Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Masonlukta Landmark Ne Demektir?  (Okunma sayısı 10008 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 17, 2009, 06:35:04 ös
 • Ziyaretçi

Sayın:

Mustafa Besimzade, Sorularla Masonluk (Kitap burada da tanıtıldığından, bir mahsuru olmayacağını düşünüyorum, ayrıntılarını, kitapdan öğrenebilinir. Kitap Bölümü'nde kitap tanıtılmıştır.) adlı kitabında Landmark'ı şöyle tanımlar,

Landmark İngilizce bir sözcük olup dilimizde karşılığı "sınır" veya "nirengi taşı"dır. Yani yönünü bulmak için saptanmış, veya taşınmaz değerlerde sahiplik sınırlarını göstermek üzere yere kazılmış veya sabitleşmiş bir işaret anlamını taşımaktadır. Masonik anlamda Landmark, insanlık tarihinin derinliklerinden gelen ve masonların ve özellikle Büyük Locaların uyması gereken temel prensipleri ifade etmekte olup, tıpkı nirengi noktalarının bir arazinin sınırlarını belirlediiği gibi Masonlukta da Landmark teriminin kullanılması  ile bu terimle tanımlanan ilkelerin değiştirilemezliği vurgulanmıştır.....(sayfa yetmiş bir)

Bu tanım en genel tanımıdır ki, dört buçuk sayfa Landmark'a ayrılmıştır. Eğer sürç-ü lisan varsa affola.

Saygılarımla.
« Son Düzenleme: Aralık 11, 2010, 11:41:02 ös Gönderen: dogudan »


Nisan 20, 2009, 05:52:06 ös
Yanıtla #1
 • Ziyaretçi

Anatomi ve Cerrahi de de nirengi noktaları vardır. Yoksa yönümüzü nasıl bulurduk....


Eylül 05, 2009, 01:39:27 ös
Yanıtla #2
 • Seçkin Üye
 • Uzman Uye
 • *****
 • İleti: 7281
 • Cinsiyet: BayBu başlığı görünce, açmadan önce kendi kendime «Eyvah! İşte bir gayya kuyusu.» dedim.

Açınca korktuğumda karşılaşmadım. Hatta Sayın akasya darılmazsa, umduğumu bulamadığımı bile söyleyebilirim.

Konuya biraz katkıda bulunayım bari.

Kaynakta belirtilmiş olduğu üzere; sözlük anlamı bakımından Landmark, “arazi işareti” demektir. Bu işaret, iki ayrı mülk olan arazilerin sınırlarını belirlemek üzere yerleştirilen taşlarla oluşturulur. Dolayısıyla sözlük anlamı bakımından Landmark'ın karşılığı “sınır taşı” olarak da verilebilir.

Bu taştan yapma işaret, arazinin sınırlarının değişmezliğini ve değiştirilemezliğini sağlar.
Yine sözlük anlamı bakımından Landmark, yeryüzü üzerinde röper olarak alınabilecek bir yeri tanıtlar. Bu kara yolculuklarında olduğu kadar ancak ondan da daha önemli olarak eskiden navigasyonda çok önemliydi. Bir doğal olarak bir tepe ya da dağ, uzaktan görülebilen bir ulu ağaç, yüzeye yansımış jeolojik bir farklılık olabildiği gibi insan eliyle yapılmış bir başka şey, örneğin bir bina, bir direk ya da kaya üzerine çizili bir şekil de olabilir.
Bunun da değişmeyeceği ve değiştirilmezliği kabul edilir.
Hepsi elbette büyük bir afette yok olmayacağı, değişmeyeceği varsayılarak geçerlidir.
Masonlukta “Landmark” teriminin kullanılması da bundan ileri gelir.
Masonlukta Landmark, mason kuruluşlarından bazılarınca, “Masonluğun temel öğeleri sayılan kuralları ve gelenekleri belirleyen ilkelerden her birinin genel adı” olarak benimsenmiştir.
Bu özet tanım, Masonluktaki Landmark kavramını anlatabilmek bakımından pek yetersiz kalır. Aslında bu kavramın tam ve yetkin bir tanımının yapılıp yapılamayacağı da kuşkuludur; çünkü Landmarkın ne olduğunu ya da ne olması gerektiğini açıklamaya çalışan dünya çapında ünlü masonik araştırıcı ve yazarların bu konu üzerinde yapmış oldukları tanım ve betimlemeler arasında yer yer büyük farklar hatta çelişkiler vardır.
Masonlukta Landmark sözcüğünün kullanılmasıyla, bu ilke ya da öğelerin, hiçbir zaman ve hiçbir koşul altında değiştirilemeyeceğinin vurgulanmasına çalışılıştır. Landmarkların en çok eleştiriye uğramış yönlerinden biri de budur.
“Landmark” terimi İngilizcedir. Bu terimin sözlük anlamının karşılıkları, başka dillerde başka türlüdür. Oysa Masonlukta, hangi dilde olursa olsun bu terim, hiç değiştirilmeksizin kullanılmaktadır. Bu durum da, Masonluktaki Landmark kavramının İngilizce konuşulan ülkelerde oluşturulmuş bulunduğunu ortaya koyar. Ancak kavramın böyle oluşturulmuş bulunması, başka bir dil konuşan ülkelerde Landmark benzeri ilke ve benimseyişlerin bulunmadığını göstermez. Nitekim Masonlukta, İngilizce konuşan ülkelerdeki mason kuruluşlarının benimsediği türden Landmarklar ile uyumlu olmasa bile, temelde benzer bir nitelik taşıyan başka tür ilke ve benimseyişlere de gene “Landmark” denmiştir.

