Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Kadınlar ve Masonlar  (Okunma sayısı 29221 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kasım 22, 2012, 08:59:17 ös
Yanıtla #10

Masonların Saklı Tarihi Tuncar TUĞCU 'nun kitabında bu konuya da yer verilmişti. Paylaşmak istedim. Saygılarımla...

"Anderson kurallarına göre kadınlar mason localarına kabul edilmezler; yasaktır. İngiliz masonları bu kuraldan ödün vermezler; ama, daha Anderson kuralları yazılmadan önce tek bir örnekle bu
kural İngiltere'de de delinmiştir. 1700'lerin hemen başında, 'Lady Freemason' diye bilinen, Lord Deneraile'nin kızı Saint Leger bir akşam yerinden söktüğü bir tuğla oyuğundan bitişik odadaki
masonik ayini izlerken yakalandı. Masonlar ne yapacakları konusunda karar veremediler; bir bölüğü hemen öldürülmesini, diğer bir bölüğü ise masonlaştırılarak susmasının sağlanmasını istiyordu. Güçlü bir lordun kızı olması onu ölümden kurtardı ve erginlenme ayini hemen yapılarak masonlaştırıldı. Bn. Saint Leger fanatik bir mason olarak kayıtlı olduğu locanın Üstad-ı Muhteremlik Makamına kadar yükselmiştir. İkinci örnek Fransa'da yaşanmıştır: Fransız Devrimi sırasında kahramanlıklar göstermiş, subaylığa kabul edilmiş olan Mademe Xaintrailles, bir gün (Fransız Devrimi günlerinde) Adoption (uyum) Locaları sorununun görüşüldüğü Fres Artistes Locası'na gelmiş ve locaya kabulünü istemiştir. Mademe Xaintrailles'in isteği kabul edilmiş ve hemen erginlenme ayini yapılmıştır. Erkeklerin localarına, bu iki örneğin dışında, kadın kabul edilmemiştir.
Her zaman İngiliz mason geleneğinden bağımsız hareket eden Fransız masonları, kadınlara masonluğu yasaklayan kuralları da dinlememişlerdir. Masonluk kadınlara neden yasaklanmıştır; bu sorunun açık ve mantıksal bir yanıtı yoktur. İngiltere'de yalnız masonluk değil, özel kulüpler de kadınlara yasaktır. Bu problem tarihçilerden çok psikiyatrisleri ilgilendirir. Fransız masonları Anderson kurallarına bağlılıklarını ilân etmişlerdi; Anderson de masonluğu kadınlara yasaklamıştı, ama Fransızlar, kadınları da mason localarına almak istiyorlardı. Bu sorunu Fransızlar uyum (adaption) locaları ile aşmayı denediler. 1743 tarihinde bazı Fransız masonlar kadınlar için de Adoption Locaları diye adlandırılan mason locaları kurdular. Bu localara yalnız kadınlar kabul ediliyordu ve tüm ritüelleri mason ritüellerinin biraz değiştirilmiş biçimi idi. Bu locaların en ünlüleri 'Felicite ', 'Fendeurs et Fendeuses' ve ' Ordreded la Monche â Miel' dir. İngiliz obedyansına bağlı masonlar, bu locaları küçümsemeyle karşılarlar ve masonlukla ilgilerinin olmadığını söylerler. Ama ne var ki, onların bu kabullenmemelerinin hiçbir değeri yoktur. Bu kabullenmeme, masonluğun özünü oluşturan patolojik yapılanmanın yeni bir yansımasıdır yalnızca. Neye dayanarak mason
localarına kadınları kabul etmezler? Anderson tüzüğünün yasakladığını ileri sürüyorlar. Peki ama
Anderson tüzüğü neye dayanarak kadınlar mason olamaz gibi bir kural ortaya koyuyor? Bunu hiçbir mason açıklayamıyor. Bu tamamen patolojik bir tavır, patolojik bir karardır. İngilizler kadın localarını ve kadınların normal mason localarına kabulünü günümüzde de büyük masonik bir suç olarak görmektedirler.
XIX. yy.'da Fransız 'Lajustice', ' La Jerusale Ecossaise've'Les Libres Benseurs' adlı localar kadınların da localara kabulünü istediler. Bu istek Fransa'da gittikçe çoğalan Büyük Localardan herhangi
biri tarafından kabul görmeyince, bu üç loca 'La Grande Loge Symbolique Ecossaise' adlı yeni bir Büyük Locanın kurulmasına ön ayak oldular; ama ne var ki, bu Büyük Loca da kadın localarını ve
karma locaları kabul etmedi. Kadınların kabulü hareketinin öncülüğünü Fransız meclis üyesi senatör Georges Martin yapıyordu.
Masonların Saklı Tarihi Tuncar TUĞCU 'nun kitabında bu konuya da yer verilmişti. Paylaşmak istedim. Saygılarımla..."


