Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Atatürk’ün Masonluk ile İlişkisi Üzerine Yazılar … 6  (Okunma sayısı 14330 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 12, 2015, 09:30:51 ös
Yanıtla #10
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 2145
 • Cinsiyet: Bay
  • Masonluk ve Masonlar

Sayın Spock arşiv tadında, altın değerinde bilgiler paylaşmış. Kendisine çok teşekkür ediyorum bu harikulade bilgiler için.
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe


Nisan 13, 2015, 07:49:30 öö
Yanıtla #11
 • Seçkin Üye
 • Uzman Uye
 • *****
 • İleti: 7281
 • Cinsiyet: Bay


Sayın Spock'un bu çok güzel ve çok değerli aktarımının kapsamında edilen sözler üzerine belki denilebilecek şeyler olabilir ancak o deyişler artık "akademik" olarak niteleyebileceğimiz bir düzeye uzanır. Öyle ki, konu dışına çıkan daha birçok ayrıntılı bilginin üzerinde durmak gerekir.

Bu nedenle, Sayın Spock'un bu aktarımı, bence bu başlık altındaki yazıları sonlandırmalıdır. Kuşkusuz bu konu üzerinde başka belgeli bilgileri olan paylaşımcı üyelerimizin katkıları varsa, onları da memnuniyetle karşılarız.   

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.


Haziran 12, 2016, 12:15:08 öö
Yanıtla #12
 • Yeni Katilimci
 • *
 • İleti: 37
 • Cinsiyet: Bay

Sayın Spock ve Adam'a paylaşımları için teşekkürler.

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki, dikkat ederek bütün konuyu okumama rağmen gözden kaçırmış olduğum bir gönderi varsa affola.

Bu hareket sadece Türk Mason Cemiyeti'ne yapılmamıştır, CHF'den (Cumhuriyet Halk Fırkası) bağımsız bütün sosyal ve kültürel örgütlere yapılmıştır. Tabi bu konuyu açıklığa kavuşturmak için detaya inmemiz ve locanın kapatılmasından 5 yıl öncesine gitmemiz gerekiyor ve bende ders kitabımdan kısa bir özet olarak aktarıyorum.

"1920’li yıllar sona ererken ülke içindeki bütün muhalefet odakları artık kesin olarak susturulmuş ve katı bir tek parti yönetimi kurulmuştu. Buna karşılık ekonomik ve toplumsal alanlarda, 1929 dünya ekonomik buhranın da etkisiyle çeşitli sıkıntılar yaşanmaktaydı. Bu sorunların giderilebilmesi için hükûmeti eleştirecek ve denetleyecek kontrollü bir muhalefete ihtiyaç olduğunu düşünen Mustafa Kemal Paşa, 1930 yılının yaz aylarında bu görevi üstlenecek, sınırlı ve denetim altında tutulabilecek bir muhalif partinin kurulmasına karar verdi. Böyle bir partinin kurulmasıyla varlığını gizli olarak sürdüren muhalefetin gücü de açık olarak görülebilecekti.

Muhalefet partisinin kuruluş süreci Paris Büyükelçisi Ali Fethi (Okyar) Bey’in 22 Temmuz 1930’da izinli olarak İstanbul’a gelmesiyle başladı ve Mustafa Kemal Paşa, Ali Fethi Bey’e kurulacak partinin başına geçmesini önerdi. Mustafa Kemal Paşa, ülkenin o günkü durumunu da değerlendirerek Ali Fethi Bey’e şunları söyledi:

“Bugünkü manzaramız aşağı yukarı bir dictature manzarasıdır. Vakıa meclis vardır, fakat dâhil ve hariçte bize dictateur nazarıyla bakıyorlar. (...) Ben ise millete miras olarak bir istibdat müessesi bırakmak ve tarihe o surette geçmek istemiyorum. Bütün müşküllere katlanacağız. Sizin dostluğunuza, ahlakınıza, malumatınıza itimadım vardır. Mesele memlekette cumhuriyetin şahısların hayatına bağlı kalmayarak kökleşmesidir. Siz bu işi deruhte etmelisiniz” "Atatürk'ün bizzat kendi isteğiyle ve Ali Fethi Okyar başkanlığında kurulan SCF (Serbest Cumhuriyet Fırkası), CHF'yi eleştirecek ve denetleyecekti. Fakat SCF'nin beklenmeyen bir destek alması ve toplumda alternatif bir iktidar olarak gözükmesi sebebi ile Atatürk açık bir dille CHF'den yana tavır koydu. Bu gelişmeler sonrasında parti varlığının devam etmesi için, Atatürk ile siyasi bir mücadele içine girmesi gerekiyordu ve böyle bir niyetleri yoktu. Ali Fethi Okyar 17 Kasım 1930'da, dilekçe göndererek partinin kendi kendini feshettiğini açıkladı.