Tanım olarak bu kadarı yeter sanırım.

Sevgilerle,
ADAM


ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.


Nisan 20, 2015, 07:14:09 ös
Yanıtla #3
 • Seyirci
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 4170
 • Cinsiyet: Bay

Bu açıklama yetmez.

Bu konu denildiği gibi bir gayya kuyusu gibi duruyor.

Okuduğum kitaptan alıntı ile buraya devam edelim ve soralım sorumuzu.

ingiltere büyük locası Masonluğun yeryüzündeki tek otoritesi olduğu iddiasını yaptıktan sonra kabul ettikleri maddelerden özetle aktaralım.
1...Her büyük locanın kökeni düzenki olmalıdır,yani ya tanınmış bir büyük loca yada düzenli şekilde oluşturulmuş en az 3 loca tarafından kurulmuş olmalıdır.

2...Mason olmak için EUM na ve onun vahiy yolu ile iletilmiş dileğine inanmak zorunludur.Tüm Mason'lar kutsal kitap üzerine yemin etmelidir.

3...Sadece erkekler mason olabilir.Karma localar yada kadınlarıda üyeliğe kabul eden kuruluşlar ile eletişimde bulunanlar düzensiz ilan edilirler.

4...Bir büyük loca simgesel derceler üzerinde tek ve tartışmasız otorite olup,bunu bir yüksek konsey yahut başka bir güç ile paylaşamaz.

5...Eski landmarkların ilkelerine ve geleneklerine kesinlikle uyulmalıdır.

yazar burada özellikle burada 5.maddeyi sorgulamış ve nedir bunlar diye sormuş.
Eski landmarklar aynı zamanda mason'luğunda özünü oluşturmak iddiasındadır.Bu landmarkların(belirlenmiş sınırların)ne olduğu ise yanılmıyor ise bilinmiyor.Nerede okudum hatırlamıyorum ama çıkmış olan büyük bir yangın sonrası eskiye ait bir belge kalmadığından dolayı mason'luk büyük problemler yaşamış düzen ile alakalı.

Buradaki eski landmarklar tanımı kesinlikle açıklanmaya muhtaç,buradada gelenekçi ve özgürlükçe mücadelesi olurmu?bilemem,lakin iyi irdelenmesi gerekli bir konu.

karahan
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo


Nisan 20, 2015, 07:57:51 ös
Yanıtla #4
 • Seçkin Üye
 • Uzman Uye
 • *****
 • İleti: 7281
 • Cinsiyet: Bay

Konu Masonluktaki Landmarklar olunca, bu başlık, açılış tarihi bakımından biraz eski kalıyor.

Daha sonraki tarihlerde bu konu birçok başlıkta geçti. Ayrıca LANDMARKLAR  ÜZERİNE başığı altında 9 bölümlük bir irdeleme yaptık.

Sonrasında sıra ünlü Amerikalı mason yazar Albert Pike tarafından bu konu üzerinde yapılmş bir irdelemenin çevirisine geldi. Ancak Sayın MASON, o konunun ayrıntısına bu forumda yer vermenin uygun olmayacağını, bu kadarının yeterli olduğunu belirttiğinden, başlığa son verildi.

Bu arada dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta, İngiltere Birleşik Büyük Locası'nın Tanıma Koşulları (Conditions of Recognition) ile Landmarkları özdeşleşleştirmemektir.
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
2 Yanıt
7256 Gösterim
Son Gönderilen: Ağustos 05, 2010, 10:42:43 öö
Gönderen: ADAM
0 Yanıt
5137 Gösterim
Son Gönderilen: Eylül 25, 2006, 10:36:03 öö
Gönderen: MASON
10 Yanıt
4781 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 23, 2017, 02:27:23 ös
Gönderen: karahan
13 Yanıt
9595 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 22, 2009, 10:51:30 öö
Gönderen: ceycet
13 Yanıt
10335 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 19, 2017, 10:53:42 ös
Gönderen: karahan
12 Yanıt
9243 Gösterim
Son Gönderilen: Ocak 07, 2014, 09:35:57 ös
Gönderen: emreg
18 Yanıt
13421 Gösterim
Son Gönderilen: Şubat 23, 2011, 03:36:59 ös
Gönderen: Genius Loci
46 Yanıt
17246 Gösterim
Son Gönderilen: Ocak 26, 2015, 03:47:35 ös
Gönderen: mbulut
0 Yanıt
2866 Gösterim
Son Gönderilen: Ocak 20, 2013, 09:05:37 ös
Gönderen: karahan
0 Yanıt
1361 Gösterim
Son Gönderilen: Haziran 20, 2015, 08:47:57 öö
Gönderen: Risus