Kasım 23, 2012, 10:38:35 öö
Yanıtla #11
 • Mason
 • Orta Dereceli Uye
 • *
 • İleti: 301
 • Cinsiyet: Bay

Biz, o zaman hazırlanmış yasalarımıza sahip çıktığımız için, şimdi onu değiştirmek istemiyoruz. O zamandan beri esaslarını değiştirmeyen tek dernek olduğumuzu da iddia ediyoruz.

Sayın NOSAM33 sağ olsun bu alıntıyı yapmış; tam da bu gibi nedenlerledir ki mesleğimizin esaslarını koruduğumuzdan obediyansımıza bizler "MUNTAZAM" masonluk diyoruz. Belli tartışmalar yapılırken aramızdaki kimi haricilerin belli konuları ezbere bildikleri halde muntazam masonlardan açıklayıcı cevap beklemeleri manidardır.

Sevgi ve saygılarımla.
"Dilimin sınırları, dünyamın sınırlarıdır."
Ludwig Wittgenstein


Kasım 23, 2012, 11:29:37 öö
Yanıtla #12
 • Seçkin Üye
 • Uzman Uye
 • *****
 • İleti: 7281
 • Cinsiyet: Bay


Bu başlık altındaki birtakım gereksiz/anlamsız iletiler ve ikili görüşmeler silindi.

Konuya odaklanmak gerek.

Burada yanıt verilmeyen bir soru var. Yineliyorum: Ne demek "Kadından Mason Olmaz."?

Bakınız, "Kadınlar Mason Olamaz" denilmesi başka, onu tartışıyoruz, tartışacağız ama bunun yanı sıra  "Kadından Mason Olmaz." deyişi başka.

Bildiğim kadarıyla bu sözü etmiş olan Sayın NOSAM33.

Bu sözünün arkasında mı duruyor, bunu bir yerden almış da aktarmış mı, aktarmışsa nereden almış, yoksa bu bağlamda söyleyeceği bir başka sözü var mı?

Bir kez daha belirtiyorum: Bunun ivedilikle açıklanmasını bekliyorum.

Bu açıklandıktan sonra, bu başlık altında yer alan değerli bilgi ve görüşler üzerine irdelemeye devam edeceğiz.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.


Kasım 23, 2012, 12:03:25 ös
Yanıtla #13
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 323
 • Cinsiyet: Bay

"  Kadından neden Mason olmaz?
08 Eylül 2009 Salı 10:25
Kadından Mason olmuyor Fransa
Büyük Doğu Mason Locası
kadınların masonluğa kabulünü
reddetti
Hafta sonunda Lyon şehrinde
toplanan Büyük Doğu Mason
Locası üyeleri yaptıkları
oylamada yalnızca erkeklerin
localara üye olabileceği
kararına vardı
Kadınların mason localarına kabulü
son yıllarda masonlar arasında
büyük tartışmaların yaşanmasına
neden oluyor
ÜSTADLAR CEZA ALDI
2008 yılında Büyük Doğu'ya bağlı
bazı Mason locaları 6 kadın üyeyi
bünyelerine kabul etmişlerdi
Ancak Büyük Doğu obediyansının
üst yönetiminin izni alınmadan
yapılan bu girişim sonucunda 169
Mason üstadının görevlerini
dondurma kararı verilmişti Fransa
Büyük Doğu Locası bugün 49 bin
biraderden oluşuyor Bu hafta
sonunda Lyon'da bin 200
delegenin katılımıyla yapılan yıllık
toplantıda kadınların locaya
katılımı kabul edilmedi "
Dünya üstündeki en üstün yaşam formu olduğumuza ama yine de sözcüklere sığmayacak kadar mutsuz olduğumuza,çünkü başka hiçbir hayvanın bilmediği şeyi,ölmek zorunda olduğumuzu bildiğimize dair bir ironi


Kasım 23, 2012, 12:29:59 ös
Yanıtla #14
 • Seçkin Üye
 • Uzman Uye
 • *****
 • İleti: 7281
 • Cinsiyet: Bay


En son sorumuz Sayın NOSAM33'e yöneltilmişti. Yanıt vermesini bekliyoruz.

Derken, Sayın Ares, Bugün gazetesinin internetteki sitesinden üç yıl önceki bir haberi aktardı.

Doğrudur.

