. Hiçbir inancı ve ülküsü olmayanları arasına kabul etmez.

* Masonun amacı her bakımdan gelişmiş bir insan olmaktır. Her Mason bu amaca aklın rehberliğinde sevgi, gönül, hoşgörü, güzellik ve kardeşlik duygularını yücelterek ulaşmaya çalışır.

* Masonluk, hiç kimseyi mason olması için, hiçbir zaman ve hiçbir şekilde zorlamaz. Mason sıfatını kazananlar, istedikleri an üyelikten ayrılmakta serbesttir.

* Masonluğun amacı her masonun kendini geliştirebileceği ideal bir ortam yaratmaktır. Bu çerçevede masonluk, toplumsal değil, bireysel bir öğretidir. Üyelerini toplu ya da tek tek, bir kanaat veya fikri kabul etmeye ve açıklamaya asla zorlamaz, Her mason, bu temel ilkeler ışığında izleyeceği yolu, kendi aklı ve vicdanıyla saptar.

* Masonluk, bu ilkeleri benimseyip kabul eder ve bu amaçlara kendini adamak isteyen insanların çabalarını bir araya getirir.


4 Comments

Serkan EGESOY

18/02/2013 at 8:24 am

Masonlukta din ve siyaset tartışmasının olmaması onun en kuvvetli yönlerinden biri. Eğer bu durum olmasaydı masonluk da basit kısır siyasetin bir öğesi haline gelme tehlikesiyle karşı karşıya kalırdı.

Ali korkmaz

18/02/2013 at 5:08 pm

serkan bey sizi tamamlama acisindan evet masonluk eger siyasi bir hareketin arkasinda veya yaninda olsaydi su anda bu konumda olmaz ve bu kadar duzgun bir kardeslik projesi olmazdi tarihin tozlu raflarinda yerini alirdi kimi kurumlar ve kisiler her zaman masonluk icin tehlikeli kurum proje deyip iftira atmis ve bu projenin cokmesini istemisdir ama aksine kendileri bile gun gectikce hak vermis ve desteklemisdir.

xantia ares

31/03/2013 at 2:52 pm

Merhaba.
Masonluğu yeni yeni tanımaya, anlamaya çalışıyorum ve ilkelerinin kendi düşüncelerimle paralel olduğunu görüyorum. Fakat bir sorum olacak: Yukarıdaki yazıda “Üyelerini, inançlı, özgür, iyi ahlaklı, namuslu, şerefli, haysiyetli ve aydın erkekler arasından seçer.” denilmekte. Ben bir kadın olarak locaya katılamaz mıyım? Masonluk sadece erkekler için midir?
Teşekkür ederim.

Oğuzhan Başarır

16/04/2013 at 1:27 pm

Kadınlar neden Mason olamaz?

Orta Çağ’dan gelen bir geleneği sürdüren Hürmasonluk kadınları kabul etmez. Eşler ve Mason kızlarıyla birlikte toplantılar yapılır, Mason eşleri kurdukları derneklerle öğrencilere burs verirler, Masonlar’ın hayır işlerine yardımcı olurlar, ancak loca çalışmalarına katılmazlar. Dünya’da, hepsi gayrı muntazam, birçok müstakil kadın Mason teşkilâtı vardır. Türkiye’de de böyle bir dernek yeni kuruldu. Bunlar Hürmasonlar’ın regalyalarını (önlük, eşarp), ritüellerini, benzer merasimlerde kullanırlar. Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası’nın bu kadın ve diğer gayrı muntazam teşkilâtlarla hiç bir resmî teması olamaz. Aksi takdirde kendi gayrı muntazam duruma düşer ve dünya muntazam büyük localarıyla olan ilişkileri kopar.

Şeklinde bir açıklama sitenin forum bölümünde yapılmış umarım yardımcı olmuştur…

Log out of this account

Leave a Reply

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Haberdar ol

Yeni yazilardan haberdar olmak icin email adresinizi girin

YAZI ARŞİVİ

Son Yorumlar