~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Peki paylaştıklarımın Atatürk'ün Mason Cemiyetini kapatması/kapatmaması ile alakası nedir?

Ulu Önder Atatürk, Türkiye Cumhuriyetini içeriden ve dışarıdan gelen tehtitlere karşı korumak amacı ile, aynı ilkeler yolunda ilerleyen bütün sosyal ve kültürel örgütleri tek bir çatı altında toplamak istedi. Bu nedenden ötürü, 10 Ekim 1935'te Türk Mason Locaları faaliyetlerine yapılan açıklamayla beraber son verdi.

"Türk Mason Cemiyeti, memleketimizin sosyal tekâmülünü ve günden güne artan muazzam terakkilerini nazar-ı itibara alarak ve Türkiye Cumhuriyeti’nde hâkim olan demokratik ve cidden laik prensiplerin tatbikatından doğan iyilikleri müşahede ederek faaliyetine nihayet vermeyi ve bütün mallarını memleketin sosyal ve kültürel kalkınmasına çalışan halkevlerine teberruu muvafık görmüştür."

Sonrasında ise;

M. Kemal Öke, 27 Aralık 1938'de Yedigün'de yayımlanan "Ulu Atamızın Son Günleri" başlıklı yazıda, mason localarının kapatılması konusunda Atatürk'ün kendisine şunları söylediğini belirtir:

"Mademki masonluk milliyetçidir, halkçıdır, cumhuriyetçidir, Halk Fırkası'nın umdeleri de bundan başka bir şey olmadığına göre masonluğun var olma nedeni yoktur... Ben başkalarının yaptığı prensiplere değil ancak kendi prensiplerime uyarım".

Son cümlenin Atatürk'ün mason olmadığını kanıtlayacak nitelikte olduğunu düşünüyorum. Sizin de düşünceleriniz nedir merak etmiyor değilim. Tabi şunu da eklemem gerekir.

Mason Locası ile beraber kapatılan yada yeri doldurulan isimleri verilmiş diğer örgütler;


 • Türk Ocakları - Kapatıldı yerine Halkevleri açıldı.
 • Türk Kadınlar Birliği - Kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanınması sonrası kapatıldı.
 • Talebe Birliği
 • İstanbul Darülfünun

Ve adı geçmeyen bir çok örgüt...

Kaynaklar

Ahmad, Feroz (2006). Bir Kimlik Peşinde Türkiye, İstanbul.
Akın, Rıdvan (2000). Türk Siyasal Tarihi, İstanbul.
Alpkaya, Faruk (1998). Türkiye Cumhuriyeti’nin Kuruluşu (1923-1924), İstanbul.
Demirel, Ahmet (1994). Birinci Mecliste Muhalefet: İkinci Grup, İstanbul.
Demirel, Ahmet (2012). Tek Partinin Yükselişi, İstanbul.
Demirel, Ahmet (2013). Tek Partinin İktidarı: Türkiye’de Seçimler ve Siyaset (1923-1946), İstanbul.
Koçak, Cemil (2006). Belgelerle İktidar ve Serbest Cumhuriyet Fırkası, İstanbul.
Öz, Esat (1992). Tek Parti Yönetimi ve Siyasal Katılım, Ankara.
Parla, Taha (1991). Türkiye’de Siyasal Kültürün Resmi Kaynakları, Cilt I, Atatürk’ün Nutuk’u, İstanbul.
Parla, Taha (1991). Türkiye’de Siyasal Kültürün Resmi Kaynakları: Cilt II Atatürk’ün Söylev ve Demeçleri, İstanbul.
Tekin Alp (1936). Kemalizm, İstanbul.
Timur, Taner (1991). Türkiye’de Çok Partili Hayata Geçiş, İstanbul.
Tunçay, Mete (1999). Türkiye Cumhuriyeti’nde Tek Parti Yönetiminin Kurulması (1923-1931), İstanbul.
Uyar, Hakkı (1998). Tek Parti Dönemi ve Cumhuriyet Halk Partisi, İstanbul.
Zürcher, Erik Jan (2003). Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası, İstanbul.
Zürcher, Erik Jan (2009). Modernleşen Türkiye’nin Tarihi, İstanbul.Saygı ve sevgilerimle...
« Son Düzenleme: Haziran 12, 2016, 12:29:45 öö Gönderen: Vulakrein »
Ad vitam æternam.