Yanlış hesabın Bağdat'tan döndüğü de doğrudur.

Geçtiğimiz yıl içinde Fransa Büyük Doğusu (Grand Orient de France) bu koınuyu yeni baştan ele almış ve bundan böyle kadınların localara üyeliği/inisiyasyonu ya da konuk olarak  katılımı bakımından her bir locayı kendi kararında özgür bırakmış. O haberde sözü edilen cezalar da kaldırılmış.

Dünya çok hızlı değişiyor.

Hatadan dönmek çok önemli ve değerli bir erdemdir. Buna masonlar da önem verir. Dünyaü çok hızlmı değiştiği için böyle bir konuda acele etmek gerekiyor. Çünkü artık tren değil, uçak oluyor kaçırılan.

Şimdi Sayın NOSAM33'ü beklemeyi sürdürelim.
 
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.


Kasım 23, 2012, 02:14:00 ös
Yanıtla #15

Sayın Adam ında dediği gibi Dünya çok hızlı değişiyor artık. Belirli kurallar zamanla değişebilir. Gelişim ve değişmeler hiçbir zaman göz ardı edilmemelidir. Bir hata yapıldıysa bu hatayla kapanmamalı sürekli bir iyileşme sağlanmalıdır...


Kasım 23, 2012, 02:59:44 ös
Yanıtla #16
 • Ziyaretçi

Siteyi takip edebildiğim kadarıyla Kadınların da aktif rol alabildiği Mason locaları mevcut. Yani kadınlar da masonluk mesleğiyle haşır neşir olabiliyorlar. Bazı mason locaları ise kadınları ve gayleri içlerine almıyorlar. Kendilerine Muntazam diye isim takılmış.

Benim bu noktada kafama takılan soru şu oluyor. Muntazam Mason locaları gayri muntazam mason localarıyla savaş halinde midir? Eğer değil ise kadınların da katılabildikleri mason locaları da var iken neden Muntazam olmayı tercih etmiş masonların üzerinde bir "değişin artık" baskısı neden yapılıyor?

Saygılarımla.


Kasım 23, 2012, 05:19:19 ös
Yanıtla #17
 • Mason
 • Orta Dereceli Uye
 • *
 • İleti: 269

Özgür Masonlar Büyük Locası, 1991'de kendi bünyesinde farklı bir statüde kurulmasına izin verdiği, sadece kadınlardan oluşan Kadın Mason Mahfili'ni çatısı altından çıkarma kararı aldı. Karar, kadınlar arasında şok etkisi yaptı.

Özgür Masonlar Büyük Locası, 1991'de kendi bünyesinde farklı bir statüde kurulmasına izin verdiği, sadece kadınlardan oluşan Kadın Mason Mahfili'ni çatısı altından çıkarma kararı aldı. Toplam 14 bin masonun büyük bir çoğunluğunu temsil eden Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası, Özgür Masonları kadın masonlara yönelik ılımlı yaklaşımı sebebiyle "üvey kardeş" olarak kabul ediyordu.

Kadın masonlara yönelik bu katı yaklaşımın, Fransız ritinine bağlı Özgür Masonlar Büyük Locası'nı da etkisi altına alması, Türkiye'deki masonların son yıllarda bağlı oldukları ritinleri de geride bırakarak radikalleştiklerinin en temel göstergesi kabul edildi.

DIŞLANDILAR

Özgür Masonlar Büyük Locası'nın Türkiye'de halen kadınları loca içinde kabullenememeleri masonların inançlarının daha da radikalleştiğini ortaya çıkardı. Özgür Masonlar Büyük Locası, 1991'de kendi bünyesinde farklı bir statüde kurulmasına izin verdiği, sadece kadınlardan oluşan Kadın Mason Mahfilini, çatısı altından çıkarma kararı aldı.

Kadınlar, Türkiye'deki iki büyük mason locasından ılımlısı kabul edilen Özgür Masonlar Büyük Locası'ndan da dışlanmış oldu.

Spekülatif masonlar

Masonluk içinde kadın masonlara "spekülatif mason" tanımı uygun bulunmuştu. Erkeklerden oluşan ve tam anlamıyla gerçek mason kabul edilen masonlara ise "operatif mason" deniliyordu. Yüz elli yıllık bir tartışma olan kadın masonlar konusunda Fransa'da sadece kadınlardan oluşan locaların kurulmasına izin verilmişti. Ancak bu kuruluşlar, bir süre sonra kadınlar tarafından aşağılayıcı bulunmuş ve Fransız localarının bünyesine kabul edilmişlerdi. Alınan kararla şok yaşayan 500 üyesi bulunan Kadın Mason Mahfili'nin, Fransız ritinine şikayet hazırlığında olduğu belirtildi.