Haziran 12, 2016, 03:46:40 ös
Yanıtla #13

arkadaşlar neden araştırma yapmadan sorular sorup insanlarını yanılgıya sokuyorsunuz.
sayın mustafa kemal paşa zaten (makedonya locasına kayıtlıdır) bulundugu mason locasına üyedir.
Lüfen biraz araştırın sonra burda tartışalım lütfen

https://millicumhuriyet.com/ataturk/ataturk-mason-mu/
« Son Düzenleme: Haziran 13, 2016, 09:57:43 öö Gönderen: Arais »
ayhan


Haziran 12, 2016, 05:01:39 ös
Yanıtla #14
 • Yeni Katilimci
 • *
 • İleti: 37
 • Cinsiyet: Bay

arkadaşlar neden araştırma yapmadan  sorular sorup insanlarını yanılgıya sokuyorsunuz.
sayın mustafa kemal paşa zaten (makedonya locasına kayıtlıdır) bulundugu mason locasına üyedir.
Lüfen biraz araştırın sonra burda tartışalım lütfen

https://millicumhuriyet.com/ataturk/ataturk-mason-mu/

Sayın ayhanbakkal öncelikle üslubumuza dikkat edersek sevinirim. 

Paylaşmış olduğunuz linkte kaynaklar boş ve işe yaramaz.

Moderasyon:

Sayın ayhanbakkalın kullanmış olduğu yakışıksız kelime tarafımca kaldırılmıştır.

Arais
« Son Düzenleme: Haziran 13, 2016, 10:17:44 öö Gönderen: Arais »
Ad vitam æternam.


Haziran 12, 2016, 05:17:58 ös
Yanıtla #15
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 331
 • Cinsiyet: Bay

Sayın Vulakrein gayet hoş bir yazınız olmuş sizi kutlarım, hele ki Türk Ocakları konusuna değinmenize aşırı sevindim. Çoğu insan Mason localarının kapatılmasından kötü bir şey olduğu kanaatine varıyor ki twitter hesabım üzerinden Türk ocakları ve Hüseyin Nihal Atsız'ın o dönemde dergisinin ve derneğinin Atatürk tarafından kapattırılması örneği vermem sonucu birkaç kişiyi aydınlatabilmiştim ki böyle sert ve çarpıcı örnekler bu konuda epey pes ettiriyor karşı tarafı.


Ayriyeten Mustafa Kemal Atatürk'ün Türkiye'de ki mason localarını kapattırmasının sebebinin İttihak ve Terakki Cemiyetine karşı aldığı sert tavırlardan olduğunu düşünüyorum ki çoğu İttihak ve Terakki taraftarını ülkeden uzaklaştırmak peşinde ki bu cemiyetin mason locasından desteklendiği ve bir mason teşkilatı olarak ta sayılabileceği yanları olması epey geçerli bir sebep bana göre...
Om mani padme hum


Haziran 12, 2016, 06:08:28 ös
Yanıtla #16
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 203
 • Cinsiyet: Bay

Ayriyeten Mustafa Kemal Atatürk'ün Türkiye'de ki mason localarını kapattırmasının sebebinin İttihak ve Terakki Cemiyetine karşı aldığı sert tavırlardan olduğunu düşünüyorum ki çoğu İttihak ve Terakki taraftarını ülkeden uzaklaştırmak peşinde ki bu cemiyetin mason locasından desteklendiği ve bir mason teşkilatı olarak ta sayılabileceği yanları olması epey geçerli bir sebep bana göre...

Atatürk'ün kendisinin de olduğu gibi yakın tayfası da genellikle eski İttihatçılardan meydana geliyor. Misal Türkiye Cumhuriyeti'nin üçüncü ve asker kökenli olmayan ilk cumhurbaşkanı Celal Bayar da 1907-1918 arasında bir İttihat ve Terakki üyesiydi. Kendileri ayrıca 1920-1921 arasında Türkiye Komünist Fırkası'nda da yer almıştır. TKF'ye Mustafa Kemal Atatürk, Fevzi Çakmak, Ali Fuat Cebesoy, Refet Bele, İsmet İnönü ve Kazım Karabekir de üye olmuşlar.
Serius est quam cogitas.