Bu bir haber ve haberin gerçek olup olmadığını  bilen varsa ve  aydınlatırsa çok sevinirim.

Saygılarımla...
Tek bildiğim hiçbir şey bilmediğimdir.
(Socrates)


Kasım 23, 2012, 06:50:52 ös
Yanıtla #18
 • Seçkin Üye
 • Uzman Uye
 • *****
 • İleti: 7281
 • Cinsiyet: BaySayın Symbol'ün, Yeni Şafak gazetesi başta olmak üzere internette birçok sitede yer alan bir asparagas haberi buraya aktarışı hayli ilginç doğrusu.

Kuşkusuz bu asparagasın yanlışlıklarını, palavralarını, ötesi saçmalıklarını teker teker ortaya sermek olanaklı.

Değer mi?... Bu bir antimasonik yazıdır. Masonlukta kadınların yeri var mı, yok mu, olur mu, olmaz mı, bunların yanı sına "Kadından Mason Olmaz" diyen erkeksi zavallılığın ürettiği aşağılamanın irdelenebileceği bir ortamda, ayrıca antimasonik bir haberi de mi ele almamız gerekiyor?

Gerekiyorsa, yararlıysa, Sayın Symbol işaret etsin, onu da yapalım.

Ancak onu yapmadan önce başka yapmamız gerekenler var bu başlık altında.

Ondan önce de hâlâ Sayın NOSAM33 tarafından yapılacak açıklamayı bekliyoruz.


(Bu arada Sayın Trismegistus'un dediklerini de görmezden gelmiş değiliz.)

 
« Son Düzenleme: Kasım 23, 2012, 06:55:38 ös Gönderen: ADAM »
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.


Kasım 23, 2012, 08:08:53 ös
Yanıtla #19
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 3154
 • Cinsiyet: Bay

Alıntı
Bakınız, "Kadınlar Mason Olamaz" denilmesi başka, onu tartışıyoruz, tartışacağız ama bunun yanı sıra  "Kadından Mason Olmaz." deyişi başka.

Bildiğim kadarıyla bu sözü etmiş olan Sayın NOSAM33.

Bu sözünün arkasında mı duruyor, bunu bir yerden almış da aktarmış mı, aktarmışsa nereden almış, yoksa bu bağlamda söyleyeceği bir başka sözü var mı?

Bir kez daha belirtiyorum: Bunun ivedilikle açıklanmasını bekliyorum.


Bu yazdığım yazı sadece bana aittir ve sadece bu formda edindiğim bilgiler neticesinde bende oluşmuştur. Şimdiki diyeceğim Sözle İnşallah CEZA almam , burdaki terslik Operaktiflikten ,Spekülatif Masonluğa geçişte Masonluk icraatı olmayanların alınmasından başlıyor terslik .Neyse Üstad-ı AZAM lar bu konulara daha hakimdir .Sonuçta MASONLUK ERKEK İŞİDİR .
 SİZCE  ; Sayın ADAM ..


Saygılar
« Son Düzenleme: Kasım 25, 2012, 07:38:16 öö Gönderen: ADAM »
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
4 Yanıt
3421 Gösterim
Son Gönderilen: Ağustos 06, 2013, 03:25:50 öö
Gönderen: Melina
13 Yanıt
9737 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 01, 2008, 08:58:39 ös
Gönderen: blossom
Kadınlar ne ister?

Başlatan blossom « 1 2 » Diger Konular

19 Yanıt
6697 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 14, 2016, 02:48:21 öö
Gönderen: night manager
2 Yanıt
2368 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 27, 2008, 07:49:27 ös
Gönderen: Supeluta
34 Yanıt
20419 Gösterim
Son Gönderilen: Şubat 28, 2009, 12:26:10 öö
Gönderen: Mozart
0 Yanıt
2050 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 21, 2011, 10:48:54 öö
Gönderen: oasis
36 Yanıt
16639 Gösterim
Son Gönderilen: Temmuz 14, 2011, 02:16:57 ös
Gönderen: ceycet
25 Yanıt
8550 Gösterim
Son Gönderilen: Kasım 06, 2014, 08:12:45 öö
Gönderen: ADAM
0 Yanıt
1829 Gösterim
Son Gönderilen: Ekim 25, 2014, 08:45:05 öö
Gönderen: ADAM
21 Yanıt
7702 Gösterim
Son Gönderilen: Kasım 01, 2014, 06:15:12 ös
Gönderen: ADAM