Haziran 12, 2016, 06:25:29 ös
Yanıtla #17
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 331
 • Cinsiyet: Bay

Sayın Nicolus elbet doğru diyorsunuz lakin Mustafa Kemal Atatürk'ün İttihak ve Terakki cemiyetinin eski üyesi olması bu cemiyetin osmanlıda ne kadar devlet içinde söz sahibi olabildiğini gösteriyor ki böyle bir kuruluşun tekrar oluşma tehdidinin farkında olabilmesi de bulunmaktadır. Öyle ki İttihatçıların bir bölümü Atatürk yerine Enver Paşa'yı başa getirmeye çalıştığı da bilinen konudur. Bu konuda tabii kendi yazımın çoğunluğunun yanlış olduğunu da fark ettim bu konuda aydınlattığınız için teşekkürler.
Om mani padme hum


Haziran 12, 2016, 08:24:10 ös
Yanıtla #18
 • Seçkin Üye
 • Uzman Uye
 • *****
 • İleti: 7281
 • Cinsiyet: Bay

Bu yazılar çerçevesinde Sayın ayhanbakkal, Mustafa Kemal'in Makedonya locasının üyesi olduğunu belirtmiş. (Tarihte öyle bir locanın varlığı bilinmediğine göre sanırım Macedonia Risorta demek istiyor.)
Bu bir bilgi mi, yoksa bir kaynakta yazılandan aktarım mı?
Böyle bir iddiada bulunan kişiye şu sorulur: "Hangi belgeye göre?"
Gerek masonlar gerek tarihçiler öyle bir belgeyi çok aradılar arşivlarde.
Birçok belge buldular o tarihlere ilişkin. Hiçbirinde Mustafa Kemal'in adı yok.
Atatürk'ün ya da Millet Meclisi'nin mason localarını kapattırmış.olduğu da boş bir iddia. Öyle bir şeyin de kişilerin yorumları dışında belgesi yok.
Fakat öyle bir şey olmadığının belgesi değil, BELGELERİ var. Burada bunların ayrıntısına girmenin gereği yok; Forum'da daha önce uzun uzun anlatıldı.
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.


Haziran 12, 2016, 09:37:24 ös
Yanıtla #19
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 331
 • Cinsiyet: Bay

Kaynak olarak wikipedia gösterilmiş sayın ayhanbakkal'ın verdiği adreste lakin wikipedia'da ki kaynak ise Andrew Mango'nun "Atatürk the biography of the founder of modern turkey" isimli eseri ki birçok eser farklı bilgiler, söylentiler, yalanlar yayabilmekte. Öyle ki bir kaynağın doğruluğu için en eski kaynağına ve gerçeklik mantığına, farklı kaynaklara bakılmalıdır. Bu konuda Wikipedia'da çok sayıda ziyaretçi yada üye madde değişikliği yada maddeye yeni bilgi ekleme gibi işlemleri yapıp bunun tam gerçekleşmesi için yöneticilerden izin gerekiyor ki çoğu Wikipedia yöneticisi yoğunluktan çoğu yalan bilgi ve kaynağa onay verebiliyor. Öyle ki Türk vikipedisi çok sayıda söylentiye yer vermişti,

https://tr.wikipedia.org/wiki/%C3%87in_piramitleri en basit örneği işte bu adresini verdiğim Çin'in sakladığı Türk piramitleri palavrası...

Bu durumda Andrew Mango'nun iddiasını anında bir şekilde kesinleştirip, gerçektir diye kesin konuşan madde listesine eklemek tamamiyle karşıt tarafın sert ve öznel düşüncesini kabul ettirmek amacıyla yaptığı eylemdir ki aynı wikipedia sayfasında Atatürk hakkında Homoseksüel diye bahis ettiği vakitte olmuştu bir-iki yıl önce...
Om mani padme hum


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
3 Yanıt
7089 Gösterim
Son Gönderilen: Nisan 10, 2010, 11:39:29 öö
Gönderen: amurdad
6 Yanıt
3720 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 08, 2012, 08:42:05 ös
Gönderen: Tij
0 Yanıt
4709 Gösterim
Son Gönderilen: Eylül 25, 2012, 12:39:31 ös
Gönderen: ADAM
1 Yanıt
3557 Gösterim
Son Gönderilen: Eylül 25, 2012, 09:54:56 ös
Gönderen: NOSAM33
18 Yanıt
9778 Gösterim
Son Gönderilen: Ekim 01, 2012, 04:00:11 ös
Gönderen: ADAM
0 Yanıt
2422 Gösterim
Son Gönderilen: Eylül 29, 2012, 05:42:18 ös
Gönderen: ADAM
1 Yanıt
3979 Gösterim
Son Gönderilen: Eylül 30, 2012, 02:08:10 ös
Gönderen: karahan
1 Yanıt
3847 Gösterim
Son Gönderilen: Ekim 08, 2012, 06:56:14 ös
Gönderen: karahan
2 Yanıt
4493 Gösterim
Son Gönderilen: Ekim 09, 2012, 11:38:05 ös
Gönderen: Alşah
9 Yanıt
8608 Gösterim
Son Gönderilen: Ağustos 18, 2015, 11:59:31 ös
Gönderen: akcanmd